Cena FT-857D?

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Cena FT-857D?

OdgovorNapisal/-a s52id » 07 Sep 2004, 09:56

Ima kdo kakšno idejo, koliko znašajo približno sejemske (Friedrichshaffen in Pordenone) cene za postajo FT-857D? Pri nas stane 207KSIT, sicer pa se po Evropi na netu prodaja od 770€ naprej. Če je kdo zasledil ceno na sejmu v Fshfnu za to postajo, naj mi, prosim, pove. Tako bom vedel, ali se mi sploh splača čakati z nakupom do pordenonskega sejma.
73,
Marsell
s52id
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:47

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Sep 2004, 11:02

Če je verjeti znatnemu številu postingov v FT-857 Yahoo grupi, ima kar veliko primerkov iz novejših proizvodnih serij FT-857D težave z audio popačenjem RX tona na CW (se da odpraviti z zamenjavo feedback upora operacijca audio predojačevalnika) ter samooscilacijami TX PA na 6m (ni znanega recepta za odpravo). Drgač pa je postajca blazno luštna, v živo še bolj kot na fotografijah.

Cene malih in srednjih Yaesu postaj v FN so po mojih opažanjih odstopale do 30 Eur od stojnice do stojnice, bile pa so podobne kot so pri www.mega-kom.de . Pri Wimo imam za 857D v spominu 770 Euro. Zanesljivo vem le za FT-8900, ki je na WiMo stojnici v petek stal 370 Euro.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Cena FT-857D?

OdgovorNapisal/-a s56oa » 07 Sep 2004, 11:15

s52id napisal/-a:Ima kdo kakšno idejo, koliko znašajo približno sejemske (Friedrichshaffen in Pordenone) cene za postajo FT-857D? Pri nas stane 207KSIT, sicer pa se po Evropi na netu prodaja od 770€ naprej. Če je kdo zasledil ceno na sejmu v Fshfnu za to postajo, naj mi, prosim, pove. Tako bom vedel, ali se mi sploh splača čakati z nakupom do pordenonskega sejma.
73,
Marsell


Na pordenonskem sejmu je par mesecev nazaj stala 200.000 SIT, pa še kak napajalnik so ti potem dali ceneje zraven, pri nas pa 225.000 SIT. In ni bila FT-857D ampak FT-857. Sedaj se za približno isto ceno dobi že FT-857D. Razlika je v DSPju, ki se ga dobi za tam okrog 16.000 SIT.

Jaz sem ponosni lastnik FT-857, DSP čip sem nabavil pri Telesetu ter še par ostalih malenkosti, kot so SSB mehanski Collins filter in DTMF mikrofon, da se lažje igram z lokalnim repetitorjem. Sem kar zadovoljen z rečjo. Majhen paket, ki ima skoraj vse, kar imajo veliki. Sprejemnik je občutljiv. S 5 elementno italijansko Yagico iz kinderjajčka in z izi vikendaškim delom sem v Septemberskem ZRS ctestu pobasal 93 zvez, čeprav sem jih pričakoval tam do 50. Cel kup postaj sem slišal, pa one mene niso, ker nisem imel kilovatov.

V S5 maratonu sem že parkrat delal tudi na 50MHz, celo par PSK zvez sem opravil in kakih čudnih reči (samooscilacij ...) nisem opazil.

Drugače pa trenutne cene v Nemčiji:
FT-857 720 EUR (172.000 SIT)
FT-857D 840 EUR (201.000 SIT)

Pa ne pozabi prištet še stroške prevoza. Če ti jo v Telesetu res nudijo za prej omenjeni denar, bi jo jaz kar vzel. Če nič drugega imaš garancijo v Sloveniji in komot lako nekomu naviješ uha, če bo kaj narobe.

Teleset ima za večino reči kar dobre cene, nekateri dodatki so celo precej cenejši kot v tujini. Bašejo pa jih dolgi dobavni roki. :(

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Sep 2004, 12:41

FT-857 ni imela težav s samooscilacijami TX na 6m, nova serija 857D pa. Zgodnje verzije 857 so imele težave pri hitrem tipkanju CW, ker procesor ni "sfolgal" in zraven še nekaj manjših bugov. Napake so odpravljali brezplačno z zamenjavo mikrokontrolerja (verjetno kar cele plošče) z "za vekomaj amen" zapečenim firmware. Kar hočem povedati je, da se Yaesu-ju tako mudi delat nove produkte, da se splača počakat, da je zadeva vsaj kakšno leto zunaj, da odpravijo vse znane napake.

857D ima poleg serijsko vgrajenega audio DSP tudi že v firmware sprogramiran (kanaliziran :)) 60m obseg, ki se aktivira, kadar so jumperji nastavljeni na "USA".

857D pri mega-kom.de trenutno stane 770 Euro. V I in OE je dražja najmanj za razliko v DDV, večinoma pa še kaj več (DL MwSt = 16%). Če je Teleset cena res 210k SIT, je ta zelo dobra in tu ni kaj razmišljati.

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

FT-857D

OdgovorNapisal/-a s52id » 08 Sep 2004, 14:16

Obema hvala za zelo koristne informacije. Tako bom vsaj vedel, na kaj moram biti pozoren pri preizkusu take postaje. Morda se bom res odločil za nakup pri KRON-u. Nekaj sem bral o samooscilacijah na forumih in baje da se da težavo odpraviti z nekaj ovoji koaksa, ki naj bi deloval kot dušilka za VF. Vsekakor se splača stvar preizkusiti. Če je kdo opazil še kak podoben bug, se priporočam, da me obvesti. Sicer pa me zanima tudi, ali se da na kak način razširiti sprejemnik, da bi bil general coverage, kot je to baje FT-100. RX bi bil sicer precej gluh, še vseeno pa bi ujel tudi kak močan signal na 70 MHz, na primer. Če bi tam deloval še oddajnik, bi se ob dobrih pogojih dalo narediti kak QSO na 70.
73, Marsell
s52id
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:47

Re: FT-857D

OdgovorNapisal/-a s56oa » 08 Sep 2004, 14:52

s52id napisal/-a:Obema hvala za zelo koristne informacije. Tako bom vsaj vedel, na kaj moram biti pozoren pri preizkusu take postaje. Morda se bom res odločil za nakup pri KRON-u. Nekaj sem bral o samooscilacijah na forumih in baje da se da težavo odpraviti z nekaj ovoji koaksa, ki naj bi deloval kot dušilka za VF. Vsekakor se splača stvar preizkusiti. Če je kdo opazil še kak podoben bug, se priporočam, da me obvesti. Sicer pa me zanima tudi, ali se da na kak način razširiti sprejemnik, da bi bil general coverage, kot je to baje FT-100. RX bi bil sicer precej gluh, še vseeno pa bi ujel tudi kak močan signal na 70 MHz, na primer. Če bi tam deloval še oddajnik, bi se ob dobrih pogojih dalo narediti kak QSO na 70.
73, Marsell


Kaj misliš z general coverage? A oddajo izven HAM bandov ali pa zgolj širši sprejem od tistega ki je na voljo?

Samo oddajo se da razširit, bodisi z hardversko modifikacijo (jumperji) ali pa softversko z komando preko CAT vmesnika. Vsaj na FT-857 je to možno, za FT-857D pa ne vem 100% (odvisno kaj vse so spremenili hardversko ali softversko v samem dizajnu).

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a s55o » 08 Sep 2004, 15:52

Ahoj!

Marsell mogoce te zanima tole

http://www.mods.dk/view.php?ArticleId=2717

Na splosno je mods.dk najboljsi plac za pogledat.
lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s56al » 09 Sep 2004, 06:41

Pozdrav vsem še enkrat,

Vsi novejši mali KV yaesu-ti imajo samo dve medfrekvenci, prvo žal preblizu 70MHz, da bi bili uporabni na 4m HAM bandu. Edina postaja, za katero vem, da tudi proizvajalec navaja podatke, da pogojno in z zmanjšano močjo deluje na 4m, je FT-847.

Pred leti sem na G-QRP forumu bral postinge parih UK HAM, ki so za delovanje na 4m razširili IC-706MKIIG in baje dosegli nekaj W moči. Ker sem takrat tudi sam imel to postajo, sem sklenil zadevo preskusiti. Sprejem je bil videti OK, če lahko tako poimenujem soliden sprejem S51DI-jevega svetilnika v MB, to je kakšnih 20km stran :). Potem je prišla na vrsto oddaja. Razširitev TX z odspajkanjem ustreznih diodic, SWR/PWR meter je kazal pri nastavljeni frekvenci 70,000 MHz dobrih 10W izhodne moči. Na prvi pogled vse v redu. Žal se s tem ni strinjal spektralec. Na nastavljeni frekvenci je namreč šlo iz oddajnika le kakšnih 10% izsevane energije, medtem ko se je večina preostanka izsevala dober MHz pod 144 MHz. Vse to sem seveda počel na slepem bremenu. Verjetno ni treba poudarjati, kakšno škodo bi lahko povzročil HAM s premalo tehničnega znanja, ki bi samo s PWR metrom preskusil zadevo in mislil, da je z njegovim oddajnikom vse OK ter potem veselo "klofal na 4m z 10W!".

Že nekajkrat sem na uradnem ZRS forumu izrazil svojo skrb glede preveč enostavnega pridobivanja operaterskih razredov zlasti v zvezi s pritoževanjem nekaterih kolegov radioamaterjev, "da je tehnika pretežka". Slovenski HAM imamo velik privilegiji, da lahko legalno uporabljamo za delo na HAM bandih doma zgrajene ali predelane komercialne radijske postaje. To ni kar samo po sebi umevna pravica in ob nevestnem ravnanju jo lahko tudi izgubimo. Gornja zgodbica je lep primer, zakaj bi po mojem bilo treba amaterjem, ki na izpitu ne dokažejo zadostnega znanja s tehničnega področja, omejiti operatersko delo le na uporabo komercialnih radijskih postaj na obsegih IN SAMO NA OBSEGIH, za katere so le-te tipsko preskušene.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56a » 09 Sep 2004, 10:00

Nevednim S56xxx radioamaterima treba pojasniti ta problem z IC-706 na 70 MHz. Prva medfrekvenca postaje je 69 MHz in VCO dela na 139 MHz. Balansni mešalnik delno zaduši VCO komponento ampak potrebujemo še pojasni filter za 70 MHz. Tega ni v postaji in se vporablja filter za 144 MHz. Tudi če bi bil, MF komponenta na 69 MHz ne bi bila dovolj zadušena.

Predelava tovarniških naprav je odgovorno delo, ki je prepovedano tudi zaposlenima v telekomunikacijskih organizacijah! Nekaj koristnih popravkov pa se vseeno da narediti. Na vrhunskem FT-1000 je to zmanjšanje kliksov pri telegrafiji in ne-delo izklopljenega NB. Tudi CAT se da razširiti s PTT/KEY funkcijami. Najnovejša ponudba Inrad je 70 MHz filter s samo 4 kHz prepustnim pasom. Dovolite, da vam profesionalci pomagajo...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55z » 09 Sep 2004, 10:14

Zakaj bi bila prepovedana predelava tovarniških postaj, če lahko izdelamo in uporabljamo svojo samogradnjo. Seveda pa mora zadeva vedno ustrezati tehničnim predpisom in osatali zakonodaji. Vsaj tako menim jaz.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56al » 09 Sep 2004, 11:11

Vsi profesionalni uporabniki radijskih oddajnikov smejo uporabljati samo naprave, ki ustrezajo predpisom, za kar morajo zagotoviti ustrezen certifikat. RTV npr. na Nanos ne sme namestiti doma zgrajenega oddajnika, če njegove tehnične ustreznosti ni preverila ustrezno opremljena in pooblaščena inštitucija. Radioamaterjem tega za samogradnje ni treba početi, prav tako ne za predelavo profesionalnih radijskih naprav za uporabo v HAM bandu, kjer le-ta večonoma ni tipsko preskušena oz. certificirana s strani proizvajalca. Ta privilegij ni sam po sebi umeven, izvira pa iz deklaracije osnovne radioamaterske dejavnosti, t.j. tehnično eksperimentiranje. V GB je samo radioamaterjem določenih operaterskih razredov dovoljeno uporabljati doma zgrajene naprave, kar gotovo ni brez razloga.


s57tda napisal/-a:Zakaj bi bila prepovedana predelava tovarniških postaj, če lahko izdelamo in uporabljamo svojo samogradnjo. Seveda pa mora zadeva vedno ustrezati tehničnim predpisom in osatali zakonodaji. Vsaj tako menim jaz.


Ravno v tem je privilegij. Država računa na vestnost in znanje radioamaterjev, da bodo zagotavljali skladnost s predpisi. Od profi uporabnikov namreč zahteva, da to skladnost tudi dokažejo (kar stane dinarčke), medtem ko radioamaterjem tega ni treba. S premalo tehničnega znanja pa še tako vesten radioamater skladnosti ne more zagotoviti.

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56al » 09 Sep 2004, 11:48

s57tda napisal/-a:Zakaj bi bila prepovedana predelava tovarniških postaj, če lahko izdelamo in uporabljamo svojo samogradnjo. Seveda pa mora zadeva vedno ustrezati tehničnim predpisom in osatali zakonodaji. Vsaj tako menim jaz.


Draganu dolgujem opravičilo, ker sem njegovo misel premalo natančno prebral in ne v celoti dojel.

Kolikor sem do sedaj videl samogradenj, so te vedno izvirale iz rok radioamaterjev, ki so imeli solidno tehnično znanje ali pa so se bili o zadevah pripravljeni poučiti. Pri predelavah pa ni vedno tako. "Predelave" se namreč dostikrat zreducirajo samo na programiranje amaterskih frekvenc v profi postajo, ki je tipsko preskušena in za katero proizvajalec jamči ustrezno delovanje na profi frekvencah ne pa tudi znotraj amaterskih obsegov.

LP, S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

V kronu imajo le FT-857

OdgovorNapisal/-a s52id » 10 Sep 2004, 12:08

Hm, sedaj res ni več dileme. Malo podrobneje sem sem povpraševal na KRON-u o omenjeni postaji, nakar smo ugotovili, da varijante "D" sploh nimajo. Torej cena FT-857 je 207 kSIT, kar je relativno drago za ta model. Očitno bo res treba počakati na Pordenone.

Hvala tistim, ki ste mi napisali linke za modifikacijo. Če najdete še kakega, se priporočam. Še vedno me zanima razširitev sprejemnika, kljub sovpadanju medfrekvence blizu 70 MHz, najbrž pa res ni neke elegantne rešitve.
73, Marsell
s52id
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:47

OdgovorNapisal/-a s53ra » 10 Sep 2004, 12:20

Na HRO (www.hamradio.com) jo imajo (857D) po 770 dolarjev...
V Monfalconu je 1000 evrov plus davek... (se pravi cca. 1200 e. pa še to se ne spomnim ali je bila 'D')
73, de Gregor, s53ra
s53ra
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Lucija

Hmm, zelo mikavna cena!

OdgovorNapisal/-a s52id » 10 Sep 2004, 12:31

Si bom malo prebral pogoje pošiljanja in njihovega poslovanja. Tudi, če bi pošiljanje stalo kakih 60 $, se še vedno splača. Ben, Gregor, najlepša hvala za link!
GL, Marsell
s52id
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:47

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov