Klicni znaki v tujini (CEPT)

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a s55s » 14 Jun 2009, 12:25

Kje je čas, ko sem delal iz Vrsarja kot YT3RT/2...
de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a S59KM » 14 Jun 2009, 22:48

TNX. Bom uporabil sedaj brez /p. Bo za kratki čas in upam da ne bo problemov.

Za 50MHz pa sem dobil tudi potrditev iz 9A, tak da ste lahko sigurni za uporabo tega banda tudi ostali.
-------
Poštovani,

Možete raditi na 50 MHz iz 9A.

73, Ljilja, 9A5BL
---------

73 de S59KM.
Član Radiokluba Cirkulane S59DDR - S59H - S55TVC
http://www.cirkulane.hamradio.si
Uporabniški avatar
S59KM
 
Prispevkov: 192
Pridružen: 19 Nov 2007, 08:50
Kraj: Cirkulane

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a S59KM » 15 Jun 2009, 11:40

Evo še sedaj s strani Hrvatskov radioamaterskog saveza. Tako, da sedaj mislim, da je vse jasno in OK.

--------
Poštovani,
dosta je da kod održavanja veza upotrijebite samo 9A/S59KM.

Ugodan boravak u 9A i puno dalekih veza.
73, Ljilja
---------


73 de S59KM !
Član Radiokluba Cirkulane S59DDR - S59H - S55TVC
http://www.cirkulane.hamradio.si
Uporabniški avatar
S59KM
 
Prispevkov: 192
Pridružen: 19 Nov 2007, 08:50
Kraj: Cirkulane

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a VojkoT. » 27 Nov 2021, 14:04

..... čeprav že nekaj časa ta tema ni aktivna, je pa zagotovo aktualna ves čas.
Pred leti sem služboval na kanarskih otokih (EA8) in sem uporabljal znak EA8/S57SI/P, kot določa CEPT. Enostavno in brez zapletanja, kajti v osnovi pomeni "portable" majhno in prenosno. Torej lahko sklepamo, da postajo prenesemo / prepeljemo v drugo državo, kar pomeni da smo portable /P .....

Se imejmo tudi /P
73 de Vojko, S57EN
VojkoT.
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 31 Avg 2019, 11:08
Kraj: JN76NI

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a S57XX » 29 Nov 2021, 07:54

Zdravo!

CEPT priporočilo T/R 61-01 na strani 4, točki 2.2 govori zgolj o obliki identifikacije "prefiks države od koder delaš"/"lasten klicni znak". Da bi bil zahtevan še "/P" mi ni uspelo najti. Verjetno je to bolj odvisno od predpisov, ki veljajo v državi, od koder delaš.

Naš "Splošni akt o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjen radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi" v 8. členu določa, kako se morajo tuji radioamaterji, ki delajo iz Slovenije, identificirati in sicer: "S5/klicni znak".

O uporabi /P, /M, /MM in /AM pa podrobneje govori 7. člen tega istega akta in velja tudi za nas. /MM ali /AM se mora dodati, /P in /M se lahko doda.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a s52d » 29 Nov 2021, 17:25

Mogoče bi tako zastavili:

V časih interneta, GPS, 5G itd večina držav ni več obsedena z nadzorom nad radioamaterji.
Marsikatera država je dovolila samo par glavnih jezikov, zahtevali so serijske številke postaj v radijskih dovoljenjih.
prepovedali so delo s sumljivimi državami (Španci niso smeli klofati z YU) in podobno.
Tudi za SWL radijske sprejemnike so zahtevali radijska dovoljenja.
Takrat je /P (seevda, predhodna najava), /A (alternativna lokacija, seveda prijavljena) pomagalo pri nadzoru.

Danes je malce drugače: menda špijoni ne uporabljajo več amaterskih KV postaj.
Za HAM promet je glavno, da ne povzročajo težav (TVI, QRM...) in se z njimi ni treba ukvarjati.
Seveda: /MM in /AM so druga zgodba.

Zato so /P, /M. /3, /QRP, /A samo tradicionalni dodatki in niso obvezni del klicnega znaka.

Meni gre na živce, da eni dodajajo čudne reči: kak LU3FK/Z želi povedati, da je na skrajnem jugu Argentine,
kak američan WU2D/AG da je položil izpit, kak Italijan I3TEW/DG da je mraz in ima dolge gate.

Počasi bodo vsi prevzeli CEPT obliko: drzava/call za klateže v drugi državi in v SW bomo lepo ignorirali QRM na koncu znaka.

Ko sem bil še najstnik, sem z veseljem razjezil kup pravovernežev, ko sem s Krka oddajal kot YU3FK/Ž na repetirju na Učki.

73 gl
Iztok, S52D
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a S57XZ » 29 Nov 2021, 18:22

Si hotel povedati, da žuriraš?
S57XZ
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Jan 2002, 01:00

Re: Klicni znaki v tujini (CEPT)

OdgovorNapisal/-a S57S » 01 Dec 2021, 15:58

Iztok, na SOTA DXpedicijah se še kako uporablja tale /p. In prav fino je, ker eni tipkajo samo /p da lažje
vzbudijo pozornost na drugi SOTA postaji ki je ponavdi tudi /p. Se pa strinjam, da razen /p /m /mm in /am - druge reje ukinemo.
Te 4 pa bi obdržali. Vse ostalo je res navlaka. Sploh dolge gate.

Glede ameriških /AG in ostalih USA klas pa sem prav to, davnega 1990 leta vprašal pokojnega Bena, W0HBN, kako je s tem. Pa mi je
povedal, da njihova FCC budno spremlja promet na bandih in hudo tistemu, ki ga ulovijo, da oddaja izven segmentov, ki mu pripadajo glede na klaso. Različne klase imajo v USA še danes različno dovoljene segmente banda, kjer lahko oddajajo. In ker so včasih stvari potekale počasneje kot danes, je novopečeni ''General'' zato raje dodal znaku tale /AG in s tem povedal, da je pravkar opravil izpit. Le da FCC verjetno še nima tega podatka in se tako izognil nevšečnostim. Zakaj se še to danes uporablja, pa tudi meni ni jasno.

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Prejšnja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov