učenje telegrafije

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

učenje telegrafije

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Dec 2005, 16:18

nisem vedel , v katero temo pa sem dal , kar sem...
pričel sem se očiti telegrafijo in na razpolago imam cel kup programov za ta namen. tako , da ni težava v tem.
gre predvsem za pristop k učenju. ali naj se najprej učim napr. daje A .-
(ti-ta) ali naj pričnem kar sproti z pošljušanjem. kako je z odajo, ali je res da se moram najprej naučiti sprejemati in kasneje odajati m.z. ?
kako je z tem če se konča znak na . ti(tit) kako je ta poudarjen v praksi?
prosim , da mi ne daje linkov do nekaj tujih strani , ker rabim konkretne odgovore predvsem pa v slo.


hvala 73!

iztok
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a s56a » 11 Dec 2005, 17:47

Jaz ti bom povedal par reci v srbo-slo :-) Vse kaj bos rabil od CW je sprejem na sluh klicnih znakov in do 4 stevilke z istocasnim opazovanjem rezultatov PC dekodirnega programa. CW se danes skoraj izkljucno uporablja samo v radijskih tekmovanjih. Nekaj ustrajnih se sse pogovarja na visoki hitrostri od recimo 180 crk/min, kar je 3 crk/sec ali 10 bita/sec! Jaz ti predlagam ucenje vseh 26 crk po katerikoli PC podprti metodi in cimprejsnji prehod na odlicen brezplacni simulator Morse Runner. Tamo lahko nastavis zelo niske hitrosti in samo en signal in uzivas. WWYC S52X je na to zapravil kar nekaj mesecev, dosegel skoraj 30 besed/minuto, naredil cez 80 zvez/uro in se koncno opogumil na postaji v KVP ZRS in CQ WW CW z 500+ zvez.

Jaz sem se tudi sam ucil CW z zujalico in prvo zvezo naredil za 17. rojstni dne daleke 1962. Izrazit muzicni anti-talent sem!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Dec 2005, 19:26

če sem prav razumel je učenje telegrafije danes takorekoč nesmiselno početje (kot je bilo nekoč)? drug teden grem po svojo prvo kv postajo +dipol anteno. ker moje znanje ang. jezika ni glih ža za 5 in , ker sebi in slo. ne bi rad delal sramote v svetu sem hotel pač poskusiti v telegrafiji....
zanima me , kje se ta program dobi je brezplačen in kaj poleg postaje še potrebuješ da stvar deluje. drugače pa bi rad z cw poskusil tudi za to , ker zivim v mesnem naselju med bloki in bi lahko z majšo močjo delal tudi dx veze, kar z mic. skoraj ne upam (sekanje v tv itd.)
rad pa bi izkoristil tudi ta trenutek in vas prosil za mnenje o postaji , katere lasnik bom kmalo postal. morda jo kdo pozna in mi bo o njej povedal kaj več. teh. pod. sem tako našel na netu a mi ne povedo veliko saj se od postaje do postaje razlikujejo zelo malo. zanima me ali ima postaja avtomacki tuner ( kar dvomim)? ter nasploh ali je to primerna kv postaja , kot začetnika na kv bendu.

vsem skupaj se lepo zahvaljujem in lep 73!

veliko lepih in dolgih zvez vsekakor pa lepe blizajoče praznike!

iztok


http://www.rigpix.com/yaesu/ft757gx.htm
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a s55o » 11 Dec 2005, 19:53

***če sem prav razumel je učenje telegrafije danes takorekoč nesmiselno početje (kot je bilo nekoč)? drug teden grem po svojo prvo kv postajo +dipol anteno. ker moje znanje ang. jezika ni glih ža za 5 in , ker sebi in slo. ne bi rad delal sramote v svetu sem hotel pač poskusiti v telegrafiji.... ***

No ta tvoja izjava pa res ni na mestu. Sicer ne vem, kaj ljudje toliko imate proti CW. Če se je nočete naučiti, se je ni treba!
Ne pa je omadeževat in prosim, ne govorit, da je nesmislna. Je eden od osnovnih načinov sporazumevanja na frekvencah in ker je tehnično eden najmanj zahtevnih, ima najdaljšo dobo uporabe. In da, obstaja mnogo načinov, ki so hitrejši, boljši in oh in sploh...ampak tudi od hellschriberja obstajajo boljši ampak, se še vedno sliši to škripanje na frekvencah ... saj hamovščina naj bi bila radioAMATERSTVO - ljubiteljstvo a ne ?
Zakaj moramo vedno poslušati eno in isto "tumpanje" to je dobro, tisto je brez veze...Ampak tvoje izjave, da se je nesmislno učiti telegrafijo so me pa spravile do tega da sem ti napisal teh par vrstic.

Tvoje izjave so ponižujoče do ostalih hamov in kot aktiven radioamater si kaj takega pomoje ne moreš privoščiti. CW bo ostal na frekvencah (sicer tako kot je rekel mario večji del v tekmovanjih), ampak njegova prava vrednost se pokaže ob nesrečah in drugih dogodkih po kodeksu aron in podobno.
Tako da malo razmisli, preden take pišeš.

Drugače pa je bilo o CW že veliko povedanega na forumu:
Googlaj za:
Morserunner
Morsecat
Supermorse

Za dekoder pa mislim, da ga ima vgrajenega vsaj Writelog če ne drugi.

No lep pozdrav, pa uspešno učenje, saj brez CW samo z dipolom ne bo prav veliko veselja na višjih bandih (vsaj še nekaj let).
lp
Boštjan
Zadnjič spremenil s55o, dne 12 Dec 2005, 02:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Dec 2005, 20:41

:o res sem tako nesmiselno napisal , da me ne čudi tvoja reakcija... vsekakor ni bilo tako mišljeno , ker polj se ne bi pričel učiti to ti bi lahko bilo logično... tisto , kot nekoč je bilo mišljeno , kot sistem učenja in pristop k temu, saj je izgleda veliko pripomočkov pri samem učenju in delu na cw, ki jih ni bilo nekoč.
to upam , da sva razčistla. jaz se bom teleg. učil še naprej. le rad bi , da bo moje početje smiselno in čimbolj praktično. kot sem povedal si pomagam z raznim softverom , tega je na spletu res veliko. nikjer pa ni napisan sam princip učenja( vrsni red itd.)
vsi vemo da je teleg. alfa in omega vsega za nas ham ....
a če prijatelj post prej pravi da se dandanes odajajo na cw le stari mački z vesolnimi hitrostmi , se resno sprašujem ali bom jaz dosegel , kdaj ta nivo znanja mor. a. , da bom lahko ....


lep p. iztok
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a s56a » 11 Dec 2005, 23:46

s56izw napisal/-a:če sem prav razumel je učenje telegrafije danes takorekoč nesmiselno početje (kot je bilo nekoč)?


Tega nikakor ne smes napisati na radioamaterskem forumu :-)

drug teden grem po svojo prvo kv postajo +dipol anteno. ker moje znanje ang. jezika ni glih ža za 5 in , ker sebi in slo. ne bi rad delal sramote v svetu sem hotel pač poskusiti v telegrafiji....


Radioamaterji potrebujemo znanje anglescine za 3! Nauci se crkovanja Alpha, Bravo..Zulu. You are 59. My location is Velenje and my name is Iztok. To je dovolj za zacetek!

zanima me , kje se ta program dobi je brezplačen in kaj poleg postaje še potrebuješ da stvar deluje.


Uporabo Google se hitro nauci! Tudi slovenska razlicica obstaja.
Pri simulatorju telegrafije potrebujes samo zvocno kartico v PC.

drugače pa bi rad z cw poskusil tudi za to , ker zivim v mesnem naselju med bloki in bi lahko z majšo močjo delal tudi dx veze, kar z mic. skoraj ne upam (sekanje v tv itd.)


Jaz sem pred dvema tednoma naredil 725 CW zvez na 20 m z 125 drzav z 5 W moci! Upam, da tvoje mestno naselje ima kablovsko TV in tamo ne bi smel "sekati".

rad pa bi izkoristil tudi ta trenutek in vas prosil za mnenje o postaji , katere lasnik bom kmalo postal. morda jo kdo pozna in mi bo o njej povedal kaj več. teh. pod. sem tako našel na netu a mi ne povedo veliko saj se od postaje do postaje razlikujejo zelo malo. zanima me ali ima postaja avtomacki tuner ( kar dvomim)? ter nasploh ali je to primerna kv postaja , kot začetnika na kv bendu.


Zelo primerna postaja za KV zacetnika. Uglaseni dipoli na potrebujejo antenski tuner. Rabil bos vmesnik z enim IC MC-1489 za sodobno racunalnisko krmiljenje postaje. Poisci CQ ZRS feb. 2002.

vsem skupaj se lepo zahvaljujem in lep 73!

veliko lepih in dolgih zvez vsekakor pa lepe blizajoče praznike!

iztok


V soboto je bilo dolgih zvez na 10 m ampak sem jih jaz prespal.
V nedeljo bolj zalostno. Tokrat niti kW VF moci ni pomagal!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 12 Dec 2005, 15:57

Kochova metoda je kar ok!
http://www.g4fon.net/Executables/Koch%20Install7.zip
Sam sem se CW naučil po "JNA" metodi na TS-1 (sa uputstvom za rukovanje) Ruskimi 2Kohm slušalkami in "Tomo" generatorjemHI HI.
vse skupaj je poganjal Milun, sedaj nažalost že pokojni YU3TY.

Tudi jaz sem prespal večino ARRL10.Celi dve zvezi v ARRL 10 (UR in en UA9 z INV V za 80, dokler se ferit v antenskem tunerju ni pričel smoditi :([/url]
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S51AG » 12 Dec 2005, 20:13

Pozdrav,

pri meni pa deluje kombinacija G4FON in TS-4.

Uputstvo za rukovanje pa je originalna "uspomena iz JNA".

Lp,
Anton GALUN, Ptuj
S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov