Uvozne (carinske) tarife...

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Uvozne (carinske) tarife...

OdgovorNapisal/-a s56al » 10 Dec 2002, 10:30

Pozdravljeni,

Ali morda kdo bolj natancno pozna postopke pri uvozu amaterskih radijskih postaj oz. ima morda celo izkusnje z narocanjem po posti iz tujine? Ce drzi, kar mi je pred casom namignil ze g. Cadez in kar sem preveril danes na carinski posti, potem je uvoz za kategorijo "Oddajniki za radiotelegrafijo in radiotelefonijo ter oddajniki z vdelanim sprejemnikom..." carine prost. Placa se samo DDV!!! Seveda na celotno ceno z vstetimi stroski posiljanja, ki pri narocilu iz ZDA pridejo po moji oceni kaksnih 100-150USD, ce ni ravno ekspresna posiljka.

Samo za informacijo nekaj cen iz cenika www.hamradio.com:

* IC-718 HF transceiver 525 US$ (z vgrajenim DSP)
* FT-100D 755 US$
* IC-706MkIIG 780 US$ (z vgrajenim DSP!!!)
* TS-570DG 880 US$
* TS-570SG (HF+6m) 1050 US$
* IC-746PRO + napajalnik 1700 US$
* TS-2000 1750 US$

HRO posilja transceiverje "worldwide".

Uradni list, kjer so carinske stopnje navedene, se iscem, da zadevo preverim. Nisem pa se preveril, ali je za uvoz potrebno kaksno posebno dovoljenje (menda samo CEPT licena) in kaj je s homologacijo (TS.570SG npr. se v EU ne prodaja).

Seveda se je pri takem narocanju treba zavedati PROBLEMA SERVISA ter uveljavljanja morebitne garancije, ce potem, ko odprete paket, ugotovite, da stvar ne dela.

Ce ima kdo se kaksno uradno informacijo na to temo, se priporocam.

Lep pozdrav,
Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Uvozne (carinske) tarife...

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 10 Dec 2002, 14:11

S56AL>Ali morda kdo bolj natancno pozna postopke pri uvozu amaterskih radijskih postaj

S56AL>Uradni list, kjer so carinske stopnje navedene, se iscem, da zadevo preverim. Nisem pa se preveril, ali je za uvoz potrebno kaksno
posebno dovoljenje (menda samo CEPT licena) in kaj je s homologacijo (TS.570SG npr. se v EU ne prodaja).

Sandi, živjo!

Poklical sem sestrično, ki dela na CURS, hkrati pa preveril tudi na CURSovi domači strani. (žal v praksi še nisem preveril, kako zadeva dejansko deluje) Potrdila je tvoje besede; uvoz je oproščen carine (carinska stopnja 0, carinska tarifa 8525 20 - Oddajniki z vdelanim sprejemnikom - velja za vse, tudi za mobilne telefone). Se pa carinske tarife sprejemajo za vsako tekoče leto, torej zgoraj omenjeno velja do 31.12.2002 (ni pa razloga, da ne bi veljalo tudi v prihodnjem letu).

Zakon o DDV pa pravi, da se obračuna DDV od celotne vsote, tudi poštnine in podobno.

Mimogrede, carinska tarifa "8525 40 - Digitalne video kamere za snemanje posamičnih slik in druge digitalne video snemalne kamere; digitalni fotoaparati" je tudi 0!

LPB.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

Re: Uvozne (carinske) tarife...

OdgovorNapisal/-a s56al » 10 Dec 2002, 14:45

Pozdravljen Bajko,

Hvala za informacije. Pri KV postajah je zlasti pri dveh od treh velikih JA proizvajalcev HAM opreme (eden kolikor vem v S5 sploh nima vec zastopnika za HAM opremo) razlika v ceni znatna.
Je pa seveda stvar presoje posameznika, ali je tveganje morebitnih tezav z uveljavljanjem garancije in sevisa vredno prisparanega denarja :).

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Uvozne (carinske) tarife...

OdgovorNapisal/-a ERIK-S56LWE » 29 Dec 2002, 11:41

s56al napisal/-a:Pozdravljeni,

Ali morda kdo bolj natancno pozna postopke pri uvozu amaterskih radijskih postaj oz. ima morda celo izkusnje z narocanjem po posti iz tujine? Ce drzi, kar mi je pred casom namignil ze g. Cadez in kar sem preveril danes na carinski posti, potem je uvoz za kategorijo "Oddajniki za radiotelegrafijo in radiotelefonijo ter oddajniki z vdelanim sprejemnikom..." carine prost. Placa se samo DDV!!! Seveda na celotno ceno z vstetimi stroski posiljanja, ki pri narocilu iz ZDA pridejo po moji oceni kaksnih 100-150USD, ce ni ravno ekspresna posiljka.

Samo za informacijo nekaj cen iz cenika www.hamradio.com:

* IC-718 HF transceiver 525 US$ (z vgrajenim DSP)
* FT-100D 755 US$
* IC-706MkIIG 780 US$ (z vgrajenim DSP!!!)
* TS-570DG 880 US$
* TS-570SG (HF+6m) 1050 US$
* IC-746PRO + napajalnik 1700 US$
* TS-2000 1750 US$

HRO posilja transceiverje "worldwide".

Uradni list, kjer so carinske stopnje navedene, se iscem, da zadevo preverim. Nisem pa se preveril, ali je za uvoz potrebno kaksno posebno dovoljenje (menda samo CEPT licena) in kaj je s homologacijo (TS.570SG npr. se v EU ne prodaja).

Seveda se je pri takem narocanju treba zavedati PROBLEMA SERVISA ter uveljavljanja morebitne garancije, ce potem, ko odprete paket, ugotovite, da stvar ne dela.

Ce ima kdo se kaksno uradno informacijo na to temo, se priporocam.

Lep pozdrav,
Sandi S56AL



Živjo Sandi ...ali poznaš postopek kako se zadeva naroči,ali je kdo že kupoval od HRO-a...Namreč konec januarja bi se odločil za nakup HF postaje.

LP-VSE NAJ,NAJ V NOVEM LETU 2003..
S56LWE.....PA VELIKO USPEHA VSEM ŽELIM...
ERIK-S56LWE
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 24 Jun 2002, 09:57
Kraj: VIPAVA

OdgovorNapisal/-a s56al » 30 Dec 2002, 09:06

Pozdravljen Erik,

Pred 14 dnevi sem na HRO / International orders straneh potem, ko sem se prebil cez vse auto-reply robote prisel do e-mail naslova nekega Barry-ja in ga prosil za predracun (RTX + posiljanje v S5). Zal mi razen avtomatsko generiranega potrdila, de je e-mail prejel, do danes se ni odgovoril. Morda zaradi prednovoletne nakupovalne mrzlice. Ce po Novem letu ne bo nic, bom probal se enkrat.

Opazil sem, da HRO daje za IC-746PRO se poseben popust (ceno je treba zahtevati po e-mail - takojsen avtomatski odgovor). Skupaj z napajalnikom stane neverjetnih 1550 US$. Ne vem pa, ali je napajalnik univerzalni ali samo 110V :(.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

NAKUP..........

OdgovorNapisal/-a ERIK-S56LWE » 30 Dec 2002, 09:49

Živjo Sandi!!!

Najprej lep pozdrav,Hmm..vidim da imaš enake težave kot jaz,enako sem poslal že tri obsežne e-maile že pred tremi tedni v HRO... pa tudi v neko podružnico od HRO-ja v N.Y toda do danes nisem prijel odgovora :x
Zvedel sem pa tudi da se res ne plača tako imenovane "carine" toda plačaš nekih 36%...na vrednost izdelka..(bom previril-kaj)pa + 19% ddv in seveda lahko ti zaračunajo še stojnino na letališču (kot mojemu kolegu...isti dan je dvignil "beam" v skladišču)
Upam da bom dobil kakšen odgovor..Sandi če ga dobiš pa napiši kakšno vrstico na forum ker tema je dokaj popularna :wink:

ŽELIM TI OBILO ZDRAVJA IN SREČE V NOVEM PRIHAJAJOČEM LETU...

73`de S56LWE-ERIC
ERIK-S56LWE
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 24 Jun 2002, 09:57
Kraj: VIPAVA

Re: NAKUP..........

OdgovorNapisal/-a s56al » 30 Dec 2002, 11:24

Ja, spediter zaracuna nekaj za skladiscenje in postopek carinjenja. Koliko, preveriti pri UPS ali DHL. Ko sem pred casom narocal za 300 Euro integrirce iz GB, je pri UPS znasalo nekaj cez 3.000 SIT, potem pa so mi zadevo dostavili v MB podruznico, kjer sem jo dvignil. So sicer zvonili na vratih doma, ampak ravno v casu, ko ni bilo nikogar :(. Predvidevam, da je najceneje, ce dobis zadevo po navadni posti in pristane na carinski posti v Lj.

ALi je tistih 36% bilo za anteno? Za radijske postaje bi moralo biti samo 20% DDV in nic drugega. Tako so mi zatrdili na carinski posti, tako je ugotovil pri preverjanju Bajko, sekretarja ZRS sem pa tudi prosil, da bi pridobil uradno pisno informacijo od carinske uprave.

Lep pozdrav in srecno 2003
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: NAKUP..........

OdgovorNapisal/-a ERIK-S56LWE » 31 Dec 2002, 00:01

s56al napisal/-a:Ja, spediter zaracuna nekaj za skladiscenje in postopek carinjenja. Koliko, preveriti pri UPS ali DHL. Ko sem pred casom narocal za 300 Euro integrirce iz GB, je pri UPS znasalo nekaj cez 3.000 SIT, potem pa so mi zadevo dostavili v MB podruznico, kjer sem jo dvignil. So sicer zvonili na vratih doma, ampak ravno v casu, ko ni bilo nikogar :(. Predvidevam, da je najceneje, ce dobis zadevo po navadni posti in pristane na carinski posti v Lj.

ALi je tistih 36% bilo za anteno? Za radijske postaje bi moralo biti samo 20% DDV in nic drugega. Tako so mi zatrdili na carinski posti, tako je ugotovil pri preverjanju Bajko, sekretarja ZRS sem pa tudi prosil, da bi pridobil uradno pisno informacijo od carinske uprave.

Lep pozdrav in srecno 2003
Sandi


Živjo Sandi...

Ups...živjo oprosti nimam dosti časa ker sem ravno pri prijatelju in se odpravljamo na novoletno rajanje :D tako da bom kratek..
Ravno kar sem dobil e-mail iz USA poslal mi ga je g.Barry Onigman iz Hro službe pravi da stroški pakiranja in dostave znašajo 250$ by UPS..no če skupaj temu prištejemo še 20% ddv..(seveda TX-RX+UPS+20%)...se še zmiraj...
Ja,tisti procenti so bili za 4 elemntni multiband beam ki je potem možaka z vsemi davki in ddv..."stal" še enkrat toliko!!!Verjetno za druge stvari je postopek drugačen.
Sandi,saj verjetno si tudi ti dobil odgovor od HRO-ja in boš ti kaj več napisal o nakupu in dostavi,definitivno se bom oglasil z točnimi informacijami kako je glede nakupa...itd Poklical bom kolega in ga še enkrat prosil naj mi razloži postopek...mogoče se pa bo sam oglasil???

VSEM ZVESTIM BRAVCEM IN UREDNIKOM KI SO SE TRUDILI NA
"S50LEA-FORUMU" ŽELIM LEPO PRAZNOVANJE IN OBILO SREČE V NOVEM LETU 2003!!!
73`de Erik
ERIK-S56LWE
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 24 Jun 2002, 09:57
Kraj: VIPAVA

Objava v UL 116, 27.12.2002

OdgovorNapisal/-a S54U » 31 Dec 2002, 09:10

HI

Z velikim zanimanjem in navdušenjem spremljam razpravo o uvozu HAM opreme.... Ravnokar pa sem na mizo dobil nov UL v katerem piše naslednje:

8525 Oddajniki za radiotelefonijo, radiotelegrafijo, radiodifuzijo ali televizijo, vključno z oddajniki z vgrajenim sprejemnikom ali aparatom za snemanjem ali reprodukcijo zvoka; televizijske kamere; video kamere za snemanje posamičnih slik in druge video snemalne kamere; digitalni fotoaparati - 5

Po telefonskem pogovoru s špediterjem se carinska stopnja 8525-20 ni spremenila in ostaja PROSTO (le ustno zagotovilo!!!)

8529 Deli, ki so izključno ali pretežno namenjeni za uporabo z aparati iz tar. št.8525 do 8528:
- 8529 10 Antene in antenski reflektorji vseh vrst; deli, namenjeni za uporabo z njimi - PROSTO

8518 30 Naglavne slušalke in slušalke za eno uho, kombinirane z mikrofonom ali ne in kompleti, ki sestojijo iz mikrofona in enega ali več zvočnikov PROSTO


Tole je kratek izvleček iz uredbe, ki začne veljati 1.1.2003!

73 & HNY
S54U
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 22 Dec 2002, 21:17
Kraj: Grosuplje

Re: Objava v UL 116, 27.12.2002

OdgovorNapisal/-a s56al » 31 Dec 2002, 11:48

S57KAA napisal/-a:HI


Tole je kratek izvleček iz uredbe, ki začne veljati 1.1.2003!

73 & HNY


Sodec po uradnem listu bo tale NY res Happy. Nimas pojma, kako si me razveselil :). Malo sem se bal, da mi bo novi ministrski predsednik prekrizal nacrte s kaksnimi novimi carinskimi stopnjami, pa se je vse srecno izteklo. Tudi menjalno razmerje US$ / EUR je v tem trenutku precej ugodno...

73 de S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Poreklo opreme, ki se jo uvaža???

OdgovorNapisal/-a S54U » 03 Jan 2003, 22:18

HI

Ali se je kdo pozanimal, kako na carinsko stopnjo vpliva poreklo opreme (EU, USA, Japan???)
S54U
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 22 Dec 2002, 21:17
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a s56al » 03 Jan 2003, 22:42

Da, pri radijskih postajah poreklo blaga ni pomembno. Tako so mi zagotovili na carinski posti. Vsi izdelki, ki sodijo v omenjeno kategorijo, naj bi bili oprosceni carine.

Blago s poreklom iz EU, pa je kolikor mi je znano, v splosnem oprosceno carine (do nekega zneska?!?) in se zanj placa samo DDV. Problem pa je pri dokazovanju porekla. Nisem preveril, toda po izkusnjah znanca zahtevajo na carini izjavo prodajalca, da je blago res s poreklom iz EU, kar pa prodajalci menda precej tezko dajo od sebe. Sama oznaka na uvozenem blagu (npr "Made in Germany") menda ne zadosca. Morda ima kdo drug izkusnje s takim uvozom, in bo kaj bolj konkretnega napisal na forum. To bi bilo zanimivo zaradi uvoza anten EU proizvajalcev.

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 07 Jan 2003, 00:34

[quote="s56al"]Pozdravljen Erik,

Opazil sem, da HRO daje za IC-746PRO se poseben popust (ceno je treba zahtevati po e-mail - takojsen avtomatski odgovor). Skupaj z napajalnikom stane neverjetnih 1550 US$. Ne vem pa, ali je napajalnik univerzalni ali samo 110V :(.

Lep pozdrav,
Sandi[/quote]

Kaksen pile-up na to temo! Texas Towers ponuja FT-1000MP Field z ugrajenim PSU za 1.799 $. Nekoliko boljsa resitev za KV contest brontose...

LP MMIII S56A
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 18 Feb 2003, 14:36

Ker sem to temo sprozil, sem verjetno dolzan tudi koncno porocilo :). Zadeva je preskusena v praksi. Koncni obracun pokaze:

FT-100D (500Hz CW filter, TCXO, DSP), HRO cena Jan 03 - 729 USD
Posiljanje po Express mail (US mail) - 75 USD
Provizija ameriski banki za posredovanje pri placilu - 20 USD
Provizija SKB banki za nakazilo - ce me spomin ne vara priblizno 1.800 SIT
Carina - 0.000 SIT
DDV - 34.733 SIT
Taksa - 850 SIT
Manipulacijski stroski carinske poste - 1000 SIT

Vse skupaj torej nekaj jurckov manj kot 220.000 SIT.

Nekatere stvari (lahke in drage) se torej splaca narociti. Problem je pri tezjih zadevah. Namrec npr. IC746 je pretezak za posiljanje po "Express mail", UPS pa je nesramno drag (300USD). Se vedno pa pride zadeva ceneje, kot ce bi kupil v EU, pa se zastonj napajalnik dajejo zraven IC746 ali IC756 (preklopljiv 230V/110V). Ce bi npr. FT-100D poslali po UPS, bi cena posiljanja narasla na 150 USD, verjetno pa bi postaja prispela tudi kaksen dan prej. V obeh primerih je posiljka zavarovana za celotno vrednost.

Pri uvoznem postopku so zahtevali racun. HRO ga poslje loceno in prispel je z letalsko posto 4 dneve za samim paketom :(. UPS brzina bi bila v tem primeru torej brezpredmetna. CEPT licence pri uvoznem postopku ni nihce zahteval. Mislim pa, da bi jo v principu moral pokazati. Za postopek na carinski posti (LJ. Murgle) si je treba vzeti kaksno urico, da paket prinesejo od nevemkje in obracunajo dajatve. Lahko bi poslali tudi na dom, ce bi tako zahteval in jim racun posredoval po posti, samo potem bi placal se kaksnega jurja za posiljanje vec.

Ce bi se kdo odlocil za taksen nakup, ga ponovno opozarjam, naj razmisli glede garancije. Ta je namrec omejena na Kanado in USA in jo v Evropi ne more uveljavljati.

In se nasvet. Ne trudite se narocati prek e-mail na uradni naslov HRO International. Meni ni "tipson" niti odgovoril, ceprav sem ga dvakrat skusal kontaktirati. Res pa je, da sem poskusil tik pred novim letom. Ko sem se obrnil na eno od njihovih izpostav (HRO Anaheim) sem takoj dobil odgovor prijazne usluzbenke in sva se hitro in uspesno dogovorila za posel. Na zeljo "overseas" kupcev so pripravljeni pred posiljanjem zadevo vzeti iz skatle in preskusiti, da se izloci vsaj moznost okvare, prisotne ze ob proizvodnji.

Komentar na FT-100D. Narocil sem jo predvsem za hec, ker mi je bila oblikovno vedno vsec, in pa da preskusim, ali brezcarinski uvoz v praksi deluje. Najprej sem imel namen preskusiti jo in kasneje prodati dalje. V teh nekaj tednih, kar jo uporabljam, pa se mi je tako prikupila, da jo bom najbrz kar obdrzal. Vsaj kar se tice karakteristik HF sprejemnika, zlasti na nizjih HF bandih in resni anteni, lahko konkurencni IC-706MkIIG, ki sem ga pred tem dolgo uporabljal, samo "zeleni" :) v kotu. To potrjujejo tudi meritve IP3 in BDR. Seveda pa ima tudi nekaj slabosti. Najpomembnejsi sta po mojem mnenju antenska konektorja na pecljih (pigtails) ter glasni ventilatorji. Za slednje sem nasel resitev. Imenuje se "Sunon magnetic levitation fan" (KDE1204PKV2). Nadomestni ventilator, ki povzroca ca. 10dB manj hrupa od originalnega. Zapravil sem cel dan, da sem po spletu iskal trgovino v ZDA, ki bi mi poslala dva kosa po posti, nazadnje sem ventilatorje nasel v Gradcu :). Sunon ventilatorje prodaja v S5 v principu IC elektronika, vendar novejsih tipov, pri katerih magnetno polje drzi rotor v osi vrtenja, in ki so najmanj hrupni, nimajo na zalogi. Dobro znane tezave, zaradi katerih je FT-100D na slabem glasu (problem SWR ikone, nedelovanje ventilatorjev na VHF/UHF med sprejemom), so pri serijah, ki jih trenutno dobavlja HRO, odpravljene ze tovarnisko.

73 de S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Maj 2003, 12:55

Za ljubitelje IC-706MkIIG bo morda zanimiva informacija, da je pri www.hamradio.com ta igraca trenutno naprodaj po 730 USD. V dobavi je ze vkljucena DSP enota in "remote-kit". Ker je zadeva celo lazja od FT-100D, verjamem, da stroski posiljanja niso visji kot pri FT-100D, razmerje kurza USD/SIT je od januarja tudi padlo za kaksnih 5%, tako da predvidevam, da se da zadevo dobiti po posti v Slovenijo za ca. 210 kSIT, z vsemi dajatvami in stroski. Ce bi kdo narocal, naj prej ponovno preveri dajatve in stroske, da me ne bo potem lovil za besedo, ce bi izpadlo, da so se od januarja pogoji pri narocanju HAM RTX po posti v S5 kakorkoli spremenili. Ce pa kdo potuje v USA in ima nazaj grede v potovalki prostora za dve steki cigaret, pa je zadeva se toliko bolj privlacna, seveda le, ce si upa tvegati izzivanje protiteroristicne kontrole pri vstopu na letalo :).

Lep pozdrav,
Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov