Razlika med antenama...??

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Razlika med antenama...??

OdgovorNapisal/-a Andrej L. » 31 Jul 2004, 00:37

OK, res malo smešno vprašanje, za vas izkušene "mačke" :)

zanima me, katera antena deluje bolje na 2m bandu:
-dipol antena (homemade) iz aluminjaste cevi
-ali mobilna antena, dolžine cirka 150cm
Anteno bi pritrdil na fasado stolpnice, kak meter stran. Živim v pritličju, kar me kar precej ovira pri delu....Trenutno sem še CBjaš ampak se že učim, da bom opravil IZPIT, ker mi CB ne zadostuje več. Že od malega me zelo zanimajo te stvari (elektronika in nasploh Radioamaterstvo)...ampak ker nisem vedel kje in kako začeti, sem si kupil prvo CB postajo. Kmalu sem spoznal prednosti in SLABOSTI CBja...ni me zanimalo samo čvekanje skozi cel dan in noč, dosti bol so mi dišali DXi. Ker sem v pritličju, je skoraj neizvedljivo nardit DX, čeprav mi je uspelo (s pladnjem pod mobilno anteno). Večino DXov pa sem naredu na Jančah. aja Antene pa mi stanovalci nikakor niso pustili postaviti na strho, pa čeprav je moja Mami koordinatorica stolpnice in naj bi imel mogoče zaradi tega nekaj prioritet....
Slišal sem, da če si radioamater, da ti ZVEZA omogoči postavitev antene na stolpnico. kljub temu, da se stanovalci s tem ne strinjajo!? Ali mogoče kaj veste o tem?!

Pa še eno vprašanje: ali ima kdo načrt za prilagoditveni člen "matchbox" med anteno in postajco za 2m.

Upam da me ne boste takoj zasovražili, ker sem CBjaš?! Pa sej CB je čist kull zadevca za DXe.... :oops:

LP(73), Andrej :o
Andrej L.
 

OdgovorNapisal/-a S57S » 31 Jul 2004, 08:34

Pozdravljen Andrej!

Dobrodošel v ideji, da postaneš radioamater! Sedaj pa k tvojim vprašanjem:

Razlika med dipol anteno in vertikalko (ali GP) je, gledajoč na FM zveze podobna, kot
med Pepsi-Colo in Coca-Colo, če primerjaš le okus, s tem, da ne upoštevaš sladkorja.
Skratka, z obema antenama boš oddajal in sprejemal podobno dobro, reciva raje podobno slabo. Tvoj ''domet'' bo v obeh primerih omejen na lokalne zveze in kakšen repetitor. Če ti to zadostuje, bo dovolj ena ali druga, vseeno. Takoj pa, ko se boš
želel preseliti na DX zveze (SSB), bo potrebno že kaj več. Pritličje je velika ovira.
Vendar se da, v določeni smeri tudi z domačega balkona doseči kakšen DX na UKV,
seveda le v smeri, ki ti je odprta. Toliko o UKV.

Kaj kmalu se boš hotel preseliti na KV. Tu se zadeva bistveno spremeni, ne nujno na slabše. (Mislim na postavitev antene, ki je tu mnogo večja)

KV anteno se da postaviti tudi drugam, ne le na streho stolpnice (bloka), kamor ti, kot praviš, hišni svet ne dovoli posegov. Žal ti moram povedati, da ZRS nima nobene pravne podlage za pomoč pri takšni postavitvi. Pred dvajsetimi leti, ko sem se sprehajal po Munchenu, sem videl visok blok in prijatelju dejal, kako to, da ni na njem nobene HAM/CB antene. Pa mi je hitro odgovoril, da bi za kaj takšnega potreboval podpis vseh 250 stanovalcev. In ker je teoretično nemogoče, da med toliko ljudmi ne bi bilo nikogar, ki mu ne bi bila všeč barva tvojih oči ali tvoja frizura, ali že kaj, je dobiti takšno ''dovoljenje'' skoraj utopično. Tedaj mi to ni bilo najbolj jasno, še manj sprejemljivo.
Sedaj pa zadevo povsem razumem. Imenuje se LASTNINA. Kako pa je s skupno lastnino pa govori premnogo kateri slovenski pregovor. Recimo tisti o
''španoviji'' in crknjenem psu. Žal, tako pač je.

Kako iz zagate?

Na tvojem mestu ne bi bil preveč slabe volje, saj se ponuja kar nekaj alternativnih rešitev. Po mojem bo najbolje, da si poiščeš kakšen delujoči radioklub od koder boš lahko mirno DX-al. Druga možnost je, da se odpraviš na kakšen hrib in oddajaš od tam. Tretja možnost je, da poiščeš kakšnega prijatelja, ki ima postavljene antene in ga poprosiš za urico, dve DX-anja. Četrta možnost vodi spet preko radiokluba in njegove hribovske lokacije (če jo le-ta ima) od koder te v oddajanju ne bo motil nihče.

V življenskem tempu, ki nas dnevno obremenjuje, je premnoga (še) obstoječa
radioamaterska lokacija postala neizrabljen skupek aluminija, vrtečega se v zraku,
čakajočega na dobre stare dni, ko smo dnevno spuščali v njegovene žile kvalitetno
Visoko-Frekvenčno kri.

Še za konec:

Dobrodošel med nami in uživaj v pozitivnem adrenalinu, ki se sprosti tedaj, ko
iz slušalk zadoni zvok oddaljenega DX-a. Nekaj, kar Internet in Pentium ne bo
poznal nikoli.

P.S. Mečboksa za UKV anteno pa ne rabiš!

73, Aleksander, S57S (KG0IE)
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a Elbarto » 31 Jul 2004, 15:19

In zakaj bi antena morala biti vidna vsem?
http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=7546

LP, El Barto
Elbarto
 

OdgovorNapisal/-a Andrej L. » 31 Jul 2004, 20:26

Hvala za odgovore :o

Pa hvala za link do une strani, RES ZAKON STRAN :P


drgač mam pa največji problem z namestitvijo kabla!! najraje bi si kr eno brezžično varjanto enkrat omislu, sam treba met dnar :-?
Andrej L.
 

ZAČASNA ANTENA

OdgovorNapisal/-a S51DU » 23 Avg 2004, 14:45

Andrej!
Ko je mene zasrbelo in sem imel že 2m postajo, sem zgulil del oklopa na koaksu in ga potegnil čez kompletni kabel. Zgornji del tega oklopa sem spojil tam kjer sem ga prej odrezal. Sedaj goli vroč del tega kabla sem nalepil na steklo okna. Z merilcem polja sem malo preizkusil najboljši izboj (in kje moram stati jaz). V drugem primeru sem nalepil kvadrat iz mehke žice(loop), ki je dal boljši rezultat. To varianto sem pogostokrat uporabil, ko smo v zimskih mesecih bili na taborniških akcijah na planinskih kočah. Na teh lokacijah so bili rezultati že dobri.
Je teh zasilnih rešitev še nekaj. Od usmerjenih anten je po mojih izkušnjah najmanj občutljiva DL7KM.

73! de S51DU-Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov