poceni pogovarjanje

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

poceni pogovarjanje

OdgovorNapisal/-a VrCeK-21 » 23 Maj 2004, 21:18

Lep pozdrav


Mislim , da je to že nekdo spraševal na forumu , vendar me vseeno še zanima, kajti sedaj imam gsm in naročnino prek mobitela. Imam ustvarjeno navezo na mene in punco. Vsakega konec mesca imam okoli 12 - 14 000 sit računa. ( minuta pogovora = 5 sit čez dan ) To me malo najeda, kajti veliko denarja zmečem za samo pogovarjanje.

Rad bi si omislil nekaj, za kar bi se lahko zastonj pogovarjal. S punco sma odaljena zračne linije cirka 200 - 300 metrov oz še manj približno 6 minut peš . Hotel sem kupiti dva analogna telefona, ki lovita 300 m okolice in da bi se preko njih pogovarjal , vendar mislim , da to ne lovi preko vseh blokov in podobno ( kajti zapisano je v navodilih telefona da lovi 50 m po sobah ) in 300 m na prostem.

Druga varijanta mi je voki toki, vendar me pri njem moti, da je način pogovarjanja smešen z tistim šumenjem in podobno. Ali obstaja oz. ali se da kaj takega naredit , da bi bil tvočnik in mikrofon in bi se lahko samo pogovarjal brez prekinitev in podobno. To bi bilo idealno. Ali se da kaj takega tudi kupiti ( ne da bi prekinjalo signal pri sprejemanju oz odajanju glasu in podobno ).


Lepo prosim, če mi lahko pomagate rešit ta problem , kajti sploh če študiram ekonomijo, vem da je to ni ekonomično da vsak mesec dam 12 -14 000 na mesec , če lahko magari na začetku mam več stroškov pa se mi ti kasneje ( če govorim zastonj ) obrestujejo.

Že v naprej se bi zahvalil vsem za predloge in vse podobno.


Hvala


Nejc
VrCeK
VrCeK-21
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Maj 2004, 21:16
Kraj: SG

OdgovorNapisal/-a S56CT » 24 Maj 2004, 04:46

Vzemi dva jogurtova kozarca (lahko tudi od tega novega jogurta Kako si?). Poveži jih s čim tanjšo špagico (cvirn) in že imaš zastonj zvezo.

73 de Tilen

P.S.:Zakaj bi jogurtov lonček vrgel v koš? Cvirn ima pa sigurno stara mama in ti ga tudi ne bo treba kupit.
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s56vvo » 24 Maj 2004, 06:14

Nejc jast na tvojem mestu bi se mal zamislu kolk casa prezivita vidva s punco na telefonu. Če računamo da si 70% časa s punsco na telefonu to znese 12000*70%=8400Sit in če praviš da je 5 SIT minuta to znese da si na telefonu 1680min. To pa znese 28 UR na mesec. A ti sploh ves kolk si ti s tem kuhaš možgani in kaksni vrtinčni tokovi se ti ustvarjajo v glavi. HMMMM.
S56VVO - Vojta
s56vvo
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 15 Jan 2004, 07:32
Kraj: wajdusna

OdgovorNapisal/-a S57BI » 24 Maj 2004, 06:50

1. Radioamaterske komunikacije niso zastonjkarski nadosmestek žične in brezžične telefonije.

2. S punco lahko naredita izpit za radioamaterja. Zaljubljeno žgolenje sicer ni prepovedano po HAM frekvencah. Samo malo širše občinstvo bosta imela.

3. Tvoji trenutni stroški za telefonijo so prava malenkost v primerjavi s kasnejšimi stroški, ko punca ne bo več punca.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56kz » 24 Maj 2004, 07:06

Hi!

Nabavi si PMR446 postaji za katero ne potrebujes dovoljenja , ker pa dela na UHF območju ni takih motenj kot na CB postajah. V Conradu imajo dosti teh postaj.
Uporabniški avatar
s56kz
Radioamater
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: Šentjur, JN76QF

OdgovorNapisal/-a s56oa » 24 Maj 2004, 09:12

s56kzn napisal/-a:Hi!

Nabavi si PMR446 postaji za katero ne potrebujes dovoljenja , ker pa dela na UHF območju ni takih motenj kot na CB postajah. V Conradu imajo dosti teh postaj.


Jaz tudi priporocam kaj takega. Zadeva laufa super na prej omenjene razdalje, postajce so majhne in licno oblikovane, so poceni in ni matranja z raznimi dovoljenji. Se pa dobi reci tudi od Kenwooda, za tiste, ki grizejo na znamko in dizajn.

No ja, upam, da jih bo morda zamikalo tudi v radioamaterske vode in ne zgolj v ljubezenske pogovore. Ceprav je tudi slednje vec kot dobro za zacetek. :)

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

poceni pogovarjanje

OdgovorNapisal/-a VrCeK-21 » 24 Maj 2004, 10:18

LP

Kako pa deluje MSN ? Ali če bi si kupil postajo a to deluje tako kot voki toki ?

Kaj pa nekdo mi je namignil , da bi si kupil telefon z dolgim dometom ? Kaj pa ta rešitev. Ker najbolje bi bilo da bi se lahko normalno pogovarjal kot prek telefona , samo da bi bilo zastonj.

Ali je t o sploh možno ? ali more bit tisto prekinjanja tako kot pri voki tokiju ?


Hvala vsem

Nejc

VrČeK
VrCeK
VrCeK-21
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Maj 2004, 21:16
Kraj: SG

OdgovorNapisal/-a s56al » 24 Maj 2004, 13:40

Telefonska zveza je v principu dupleksna (sogovorniku govoriš in ga hkrati poslušaš), pri zvezi po amaterskem radiju ali PMR446 vokitokiju pa je zveza v principu simpleksna (ko govoriš, sogovornika ne slišiš). Pri slednjem zato rabiš neke vrste preklop na oddajo. Lahko ročno s tipko ali pa avtomatsko s t.i. VOX (voice operated key). Pri slednjem je občutek podoben, kot da bi se pogovarjal po GSM iz avta z napravo za brezročno telefoniranje.

Pri dobri UKV zvezi šumov v principu ni.

Če želiš uporabiti brezvrvični telefon velikega dometa, je to možno, le da potrebuješ doma še preprosto hišno telefonsko centralo, da boš telefon pri sebi doma nekako povezal z daljinskim, kjer bo "oddaljena" slušalka pri tvoji prijateljici, stacionarna naprava pa pri tebi doma ali pa izvedno daljinskega telefona z vsaj dvema slušalkama, ki omogooča zvezo med slušalkama. Na par 100m bi moralo delati že z navadnim DECT z zunanjo anteno, če je med lokacijama optična vidljivost.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov