KV frekvence

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s55o » 15 Nov 2004, 11:53

Pozdrav!
Upam, da se bo zadeva umirila in da ne bo hude krvi.

Dejstvo je: Vsi smo A klasa. Torej smo vsi enaki. Ker pa vem, kako zgubljen sem bil (oz sem še ) na tistih bandih kjer nisem prej nikoli deloval mislim, da bi bilo lepo na eni strani /ali knjižici zbrat vse, kar prejšnji III. Kategornik rabi vedet.
Tole bi moralo biti poštimano že ob sprejetju predloga novega pravilnika, ampak letos pač od veliko moralo bi biti je bilo bolj malo narejeno s strani tistih, ki bi moralo poštimat zadevo.

Drugače pa itak lahko vsako še tako "zeleno" vprašanje daš semle na leo, in kot so meni vedno pomagali..bodo tudi tebi. (hehe no če bom lahko kaj jaz ti pomagal...lahko kar ZS, vendar sta s56a in s56al ter ostali veliko veliko boljša mojsta v tem )

Strinjam se, da smo včasih 6ke doživele tudi tak odnos kot praviš ti, a ti povem, da je pa ostalih, ki tretirajo vse hame enako veliko več in ravno zaradi njih imam veselje bit ham.

Mislim pa, da bodo tudi 6ke komot z priročnikom ali bandplanom v roki lepo prispevale k naši ham sredini in da komaj čakam, da naredim kaksno
ex III. s56-ko na kv. (pa mario tebe izkljucujem)

lp pa iščite raje spodbudne besede in prijazni nasvet, kot pa da se delamo, da smo razlicni, smo vsi v isti župi in moramo enako plavat.!
lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S51AG » 15 Nov 2004, 18:14

nermin napisal/-a:
Tono napisal/-a:Pozdravljeni!

Strinjam se, da bo potrebno še veliko narediti za izobraževanje novih radioamaterjev, vendar z jamranjem, kakšna katastrofa se je zgodila s sprejemom nove zakonodaje ne bo veliko doseženega.

Potrebno bo najti le pravo mero med tehniko in pravili dela na radijskih frekvencah. Kar nam v tem trenutku manjka so zares kvalitetni mentorji s smislom za podajanje snovi in izkušenj. Zase lahko rečem, da se mi je precej let nazaj radioamaterstvo do konca priskutilo ravno zaradi arogantnega odnosa "starih mačkov", ki so imeli občutek, da so vso znanje pojedli z veliko žlico. Po dolgem času sem se sedaj ponovno aktiviral ter začel novo radioamatersko kariero. Upam, da so se medtem časi dokončno spremenili.

Ob vsem tem se bojim, da prav velikega navala na kratkovalovna območja ne bo. Osip radioamaterjev je bil v preteklih letih namreč katastrofalno visok, tistih par zanesenjakov, ki še vztraja v radioamaterskih vrstah pa se bo že naučilo pravil igre. Naj ob zaključku omenim še to: "problema" ne predstavljajo samo "mladi" ali "novi" kratkovalovni amaterji. Izgleda o pravilih dela nima pojma še marsikdo iz "stare garde". V soboto sem namreč na 80 m (3.730 kHz) poslušal slovensko postajo s "spešl kolsajn", ki je dobesedno tulila v eter oz. bila nenehno na oddaji in praktično ni poslušala, kdo se ji sploh odziva. A je to slika izkušenih radioamaterjev, ki si pozneje jemljejo pravico pokroviteljskega odnosa nad tretjerazredniki? Operater, ki je rohnel v eter po glasu namreč ni deloval ravno mlad.

Zaenkrat lep pozdrav,

Tono


Tono pozdravljen :) ,

to ker se je zgodilo s novimi licencami in porazdelitvijo frekvenc je katastrofa. :roll:

Ocitno so uspesno izlobirali zamenjavo tez o vzrokih in posledicah.

Kaj menis ali bi primerjava z vozniskimi dovoljenji bila umestna: vsi ki imajo B licenco od jutri naprej lahko vozijo tovornjake in avtobuse!
Tako kot pravi Sandi, hamovstina je tehnicni hobi in eksperimentalni hobi.
Torej da sklenem, pridobili ste pravice in nobenih dolznosti in sedaj klices po pomoci! Zanima me kolk denarja porabis na strokovno literaturo pa ce si narocen na kaksno amatersko revijo razen CQ ZRS?

Kaj naj bi bil vir tvojega znanja o telekomunikacijah, pridobljene pravice?
Elmerji? :wink:

73 Nermin S58DX



C


Pozdravljen,

žal vidim, da ste še vedno zelo aktivni "radioamaterji", zaradi katerih je marsikdo zapustil vrste ZRS.

Spoštovani Nermin, lahko se zamisliš nad nizkim, ali bolje rečeno nizkotnim nivojem tvoje replike. Moram povedati, da nikogar ne moledujem za pomoč, še najmanj pa tebe. Vidm, da je moj prispevek, ali bolje rečeno predlog naletel na gluha ušesa, razen parih svetlih izjem.

Ker si me osebno napadel na najbolj primitivni način ti lahko odgovorim, da tudi sam nisem pred kratkim priletel s CBja ter se poceni dokopal do kratkega vala, saj se moja radioamaterska kariera vleče že vse od leta 1982 ko sem položil izpit za takratni E razred. Precej let sem bil aktivni konstruktor, začenši že v osnovni šoli pod vodstvom odličnega mentorja, in v veliko veselje mi je bilo, ko sem na svojem prvem reakcijskem sprejemniku na 80 m poslušal večino evropskih držav. Z žepninami sem si nakupil precej strokovnih knjig, od Metzgerjevega Radiopriručnika pa do Rothamelovih Anten. Ob tem sem bil več let aktivni tekmovalec v amaterskem goniometriranju, si prislužil kar nekaj diplom, ter se z uspehom udeležil tudi državnega tekmovanja v obrambi in zaščiti v Prištini. Slovenska ekipa je takrat odnesla zlato medaljo, sam sem nam jo prislužil z goniometriranjem. Poleg aktivnosti na 2 m, ki je bila takrat zaradi različnih razlogov omejena le na frekvenčno modulacijo in 25 W izhodne moči sem sodeloval na večih radioamaterskih akcijah, od spremljanja različnh slavnostnih pohodov pa do postavljanja anten na PPS. Svojo radioamatersko kariero sem z novimi znanji obogatil v JLA, kjer smo se šli zvez na malce bolj resni način. Ker sem tudi po poklicu elektronik sem do danes po duši ostal radioamater. Žal sem po začetnem veselju, ko sem si ob pomoči sekretarja ZRS zelo hitro uspel obnoviti licenco ponovno naletel na človeka (tu mislim nate), ki mi je večino veselja ponovno odvzel.

In o kakšnih pravicah in dolžnostih govoriš? Pred zakonom sva oba enaka, ti, gospod radioamater s prvim razredom, ter jaz, ničvrednež, ki mi je nekdo pač poklonil dostop do kratkega vala. Oba v polni meri odgovarjava za svoje postopke, najprej pred sabo, stanovskimi tovariši ter v končni fazi pred zakonom. Tukaj se pravice in dolžnosti tudi končajo. Če pa smatraš, da bi se morali mi, v tvojih očeh tretjerazredni radioamaterji poniževati pred ostalo radioamatersko srenjo pa si se krepko zmotil.

Dolgujem še odgovor na vprašanje "kolk" denarja porabim za radioamatersko literaturo. Zelo malo, nekateri, ki smo pač primerno razgledani dobivamo informacije na bolj sodoben način. Aja, CQZRS pa tudi kar z interneta snamem.

Kaj si mislil z besedo "Elmerji" ne vem, bo potrebno v bolj meni domačem jeziku povedati. Sicer pa je moj vir znanja o telekomunikacijah moja izobrazba, pa tudi moj poklic, spoštovani Nermin. Toliko da boš vedel, da nisem ravno "po kisli župi priplaval", kot si si očitno predstavljal.

S spoštovanjem,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s58dx » 15 Nov 2004, 18:45

Tono pozdravljen, :)

prosim ce sledis tale link in si preberes cel clanek z komentarji!
Saj je noter VSE ker bi ti rad povedal. Aja, tudi kaj pomeni elmer! 8)

www.eham.net/articles/9639#comments

Lp Nermin S58DX :wink:
s58dx
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a S51AG » 15 Nov 2004, 20:12

In?

Kje tiči problem? Neobvezna telegrafija ali pomanjkljivo tehnično znanje? Zame je telegrafija še vedno nekaj zelo zanimivega, kljub temu, da sem jo praktično že natreniral nikoli nisem prišel do tega, da bi polagal takratni C razred. Ali sem zaradi tega kaj slabši radioamater? Verjetno ne. Pa tehnično znanje? Verjetno mi je vsaj srednja šola in fakulteta dala dovolj znanja, da vem kaj je ohmov zakon, frekvenca, SWR pa še kaj. Ali bi moral kljub temu pred nekimi kvazi strokovnjaki, ki se prerado pojavljajo na nekakšnih preizkusnih znanja še enkrat dokazovati? Verjetno tudi ne. Aha, pa tuji jeziki? Dva tuja jezika obvladam aktivno. A sploh še ostane kakšen kamen spotike? Verjetno res ne. Aha mogoče to, da sem "tretjerazredni radioamater". Verjetno bo to.

Tebi, ki se očitno znaš obnašati tako pokroviteljsko pa le priporočam, da se zamisliš, kaj si v tvoji radioamaterski karieri stroil dobrega za radioamaterski podmladek, koliko strokovnih člankov si objavil, koliko strokovnih razprav si vodil in koliko nadebudnežem si bil doslej mentor. Ko boš tvoja dobra dela seštel pa se le javi. Upam, da jih boš lahko vse skupaj preštel na kaj več kot na prste ene roke. šele takrat boš imel zares pravico zgražanja nad trenutno situacijo.

Pa lep pozdrav,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S57BI » 15 Nov 2004, 20:52

Dragi moji. Telegrafija se je začela davno, pred mnogo več kot sto leti. Zato je ne moremo primerjati z nikakršnimi sodobnimi prevoznimi sredstvi. Sodila bi po primerjavi tam nekam k lojtrnikom z lesenimi kolesi.
In za njeno postavitev tam kjer ji mesto, ni bilo potrebno lobiranje, ampak samo upoštevanje mednarodnih priporočil.
Že zdavnaj bi morala biti le ena izmed mnogih zvrsti dela v radioamaterizmu.
Vsak ima pravico, da si izbere nek svoj favoriziran kotiček v našem hobiju, pa ne na račun drugih. To, da si nekdo izbere za svojo ljubezen telegrafijo ni nič narobe. Narobe pa je, če misli, da je telegrafija višek stvarstva in da so tisti z njenim znanjem nekaj več.
Dobrega radioamaterja pa naredi predvsem dober človek, ki je zmožen prisluhnit še komu drugemu in mu pomagat če rabi pomoč. Od pritrkovalcev po lastnih prsih ni ravno dosti koristi.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57x » 15 Nov 2004, 22:19

Ker menim, da je moje pisanje sprožilo ponovno brezplodno prerekanje, bi rad ponovno povedal, kaj sem mislil, večkrat napisal in tudi glasno povedal na sobotnem sestanku v Ljubljani:
Govoril sem o fantičih, ki so nedavno polagali izpit! Torej sem imel v mislih izključno mladež, ki nima prav velikega znanja, recimo kar fizike
Kdor je videl izpitna vprašanja, se bo strinjal z mano, da so nekatera zelo zahtevna.
Predlagal sem tudi revizijo le teh, morali bi imeti več praktičnih znanj. Tudi tokrat sem mislil na mladino. Meni bi bil še najbolj pogodu izpit, kjer bi kandidatu dal ves potrebni marerial za žični dipol,orodje in inštrumente pa radijsko postajo. Čez dve uri mi pa pokaži dnevnik!
Glede sprememb izpitnih vprašanj sem dobil pričakovan odgovor. Kakšen, ne bom komentiral..
Saj veste, od kdaj vemo za "regule", ki veljajo od sobote? In kaj smo naredili, da bi pomagali prebroditi začetniške težave tistim, ki si ne morejo nadejati kakšne velike pomoči v klubu?

Priznam, nam je bilo začeti mnogo lažje, nekoč smo imeli na razpolago tako rekoč noč in dan starejšega hama, ki nam je stal ob strani, nas reševal po potrebi iz zagat. Je tudi danes tako?

Debate o telegrafiji so brezplodne. Škoda, da kdo ne načenja teme o smiselnosti modernih digitalnih zvez. Le kaj hudiča počne cela vrsta OT in ctestmanov sredi poletja na Feldhellu?

Ne spominjam se, da bi kdaj favoriziral telegrafijo, čeprav sem brontozaver. Nekajkrat pa sem omenjal enkratnost našega pojmovanja A kategorije. Namreč, da nekdo, ki ne zna CW, ne more delati z njo. Sliši se smešno, poskusite MRP40 ali CwGet in se prepričajte!

Hja, res pa je...saj poznate ono, o duhanju šunke skozi šipo?

Zdaj pa fantje, kdor nima antene za 80m, naj jo postavi, v nedeljo se slišimo!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 15 Nov 2004, 22:50

Pa bom jaz povedal kako bi moral zgledati izpit za radioamaterje:

Raznih testov bi se izognil oziroma bi jih obdržal v omejeni obliki in predvsem zmanjšani.
Dandanes ima le redko kdo toliko časa da si bo sam sestavil postajo. Tukaj dodajam: HVALA BOGU SO ŠE VEDNO TAKI !!!

Torej nek mali test nato pa dobiš v roke mikrofon in z žrebom določena frekvenca oziroma band. Tako zdaj pa pokaži kaj znaš to je važno kako se obnašaš in znajdeš na bandu a ti poznaš ohmov zakon ali ne je pri vzpostavljanju zvez popolnoma ireleventno in to da ne veš kaj je to SWR tudi, ker si si sam kriv za uničenje lastne opreme zaradi svojega neznanja.

Aja še to: oseba, ki opravlja izpit bi lahko imela pri sebi kakršnekoli papirje, tu mislim tudi babičin priročnik za kuhanje raznih enolončnic.

To je moja vizija, če komu ni všeč je njegov problem, če se vam pa zdi zanimiva vam pa lahko tudi podrobno razložim kako si to predstavljam, vendar pod nobenim pogojem ne mislim to nekomu vsiljevat ali starejšim ali pa mlajšim.

Največja napaka trenutnega "opravljanja" izpita je to da se osebi pove kako se naj bi delalo ampak nič praktičnega dela, praktični del bi moral biti sestavni del izpita!
Pa uvedel bi tudi "kategorijo" ne vem kako bi ji rekel, ko bi nekdo delal v prisotnosti mentorja. To pomeni uporabljal mentorjev znak seveda bi le ta moral biti obvezno prisoten, s tem bi pritegnili veliko več nadebudnežev in ker bi se že na začetku spoznali z "ham spiritom" bi le tega z malo upanja tudi uporabljali!
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s57nob » 15 Nov 2004, 23:42

Mislim, da po ta novem obstaja Novice klasa, ki bo omogocala nekaj podobnega...
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a S58F » 16 Nov 2004, 15:25

Kot je že Jurij napisal:
SE SLIŠIMO V NEDELJO - TAKO TAKOJ IZVEŠ OZ. SLIŠIŠ KDO JE PRAVI OPERATOR - "C-TEST...MAN!! :D :D :D


LP -TER GL!!

ERIK
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a s56kz » 17 Nov 2004, 01:00

Hi!

Malo smeha , da ne bo kdo mislil da gre za življenje in smrt :-)

Slika
Uporabniški avatar
s56kz
Radioamater
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: Šentjur, JN76QF

OdgovorNapisal/-a s52o » 17 Nov 2004, 07:43

HI HI !

BRAVO BENO!

S57OPZ
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

OdgovorNapisal/-a S57vg » 17 Nov 2004, 22:33

Hi hi...pa kaj se samo kregate,raje pridobite nove člane,ker je radioamaterstvo v izomrtju!!

73 s57jvg Velko
Uporabniški avatar
S57vg
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Jan 2004, 13:22
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a S51AG » 27 Dec 2004, 00:00

Pozdravljeni vsi skupaj!

In kaj pravite sedaj o stanju na kratkih valovih, dober mesec po spremembi zakona? Sam s svojo skromno opremo doslej nisem uspel napraviti nobene zveze na 80 m, pa tudi nobenega drugega S56 amaterja nisem uspel zaslediti na frekvenci. Da ne bo pomote, v tem času sem slišal precej drugih S5 postaj.

Mislim, da je bila vsa bojazen povsem odveč, kar pa se tiče radioamaterskega duha oz. toliko opevanega ham spirita: malce več samokontrole in upoštevanja pravil predvsem "starim mačkom" ne bi škodilo.

Lep pozdrav in srečno novo leto,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a S57XX » 27 Dec 2004, 07:29

Zdravo Tono!

Čudno, da ti ni uspelo narediti nobene zveze na 80m. Band je zvečer poln tako, da občasno kar poka po šivih. V Loki smo uspeli narediti kar nekaj zvez, tudi kak S56 se je našel vmes.

Drugače pa sem včeraj poslušal enega S56xxx in S57xxx kako sta skoraj en čez drugega klicala CQ in CQDX na 21.260 - IOTA frekvenca. Hm, me zanima, če sta delala z Bleda :-?

Drugače pa Tono ... imaš znak? Če ga imaš ga uporabljaj na radioamaterskem forumu. Če ga nimaš, ne soli pamet tistim, katerim ne pripadaš!

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S50DX » 27 Dec 2004, 07:44

S57XX napisal/-a:Drugače pa Tono ... imaš znak? Če ga imaš ga uporabljaj na radioamaterskem forumu. Če ga nimaš, ne soli pamet tistim, katerim ne pripadaš!

LP Jure


Tono napisal/-a:Hvala za informacije. Sicer so mi uradni frekvenčni razporedi dobro poznani, zanimajo me predvsem praktične izkušnje.

Moj pozivni znak je S56BGU.

Lep pozdrav/73,

Tono


Zapisano kar nekaj postov nazaj... :roll:
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov