CB postaja ne dela - pomoč začetniku

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

CB postaja ne dela - pomoč začetniku

OdgovorNapisal/-a extreme » 16 Nov 2005, 19:57

Kot prvo zdravo vsem!

Prosil bi za malo pomoči, ker sem namreč čisto nov v tem "svetu".
Od kolega sem dobil ročni cb postaji, a na žalost v precej slabem stanju in tu nastnejo problemi.
Gre se za Team Forty, vse kar najdem o tej napravi so teli podatki:
Koda: Izberi vse
Počet kanálu:         40 FM
Frekvenční rozsah:    26,960-27,410 MHz
Napájení:             9-13,2 V ss
Rozměry:              70-165-40 mm
Hmotnost:             250 g (bez ACCU)
Vysílač
Výstupní výkon:       max. 1,5 W
Modulace:             FM

Takole pa izgledajo:
Slika

Problem je pa ta, da naprava sprejema kar dobro oddaja pa zelo slabo.
Da razložim kaj s tem mislim. Na kanalu 9 namreč sprejemam 2 osebka ki se pogovarjata, pri sebi doma se ju sliši slabo, ko sem pa šel do prijatelja pa sem ju tam slišal pa se ju je slišalo kar dobro, zračna razdalja med mano in prijateljem je cca 3km, kar pomeni, da napravi sprejemata dobro.
Ko pa pridemo do oddajanja, pa se vse konča. Preprosto več ko 10 metrov naprava ne dela.

Sedaj pa ne vem kaj je narobe... bi pa zelo rad usposobil ti dve zadevi.

Zraven bi še postavil še sledeča vprašanja:
- za to napravo ne rabim dovoljenja?
- kaj so ti kanali 1-40? Vem da deluje na ~27MHz, a to pomeni pa tiste "podkanale"?
- koliko ima ta zadeva dosega?

Upam da mi boste lahko pomagali in odgovorili na vprašanja

Lp Matjaž
Zadnjič spremenil extreme, dne 17 Nov 2005, 00:11, skupaj popravljeno 1 krat.
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

OdgovorNapisal/-a extreme » 16 Nov 2005, 23:08

Nihče ne zna pomagat? :(
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

domet toki-voki-ja

OdgovorNapisal/-a s53mv » 16 Nov 2005, 23:40

Zivijo Extreme,
tvoji postaji sta za CB pas 27MHz, kar ni tocno radioamaterstvo v
zelo ozkem smislu nekaterih zelo ozkomislecih radioamaterjev.
Zato zavihajo nos in nic ne recejo, ce ti ze ne recejo grde besede.

V civiliziranih dezelah za CB postajo ne potrebujes dovoljenja.

Za tvoje postaje navajajo oddajnik moci 1.5W. S primerno anteno
(dolzine okoli 3m) na oddajni in sprejemni strani to omogoca domet
okoli 10000km v praznem prostoru. Tvoji postaji sta opremljeni z zelo
skrajsanima antenama (ni videti na sliki, predvidevam 15cm dolg
strcelj). Ce oddajno anteno skrajsas 20-krat in sprejemno prav tako
20-krat, se domet zmanjsa na 10000km/20/20=25km v povsem
praznem prostoru. V prostoru z ovirami in unicujocem odboju od tal
to pomeni uporaben domet okoli 1km do enakega toki-voki-ja
oziroma 10km do postaje s spodobno anteno (naprimer na tovornjaku).

Ce imata tvoja oddajnika domet samo 10m, je verjetno nekaj hudo
narobe z oddajnikoma. Ponavadi odstreli izhodni tranzistor. Ce se da
sneti vgrajeno anteno in namesto nje prikljuciti merilnik moci, ti lahko
nekdo od zunaj pomeri, kaj bi lahko bilo narobe.

Upam, da sem bil jasen? 73 de Matjaz S53MV
s53mv
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 28 Maj 2001, 01:00

Re: domet toki-voki-ja

OdgovorNapisal/-a extreme » 16 Nov 2005, 23:56

s53mv napisal/-a:Zivijo Extreme,
tvoji postaji sta za CB pas 27MHz, kar ni tocno radioamaterstvo v
zelo ozkem smislu nekaterih zelo ozkomislecih radioamaterjev.
Zato zavihajo nos in nic ne recejo, ce ti ze ne recejo grde besede.

V civiliziranih dezelah za CB postajo ne potrebujes dovoljenja.

Za tvoje postaje navajajo oddajnik moci 1.5W. S primerno anteno
(dolzine okoli 3m) na oddajni in sprejemni strani to omogoca domet
okoli 10000km v praznem prostoru. Tvoji postaji sta opremljeni z zelo
skrajsanima antenama (ni videti na sliki, predvidevam 15cm dolg
strcelj). Ce oddajno anteno skrajsas 20-krat in sprejemno prav tako
20-krat, se domet zmanjsa na 10000km/20/20=25km v povsem
praznem prostoru. V prostoru z ovirami in unicujocem odboju od tal
to pomeni uporaben domet okoli 1km do enakega toki-voki-ja
oziroma 10km do postaje s spodobno anteno (naprimer na tovornjaku).

Ce imata tvoja oddajnika domet samo 10m, je verjetno nekaj hudo
narobe z oddajnikoma. Ponavadi odstreli izhodni tranzistor. Ce se da
sneti vgrajeno anteno in namesto nje prikljuciti merilnik moci, ti lahko
nekdo od zunaj pomeri, kaj bi lahko bilo narobe.

Upam, da sem bil jasen? 73 de Matjaz S53MV


Huh, najlepša hvala za tvoj odgovor, sta žedva na tem forumu ki vsaj poskušata pomagati in odgovorita (dobil eno zasebno sporočilo).

To da sta za pas 27Mhz sem nekako že sam ugotovil, vendar nisem bil prepričan, da se pa nekdo tako vede kakor si rekel, je pa malo smešno :roll: Upajmo da se motiš, drugače pa za vse tiste, z nečim je treba začet!

Sem izvedel, da za tako zadevo ne potrebujem dovoljenja, torej je res :)

Huh, hvala za tako izčrpno razlago glede dosega, upam da bo čim dlje lovilo, verjetno če upam na 3km bom zelo optimistečen, kajne. In ja, antena je 15cm dolga.

Hja, kolikor mi moje znanje glede elektrotehnike dopušča sem ugotovil da je verjetno oddajnik pokvarjen ali pa "razštelan" or sth like that in zato ne doseže svoje polne moči. Anteno se da sneti, a je možno da je kaj z anteno narobe, čeprav le ta ni tako poškodovana?
Ne poznam nobenega ki bi mi lahko izmeril moč na anteni.
Mi lahko razložiš kaj si mislil s tem da odstreli tranzistor?

Bil si zelo jasen,hvala še enkrat, se mi pa pozna da sem nov, ker tistga na koncu pa nism razumel.
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

OdgovorNapisal/-a extreme » 17 Nov 2005, 00:11

Glede na pravila sem malo spremenil naslov teme, upam da je tako malo bolj.
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

Re: domet toki-voki-ja

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Nov 2005, 00:51

s53mv napisal/-a:Za tvoje postaje navajajo oddajnik moci 1.5W. S primerno anteno
(dolzine okoli 3m) na oddajni in sprejemni strani to omogoca domet
okoli 10000km v praznem prostoru.


To radioamaterji nikakor ne verjamejo in delajo s tisoc krat vecjo mocjo :-)

Extreme, dobil se odgovor profesorja elektromagnetike na ETF LJ. Dezela prijaznih ljudi :-)
s56a
 

OdgovorNapisal/-a extreme » 17 Nov 2005, 01:26

Heh, kaj je pa to ETF pa nimam pojma ;)

Še vedno upam da se bo najdu kšn "majstr" k bo povedu kaj bi znl bit narobe da ne oddaja.
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

OdgovorNapisal/-a s56al » 17 Nov 2005, 07:59

extreme napisal/-a:Heh, kaj je pa to ETF pa nimam pojma ;)

Še vedno upam da se bo najdu kšn "majstr" k bo povedu kaj bi znl bit narobe da ne oddaja.


Extreme,

Postavil si vprašanje in ker v 3 urah nisi dobil odgovora, si že postal nestrpen. Potem si dobil odgovor najbolj kompetentnega radioamaterja v Sloveniji za področje tehnike in se ga nisi potrudil niti prebrati. Lepo ti je napisal, kako ugotoviš, ali ti res ne dela TX in če ne, kaj je najverjetnejši razlog, da je temu tako. Merilnik moči ima doma vsak kolikor toliko opremljen radioamater. Radioamaterje poiščeš in najdeš v radioklubih. Radioklube najdeš z iskanjem po internetu ali se za informacijo obrneš na Zvezo radioamaterjev Slovenije, Lepi pot 6, Ljubljana, tlf. v TIS. Tam ti bodo tudi znali povedati, kje je tebi najbližji. Takole na daljavo je težko kaj več kot ugibati, kaj bi s tvojimi TXi lahko bilo narobe. Če je to pretežko, se obrni na servis, npr. TSP elektronika: http://www.tsp-elektronika.si/ .

Z ETF je Mario imel v mislih Fakuleteto za elektrotehniko v Ljubljani.

In ne, ne spadam med tistih nekaj zoprnežev, ki vihajo nosove nad CBjaši. Spadam pa med zoprneže, ki jim gredo na živce nestrpneži, ki mislijo, da na forumih ljudje samo čakajo, kdaj bo kdo kaj vprašal, da bodo lahko reševali njegove težave, potem pa se ne potrudijo odgovorov niti prebrati. Čas je v kapitalizmu najbolj dragocena dobrina. Če si nekdo od urice ali dveh prostega časa, ki mu dnevno ostaneta za hobi, družino..., odškrtne par minut, da skuša pomagati neznancu na forumu, pričakuje najmanj pozorno obravnavo svojega odgovora.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Nov 2005, 08:30

FER pojasnilo :-) Ampak dvomim, da "mojstr" Extreme ve, kaj je elektromagnetika!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a extreme » 17 Nov 2005, 08:41

s54s napisal/-a:Extreme,

Postavil si vprašanje in ker v 3 urah nisi dobil odgovora, si že postal nestrpen. Potem si dobil odgovor najbolj kompetentnega radioamaterja v Sloveniji za področje tehnike in se ga nisi potrudil niti prebrati. Lepo ti je napisal, kako ugotoviš, ali ti res ne dela TX in če ne, kaj je najverjetnejši razlog, da je temu tako. Merilnik moči ima doma vsak kolikor toliko opremljen radioamater. Radioamaterje poiščeš in najdeš v radioklubih. Radioklube najdeš z iskanjem po internetu ali se za informacijo obrneš na Zvezo radioamaterjev Slovenije, Lepi pot 6, Ljubljana, tlf. v TIS. Tam ti bodo tudi znali povedati, kje je tebi najbližji. Takole na daljavo je težko kaj več kot ugibati, kaj bi s tvojimi TXi lahko bilo narobe. Če je to pretežko, se obrni na servis, npr. TSP elektronika: http://www.tsp-elektronika.si/ .

Z ETF je Mario imel v mislih Fakuleteto za elektrotehniko v Ljubljani.

In ne, ne spadam med tistih nekaj zoprnežev, ki vihajo nosove nad CBjaši. Spadam pa med zoprneže, ki jim gredo na živce nestrpneži, ki mislijo, da na forumih ljudje samo čakajo, kdaj bo kdo kaj vprašal, da bodo lahko reševali njegove težave, potem pa se ne potrudijo odgovorov niti prebrati. Čas je v kapitalizmu najbolj dragocena dobrina. Če si nekdo od urice ali dveh prostega časa, ki mu dnevno ostaneta za hobi, družino..., odškrtne par minut, da skuša pomagati neznancu na forumu, pričakuje najmanj pozorno obravnavo svojega odgovora.

Lep pozdrav,
Sandi


Nestrpen sem zato ker že ceu tedn ugotavljam kaj bi bilo narobe, umes sem popravil 2 navadna walkie-talkieja ki sedaj spet normalno delata, pri mojih stvarcah pa si nikakor ne znam predstavljat kaj bi bil problem.
Se pa opravičujem za mojo nestrpnost.

Sedaj mi pa ni jasno, kaj nisem prebral v sporočilu "najbolj kompetentnega radioamaterja v sloveniji"? Kaj sem spregledal?
To, da moram izmeriti moč sem popolnoma razumel, vendar pa si ne predstavljam kako to sploh izgleda, niti s čim se to naredi... kako za vraga naj bi šele vedel da ima to skoraj vsak radioamater...

@s56a: "mojstr" extreme še ne ve, bo pa moral vedeti saj obiskuje FE... Upajmo da se bom od prof. SInigoj-a kaj naučil
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

OdgovorNapisal/-a S55WT » 17 Nov 2005, 09:57

Matjaž, ne vem sicer koliko imaš znanja iz elektrotehnike in mogoče kak univerzalni merilni instrument, vendar nekaj teorije o enostavnem merilniku moči najdeš tu: http://s53m.com/beacon/Mikrovalovna%20sonda.pdf . Zadeva je sicer opisana za meritve pri mikrovalovih, vendar je na dosti nižjih frekvencah le enostavnejša, glede izdelave in izbire materiala. Lep opis enostavnega merilnika moči imaš tudi tu: http://www.elektro-n.com/sonda.php . Forum, na to sondo, pa je tu: http://www.elektro-n.com/forum2/viewtop ... ght=#51773 .
Upam, da ti bo kaj pomagalo.

Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a s56zab » 17 Nov 2005, 14:11

HI!

En link za tebe Janko:http://lea.hamradio.si/~s53mv/

lp
Andrej
s56zab
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 09 Jul 2004, 22:03

OdgovorNapisal/-a extreme » 17 Nov 2005, 15:01

S55WT napisal/-a:Matjaž, ne vem sicer koliko imaš znanja iz elektrotehnike in mogoče kak univerzalni merilni instrument, vendar nekaj teorije o enostavnem merilniku moči najdeš tu: http://s53m.com/beacon/Mikrovalovna%20sonda.pdf . Zadeva je sicer opisana za meritve pri mikrovalovih, vendar je na dosti nižjih frekvencah le enostavnejša, glede izdelave in izbire materiala. Lep opis enostavnega merilnika moči imaš tudi tu: http://www.elektro-n.com/sonda.php . Forum, na to sondo, pa je tu: http://www.elektro-n.com/forum2/viewtop ... ght=#51773 .
Upam, da ti bo kaj pomagalo.

Janko


Huh zanimivo! Že študiram kaj in kako! Hvala!
Čeprav bi vseeno bilo dosti hitreje če bi našel koga ki ima to že narejeno, ampak malo zanimivega dela za študenta FE ne škodi :)
Bom videl kaj mi rata

Lp Matjaž
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

OdgovorNapisal/-a S50DX » 17 Nov 2005, 15:08

Juh...

Mogoče bi bilo lažje oz. prej, če bi napisal na katerem koncu Slovenije si?

LPa. 8)
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a extreme » 17 Nov 2005, 15:17

Prav imaš. Sem iz Ljubljane. Natančneje iz LJ-Šiška. Če se javi kdo ki bi mi lahko izmeril pa da je iz ljubljane, bi mu bil zelo hvaležen, čeprav me mika da bi naredil tale merilec, samo malo mi časa primankuje.
extreme
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:55

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov