Transverter

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Transverter

OdgovorNapisal/-a s58bz » 16 Nov 2021, 08:39

Zdravo,
jaz se pa nagibam k nakupu transverterja iz KV na UKV. Želel bi nasvet od radio-amaterja, ki transverter dejansko uporablja, katerega se splača kupiti. Vem, da transverter lahko deluje v vseh mode-ih, ki jih KV postaja zmore (AM, FM, CW, DIGI), ne vem pa, če transverter deluje tudi z repetitorji in kako je potem z subtoni in offseti? Če ima transverter območje iz 28 MHz v 144-148 MHz
ali lahko sprejema tudi nižje naprimer na 137.1 oz. 137.9 MHz (vremenski sateliti)?
Kako je pa z delom preko satelitov, ko je Uplink FM (67 Hz CTCSS) 145.850 MHz in downlink na436.795 MHz?

LP, Ben

P.S. Če ima kdo kakšen transverter za prodat se tudi lahko kaj dogovorimo preko ZS ali maila.
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59

Re: Transverter

OdgovorNapisal/-a S55WT » 16 Nov 2021, 10:05

"jaz se pa nagibam k nakupu transverterja iz KV na UKV. Želel bi nasvet od radio-amaterja, ki transverter dejansko uporablja, katerega se splača kupiti. Vem, da transverter lahko deluje v vseh mode-ih, ki jih KV postaja zmore (AM, FM, CW, DIGI), ne vem pa, če transverter deluje tudi z repetitorji in kako je potem z subtoni in offseti? Če ima transverter območje iz 28 MHz v 144-148 MHz
ali lahko sprejema tudi nižje naprimer na 137.1 oz. 137.9 MHz (vremenski sateliti)?"

Transverter ne napravi nič drugega kot samo prestavi frekvenco iz 28 MHz na 144 MHz. To pomeni da, tako kot mode spremeniš na KV postaji, bi moral tudi subton in offset nastaviti na KV postaji. Transverter bi to potem prestavil na UKV področje.
Vremenski sateliti, če preračunaš razliko frekvenc med 144 in 28 MHz, dobiš frekvenco oscilatorja v transverterju 116 MHz. To pomeni, da bi za vremenske satelite moral na KV postaji nastaviti frekvenco za 137,1 MHz -- 21,1 MHz in za 137,9 MHz -- 21,9 MHz. Teoretično bi to šlo, v praksi pa ima transverter na 144 MHz vgrajeno pasovno sito, katero je praviloma nastavljeno bolj ozko in ta del odreže.
V praksi se transverter običajno uporablja za SSB, CW in DIGI delo, za ostalo se pa kupi UKV postajico, kitajčke prodajajo zelo poceni.



"Kako je pa z delom preko satelitov, ko je Uplink FM (67 Hz CTCSS) 145.850 MHz in downlink na 436.795 MHz?"

V bistvu se odgovor skriva že v tvojem vprašanju. Če je transverter na 144 MHz, potem to na 436 MHz ne gre. Za to delo bi moral kupiti že malo boljšo VHF/UHF dualband radijsko postajo, katera bi to delo omogočala.


"P.S. Če ima kdo kakšen transverter za prodat se tudi lahko kaj dogovorimo preko ZS ali maila."

Dober transverter, katere večinoma uporabljamo iz drugega razloga, kot sprašuješ ti, stane kar nekaj več, kot primerna UKV postaja. Tako da načeloma tak nakup ni smiseln.
Če pa vseeno vztrajaš, pa bi tako za testiranje bilo dovolj dobro nekaj takega https://www.ebay.at/itm/294287379856?hash=item4484e50d90:g:CBsAAOSwN81XNVY0 .

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Transverter

OdgovorNapisal/-a s58bz » 16 Nov 2021, 12:50

Zdravo,
torej, če povzamem, pride tole v postev samo ko je ssb ali cw contest, drugače take aktivnosti na 2 metra ni ali se motim?
A je potem na 0,7 metra isto?

LP, Ben
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59

Re: Transverter

OdgovorNapisal/-a S55WT » 16 Nov 2021, 13:19

Temu sem se namenoma izognil. Ne vem, od kod ti ta namig. Aktivnost, pa naj bo na 2 m ali na 70 cm je čisto lokalna zadeva. Dejansko ne vem, koliko so kaj radioamaterji aktivni na tvojem koncu. Poleg tega si pa pozabil še na digitalni način dela DMR, kar je pa poglavje zase.

Aktivnost v SSB in CW v času tekmovanj vsekakor je. Tudi nivo medsebojnih motenj je takrat visok. To je pa tudi razlog, da takrat uporabljamo za delo transverterje višjega cenovnega razreda. Recimo Kuhne DB6NT za 144 MHz je v rangu 1500€ https://shop.kuhne-electronic.de/kuhne/de/shop/konverter-transverte/transverter/ .

Tu je še delo preko lune, APRS...

Neka aktivnost vedno je, je pa res, da so mobilna telefonija in razne internet aplikacije terjale svoj davek. V starih dobrih časih si težko našel prosti kanal, nekateri so non-stop viseli za postajo. Sedaj je tega manj.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Transverter

OdgovorNapisal/-a s58bz » 16 Nov 2021, 15:42

Zdravo,
se nisva razumela :) aktivnost na 2 metra in 0.7m je kar se FM in pa DMR tiče je prisotno tudi na našem koncu. Nisem hotel, da se razume, kot da na UKV ni nič... Jaz imam postajco za DMR in FM Anytone AT-D878UV in pa dva mala Baofeng-a.
V mislih sem imel samo SSB in CW aktivnost na UKV, ki je pri nas lokalno pa res ni, tako v primerjavi z FM in pa preko repetitorjev. Z QSO-ji preko lune pa nimam izkušenj niti opreme.

Zdaj mi je vse skupaj malo bolj jasno... Obstajajo cenovno ugodni transverterji, ki sicer lepo delujejo in pa kakovostni, ki so od 1500€ naprej. Pri taki ceni se mi pa poraja vprašanje, če ni bolj smiselno kupiti Icom IC - 9700 pa še izhodne moči je več in možnosti dela tudi?

LP, Ben
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov