Iz malega raste veliko :-)

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Iz malega raste veliko :-)

OdgovorNapisal/-a s56kz » 06 Feb 2005, 18:16

Hi!

Pri Kenwood-u ne vihajo nosove nad CB-jaši, kot nekateri radioamaterji pri nas.
Njih vodi čisti poslovni interes, ker ko Janez preraste CB si bo kupil Kenwood amatersko postajo.
Ampak pri nas se večinoma CB-jaš obravnava kot "nebodigatreba" in ne kot potencialen radioamater.



Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
s56kz
Radioamater
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: Šentjur, JN76QF

OdgovorNapisal/-a s55m » 06 Feb 2005, 19:54

Še enkrat slaba interpretacija odnosa do CB-jašev.
Nismo radioamaterji krivi za nastop nekatreih CB cvetk na tem forumu. Niti nimamo nič proti CB-jašem niti se ne nameravamo poenotiti z njimi.
Razlikoval naj bi nas nivo znanja in način obnašanja ob vzpostavljanju zvez (izjeme potrjujejo pravilo!!!!) torej-tehnični nivo.
Vprašanja s strani CB-jašev so včasih tako butasta ,da sama po sebi že izgledajo provokativno. Tudi tista z anteno, ki jo je ponujal S58T je že mejila na norost (odlog plačila 10.000,00 SiT za 30dni......).
Nihče ni pojedel vsega znanja, da bi bil lahko 1000km višje od ostalih (no ja-nekateri magistri so izjeme in imajo tako narcisoidno mnenje o sebi). Na pametna vprašanja bodo tudi CB operaterji na tem forumu dobili odgovor, se pa vztrajno dogaja, da z odgovorom niso zadovoljni in še naprej "gonijo" svojo.Tako včasih dobim občutek, da so celo omejeni ali pa vsaj rosno mladi.
Tale s Kenwoodom je bila pa nizka..........in nima nikakršnih povezav HAM-CB niti odnosa med njimi. Kenwood bo naredil tudi električnega pastirja-samo da se prodaja -ampak zato pastirji na tem forumu ne bodo spraševali o pravilni krmi ovc.In tudi kuharji ne-kako se kuha z Kenwood-ovo mikrovalovno pečico!!!
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s53al » 06 Feb 2005, 21:50

Pozdrav,

Bil sm kr nekaj časa cb-jaš in občasno sm še tudi, ampak na cb-ju
se nikoli ni dogajalo kja takega kot na radioamaterskih bandih kot na
hrvaškem R6 sljeme 145.750.

73,Aleš
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a s55m » 06 Feb 2005, 22:27

Se citiram še enkrat :" Izjeme potrjujejo pravilo!"

S55M/OB345 Adi
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S52DK » 06 Feb 2005, 23:23

Hoj! :D

s56wal je napisal

Pozdrav,

Bil sm kr nekaj časa cb-jaš in občasno sm še tudi, ampak na cb-ju
se nikoli ni dogajalo kja takega kot na radioamaterskih bandih kot na
hrvaškem R6 sljeme 145.750.

73,Aleš


Ni vezano na debato, temveč na jezik oziroma besedičenje (beri spakedranščino) nekaterih. Nimam nič proti drugače mislečim vendar dajmo že enkrat spoštovati naš slovenski jezik in pišimo tako, da bomo vsi razumeli vse.

73, Robi-S52DK
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a S57Q » 07 Feb 2005, 09:36

KENWOOD, kot velik koncern, je res prava primerjava odnosov do CB-a. Samemu hudiču bi križe prodajal...
Da o Slovenščini in pravopisu CB-jašev sploh ne govorim. Kakšna pravopisna napaka še ni problem, samo latovščina, ki jo pišejo nekateri pa ni za nikamor - pravo norčevanje na račun našega jezika.

Pred časom sem že napisal nekaj čez CB na tem forumu, pa so bila mnenja precej deljena, celo demokracija se je omenjala. Nič nimam proti demokraciji in odprtosti tega foruma, vendar, naj bodo debate in vprašanja na nekem nivoju, ki ga ima večina HAM-ov.
Če kdo računa, da bi se ti CBjaši, ki pišejo po tem forumu vključili v našo organizacijo - naj nam Bog pomaga.
Ne vem zakaj ne bi smel biti forum samo za HAMe. Točno vemo, kakšna je dejavnost enih in drugih, nenazadnje, tudi zakon jasno opredeljuje dejavnost HAMov in CBa. Ki nikakor ne gre skupaj.

Najbolj me pa moti, da nam nakladajo neki tipi s čudnimi imeni - nimamo pojma kdo so. Če vprašate mene, jaz bi zablokiral vsa sporočila, katerih pošiljatelj nima pozivnega znaka. Demokracija gor ali dol, malo večji red bi pa bil. Baje imamo pravno in demokratično državo, pa se vozite po cesti vsak po svoje ..... Tudi v naši radioamaterski organizaciji imamo jasna pravila, zakaj bi nekateri vozili po svoje.


73 de Tone, S57Q ( nikoli CBjaš )
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a S52OW » 07 Feb 2005, 10:22

Na naš forum sta zajadrala dva, ne preveč vešča komunikacije cb-jaša,
ki pa nista izrazila vstopnega spoštovanja do "kraljev". Napaka?!
In zdaj naj ne bi smeli več na naš forum?! Mislim, da to ni prav.

Cb je lahko odlična odskočna deska in bivši cb-jaši smo danes med najbolj aktivnimi na Kv-ju!!!! Vsak dan! Lahko naštejem nekaj znakov.
V kratkem se nam jih bo pridružilo še 5, vsi imajo izkušnje tudi z dolgimi zvezami na ssb-ju.

Se strinjam, da so na cb-ju tudi komunikacijski "debili". Ampak zaradi njih ni pošteno cb-jašem prepovedat dostop na Leo. CB ima lahko veliko razsežnosti pri raziskovanju radioamaterstva. Tokrat uvrščam 11m-band v cb, saj nekateri ne priznavajo razlik med tema bandoma.

Bodimo potrpežljivi in pomagajmo peščici ljudi, ki jih ta hobi še veseli.
Tisti, ki ne rezumejo - bodo odšli sami!!! Tisti, ki so zdaj zadnji bodo lahko nekoč prvi.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s55m » 07 Feb 2005, 10:56

Tilen....tale s "kralji" je bila nizka (pod pasom).
Ne gre se za kralje in podložnike......
Še enkrat poudarjam Nihče nima ničesar proti CB-jašem!
Naj vprašajo-pišejo-tudi na tem forumu.
Le nek nivo kulture naj bo prisoten!!!!
Meni CB ni bil odskočna deska za HAM-ovščino sem bil pa z veseljem (in sem še) član CB kluba Obala.
Poznam kar nekaj bivših CB-jašev (npr. S59AV,S57NWG itd itd) in vsi so zrasli v HAM-e.
Ampak to še ni in nikoli ne bo opravičilo za razno-razne živalske vrste, ki se pojavljajo in pišejo na tale forum..... in namerno ali nenamerno provocirajo "radioamatersko" druščino.
Pa pozabi že enkrat na tistih 11m in DX na njem....saj ob dobrih pogojih v enem ARRL 10m tekmovanju lahko narediš več DX-ov kot jih prenese CB-logika, pa še legalno je.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S52OW » 07 Feb 2005, 11:38

Adi, nimam pripomb na tvoj odgovor.
Pisal sem zaradi postov, ki zaničujejo cb.

o dx-anju pa raje dajva kakšno v živo :D
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s56a » 07 Feb 2005, 18:25

Naj se CB naucijo CW pa jih bo S59AV sprejel v kljub ljubiteljev!

Itak so predolge vrste cakajocih za vstop v zbrano radioamatersko druscino.

Edino prosim mlade za spodobno slovenscino.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57lo » 07 Feb 2005, 22:26

Ko sem se leta 1984 hotel vclaniti v CB klub Obala, mi je takratni predsednik, Viktor Legisa, OB 101, dal v roke tri liste papirja, ki jih se danes
hranim doma: Q kod, in pravila lepega obnasanja na bandu. In mi rekel, naj pridem naslednji teden. Naslednji teden sem seveda veselo prisel in hotel placati clanarino, pa sta me prej Viktor in Franko, OB 130 (tudi S57JEL) zaslisala. Sele potem, ko sem pokazal, da sem papirje prebral, oziroma se kaj naučil sem lahko dobil clansko izkaznico. Potem sem hotel za postajo, pa sva z Vanjem, OB 136, danes tudi S59AV, ki je postal clan CB kluba kako leto pred mano, dobila v roke metlo in nalogo, da pometeva okoli kluba in v njem, potem pa sem dobil v roke mikrofon in lahko zacel delati na postaji. Pod budnim ocesom Viktorja in Franka. Danes mi ni niti malo zal, saj so v meni zbudili obcutek, da je biti CB-jas nekaj pomembnega, obcutek odgovornosti pri delu na bandu, za nas klub, s svojim obnasanjem pa so mi dali vedeti, da me spostujejo in jim je veliko do tega, da spostujem radio.
Potem mi je CB postal premalo, ampak se vedno imam doma na polici nad 101-ko svoj JFK president, prizgan.
Jaz vidim problem predvsem v tem, da nekateri ne spostujejo tega hobija, ne CB-ja, ne radioamaterstva. Zato se tudi vsajajo.

73 Boris, OB 154, S57LO
s57lo
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 26 Nov 2003, 12:27

OdgovorNapisal/-a S57Q » 08 Feb 2005, 09:39

Dragi Boris in ostali ljubitelji CBa, naj vam poskušam obrazložiti, zakaj se nekateri "vsajamo".

Ko sem se jaz hotel vpisati v "pravi" radioklub, sem se leta 73 na začetku šolskega leta moral vpisati v tečaj, kjer nam je Janko (sedaj S59D) vbijal v glavo znanja iz par knjig in ne samo iz treh listov v enem tednu. Junija leta 74 sem postal klubski operater. Dolgo časa sem moral delati samo v CW (zato sem starim HAMom še sedaj hvaležen - na CW ni CBa). Potem sem naredil tedanjo drugo "klaso" in pridobil svoj osebni klicni znak. Ker smo kasneje dobili nov band - 50 mHz, sem naredil samo zato še prvo "klaso", da sem lahko delal tudi na tem obsegu (spoštovanje nekih pravil).
Če tega hobija ne bi spoštoval, ne bi v 30 letih naredil na deset tisoče zvez na UKV, KV tekmovanjih in na DX. Zaradi želje po raziskovanju sem vzpostavil tudi zveze preko Lune na 144, 432 in 1296. Gradil antene, ojačevalce.....zidal radioklub, vodil tečaje, organiziral ARG....

V naštetem se opazi prva ogromna razlika med CB in HAM (mislim, da je še sedaj glavna aktivnost v CB klubih organizacija piknikov-holesterol + alkohol - vsaj teh v moji bližini). Pa če se ti to dopade ali ne. V CB klubih ste se pač združili ljubitelji CBa, kar je vaša pravica ( pred leti je bilo v S5 registrirano tudi Društvo ljubiteljev vijolic ). Vendar ne poznam nobenega CBjaša, ki si je nabavil CB postajo, da bo z njo počel, kar sem jaz do sedaj - nekaj podobnega počnejo tudi ostali HAMi. Tudi zakonskih možnosti zato nima. CB je dovoljen vsem - City Band - državljanom, zakar ne potrebujejo niti "schnell" tečaja. Drugo je potem, da delate DX zveze in to z močjo večjo od 5 W in vertikalko in to z čudnim obnašanjem na bandu, o katerem nebi govoril - presega meje dobrega okusa. Take so moje izkušnje pri poslušanju 11 m banda, ki mi jih ne more nihče popraviti - to sem poslušal.

Jaz spoštujem vsak hobi, prav tako razumem, da mora obstajati tudi CB. Da pa med CB in HAMovščino ni razlik, pa mislim, da mora biti vsakomur jasno, da to NI RES. Res je samo to, da vsi uporabljamo isti "eter" za komuniciranje z radijskimi valovi, to je pa tudi vse.
Tudi, če hoče kdo iz CBa k nam nimam nič proti, samo, naj to poskuša na nek kulturen način. Ljudi z takšnimi čudnimi vprašanji, pisanimi v neki latovščini - kot se pojavljajo na tem forumu - pa mislim, da nihče ne bi maral. Pa še predstavit se ne znajo. Sedaj smo pa nekateri grdi, se vsajamo, pa ne razumemo stvari.....

Škoda, ker me je napadla gripa (zato ne morem pilit in lotat v delavnici - SRI Adi ), pa berem in pišem gluposti po forumih.
Sicer je pa vsaka stvar za nekaj dobra - še malo debate, pa bomo imeli preštete bivše CBjaše v naših vrstah.

73 de Tone, S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s57x » 08 Feb 2005, 10:11

Da bom še jaz grd-saj poznate ono o slavcu in vrabcu?

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S52OW » 08 Feb 2005, 10:21

Morda si poslušal 11m samo enkrat , groza bi bila, če bi tudi jaz poslušal samo 80m band, kjer okoli 3.725mhz "experimentirajo" z glasbo in kletvicami....pa to ni edina klapa. Tudi na 20m so pogoste.
11m band je solidno organiziran, ni pa brez napak. In seveda ni zakonit.

Seveda je razlika med hami in cb-jaši! Ni pa res, da zgolj popivajo haha.
Ljubljanski cb-jaši hodijo pogosto na Žagarski vrh, predvsem pa na Janče... s kar spodobno opremo delat zveze.

Tone, tudi mene zbode, ko mi kdo reče: "ti maš pa cb doma a ne".
To zgolj kaže na človekovo neznanje in površnost. Nočem istega počet' še cb-jašem.

Nehajmo se vrteti v krogu. Ti cb-jašev ne maraš, jaz bi enega celo nataknil na vile (ima tudi izpit za radioamaterja- ni pa radioamater!!!). Jih pa veliko vidim med nami, tudi v prihodnje in sem jim pripravljen pomagat.

73, Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

S56KZN -> SIVIDUKAJSINAREDU

OdgovorNapisal/-a S55P » 08 Feb 2005, 23:30

S56KZN -> SIVIDUKAJSINAREDU??

Si res to želel??? In strasti so se zopet razvnele...


LP vsem, Vojko
Uporabniški avatar
S55P
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 28 Dec 2003, 22:59

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

cron