Povezava računalnikov

Vse o CTEST in LOG programih ter pripadajoči tehniki

Moderator: s52aa

Povezava računalnikov

OdgovorNapisal/-a s57x » 25 Mar 2005, 19:25

Vprašanje sodi sicer v rubriko Prva pomoč, ki jo pa še ni, hi
Ali potrebujem kakšen dodatni program in kateri, če hočem "preliti" podatke iz enega PC na drugega? Ne bi rad prestavljal disk.
Njega dni je to šlo z Nortonom...

Prosim za razumevanje, sem brontozaver. Rešitev mi lahko pošljete tudi na ZS.

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: Povezava računalnikov

OdgovorNapisal/-a s57ad » 25 Mar 2005, 19:44

s57x napisal/-a:Vprašanje sodi sicer v rubriko Prva pomoč, ki jo pa še ni, hi
Ali potrebujem kakšen dodatni program in kateri, če hočem "preliti" podatke iz enega PC na drugega? Ne bi rad prestavljal disk.
Njega dni je to šlo z Nortonom...

Prosim za razumevanje, sem brontozaver. Rešitev mi lahko pošljete tudi na ZS.

73 Jurij, s57x


Hojla OC,

sicer si mi ta problem že omenil, mislim, pa da je rešen & rešljiv v samih Windozih - omrežna povezava. Seveda potrebuješ omrežno kartico na obeh PC ter povezavo recimo s parico ali z RG58 kablom (odvisno od kartic, ki jih uporabljaš. Podrobnosti lahko prečitaš v knjigi "Omrežja za telebane", ki jo najdeš v vsaki knjižnici, potreben material pa v vsaki računalniški štacuni. (Večina modernih PC ima omrežno kartico že vgrajeno)...

Pehotno omrežje (izraz iz omenjene knjige), tj. prenos datotek s kopiranjem na diskete je seveda obupno zamuden, :-(

73 & vesele praznike!
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s57x » 25 Mar 2005, 19:51

Tnx info,OC! Jutri grem v knjigarno, o XP nimam prav nič pri roki, še tako pride zame v poštev ona ...za telebajse, hi Čimveč slikic, tem boljše, še posebej, če so velike. Kabel pa sem že nabavil, skupaj z njim pa nočejo dajati informacij, hi Kam bi pa prišli, saj niso hami!

73 Jura, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a s57ad » 25 Mar 2005, 21:54

s57x napisal/-a:Tnx info,OC! Jutri grem v knjigarno, o XP nimam prav nič pri roki, še tako pride zame v poštev ona ...za telebajse, hi Čimveč slikic, tem boljše, še posebej, če so velike. Kabel pa sem že nabavil, skupaj z njim pa nočejo dajati informacij, hi Kam bi pa prišli, saj niso hami!

73 Jura, s57x


Seveda informacij nočejo dati, ker raje pridejo sami povezat pa pri tem pokasirajo mastne denarce. Povezava dveh PC v omrežje v Win okolju ne bi smela biti problem, le kakšno knjigo je treba prebrati. Priporočena ("Omrežja za telebane") je napisana zelo nazorno in bogato ilustrirana.

Srečno & 73! %%-
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a GregaBrenkuš » 25 Mar 2005, 22:27

Kakšno leto nazaj sem uporabil program NetSetup!
Po googlu sem brskal ga ni moč dobiti zato kar uporabi E-Mule.
Kašna dva dni pa bo na disku.
Potem ga posnameš na disketo in zaženeš iz diskete setup.exe, disketo daš ven ga ponovno zaženeš in ko se zaganjajo windowsi hitro porineš nazaj disketo. Potem ti zažene program kjer se napišejo podatki (ime računalnika, delovna skupina itd. vse je ponavadi že napisano) IP, maske ter prehoda ni potrebno ker program to naredi sam!
Stvar bo delovala dokler ne boš spreminjal osnovnih nastavitev v omrežju.
To je še najlažji primer izdelovanje omrežne soseščine seveda potrebuješ 2 mrežni kartici, cross kabel.
O bolj zakompleciranih izdelava omrežij in deljenju internetne povezave si pa oglej naslednji link: http://www.slo-tech.com/clanki/net01/net01.shtml
P.S. Če neboš našel programa mi sporoči ti ga bom jaz priskrbel!
L.P. Grega
GregaBrenkuš
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 20 Maj 2004, 17:31
Kraj: Kranj, Besnica

OdgovorNapisal/-a s57x » 25 Mar 2005, 23:46

Tnx info vsem! O rezultatih bom poročal!

Pa naj še kdo reče, da je telegrafija težka, hi

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a s55z » 25 Mar 2005, 23:59

Eh, v starih cajtih, torej na Win 98 sem zadeve reseval kar z RS232 kablom in omrezno povezavo. Zadeva dela podobno kot z Ethernet omrezjem, torej moras dat nekaj svojega v skupno rabo in seveda moras tudi na drugem racunalniku imeti nekaj v skupni rabi. Hitrost je bila nekih 115kbps ampak ce ni prevec za prenesti, se je zadevo dalo uporabiti. Takrat je bilo treba uporabiti kabel, ki je imel na enem koncu zamenjana prikljucka 2 in 3 (pri DB9 konektorju) in se jih je dalo kupit v racunalniskih stacunah...

Namescanje gre iz Nadzorne plosce/Dodaj ali odstrani programe/Dodaj-odstrani Windows komponente/ ... Kako gre pri Win 2000 in XP pa ne vem.
Vem pa, da gre lepo neposredno z Norton Commanderjem v Win ali DOS izvedbi, tudi v DOS oknu pod Polkni XP...

Ja, uporabis lahko tudi LPT port, se mi zdi, da je prenos se malo hitrejsi, saj gre za paralelni, pri RS232 pa zaporedni prenos. Port izberes v teku namescanja oziroma konfiguriranja v Nortonu. Disk na drugem PCju enostavno vidis v drugem oknu nortona in kopiras kot z diska na disk.

Tega ze dolgo nisem pocel, ker je po celi bajti mreza ali Wireless, zato me ne drzat za prmej za besedo, ampak to vse sem ze preizkusil...

:D Aha, se jaz imam eno prosnjo za pomoc. Kot vidite, ne uporabljam ssumnikov, pa ne zato, ker jih ne bi hotel, ampak zato, ker jih enostavno ne morem napisati. SSumnike VIDIM povsod (kodiranje je torej OK). Samo ko pisem sporocilo v IE6.0, ssumnikov ne morem odtipkati - evo tole je ~, tole pa a, HI.

Ima kdo idejo, kako to resiti? Na zivce mi ze gre pisati v Notepadu :-?
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S55DX » 26 Mar 2005, 06:49

Kakšnih 10 let nazaj sem to sam počel. Ker nisem imel mreže, sem uporabil program LapLink (mislim, da je bila takrat verzija LL3) in LapLink kabel s katerim sem povezal LPT porta na obeh računalnikih. Kabel so mi takrat posodili računalničarji v bivši firmi. Aplikacija je odprla panel, na katerem si videl oba diska in enostavno (kot npr. v Windows Explorerju) si označil in pretočil vsebine iz enega na drug disk.

Ko sem se prejšnji teden sprehajal po neki računalniški trgovini v LJ, sem opazil na polici Laplink USB kabel. Cena je bila okoli 3k SIT. Torej stvar je očitno še v uporabi in jasno veliko hitrejša kot preko LPT portov. :lol:

73 de Milan, S55DX 8)
Uporabniški avatar
S55DX
Moderator
 
Prispevkov: 590
Pridružen: 08 Jan 2003, 19:56
Kraj: Jezero (JN75fx)

OdgovorNapisal/-a s57x » 26 Mar 2005, 09:07

Hvala fantje za izčrpne informacije. Ja, njega dni, ko smo imeli še Nortone na mašinah, je bilo vse enostavno. Spomnili ste me, zakaj imam shranjen en omot, kjer piše na db23 lpt-lpt .
Verjetno je dandanes prelivanje še enostavnejše, verjetno je trgovcem/računalničarjem kar samoumevno, da bi to moral znati vsak in je pri vsem problem samo ustrezen kabel.

Ja, ja, kako enostavno je bilo, ko si imel vse na eni disketi!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a s56al » 26 Mar 2005, 11:02

Zdravo Jurij,

Če sta računalnika moderne sorte imata morda že vgrajeno brezžično mrežno kartico, potem kabla sploh ne potrebuješ. Če imata PCja, ki ju želiš med sabo povezati, normalno Ethernet kartico z RJ-45 konektorjema, rabiš ustrezen kabel. Za povezavo dveh PC mora biti kabel t.i. "cross connect", to je s prekrižanima paroma za oddajo in sprejem. Standardni kabel za vklop Ethernet kartice v LAN, kot imajo to večinoma po firmah, ni "prekrižan" temveč "raven". Če sta PCja starejše sorte, potem imata gotovo nameščen tudi starejši operacijski sistem (Win 98 ali starejši), potem pride v poštev katera od možnosti, ki so jih že pedhodniki temeljito obdelali (RS-232 ali LPT). Aja, pa USB seveda tudi, kot je omenil Milan. Če imaš PCja, ki imata USB port, nimata pa omrežne kartice ter tvoje datoteke niso večje od 256 ali 512 kByte, je morda najceneje kupiti USB FLASH memory ključek, ki se dobi že za par kSIT. Tega vtakneš v USB port in potem prenašaš podatke podobno kot z disketo. XP ima že vgrajene driverje in ko vtakneš ključ not, se ti v raziskovalcu naslika kot G:\ (ali F:\,..) pomnilni medij poleg obstoječih A:\ (disketar), C:\ (trdi disk),... Za Win98 je treba driver doinštalirati, dobiš ga skupaj s ključkom ob nakupu. Dobijo se tudi večji USB ključki (1Gbyte, 2Gbyte), a so ustrezno dražji.

V XPjih boš za povezavo prek Ethernet (WiFi) kartic moral kreirati omrežno povezavo (LAN) in vsakemu od obeh PC dodeliti svoj IP naslov (najbolje iz skupine 192.168.xxx.xxx, ki je namenjena lokalni uporabi, čeprav če PCa nista povezana nikamor drugam, je vsak IP naslov dober, le da nimata nastavljena enakih) ter ustrezno masko, da se IP naslova med sabo vidita. Izbereš še neko omrežno ime za vsakega od PC in potem se v "omrežni soseščini" (ikona na namizju) že morata med sabo videti. Da boš podatke lahko tudi prenesel iz enega na drugega boš moral še "pošerati" ustrezne direktorije. Vse kar rabiš vedeti piše v XPju v helpu. Če bi rad prenesel celotno konfiguracijo PCja z operacijskim sistemom vred in ne samo določenih podatkov, se tudi za to dobijo programi.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s57x » 26 Mar 2005, 13:15

Prav vesel sem! Gotovo bo vse napisano prišlo še kako prav še komu!

Povezati sem hotel dva PC z XP. V igri je bila še ena mašina z Win98, podatki iz le te so mi bili potrebni. Bi pač "prešravfal" disk v starejšo mašino itd itd. Vse bi bilo lepo in prav, če ne bi začel, nekoliko starejši abak mleti in se obešati, očitno je klonil pod težo podatkov.

Saj razumete, zakaj kompliciram in nisem hotel narediti QSY z diskom v novo pridobitev.

p.s. Vse se je srečno izteklo!

Še 1x, hvala vsem za strokovno pomoč in trud

Vesele praznike Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 26 Mar 2005, 17:40

Malo pozno glede na to da si že rešil problem, ampak vseeno za naslednič.

Poizkusi z linux distribucijo KNOPIX. Jaz sem z knopixom reševal podatke iz w98se in iz wxp in w2000 vse gre. Najenostavej je če imaš namontiran pekač, potem enostavno zapečeš CD ali DVD in to jeto. Malo se zakomplicira če imaš samo 1 CDrom, vendar ni problema, ob zagonu moraš napisati 1 vrstico teksta cca 20 znakov in to je to.

Če imaš pa USB lahko pa tudi preko USBja presnemavaš. Še najlažje pa je da z pomočjo knopixa postaviš na mašini FTTP server in do njega dostopaš enostavno iz Wxp mašine ali kake druge. Da postaviš FTTP server je pa otročje lahko (dela cca 5sek).
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana


Vrni se na HamSoft

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov