UL mreza ter Maidenhead na GPSih

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

UL mreza ter Maidenhead na GPSih

OdgovorNapisal/-a s56oa » 19 Maj 2004, 13:12

Hmm,

kako kaj paseta skupaj Maidenhead mreza, ki jo imajo nekateri GPS sprejemniki in nasi radioamaterski UL lokatorji? Po zagotovilih strokovnjakov naj bi UL mreza v principu bila Maidenhead mreza. Meni pa GPS napravica trdi, da sem doma v lokatorju JN75CN, karta pa JN75DN. Je pa res, da sem kakih 200 m od meje lokatorjev.

A gre za nenatancnost dolocenih kart ali pa za drugacna izhodisca zemljepisnih koordinat, ki jih nucajo nasi kartografi ter GPS sateliti?

GPS je po difoltu nastelan na WGS-84 izhodisca.

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 19 Maj 2004, 14:19

:)
Sem se moral kr nasmehnt ko sem tole prebral.
Ti morem pritrdit da v SLO obstajata 2 sistema, no ja nista glih sistema.
1.: Je tak kot ga GPS kaže in je v oporabi po celem svetu.
2.) Je pa še iz časov Avstro ogrske če se ne motm ko je takratna vojska delala izmeritve za njihove čase zelo natančne vendar za današnje nekje tudi do 300m kiksne.

Problem je pretvorba iz enega v drugi sistem ker odstopanja niso enakomerna nekje so obe koordinati točni do 10m nekje pa tudi malo čez 300m. V povprečju je pa max. odstopanje 300m!

A si predstavljate da nekdo spusti raketo nad SLO ki je vodena po GPS sistemu pa ta zgreši cilj za teh 300m. Jao zdej vem kok so američani tok nesposobni pri balističnih raketah, nč novega šlamparija ;)
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56oa » 19 Maj 2004, 15:12

No ja, saj se mi je zdelo, da bo kaj takega.

Za nadmorsko visino ze vem, da uporabljamo tocko iz enega od trzaskih pomolov, med tem ko GPS uporablja geoid WGS-84, ki je seveda drugacen. Sedaj pa vem, da nase karte fulajo tudi po geografski sirini in dolzini in ne zgolj po nadmorski visini.

In kaj je prav? Ali pa lahko uporabljam oboje, pac kakor mi pase.
Enkrat dam en lokator, drugic drugi, hi. Za tujce eno, za Slovence drugo. :D

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 19 Maj 2004, 21:21

Hja za u bistvu je tuki problem ker če daš tujcu koordinate z GPSja in gleda na karto ne bo uredu!

Glavno je da je tebi jasno v katerem sistemu si in potem moraš to še prejemniku koordinat pojasnit!

Problem se pojavi ko v SLO zemljevid (elektronski) vpišeš koordinate. Ok že sam GPS te vrže za kake 100m ali pa tut manj pač odvisno od..... pol pa pride še to ven da je karta v drugem sistemu in dobimo popolno zmešnjavo. To si seveda tudi sam ugotovil ;)

Če že uporablaš koordinate potem ti predlagam da si zraven vsake napišeš po katerem sistemu napr.: GPS ali SLO.
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost