DOS programi na zvočni kartici

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

DOS programi na zvočni kartici

OdgovorNapisal/-a joze » 12 Maj 2004, 12:04

Lep pozdrav!
Menjal sem stari 486 na nekaj sodobnejšega, pa mi ne delajo več stari programi telegrafije ( prej imel zvočno kartico OPL3 na DOS-u ), zdaj sem pa na Windows Me.
A kdo ve kaj napravit da bo ta DOS program delal z zvočno kartico na sodobnejšem računalniku (imam vgrajeno zvočno kartico na osnovni plošči, 256 M RAM, asus osnovna pološča..., 1000 MHz - kupil rabljeno).

Hvala
73, Joze
joze
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 Maj 2004, 11:53

Re: DOS programi na zvočni kartici

OdgovorNapisal/-a S50DX » 12 Maj 2004, 20:32

joze napisal/-a:zdaj sem pa na Windows Me.


Tole bo verjetno hud problem. Win ME, 2k, XP ipd. se ne marajo z DOSom. Probaj z Win 98 in potem zagon v MS-DOS. Drugi hec je pa, da verjetno stari programi ne podpirajo "novih" zvočnih kartic. Včasih je bil standard adresa 220 - IRQ 5, danes pa delajo zvočne kartice na nekih čudnih IRQjih in naslovih.

Res je pa, da nisem testiral DOS programov na novih sistemih... Mogoče bo pa le kakšna možnost... Vendar imaš za WINdoze ogromno dobrih programov za digitalne mode kot tudi CW. Sam uporabljam MixW za BPSK, RTTY, MFSK, THROB itd, MMTTY za RTTY in MMSSTV za SSTV. Probaj kaj od tega, boš verjetno prej rešil problem kot pa z DOS programi.

Pa veliko uspehov.

Bye
Alex
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a S57S » 12 Maj 2004, 20:42

Jože ''THE Who'', lep pozdrav tudi od mene.

Tudi jaz sem se precej namučil z EZNEC-om, ki, pisan za DOS, nikakor ni več
deloval pod XP-ji. Poskusil sem tudi z nekim pod-programom za emulacijo DOS-a.
Mislim, da se je imenoval DOSBOX, a žal tudi iz tega ni bilo nič. Na koncu sem
obupal in nabavil verzijo za Windowse. Kasneje sem izvedel, da DOS programi
pod XP-ji ne delujejo. Pika. Kako je z WIN-ME ne vem - mislim, da bi ti tam moralo
vseeno še delovati? Si se poigral z vsemi ''Proporties''?
V primeru, da na vsak način želiš obdržati DOS programe, boš po moje najbolje storil, če boš nabavil kakšno ''free'' pentium 100 ali močnejšo mašino, ter jo uporabljal posebej za DOS. Takšne stare Pentiume se z malo truda da dobiti tudi zastonj. Formatiraj disk in naloži zadnjo verzijo DOS-a, pa bo O.K.
Sicer pa se ti morda kdo oglasi s ''hardwerskim'' odgovorom za tvoj problem z WIN ME.

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: DOS programi na zvočni kartici

OdgovorNapisal/-a s56oa » 12 Maj 2004, 20:42

joze napisal/-a:Lep pozdrav!
Menjal sem stari 486 na nekaj sodobnejšega, pa mi ne delajo več stari programi telegrafije ( prej imel zvočno kartico OPL3 na DOS-u ), zdaj sem pa na Windows Me.
A kdo ve kaj napravit da bo ta DOS program delal z zvočno kartico na sodobnejšem računalniku (imam vgrajeno zvočno kartico na osnovni plošči, 256 M RAM, asus osnovna pološča..., 1000 MHz - kupil rabljeno).

Hvala
73, Joze


Za nekatere zvocne kartice se je dobilo posebne drajverje, ki so se nalozili za delo v DOSu. Delalo je za Windows 95/98/98SE/ME.

Za Windowse na osnovi NT platforme (NT, 2000, XP) direktna interakcija z raznimi kosi hardverja ni bila nikoli nacrtovana, DOS okno (cmd) v le teh pa je le neka za silo emulacija za stare DOSovske programcke.

Glede na moje izkusnje, je tvoj hardver premlad, da bi proizvajalec sploh razmisljal pesnit drajverje za DOS.

Probaj najt kaj za en zvocni cip je v igri in iskat na internetu. Tudi slepa kura obcasno kako zrno najde.

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia


Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov