Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafije

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2020, 17:10

Rudi, debata ni o tem ali kdo zna ali ne zna telegrafije, ker nisi dobro prebral povezave, katero sem navedel. Sploh pa ni debata o tem ali je lahko nekdo radioamater, če ne obvlada telegrafije.

Tudi tebi vse lepo in ostani zdrav.

Janez, s53mj.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a s52on » 20 Dec 2020, 19:04

Tilen pozdravljen.
Res lepo napisano, da vzpodbudi še koga.
Mislim, da sva delala eno tvojih prvih zvez, če ne kar prvo HI - nedelja 14.06.2020 ob 0953 na 17 m. Vsaj tako si mi natipkal. Z vsem kar si napisal se strinjam, dodal bi samo še to, da je ročni taster kot smo rekli včasih zakon - naš legendarni TS-1. Jaz se še vedno trudim in potreniram tu in tam. Tudi nekaj kontestov je takšne narave, ki vzpodbuja delo z ročnim tasterjem ali tipkalom menda pravilno slovensko. Moje mnenje je, da bi moral vsak, ki se uči cw delat najprej z ročnim in se tako naučit motorike in osnov tipkanja. Prehod na elektronca je lahek in hiter, obratno pa po moje sploh ne gre ali pa veliko težje. In kdor ne zna z ročnim nekako ni no ... ! V klubu smo imeli člana, vojaškega telegrafista. To je bila res poezija poslušat njegovo tipkanje. Elektronca ni nikoli uporabljal, je pa res to že dolgo nazaj.
Zelo se strinjam da je učenje cw ZELO zahtevno, sploh v bolj zrelih letih HI. Predvsem je važna vztrajnost, čisto vsak dan 15 min ali več. Ampak res čisto vsak dan. Bližnjic ni, po kapljicah se dodaja znanje. Pojavijo se krize vmes, ki jih je treba prebrodit z vztrajnostjo in se nam potem kar naenkrat odpre. Učenje cw je projekt kot na primer avtošola in ga je treba resno vzet in potem pridemo do cilja.
Vsekakor je to danes po eni strani lažje, ko nam tipka računalnik, res enakomerno, nikoli se ne zmoti in nikoli se ne naveliča tipkati HI. Je pa res, da zmanjka motivacije, če sediš tam sam dan za dnem za računalnikom. Včasih smo se vozili do kluba po 3x na teden in je tam pač tipkal vodja tečaja. Časovno in stroškovno je bilo težje, dan nam je bil pa tisti klubski duh, malo zdravega rivalstva med nami, kdo bo boljši in pa motivacija. Dandanašnji bi blo to fajn nekako združit. Učenje seveda s programom na računalniku in se v živo dobit v klubu po potrebi 1x na teden ali na 10 dni, ravno zaradi motivacije in pa kontrole mentorja, da zadeva ne zaide na kakšno napačno pot učenja. Glede na te korona čase takšno druženje odpade za zdaj in bi res najbrž kakšna zoom varianta bila v pomoč.
Mojih 5 centov HI.

73 de Miro
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a s52on » 20 Dec 2020, 19:49

Še tale youtube sem pozabil dodat. Meni je zanimiv.

https://youtu.be/qmg1MlstxWM

73 de Miro
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52OW » 20 Dec 2020, 21:54

Kmalu sem nameraval narediti en začetni tečaj za cw, preko Zooma.
Mislim, da znam dobro motivirati in še dobro vem, kaj me je in kaj me še "muči" ker sem začetnik in
tako dobro vem, kaj se plete v glavi začetnika in kako naprej od vozlja oz blokade, do hitrega rezultata.
Od aprila imam zdaj 2000 qso-jev. Udobno se počutim pri hitrosti 28wpm, spoščam pa hitrost zaradi dx-ov in ker sem gentleman do vseh tistih, ki gredo počasi in z užitkom :).

Vsi zainteresirani pišite mi na mail, jaz pa pošljem vabilo za Zoom.
Z velikim veseljem s52ow de Tilen.
email tilen.pusar@gmail.com
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52OW » 20 Dec 2020, 22:20

Oj Miro de s52on!
Ja, 14.6 letos si bil moja druga zveza na cw, juhej!! In prva nedogovorjena.
Prva zveza je bila z Benom s58bz in zaradi njega sem se naučil še manjkajoči črki B in Z :)
Spomin se najinega qsja, hvala!

Strinjams e popolnoma okoli "straight" keya, celo prepričan sem bil, da je dino to pravo in še govoril naokoli, da bom najbrž za vedno zvest JJ-38. Potem pa so možgani želeli več, pa tudi več zvez. In tako zdaj že kakih 1300 zvez delam z Bencherjem by-1. PRedvsem se je z ročko začelo lažje delo, ker zveza poteka hitreje in se ne pogovarja toliko v odprtem tekstu. Narediš pa res mnogo več zvez in dx-ov. Prav dx-i so tisti, ki me vedno hranijo s strastjo, nazadnje sem danes dodal še eno anteno na mojem vrtu, tako da imam zdaj dve anteni za 30m, skupaj pa imam 8 bandov pokritih.

Tole je res totalno magična zadeva... Hvala za spomin in upam, da se kmalu tipkava. Lep 73, s52ow de Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S57D » 21 Dec 2020, 11:57

Ena slika za skomine :D . Levo je Junker, vsaj zame eden od najboljših, če ne celo najboljši ročni taster. Imel sem neverjetno srečo in sem ga kupil pred nekaj leti v Pordenonah. Desno je Begali ročka, kupljena direktno pri Bruni v Begali firmi.

Slika

73, Miloš S57D

p.s.
Slika je izpred nekaj let. Postaje Yaesu FT-950 in LDG YT-450 tunerja nimam več. Sedaj uporabljam ICOM IC-7300. Seveda sta obe telegrafski ročki še vedno v uporabi pri meni. Bi rekel, da jih ne dam za nič na svetu .....
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a s53v » 21 Dec 2020, 13:40

Kar se tiče ročic jih v grobem delimo na " Single lever paddle" kot je npr. Vibroplex

https://communicationlg.com/boutique/en ... er-d-p912/

in na "Iambic paddle" kot je npr. Bencher

http://www.vibroplex.com/contents/en-us/p200.html

"Single lever" ročice so tudi lažje za izdelavo v domači delavnici saj smo jih leta nazaj izdelovali iz listov žage za železo. Katero pa kdo uporablja ( Begali, Vibroplex, Kent.......ali doma narejeno ) je stvar navade in seveda cene. Kvalitetna ročica mora biti tudi dovolj težka, da ne pleše po mizi.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52OW » 21 Dec 2020, 14:31

Miloš, krasna zadeva tale Begali!

Janez, imam Becnherja by-1, pa JJ-38 za straight key, Kenta si želim probat, pa ostale tudi.
Sem se pa na Iambic navadil :).

TRenutno si gradim še moj mali studio in imam na zasilni mizi najnujnejšo opremo :).
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52RZ » 22 Dec 2020, 12:39

Moja izkušnja izpred pol stoletja. Strast za CW me je prijela že kot dečka. Ko sem se začel seznanjati z radioamaterstvom sem z doma narejenim brenkalom in magnetofonom GELOSO začel samoučno vaditi telegrafijo. Teorijo sem črpal iz knjige "Priručnik za radioamatere operatore". Telegrafske vaje sem si z pešakom natipkal v več grup po pet znakov in si vaje potem vrtel in neštetokrat poslušal. To sem delal brez tečaja, brez instruktorja in brez računalniških pomagal. Kmalu sem tudi uspešno opravil izpit. Potem pa vseskozi delal pretežno CW zveze in se tik približal pogojem iz DXCC liste za CW HONOR ROLL. Sicer v mojem radioamaterskem stažu sem imel tri večletna prekinitvena obdobja, toda strast CW me je vsakokrat znova potegnila naprej.
Mislim, da če nimaš strasti, vztrajnosti in nekaj posluha tudi telegrafijo jo boš težko osvojil. Toda tudi tu se da pomagati, le več vztrajnosti je treba in rezultat pride. Danes je učenje veliko lažje, ker je veliko pomagal. Računalnik je zelo uspešno prodrl tudi na to področje, pri učenju telegrafije, pri CW zvezah in logiranju. Da ne govorim o opravljanju CW zvez z makroji in z različnimi tasterji, kar pa zahteva posebno temo za diskusijo.
Pač prebiti je potrebno led, smelo je potrebno narediti prvo CW zvezo in to počasi, nihče ti ne bo zameril, kvečjemu ti bo pomagal, zniževal hitrost, ponavljal in bil potrpežljiv. Na začetku moraš vsaj uloviti znak karespondenta in raport, potem pri naslednjih zvezah hitro stvari stečejo. Neučakanost je glavni razlog za neuspeh. Na začetku pri sprejemu ne gre nič na pamet, vsak znak je potrebno zapisovati. Čez čas pa se ti kratice lepo usedejo v uho in brzina sprejema ni več problem.
Tisti, ki bi se naknadno želel naučiti telegrafijo ga mora v to speljati želja in vztrajnost in če vztraja začuda marsikdo odkrije svoj posluh, čeprav je bil poprej prepričan, da tega nima. To je lahko novo osebno odkritje, ki čez čas pripelje do vrhunskega CW operaterja.
Še nekaj o fami »delitve« radioamaterjev. Nekateri zgrešeno mislijo, da kdor ne obvlada CW, da ni pravi radioamater. Zavedajmo se da licenca splošno pokriva vsa področja operaterskega delovanja in tu smo formalno vsi izenačeni. Svobodno pa se vsak odloča na katerem operaterskem področju bo deloval, zavisi pač kaj komu leži, kaj kdo obvlada in kakšne tehnične možnosti ima, s tem pa se vsak najde na svojem področju. Več področij kot nekdo obvlada bolj si lahko uspešen, zato obvladanje CW ti tudi močno izboljša lov na DX zveze. Nekoč je celo družba spodbujala znanje telegrafije, saj je bil radioamaterski kader z znanjem CW zelo koristen v rezervnih obrambnih sestavah in pomorskih komunikacijah, danes je to postalo le še nostalgija in veščina kot je sabljanje, lokostrelstvo, streljanje z mušketami…

Poizkusite, pa boste videli, da gre. Lep pozdrav 73 Zdravko
Uporabniški avatar
S52RZ
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 27 Feb 2004, 21:06
Kraj: Sežana

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52OW » 26 Dec 2020, 09:55

Zdravko, lep zapis!
Dejansko mislim, da je bistvo, da vsak po soje dojamemo vrsto in način dela na najboljši način, ki nas najbolj veseli!
Tam so potem tudi rezultati.
Meni je vedno izziv nekaj novega, cw je čakal na stara leta. Pa super, da se je pojavil ft8, ki me je porinil v učenje cw-ja,
malo prej, preden čuvam vnuke v lesenjači na vrhu hriba s stolpm spredaj :).

Vztrajnost ja, se strinjam, je tista, ki prinese rezultate. Velikokrat sem bil potolčen, ko kar naenkrat ni šlo tako kot prejšnji dan.. potem pa je drugič spet steklo odlično. Kaj pa vem? Moji možgani imajo formo iz ure v uro drugačno, pa malo premalo spim, to se pozna. Ko pogledam log, pa zveze lepo nastajajo. Vsekakor sem na bandu gentleman, v kaskasi imam tudi straight key priklopljen, tako da počasnejšim od mene, klofam z isto brzino. Presledke pazim, da govorim čitljivo, ker tako tudi želim slišat :).

Nimam kaj dodat, super zapis, 73!
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S58Y » 29 Dec 2020, 16:58

S52OW napisal/-a:Hej Robi!
A veš, da tega se pa res ne spomnim, da bi imel jaz ročko namreč. Hm, le zakaj sem jo prodal, obup! :)
Hvala za besede, kakšno lsiko mi pošlji, da je spomnim, pa upam, da se na bandu kaj ujameva. :)


Evo, to je ta ročka. Tedaj ste stanovali še v bližini BTC, v enem od blokov.
Priponke
20201229_165731.jpg
(634.32 KiB) Še ni prenešeno
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 323
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: Kako me je ft8 vzpodbudil, da se končno naučim telegrafi

OdgovorNapisal/-a S52OW » 29 Dec 2020, 21:24

S58Y napisal/-a:
S52OW napisal/-a:Hej Robi!
A veš, da tega se pa res ne spomnim, da bi imel jaz ročko namreč. Hm, le zakaj sem jo prodal, obup! :)
Hvala za besede, kakšno lsiko mi pošlji, da je spomnim, pa upam, da se na bandu kaj ujameva. :)


Evo, to je ta ročka. Tedaj ste stanovali še v bližini BTC, v enem od blokov.


Hej Robi, zdajle se spomnim , a še to bežno. Super zgleda, uau.
Ne spomnim se kje sem jo dobil... ko b i le vedel takrat, kaj sem prodal. Zdaj ne bi!:)
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Prejšnja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov