Začetnik - težave s postajo

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a DušanŠilih » 23 Apr 2014, 21:37

Pozdravljeni.
Sem popolni laik kar se radioamaterstva tiče. Stvar me že dolgo zanima vendar ni nikoli bilo časa da bi se temu posvetil. Časa mi še vedno kronično primanjkuje. Sem pa pred kratkim nabavil eno kitajsko postajo (baofeng uv-5r) z namenom da bi malo poslušal na raznih frekvencah, ampak se bolj malo sliši. Če poženem »scan« postaja sicer najde neke aktivne frekvence, ampak potem samo hrešči. Veliko sem že prebral po internetu pa mi še vedno ni jasno ali manjkajo kakšne nastavitve, ali je samo v moji sobi tako zanič sprejem s tem »gumištrudlom« kot sem nekje zasledil da rečete tej anteni na postaji. Zato bi prosil če mi lahko napišete nekaj najbolj zanimivih frekvenc na katerih se kaj dogaja in ali je potrebno v postaji še kaj nastavit razen vpisat frekvenco. Ali bi bilo bolje če bi naredil eno preprosto zunanjo anteno in če, katero, ter kako jo priklopiti na to postajo. Če bi naredil zunanjo anteno kje na Celjskem lahko kupim primeren koaksialni kabel, ker kolikor razumem iz prebranega ta za TV antene ne velja, ali pač. Poudarjam da bi imel postajo samo za poslušanje, ker mi je jasno da je kakršno koli oddajanje brez licence nezakonito. Se bom pa sigurno vpisal v radioklub čim mi bo čas to dopuščal. Se opravičujem ker sem malo dolg in hvala za odgovore.
Lep pozdrav.
Dušan
DušanŠilih
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 Apr 2014, 19:54

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S52DK » 24 Apr 2014, 08:24

Dušan,

dobrodošel med radioamaterji, upam tudi, da kmalu z svojim klicnim znakom. Glede težave, ki jo imaš ti podajam nekaj usmeritev.

Če si iz celjskega območja, boš največ prometa slišal preko repetitorja na Mrzlici, S55VCE, frekvenca je 145,700 MHz, nekaj prometa se dogaja na mobilni klicni frekvenci 145,500 MHz, kot se mi zdi se radioamaterji v savinjski dolini dobivajo tudi na 145,275 MHz.
Na 70cm boš največ prometa slišal preko UHF repetitorjev in sicer preko repetitorja na Boču, S55UBO, frekvenca 438,825 MHz, repetitorja na Mrzlici, S55UCE, frekvenca 439,275 MHz in še nekaterih drugih.

V prostoru, kjer imaš postajo, predvidevam, da imaš tudi kakšen računalnik oziroma drugo elektronsko opremo, ki zelo pogosto smeti z harmoniki in produkti ter tako onemogoča kakovosten sprejem koristnih signalov. Kot sam navajaš, je res najboljša izbira zunanja antena. Ker imaš dvo področno postajo je najboljše narediti tudi takšno anteno. Najenostavnejša je dvopodročna J-pole antena, katero s primernim koaksialnim kablom in konektorjem povežeš na postajo.

Predlagana antena izgleda tako:

Slika

Več na (klik).
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S56CT » 24 Apr 2014, 08:44

Pozdravljen,

koaksialni kabel (H-155) in pripadajoče konektorje lahko kupiš v trgovini HTE v Celju, nasproti Lidla (Mariborska cesta):
http://www.hte.si/kje_ce.htm

Kabel in konektorje lahko naročiš tudi preko spleta. Ponudnikov je precej.

Vse ostalo ti je napisal že Robi.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s52on » 24 Apr 2014, 08:59

Pozdravljen Dušan !

Naš radioklub Mozirje organizira strokovno srečanje za svoje člane sicer, ampak dobrodošel če ti znese. V petek 25.4. v dvorani gasilnega doma v Mozirju ob 17 uri. Malo si bomo programirali postaje, tudi Baofenge ..pa woxune...pa kako anteno ...bomo imeli zraven. Lahko sprobamo tvojega UV-5R. Imam ga tudi jaz in je "best by " :D za ta denar - kot se reče. No sprejem je čist normalen glede na druge postaje v normalnih pogojih pač. V bližini močnih oddajnikov ga nisem še testiral.
Glede na to da si s Celjskega področja ti ni daleč do Mozirja - dobrodošel !

Lp Miro
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a DušanŠilih » 24 Apr 2014, 18:06

Hvala vsem za odgovore.
Robi, hvala za frekvence in načrt antene. Na 145,500 MHz sem že nekaj ulovil, bom poizkusil še ostale, takrat sem bil z postajo zunaj. Da računalnik moti postajo sem pa že ugotovil.
Tilen, hvala za naslov trgovine, sem že bil v njej samo takrat sem iskal nekaj drugega in nisem vedel da imajo te zadeve.
Miro, hvala za povabilo, z veseljem bi prišel ampak žal mi ne bo zneslo.
Lp Dušan
DušanŠilih
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 Apr 2014, 19:54

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s54mi » 24 Apr 2014, 22:46

Tu je spletna stran s seznamom slovenskih repetitorjev, kjer je dandanes verjetno največ aktivnosti za slišat med tekom dneva http://rpt.hamradio.si/ . Poglej kaj je v tvoji bližini. Eni visokoležeči repetitorji pa imajo kar velik domet.

Motnje lokalnega izvora so precej manjše če greš ven iz bajte kakor si ugotovil ali pa si postaviš anteno zunaj hiše (razen če si v urban okolju, kjer je še stotine drugih stvari, ki še vedno lahko motijo). Sicer je predvsem moteče za scan funkcijo (ki je precej počasna na tej postaji), ker se ustavi, ker žal ne loči kaj je motnja in kaj je signal. Gre pa malo hitreje če shraniš posamezne frekvence v spomin in skeniraš po kanalih, ne po čisto vseh frekvencah.

Je pa velika res pridobitev to da je antena zunaj. Z gumi anteno notri v hiši loviš res le najmočnejše lokalne postaje. Morda za kakih 10km če ima ta druga malo več moči, odvisno od tvojih zidov in podobno. Če greš ven in če geografija dopušča slišis s takšno postajo tudi dobrih 150km s hriba na hrib. Na tej postaji je dodaten udarec da originalna antena ni kaj prida in že precej pomaga nadgradnja z boljšo gumi anteno prilagojeno za radioamaterske frekence. Fiksna antena polne velikosti na kakem visokem stebru pa še toliko bolj :)

Malo nerodno je priključit anteno na to postajo ker ima SMA priključek in boš morda moral skombinirati adapterje da prideš do enega bolj običajnega priključka. Za nakatere tipe priključkov rabiš za sestavo kabla primerne klešče, nekateri pa so spajkljivi, verjetno bo najlažje da najdeš kakega radioamaterja, ki že ima to doma, da ti pomaga.
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a DušanŠilih » 25 Apr 2014, 20:59

s54mi, hvala tudi tebi za nasvete.
Me pa zanima če kdo ve kje na Celjskem se dobijo aluminijaste cevke za anteno ki mi jo je predlagal Robi. Nekaj sem iskal po internetu pa nisem nič našel. Te cevke naj bi bile 3/8˝, to je 9,52mm, ali nastanejo kakšne spremembe če je cevka 10mm.
Hvala. Lp Dušan.
DušanŠilih
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 Apr 2014, 19:54

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s55s » 26 Apr 2014, 06:46

Kolikor vem iz mojih izkušenj, se radioamaterstvo ne začne z nakupom postaje.
de Dan, S55S
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S52DK » 26 Apr 2014, 06:59

Dan,

vsekakor so danes časi drugi. Da bi poslušal na radijskih valovih pač ne potrebuješ radioamaterskega izpita. Vsekakor pa je to želja nas radioamaterjev, da čimveč radio navdušencev pristane med nami. In upam, da bo Dušan eden takšnih.

Dušan, cevka je mirne duše 10mm, to ne igra neke večje vloge. Za začetek naj bodo cevke malo daljše (glej postopek na strani klik), saj so mere v načrtu za ameriški frekvenčni plan, torej nekoliko višje, kot je to pri nas.

Cevke dobiš v Bauhausu, Obiju in verjetno še kje.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s54mi » 26 Apr 2014, 10:13

Če želiš zgolj poslušati si je kopica inovativnih ljudi po raznih koncih sveta povezalo postaje na internet za oddaljeno poslušanje http://websdr.org/ . Sicer priznam da je večji čar če sam 'loviš' valove.
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S59G » 08 Maj 2014, 17:28

Živijo!
Se bom kar priključil začetnikom.

Iščem postajo v tem vašem forumu pa zdaj več ne vem naprej.
Katera bi bila bolj primerna?

BAOFENG UV5RE-PLUS-UU 136-174/400-520MHZ DUAL BAND TWO WAY RADIO

Baofeng BF–F8+ Walkie Talkie 5W 128CH Band Dual UHF+VHF Two Way Radio Hot

BAOFENG UV-82 Dual Band FM Two-Way Radio Ham Walkie Talkie Transceiver UHF/VHF

BaoFeng UV-82 Dual Band two way radio136-174MHz&400-520MHz +Speaker+Cable&CD (ta se ponavlja so pa dodatki!)

Wholesale - Walkie Talkie UHF + VHF 8W VOX DTMF Offset Dual Band Dual standby Dual display Two-Way Radio A1002A

Wholesale - Handheld CB Radio BF-UVB6 UHF+VHF Dual Band Dual Frequency Dual Display 5W 99CH Walkie Talkie Two-Way Radio A1012A


No in zdaj prosim združimo glave.
Naj živijo kitajci, HI.

Hvala za odgovore !
73 Egon
S59G
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 02 Jan 2002, 01:00
Kraj: M.Sobota

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s54mi » 08 Maj 2014, 19:57

Menda je UV-B5 (oziroma UV-B6, razlika je samo lučka namesto knofa) ta najnovejši proizvod teh kitajcev in ima s tem izboljšan sprejem v primerjavi z ostalimi http://la3za.blogspot.com/2013/12/the-b ... helds.html . Nisem pa še zadeve imel v roki :-?
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S56DE » 09 Maj 2014, 06:59

Pozdravljen.

Strinjam se s prejšno objavo. UV-B5 (B6) ima dajansko boljši sprejem. Obe sem imel na testu in so narejene iz boljše plastike kot UV-5R ter celotno delovanje je boljše. Osnovna baterija je močnejša (2000 mA), boljše "leži" v roki. B5 ima zgoraj dodaten "gumb" (encoder) za sprehajanje po meniju, kanalih ali frekvancah. B6 ima lučko namesto tega gumba. Zdi se mi, da je zaradi popularnosti UV-5R ta postaja prezrta in zato ima (trenutno) nižjo ceno.

Če želiš UV-5R, kupi samo ta model ali BAOFENG UV5RE+. Te so podobne oblike tako, da samo na njih pašejo baterije dvojne velikosti (če jih rabiš). Ostale postaje so enak od znotraj, razlika je v plastiki (kozmetika). Ne kupovat raznih "battery eliminator"-jev za avto. Rajši kupi dodatno baterijo.

Za info o "kitajcih" predlagam stran: http://www.miklor.com/
lp
Denis, S56DE
S56DE
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 22 Mar 2013, 19:22
Kraj: Ljubljana

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a s55db » 09 Maj 2014, 07:31

Denis je ze vse povedal UV-B5 bi bila tudi moja prva izbira, potem pa zadnja verzija staroste UV5RE+.

Splaca se vzet tudi kabel, ce pa bos enkrat programiral in pustil tako, ti bomo ze enega posodili :)
Uporabniški avatar
s55db
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 10 Sep 2009, 10:07
Kraj: Podgrad/Lj

Re: Začetnik - težave s postajo

OdgovorNapisal/-a S52DD » 09 Maj 2014, 14:22

A ne bi raje TO DEBATO poskusili v rubriki TEHNIKA :roll: :roll: :roll:
Dušan, S52DD
Uporabniški avatar
S52DD
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 14 Maj 2009, 18:53
Kraj: Brežice

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov