Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radioamaterje

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Evidence radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 10 Jan 2015, 16:11

Jaz pogrešam, da na AKOSu ni callboka z vsemi dodeljenimi znaki.
Konec koncev nismo nikakršno tajno društvo, da takega imenika ne bi smelo biti.
Kot sem zasledil, Nemci to imajo.......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a s57x » 10 Jan 2015, 19:48

Si imel to v mislih?

http://www.akos-rs.si/radioamaterji

73 jurij s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 10 Jan 2015, 20:16

Ta baza podatkov AKOSa ne da nobenih uporabnih podatkov.....

Nemci imajo:
http://ans.bundesnetzagentur.de/Amateur ... ichen.aspx

Vpišeš pozivni znak in dobiš vse podatke uporabnika.
Lahko vpišeš tudi delni znak
Npr:
DK6B*
(ni nujno da je zadnja črka manjkajoča; npr DK7*l tudi najde)
in dobiš izpis vseh uporabnikov, ki ustrezajo.

Očitno to pri nas ni možno ali pa se noče izvesti.........
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a s55o » 10 Jan 2015, 20:57

Zekom-1 pravi takole:

206. člen

(objava podatkov in informacij)

(1) Agencija mora na svojih spletnih straneh objavljati podatke in informacije najmanj o:

1. sklenjenih pogodbah o medomrežnem povezovanju operaterjev s pomembno tržno močjo,

2. vzorčnih ponudbah tistih operaterjev omrežij, ki jih morajo oblikovati in objaviti,

3. izračunih nadomestila in stroškov za zagotavljanje univerzalne storitve,

4. odločbah o pravicah uporabe radijskih frekvenc in elementov oštevilčenja,

5. izdanih radioamaterskih dovoljenjih,

Trenutno poleg tega, katera radioamaterska dovoljenja so izdana, ima objalvljen še datum prenehanja veljavnosti.
Ostalo je vse v rokah AKOS-a.

Lep pozdrav

Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 11 Jan 2015, 09:13

Saj vemo kaj objavlja ........
To da je dovoljene izdano in da ima veljavnost do, ni nikakršen podatek.
Izgovor na 5 točko in to, da tam ni eksplicitno napisano kateri podatki morajo biti javno dostopni, je očitno možen samo v S5
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S52DK » 11 Jan 2015, 12:40

S57UHX napisal/-a:Saj vemo kaj objavlja ........
To da je dovoljene izdano in da ima veljavnost do, ni nikakršen podatek.
Izgovor na 5 točko in to, da tam ni eksplicitno napisano kateri podatki morajo biti javno dostopni, je očitno možen samo v S5


Hoj!

Pri nas so vsi podatki tajni oz. osebne narave. Če npr. na FCC strani vtipkaš katerikoli znani ameriški klicni znak ti vrže ven podatke kot so ime, priimek, naslov, trajanje dovoljenja, kategorija.

Pri nas samo kategorijo in trajanje dovoljenja. Zakonodaja pa taka. :roll:
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 11 Jan 2015, 13:36

Drži!
Mi smo bolj papeški od papeža.........

Zanimivo pa, da se "kao" vsi držimo istih EU direktiv in priporočil, pa vendar Nemci omogočajo dostop do "tajnih osebnih podatkov"......

Razlika je najbrž v tem da eni uporabljajo zraven še nekaj zdrave pameti in z lahkoto ugotovijo, da podatki, ki se pojavljajo na QSL karticah in vseh mogočih callbookih ne morejo biti zasebni.
Skratka, tragikomično, da osnovnih podatkov ne moreš dobiti doma, ampak drugje po svetu
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a s55x » 11 Jan 2015, 22:59

Kolikor mi je znano so ti (ali pa vsaj nekateri) podatki bili javno dostopni do nekje leta 2010 potem pa se je našla informacijska pooblaščenka in je bilo potrebno stvari umakniti.
Takrat je zaživela stran QRZ.si.
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 12 Jan 2015, 00:30

Smo pač različni ljudje z različnimi zahtevami. Vprašanje pa je, kaj je dovoljeno in kaj presega meje dovoljenega,
za kar že lahko kdo, ki objavlja podatke tudi kazensko odgovarja.

Meni na primer zadostuje to, kar sem izvedel, ko sem vprašal. Za ostale sočlane iz drugih društev, če jih ne
potrebujem me ne zanima kje kdo živi in ostale podatke. Za te, če me zanima, vprašam sogovornika, ta pa mi pove
ali pa tudi ne pove, odvisno od posameznika. Tudi na AKOS, če se normalno obnašaš in nekaj vprašaš na normalen,
dostojen način, izveš, kar želiš. Saj jaz sem.

Je pa vso bazo podatkov o vseh članih včasih imela ZRS in si pri Arčiju lahko izvedel vse, kar te je zanimalo
o kakšnem članu. Seveda v mejah dopustnega, posebej še kasneje po sprejetju zakona o osebnih podatkih. Zakaj je
to ZRS opustila, meni ni jasno in me tudi ne zanima. Zaradi tega sem moral tudi sam, če si ne želim nakopati
nepotrebnih težav ali denarnih kazni, izbrisati iz spletnega seznama članov našega društva, vse člane, ki niso
podpisali Sporazuma o uporabi osebnih podatkov za društvene namene.
Če te nekaj zanima, vprašaš na forumu in je veliko članov, ki radi pomagajo z odgovorom, nekateri, da ostanejo
v mejah dopustnega pa pošljejo odgovor, če vsebuje podatke, ki podležejo prej omenjenem zakonu, tudi na
zasebno sporočilo, preko foruma.
Tako, da meni osebno se ne zdi nič nenavadno, da ne obstaja javna baza podatkov, kjer lahko za vsakeg dobiš vse
osebne podatke. Ker so pač nekateri občutljivi za svoje podatke, nekateri pa znajo te tudi izkoristiti kdo ve v kake
namene.
Društva ne delajo v tajnosti, vsekakor pa je treba upoštevati zakon o osebnih podatkih. Lani na začetku leta, se
spomni še marsikdo, je prav zaradi prijave enega radioamaterja, ki mu nekaj ni bilo všeč glede njegovih podatkov,
prišel v več društev informacijski pooblaščenec in zahteval, da društvo pokaže podpisane sporazume o članih, katere
seznam imajo v ZRS. Seveda ZRS mora imeti seznam, ker drugače ne more pošiljati CQ revije in drugih obvestil. Mi
takrat še teh sporazumov v društvu nismo imeli podpisane, smo jih pa hitro preskrbeli, tako, da smo v roku, ki nam ga je
določil informacijski pooblaščenec, odgovorili. Tako, da kdor ne želi delati še dodatnega zaslužka državi, mora delati
tudi z upoštevanjem predpisov in zakonov, pa to kateremu članu všeč ali pa ne.
Je pa tako, da kdor nima opravka s temi posli, verjamem, da ne more razumeti, zakaj ne tako kot on razmišlja.

Obstaja pa ta seznam, sicer nepopoln na QRZ.si/Kazalo. Pokaže pač člane s podatki, ki jih želiš, vendar le tiste, ki
so se vpisali v seznam. Upam, da se ne motim. Ko klikneš na Kazalo, se ti odpre meni in izbiraš po prefiksu. Katerega
člana boš tam našel ima iste podatke, kot tvoj navedeni nemški. Tako, da je ena baza s podatki uporabna tudi pri nas.

73 de Marko-S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radioamaterje

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Jan 2015, 07:19

S57NAZ napisal/-a:Tako, da meni osebno se ne zdi nič nenavadno, da ne obstaja javna baza podatkov, kjer lahko za vsakeg dobiš vse
osebne podatke. Ker so pač nekateri občutljivi za svoje podatke, nekateri pa znajo te tudi izkoristiti kdo ve v kake
namene.


Pozdravljen soimenjak!

Jaz pa imam težavo, da si težje zapomnem povezave med imeni in klicnimi znaki, sploh ko hočem to povezat z obrazi. Potem moram vsakič posebej brskat in iskat po slikah s podnapisi, sploh recimo pred kakšnim srečanjem, da osvežim "podatke" v glavi. Potem pa pride do situacije, da se jaz predstavljam vsem, ki sem jih že vsaj 4x srečal.... En tak zanesljiv seznam, kamor bi lahko na hitro pogledal sploh ne bi škodil. Saj veliko se najde tudi na qrz.com, samo kakšnih "lokalnih" šerifov pa tam ponavadi ni najti.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Iščem radioamaterja

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 12 Jan 2015, 07:47

Vse napisano drži!
Moje vprašanje pa je pravzaprav preprosto.......
Varovanje osebnih podatkov je preplonkano iz EU direktiv in priporočil.
Kako to, da iz istih direktiv in priporočil Nemci lahko imajo na njihovem AKOSu javno dostopno bazo podatkov, mi pa ne?
Dvomim, da natančni Nemci, kjer vlada "ordnung und disziplin", kršijo komu pravice.......

Tudi ti bi iskani podatek z lahkoto pobral iz take baze podatkov.

QRZ.si ima "omejeno" vrednost (tako kot vsi podobni internetni callbooki), saj se mora vsak sam prijaviti in vnesti podatke.
Prijavljenih neaktivnih radioamaterjev najbrž na QRZ.si ni.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radio

OdgovorNapisal/-a S52DK » 12 Jan 2015, 10:07

Hoj!

Zanimivo je, da je Vpisnik morskih čolnov javno dostopen in ni nikakršnih težav pridobiti podatkov o lastniku, vedeti je potrebno le registrsko označbo, torej je normativna podlaga tega področja urejena razumsko. Pravniki, povejte, kaj je potrebno v regulativi za dostop do podatkov o radioamaterju- nosilcu klicnega znaka popraviti in kakšen je postopek. Ni vrag, da se tega področja ne bi dalo zdravorazumsko urediti na način, kot ga poznajo tako opevane zahodne demokracije. Se pa je potrebno zavedati, da je nekoč to področje v S5 že bilo dokaj dobro urejeno.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radio

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Jan 2015, 14:47

pozdravljeni!

Zgleda, da nisem dovolj dobro napisal:

Trenutno poleg tega, katera radioamaterska dovoljenja so izdana, ima objavljen še datum prenehanja veljavnosti.
Ostalo je vse v rokah AKOS-a.


Pravna podlaga torej obstaja, kaj se dejansko da na splet pa je v rokah Agencije.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radio

OdgovorNapisal/-a S52DK » 12 Jan 2015, 15:20

s55o napisal/-a:pozdravljeni!

Zgleda, da nisem dovolj dobro napisal:

Trenutno poleg tega, katera radioamaterska dovoljenja so izdana, ima objavljen še datum prenehanja veljavnosti.
Ostalo je vse v rokah AKOS-a.


Pravna podlaga torej obstaja, kaj se dejansko da na splet pa je v rokah Agencije.

lp
Boštjan


Boštjan,

popolnoma razumem kaj si napisal, vendar napiši še, kako lahko vplivamo na agencijo, da ne bo bolj papeška od Papeža. Očitno v članicah EU obstaja drugačno razumevanje EU regulativ, ki se tičejo dostopa do osebnih podatkov. Že v S5 so velika razhajanja, lep primer je Vpisnik morskih čolnov.

Menim, da bi pristojni morali pripraviti Pravilnik o elektronskem dostopu do podatkov iz knjige izdanih radioamaterskih klicnih znakov v Republiki Sloveniji. Seveda bi bilo potrebno takšno javno knjigo tudi vzpostaviti, če še ni. Dokaj enostavna zadeva.

Trdim, da kjer je volja, tam je pot.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Evidenca radioamaterskih znakov in drugih podatkov radio

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Jan 2015, 23:34

Želje na ZRS, pa da se potem to sprejme (npr. na konferenci) in da dalje na AKOS.
lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov