Kako zaceti?

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Kako zaceti?

OdgovorNapisal/-a Marhi » 09 Dec 2004, 23:45

Lep pozdrav vsem, cist tako novinsko vprasanje bi mel...
In sicer, z prijateljem sva se zacela pred kratkim zanimat za radioamaterstvo in me zanima kako s tem v bistvu zaceti?
Rad bi najprej opravil izpit, vendar se mi ne da letati v LJ, je mozno izpit opraviti kje na Stajerskem-Koroskem koncu?
Drugace studiram na FERIju in sem slisal da obstaja tudi studentski radioklub, bilo bi super ce bi mi lahko kdo izmed clanov tega kluba malo svetoval.
Zanima me tudi nakup zacetniske postaje, mogoce, nekaj kaj bi se dalo uporabljati za vec casa, tudi potem ko se z radioamaterstvom bolj seznanim, ce je to seveda cenovno pametno.

Za vse odgovore se vam lepo zahvaljujem. LP.
Car vseh carov - ELEKTRICAR.
Marhi
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 09 Dec 2004, 23:38

OdgovorNapisal/-a s55z » 10 Dec 2004, 00:15

Marhi pozdravljen,

V Mariboru imaš radioklub "Študent" - S59DXX na Tyrševi 23, kdaj in kako deluje pa ne vem. Za kakšno kontaktno osebo bi ti najbrž vedel povedati sekretar ZRS, Drago Grabenšek na tel. 01 252 24 59. On ti bo tudi znal svetovati glede izpitov, morda pa ima tudi pregled nad tečaji, ki se izvajajo.

V Mariboru so še klubi S59ABC - Radioklub "Maribor", Partizanska 12, S59DML - Radioklub "Ledina 3. aprila", Crnekova 6, S59DQI - Radioklub "Piramida", Trubarjeva 19 in S59DZM - Radioklub "Železničar", Kopitarjeva 5. Izbira je kar dovolj velika, splača pa se ti poiskati klub, ki je bolj aktiven. Eden takih je Taborniški radioklub S59TTT iz Spodnjega slemena 7, Selnica ob Dravi.

Zagotovo se vsaj 1x letno organizira tečaj tudi v Mariboru, je pa to bolj odvisno od klubov, ki organizirajo tečaje za začetnike.

Kar pa se tiče opreme, je verjetno najbolj zanimiva postajica FT817D, ki deluje na amaterskih KV/50MHz/144MHz/432MHz področjih vse vrste modulacije, obenem pa je povsem prenosna in jo lahko vzameš s sabo kamorkoli. Pri tem jo lahko uporabljaš tudi kot povsem soliden avtoradio saj pozna tudi širokopasovno FM, sprejemnik pa itak deluje po praktično celotnem področju od nekaj kHz do 440MHz. Priključiš jo lahko tudi na PC, s čimer lahko uporabljaš razne digitalne mode od RTTY, PSK, itd, do povezave v amatersko packet radio omrežje. Skratka, za sicer 5-vatno postajico in ceno pod 200kSIT, izredno dobro.

Kaj več ti bodo pa najbrž povedali fantje s koroške ali Maribora...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S54Y » 11 Dec 2004, 13:18

Hay!

Ce te zanima ima Mariborski S59ABC uradne ure vsako sredo med 17-19 uro. Nahaja pa se na Partizanski 12 (vhod zraven trgovine z pohistvom) v prvem nadstropju (takoj levo in ven na balkon pa do konca).
Glede izpitov oz. tecajev pri nas pa..... :-? (jaz sem bil pred letom dni zadnji "terorist", ki so ga krstili z sedaj bivso III. klaso, pa se to brez kakrsnegakoli tecaja, za mano zal ni bilo nikogar vec), kako pa je nasploh okoli izpitov pa tega, pa zaradi A klase nimam pojma, bodo ze drugi pojasnili, ce vedo.
Sicer pa sem tudi jaz taki "kajun", ki je zalutal na FERI.....(elekt. VS I. letnik) :lol: (pa mi je ze malo zal...HI).

73 de S56ZWH (Andrej)
S54Y
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 13 Mar 2004, 13:10
Kraj: JN76TL


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov