S50LEA
http://forum.hamradio.si/

60 M band
http://forum.hamradio.si/viewtopic.php?f=2&t=12399
Stran 1 od 4

Avtor:  S58Q [ 06 Mar 2012, 05:34 ]
Naslov prispevka:  60 M band

Pozdrav!

60 M band, je kaj novega ?

73 S58Q

Avtor:  9a7yy [ 06 Mar 2012, 10:14 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Evo dobre vijesti iz US,za sve koji rade na 5MHz. Ameri su od danas povećali snagu na 100W ERP i dozvolili nove vrsta rada ukjlučujući i CW , tako da će ih biti lakše uraditi na 5MHz. Pogledaj hflink.com/5mhz/


NEWS: FCC Changes USA Amateur Radio 5MHz Rules

The USA FCC changed its rules for the Amateur Radio Service at 5MHz.
Here is a basic overview of the changes and rules in plain language, as they apply to the Amateur Radio Service in USA.

The new rules take effect at 0001 hours local time in each of the USA time zones, on 05 MARCH 2012. Note: This is late at night on the evening of Sunday 04 March 2012, early morning Monday 05 March 2012.
The FCC adopted the use of the name "60 meter band", to refer to 5MHz amateur radio in the frequency range 5330.5-5406.4 kHz, but USA hams are still only allowed to transmit on 5 specific channels in the band.
The FCC changed the rules to allow: Phone (Upper Sideband), RTTY, Data, and CW; with specific new limitations on the use of these modes.
Amateur radio is a "secondary user" in this band, and must not cause harmful interference to other services! Amateur Radio Service must accept interference from primary, other services, and other nations services.
Operators transmitting data or RTTY must exercise care to limit the length of transmission so as to avoid causing harmful interference to US Government stations.
General, Advanced, or Amateur Extra Class license only.
The maximum allowed power level is 100 Watts PEP (ERP) effective radiated power referenced to a halfwave dipole. If another type of antenna is used, the station licensee must maintain a record of either the antenna manufacturer's data on the antenna gain or calculations of the antenna gain.
Upper SideBand Phone, Data, or RTTY transmissions may use dial (VFO) USB suppressed carrier frequency as listed. Transmissions must not exceed the 2.8kHz bandwidth channel. RTTY modes such as PSK31 must not exceed 60Hz necessary bandwidth. Data modes must not exceed 2.8kHz bandwidth. CW bandwidth must not exceed 150Hz bandwidth and the CW frequency must be at the center of the channel.
Section § 97.221 automatically controlled digital station, excludes the 5MHz channels.
For compliance purposes, please rely only upon the actual FCC rules. More info about FCC rulemaking

LP
Branko 9A7YY

Avtor:  S59GS [ 28 Dec 2013, 16:46 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Španci imajo odobreno po 1.januarju ( v prvem polletju ) za delo na 60 m-skem področju.
http://www.ref-union.org/images/stories ... ion5mz.pdf

Avtor:  s55o [ 28 Dec 2013, 20:05 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

ZRS je v letu 2013 na APEK poslala prošnjo za dodelitev 60m banda, vendar je bila prošnja žal zavrnjena.

Avtor:  s54mtb [ 31 Maj 2016, 18:31 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Kaj novega na tem področju?

Avtor:  S53W [ 31 Maj 2016, 20:49 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Jutri, 1. junija 2016, po IARU Region 1, HF band plan,
začne veljat novi band plan, kjer je vključen tudi 60m band:
od 5.351,5kHz do 5.366,5kHz.

73!

Bojan, S53W

Avtor:  s54mtb [ 31 Maj 2016, 21:00 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Bojan hvala. Bral sem http://www.iaru-r1.org/index.php/downlo ... no_html,1/
Sem videl, da piše:
Citiram:
effective 01 June 2016


samo me je en renomiran radioamater prepričeval, da bi moral celo za beacon pridobiti posebno dovoljenje, zato raje vprašam še koga.

Avtor:  s55m [ 31 Maj 2016, 21:02 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Nisem popolnoma prepričan, da ima IARU roko nad radiofrekvenčnim spektrom v Sloveniji. :)

Avtor:  S58Y [ 31 Maj 2016, 21:30 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Hoj!

Se pridružujem Adiju. V S5 je v veljavi Splošni akt o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjenih radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi (Uradni list RS, št. 68/13) in dokler ga APEK v delih, kjer je prišlo do sprememb oz. dopolnitev v IARU REG. 1, ne spremeni oz. dopolni bo 60m pač samo za poslušanje.

Upam, da se bo to kmalu uredilo in bomo bogatejši za še eno zanimivo frekvenčno območje.

Avtor:  s51fb [ 31 Maj 2016, 21:54 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Pozdravljeni

Po mojem najboljšem vedenju lahko samo potrdim mnenje Adija.

Nov IARU R1 načrt uporabe KV področja je rezultat razprav na IARU R1 vmesni konferenci, ki je aprila 2016 potekala na Dunaju ter potrditvi sklepov na IARU R1 izvršnem odboru.
V gradivu IARU R1 C4 skupine http://slovhf.net/iaru-r1-vmesna-2016-konferenca/ se nahajata prispevka VIE16_C4_04 in VIE16_C4_12, ki sta bila podlaga za razpravo in sprejemanje končne odločitve. Ob tem je potrebno poudariti, da je bila v razpravi posebna pozornost namenjena harmonizaciji uporabe teh 15 kHz na globalni ravni. Prepričan sem, da v IARU R2 in IARU R3 pozorno spremljajo sprejete odločitve v IARU R1.

IARU R1 HF band plan je le IARU R1 priporočilo radioamaterjem za uporabo posameznih radiofrekvenčnih pasov, bolj praktično, kateri del se lahko uporablja za CW, SSB ali digitalne načine. Pogoje o uporabi posameznega radiofrekvenčnega pasu v posamezni državi (možnost uporabe, največja dovoljena moč, potrebno dovoljenje) pa predpisuje nacionalni regulator za področje radijskih frekvenc.

Po mojem najboljšem vedenju v Sloveniji 60m band radioamaterji še ne morejo uporabljati.

Nov IARU R1 HF načrt uporabe pa uvaja spremembo na 80m (dodatnih 10 kHz za ozkopasovne digitalne komunikacije) in na 30m ((dodatnih 10 kHz za ozkopasovne digitalne komunikacije)

73 de

Miha, S51FB

Avtor:  S58Y [ 05 Dec 2016, 21:53 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Hoj!

Nekaj se premika na 60m pasu, je pa uradnih informacij bolj malo. Na ZRS strani ni nobene objave na to temo, vsaj jaz je ne najdem, na AKOS strani tudi nisem uspel najti ničesar. Ali lahko kdo od pristojnih napiše, kaj je z 60m pasom, kako priti do dovoljenja (NURF-3 še ne vsebuje nove razporeditve frekvenc)? Kolikšna je dovoljena izhodna moč? Frekvenčna razporeditev je sicer znana, vendar ali mogoče v S5 obstajajo še kakšne omejitve glede uporabe le-te? Itd.

Avtor:  s55o [ 05 Dec 2016, 23:19 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Izvoli, na listi predsednikov včeraj, čudno, da tvoj predsednik tega ni dobil oz te obvestil.
lp

Priponke:
Dopis st 241 informacija možnost uporabe 5MHZ pasu.pdf [193.97 KiB]
Prenešeno 318 krat

Avtor:  S57DX [ 06 Dec 2016, 06:41 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Pozdravljeni!
Včeraj sem govoril z ga. Todorovič na AKOS-u glede tega.
Vloge sprejemajo po 20.12.2016. Vloge morajo biti za vsak znak posebej, navedemo ime, priimek, naslov, klicni znak. Dovoljenja bodo izdana na osnovi eksperimentalne uporabe tega področja. Če sem pravilno razumel, bodo zraven dodani pogoji uporabe. Upam, da sem pomagal s to informacijo.

Avtor:  s52o [ 06 Dec 2016, 09:47 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

Ojla,
AKOS je po zakonu najprej dolžan zadevo skupaj z pogoji - navodili objavit v Uradnem listu RS, šele nato lahko
izdaja dovoljenja.

Bo teba kar počakat.

Zvone

Avtor:  S58Y [ 06 Dec 2016, 09:50 ]
Naslov prispevka:  Re: 60 M band

s55o napisal/-a:
Izvoli, na listi predsednikov včeraj, čudno, da tvoj predsednik tega ni dobil oz te obvestil.

Boštjan, ob poplavi e-pošte sem jo mogoče spregledal ali pa tudi ne. Preko SCC reflektorja je bilo kar nekaj korespondence, sam pa sem mnenja, da se to objavi tudi tukaj.

S57DX napisal/-a:
Pozdravljeni!
Včeraj sem govoril z ga. Todorovič na AKOS-u glede tega.
Vloge sprejemajo po 20.12.2016. Vloge morajo biti za vsak znak posebej, navedemo ime, priimek, naslov, klicni znak. Dovoljenja bodo izdana na osnovi eksperimentalne uporabe tega področja. Če sem pravilno razumel, bodo zraven dodani pogoji uporabe. Upam, da sem pomagal s to informacijo.


Slavko, to je zelo koristna informacija. Hvala ti.

Stran 1 od 4 Vsi časi so UTC + 1 ura
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/