Vprašanje o anteni za 6m

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Vprašanje o anteni za 6m

OdgovorNapisal/-a Gost » 17 Avg 2002, 11:24

Pozdravljeni
Pripravljam se na to, da bi se vključu na dogajanje na 6m. Ker mam veliko možnosti glede anten in jih je veliko, bi rad kakšen pogled na to od kakega starega mačka :) na 6m, kajti se ne morem odločit.
Če bi mi kdo dal kakšen nasvet za izbiro med
delta loopom 2 ali 3 komp
Quadom 2 ali 3
ali yagico
Vse to bi bilo na stojalu 6-7 m nad tlemi.

Vsaka izkušnja ali pripomba bo dobrodošla.
lp
Gost
 

Re: Vprašanje o anteni za 6m

OdgovorNapisal/-a s56al » 17 Avg 2002, 17:08

Zdravo S56WTT,

5 el. TONNA yagico bos od vsega nastetega verjetno najlazje montiral, ni predraga, pa nic slabse ne bo delala kot 3 el. delta loop oz. kvad. 6m yagica je zadovoljna, ce je kaksne 3m nad ostalimi objekti, tako da ce imas 6m visok stolp (sem prav razumel?) popolnoma zadosca. Sam sem uporabljal za delo na 6m 3 el. yagico in se je dobro obnesla.
Bojim pa se, da je 11 letni soncni ciklus v principu sedaj ze dve leti v upadanju (ceprav so bili lansko poletje in jesen na 6m fantasticni pogoji, letos pa ne spremljam) in bi bilo z aktiviranjem na 6m morda nekaj let za pocakati, da se priblizamo naslednjemu "vrhu" :).

LP, Sandi s56al

P.S.: Na vprasanje sem si drznil odgovoriti, ceprav nisem noben "stari macek", pravzaprav dalec od tega :)
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a Gost » 20 Avg 2002, 12:38

Pozdravljeni

Torej jagica...saj glede na veter ( burja :) tle na primorskem kjer sem jaz, sem se tudi sam bolj nagibal v 2 dimenzionalno anteno.
Sicer pa tudi z quadom mora zadeva šibat. torej je Vse trenutno odvisno od števila prešernov v žepu hehe...

Glede na to, da sem letos začel 6m in da je zanimivo, bom poskusil kupit
opremo..saj vedno prav pride ob kakšnem lepem sporadiku :P

lp
Boštjan , S56WTT
Gost
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 20 Avg 2002, 13:49

Bostjan,

5 el. Tonna (10 dBi) je dolga slabe 3,5m in se da kupiti npr. pri Cadezu v Lj. (www.elnaprave.com),
potem pri Teprimex v Gradcu, kjer stane 89 Euro z MwSt (P.D.) vred, z vrnjenim davkom torej 74 Euro, verjetno nekaj podobnega tudi v Italiji, kar je zate morda bolj zanimivo.
Da pa se narediti jagico tudi doma iz alu. cevi ali predelati kaksno TV anteno za I. TV band, kar ti bo zanesljivo natanco pojasnil S56A, ko bo na forumu videl tvoje vprasanje :). Mislim, da je bila predelava iz TV antene opisana pred leti v reviji Svet Elektronike. Tocne stevilke in letnika zal ne vem.

Pozdrav,
Sandi

P.S.: Poglej se na http://lea.hamradio.si/~scc/novice/novice.htm pod male oglase, kjer nekdo prodaja rabljeno 5 el. Tonna yagico.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 20 Avg 2002, 21:13

Naslov: Antene za kratkovalovna radijska območja
Številka: 53
Stran: 74
Leto: 1999
Avtor: Mag. Marijan Miletić, S56A

5 L F9FT je odlicna antena, ki jo tudi jaz uporabljam.
Pohiti z 6 m ker bo nekaj Africkih DX v naslednjih mesecih.
EU sporadicne E propagacije so bolj zalostne to leto...

73 de Mario, S56A

[quote="s56al"]Bostjan,

5 el. Tonna (10 dBi) je dolga slabe 3,5m in se da kupiti npr. pri Cadezu v Lj. (www.elnaprave.com),
potem pri Teprimex v Gradcu, kjer stane 89 Euro z MwSt (P.D.) vred, z vrnjenim davkom torej 74 Euro, verjetno nekaj podobnega tudi v Italiji, kar je zate morda bolj zanimivo.
Da pa se narediti jagico tudi doma iz alu. cevi ali predelati kaksno TV anteno za I. TV band, kar ti bo zanesljivo natanco pojasnil S56A, ko bo na forumu videl tvoje vprasanje :). Mislim, da je bila predelava iz TV antene opisana pred leti v reviji Svet Elektronike. Tocne stevilke in letnika zal ne vem.

Pozdrav,
Sandi

P.S.: Poglej se na http://lea.hamradio.si/~scc/novice/novice.htm pod male oglase, kjer nekdo prodaja rabljeno 5 el. Tonna yagico.[/quote]
s56a
 

Malo drugace?

OdgovorNapisal/-a s51fu » 21 Avg 2002, 10:50

Zakaj pa bi morala biti
prav vsaka antena avtorjev spomenik?
Tudi dipol ni tako strasno slaba antena ...
Pa se draga ni ...
Imas jo narejeno v slabi uri,
cez dve uri nam ze lahko porocas
kaj vse si slisal itd ...
gl, DD +
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a Gost » 21 Avg 2002, 11:54

Pozdravljeni

Hvala za vaša mnenja...če sem prav razumel je absolutna zmagovalka tonna yagi antenna. ki stane tam okoli 20k sit. :) hehe sej se mi je že prej zdelo, da bo to najboljše, a sem prej delal z doma narejenim 1x delta loop in zadeva ni šibala tako slabo :) moji prvi qsoti čez 1000 km :P

Glede dipola pa tako, ker bi rad tudi kakšno temovanje udaril na 6m sem se raje odločil za to, da bi vzel usmerjeno anteno, kajti mnogo mnogo več narediš kot z dipolom, čeprav se da tudi z njim marsikaj narediti (je pa DALEČ najcenejša antena - kar bo prišlo v poštev kmalu :evil: damn $$$)

Ko bomo spravili $$$ na kup bom imel še kakšno vprašanje :)
hvala
Boštjan
Gost
 

6m band

OdgovorNapisal/-a s51fu » 21 Avg 2002, 13:14

quote
Ko bomo spravili $$$ na kup bom imel še kakšno vprašanje
hvala
Boštjan
_________________
unquote


do takrat pa ti priporocam, da precitas
Pravilnik o vrstah amaterskih radijskih postaj
in tehnicnih pogojih za njihovo uporabo.

DD +
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a Gost » 22 Avg 2002, 00:31

:) thx s51fu za postavitev na realna tla :oops:

hehe sem že prebral thx :wink: preden sem začel postat na forum
saj če ne sploh ne moreš nč delat a ne ?

lp
Boštjan
"zeleni" S56WTT :o
Gost
 


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov