FT-897

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s56a » 10 Jul 2003, 23:08

Jože, da li si prebral in razumel knjige Ozrena Bilana?
s56a
 

literatura

OdgovorNapisal/-a s55e » 16 Jul 2003, 07:53

Pozdravljen!

Ali si mislil "Akustiko prostorov, zvočnikov, ojačevalnikov in spojnih vodov", ali katero drugo? Razen tega sem še prebiral Jovo Regaseka, Dr. Husnijo Kurtovića če naštejem "naše" autorje. Tudi tujih sem prebral kar nekaj - ob prebiranju revialnega tiska še npr. Klingerja... Čeprav mislim da sem jih razumel in si očitno ti mnenja da jih nisem, predlagam da tovrstne debate odvijava preko osebnih sporočil ali e-maila. Mimogrede sem še 1x prelistal svojo domačo knjižnjico in nikjer nisem našel namiga da bi za toploto zvoka na cevnem ojačevalniku poskrbel izhodni transformator, ki odreže visoke frekvence. Torej dodaš tranzistorskemu ojačevalniku ustrezni low pass filter in dobiš lastnosti cevnega? Za konstruktivne debate pa predlagam da odpremo še audio forum v okviru LEA. Tja lahko ob drugih audio vprašanjih in odgovorih debatiramo o audiofilskih temah, pa tudi o NF procesiranju zvoka za HAM potrebe.

P.S.
Prav tako sem mnenja da tvoja trditev; "Pilote prvo naučijo, da letijo po instrumentih in ne verjamejo očem! " ne drži. Piloti se naučijo in znajo leteti tudi brez instrumentov.
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

OdgovorNapisal/-a s53ra » 16 Jul 2003, 14:23

audio forum bi bila vsekakor zanimiva zadeva...

glede instrumentov pa... kar nekaj nesreč se je že zgodilo, ker so piloti zaupali bolj svojim očem in občutkom kot pa instrumentom...
73, de Gregor, s53ra
s53ra
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Lucija

OdgovorNapisal/-a s56a » 24 Jul 2003, 19:26

S57MHJ> Razen tega sem še prebiral Jovo Regaseka, Dr. Husnijo Kurtovića če naštejem "naše" autorje.

Veseli me, da si bral pionirske knjige mojega profesora Kurtovića!

Upam, da poznaš frekvenči odziv izhodnega NF transformatorja, ki mora prilagoditi par kOmov izhodne impedanse lampi na zvočnik od par Omov kompleksne impedanse. Audiofili to spoznajo v pomanjkanju "motecih" visokih tonov in proglasijo zvok "toplim". Topli ojačevalnik za električno kitaro sem gradil koncem 60-ih let in poslušal originalne Beatles na SV...

Debato lahko preselimo pod Tehnika.
s56a
 

Re: audiofilstvo proti radioamaterizmu?

OdgovorNapisal/-a s55z » 13 Dec 2003, 22:17

s57MHJ napisal/-a:Pa za v premislek; ali tudi audiofili (npr. samograditelji) niso radioamaterji?


Aha, še v stari JNA me je en "soborac", ko sem razlagal, da sem radioamater, prepričeval, da je on tudi radioamater, ker on "sluša radio Šabac", HI. Nisem mu ugovarjal....

Ampak, drugo sem hotel vprašati. Na hitro sem kupil star FT-767GX (zmeri sem bil navdušen nad velikimi zverinami, HI) sedaj pa me še malo zanima, ali ima kdo z njim kaj osebnih izkušenj ali pa je o njem kaj prebral. Druga stvar pa je, da ne vem, ali mi CW monitor ne dela, al pa sem tolk butast, da ga ne znam vključit. Oddaja lepo, moč gre ven, kaj pa klofam pa ne slišim. Ima gumb MONI, pa tipko MONI, vključil sem vse, pa nič.

Ja, in poleg nisem dobil načrta ampak samo User manual. Menda se je načrt nekam zgubil...

Aha, ker ima tudi CAT interface me zanima, ali ima kdo softver za upravljanje postaje s PCjem. Našel sem nekaj za sodobne postaje tipa FT 897, 817, ... FT 100, za tegale pa ne.

Help.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

!%$?!

OdgovorNapisal/-a s55e » 16 Dec 2003, 11:38

Pozdrav!

Še dobro da tudi kdo drug gleda na forum in mi pove da iščeš manual za FT767GX, iskanje si kar dobro prikril. Najdeš ga na;

http://80.162.141.166/mods.dk/download. ... ematic.pdf

http://80.162.141.166/mods.dk/download. ... manual.pdf

ČE boš imel težave pri downloadu mi javi (zasebno sporočilo) pa ti zadeve pošljem po mailu.

Kar se pa tiče glede definicije radioamaterja, predlagam da jo spremenite da je radioamater tisti, ki je član zveze radioamaterjev slovenije - tako bo še najmanj težav. Tudi jaz mislim da bi lahko tvoj OM iz JLA bil radioamater (poslušal je radijsko postajo, uporabljal je radijski sprejemnik.... mogoče pa je bil swl?) glede na to v kakšnih časih smo živeli, si si moral mnogo krat tudi sam ljubiteljsko pomagati da si sploh poslušal radio. Moj prvi sprejemnik je bil kristalni detektor (home made), slušalke pa Telefunken E.H.555 (mislim da iz II svetovne vojne). Ko sem ga zgradil sem postal radioamater ali ne?

Mimogrede ali v manualu za FT767GX ne piše da moraš za poslušanje monitoringa za CW natakniti in vključiti slušalke (če se ne motim je v angleški in nemški različici -od Rikofunk-a majhna razlika). Mogoče je pa kaj šlo po gobe. Sam imam enako škatlo pa se mi zdi da zadeva ni na tehnično kvalitativnem nivoju npr. Kenwooda. Moja ima skurjen procesor za taster (rezervni del sem sicer že dobil a ga še nisem vgradil) ker imam namen zadevo " bolj zares" poservisirati, na SSB-ju imam namreč nekaj nosilca (moteče). Tako da žal CW-ja ta trenutek ne morem uprabljati in primerjati s tvojo.

LP (in brez zamere) Jože :D
73, S57MHJ
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

Re: !%$?!

OdgovorNapisal/-a s55z » 16 Dec 2003, 12:00

s57MHJ napisal/-a:
Mimogrede ali v manualu za FT767GX ne piše da moraš za poslušanje monitoringa za CW natakniti in vključiti slušalke?

LP (in brez zamere) Jože :D
73, S57MHJ


Jože, hvala za odgovor in linke. Medtem sem sam še enkrat preletel Manual in omenjeno podrobnost (slušalke) našel. Nisem imel slušalk s primernim konektorjem pri roki in se mi je možnost zdela kar neverjetna. Zdi se kot konstrukcijska napaka, saj sem prisiljen na CW delati s slušalkami. Malo zoprno, ne?
Sicer mi je postaja zelo všeč, opreme za kakšne meriteve pa nimam in ne morem reči, kakšne so električne karakteristike. Očitno, da postajo poznaš, ker pa sem naletel že na nekaj oglasov, bi bilo morda zanimivo iz prve roke izvedeti kaj več o njej.

Aja, moj prvi home made sprejemnik je bil 0T2 od ZRS z nekimi ruskimi slušalkami, ki sem ga kot mulc naredil med tečajem za C klaso. No, ja, še kot osnovnošolec sem nekaj delal sprejemnik za telekomande na 27MHz in sem z neko slušalko poslušal neznane pogovore. Zgleda, da sem bil tud CBjaš, HI.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Prejšnja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov