Skimmer spoti iz RBN omrežja na S50CLX DXClustru

Vse o CTEST in LOG programih ter pripadajoči tehniki

Moderator: s52aa

Skimmer spoti iz RBN omrežja na S50CLX DXClustru

OdgovorNapisal/-a S50U » 04 Apr 2020, 06:52

Zdravo

Na S50CLX DXSpider Clustru (Telnet) sem ob običajnih cluster spotih omogočil sprejemanje tudi skimmer spotov, ki so s strani slovenskih postaj posredovani v Reverse Beacon Network omrežje. Največ slovenskih skimmer postaj je aktivnih ob tekmovalnih koncih tedna. Pred definiran skimmer filter zna do nas posredovati spote po MODE in sicer za vrste dela CW, RTTY, FT4, FT8 lahko pa vklopimo sprejemanje tudi več različnih MODE istočasno. Sicer ne vidim smisla zakaj bi v CW tekmovanju radi spremljali tudi FT8 spote vendar je možnost sprejemanja več različnih MODE istočasno omogočena. Vir S50CLX skimmer spotov je centralni reverse beacon strežnik.

Več, tudi print navodila, s primerom S50CLX filtriranja spotov na spodnji povezavi.

http://www.s50e.si/skimmer-spoti-na-s50clx/

V primeru težav prosim za email na s50u hamradio si bolj poredko pa pogledam tudi sem na ZS.
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

Re: Skimmer spoti iz RBN omrežja na S50CLX DXClustru

OdgovorNapisal/-a S50U » 19 Jul 2020, 09:15

S50U napisal/-a:Na S50CLX DXSpider Clustru (Telnet) sem ob običajnih cluster spotih omogočil sprejemanje tudi skimmer spotov


Živjo

Med korono krizo je bil Dirk, G1TLH avtor DXSpider cluster programa doma in precej delal na posodobitvi DXSpider cluster kode. Zadnja verzija programa ki je že na S50CLX prinaša tudi Dirkovo implementacijo RBN spotov. Alogaritem Q = kvaliteta spota je Dirkovo delo in po tednu testiranj smo mnenja, da je našel zelo dobro rešitev glede RBN spotov, kratka razlaga spodaj. Sicer mi je naredil nekaj dela s posodabljanjem novih navodil katere dodam takoj, ko bo kaj časa za tovrstno tipkanje.

Dirkov, G1TLH pogled na RBN omrežje, spote:

- RBN ima vrsto težav zraven velike količine podatkov ki jih pošilja
- spotirani znaki, zlasti na CW niso zanesljivo dekodirani
- spotirana frekvenca je nezanesljiva opaziti je tudi do 600 Hz razlike pri CW spotih
- sam spot nosi preveč neuporabnih informacij
- oblika informacije v "komentarju" spota ni prilagojena sploh, če nekdo uporablja vse RBN spote FTx, CW, PSK, RTTY ...

Razlaga Dirk-ovega alogaritem obdelovanja RBN spotov na DXSpider cluster programu.

Normalizira frekvenco in v predpomnilnik zapiše devet (9) kopij spota različnih skimmer postaj. Za to je potrebno nekaj (nastavljivih) sekund, da klient zbere razumno število kopij spota. Ko klient zbere dovolj kopij spota in je prepričan, da je pozivni znak sprejet pri več kot eni skimmer postaji in se odštevalnik časa ugasne, pošlje spot do uporabnika. S to rutino je Dirk uspešno zmanjšal število spotov pri CW za faktor 10 in za faktor 8 pri FTx spotih.

RBN spot v novi verziji DXSpider programa izgleda takole:

DX de F8DGY-#: 7018.3 RW1M CW 23dB Q:9* Z:20 16 2259Z 14

Vsi RBN spoti so poslani izključno lokalnim uporabnikom in ne morejo pobegniti v cluster omrežje. Trenutno se RBN spoti ne shranjujejo nikamor to se sicer lahko spremeni vendar odločitev še ni dorečena. Če bi se za shranjevanje odločili bi bilo potrebno dodelati ukaz SH/DX.

V izogib zmešanjavi spotov format RBN spotov ni enak običajnim cluster (human) spotom.

Vsak spot poslan uporabniku ima oznako Q = "Kvaliteta" v tem primeru Q:9*. "9" pomeni da je bilo sprejeto 9 kopij tega spota od različnih skimmerjev in v tem primeru frekvenca ni bila enaka (7018,2 - 7018,4) kar je označeno z zvezdico "*". Frekvenca ki je spotirana, poslana uporabniku je pogostost frekvence večine skimmer postaj. Če je ta postaja že nekaj časa aktivna in še vedno kliče CQ (možnost nastavitve, trenutno 60 minut) ji je v spotu dodeljen znak "+".

Če je dodan marker "Kvaliteta" Q:1 pri CW pomeni, da je samo ena skimmer postaja sprejela takšen pozivni znak torej obstaja možnost, da bi bil spot lahko napačen.

DX de DJ9IE-#: 14034.9 UN7BBD CW 4dB Q:5*+ 17 1444Z 14
DX de OL7M-#: 14037.9 UA6LQ CW 13dB Q:7 16 1448Z 15
DX de LZ3CB-#: 28050.2 DL4HRM CW 7dB Q:1 14 1448Z 20

Preverja se vsak spotirani pozivni znak s standardno DXSpider is_callsign rutino katera preverja veljaven format pozivnega znaka. Skozi Prefix::search rutino se preverja še ali prefix dejansko obstaja. Če kateri od teh pogojev ne ustreza se spot ignorira.

V spotu se izreže oznaki WPM in CQ kateri nista zelo pomembni.

Če je v spotu dodeljen Z:nn[,mm...] potem je ta postaja slišana tudi pri skimmerjih v drugih ZONE. Glede na prostor ki je na voljo v polju "komentar" spota se lahko dodaja več ZONE kjer je bila postaja slišana.

DX de LZ4UX-#: 14015.5 ON7TQ CW 6dB Q:9 Z:5,14,15,40 14 0646Z 20
DX de VE7CC-#: 3573.0 N8ADO FT8 -14dB Q:4 Z:4,5 4 0647Z 3
DX de DM7EE-#: 14027.5 R1AC CW 9dB Q:9* Z:5,15,17,20 16 0643Z 14
DX de WE9V-#: 7074.0 EA7ALL FT8 -9dB Q:2+ Z:5 14 0641Z 4

Pozivni znak skimmer postaje se skrajša na 6 znakov.

Če ni postavljenih filtrov bo prikazan spot z najnižjo jakostjo signala. To pomeni, če so prikazane dodatne ZONE kjer je bila postaja sprejeta bo signal v teh ZONE višji.

********

Ukaz za vklop recimo CW skimmer spotov na S50CLX (DXSpider) je:

SET/SKIMMER CW

za izklop RBN spotov prožimo ukaz UNSET/SKIMMER. Pri RBN spotih je možno vklopiti 5 MODE in sicer CW BEACON PSK RTTY FT

Zase sem postavil filter tako, da sprejemam CLUSTER (human) spote samo na HF področju, spot pa je poslan iz ZONE 15. Za RBN sem si nastavil filter naj mi posreduje samo kar je slišano v ZONE 15 ter vse kar je večje od markerja Q:1 saj želim minimalizirat napačno skimmane postaje s samo enim pozivnim znakom kar bi bil lahko "busted" znak. Oba filtra sem prožil z ukazoma:

acc/spot 1 freq hf and by_zone 15

acc/rbn 1 by_zone 15 and info {q:[2-9]}

Ukaz SH/FILTER mi tako pokaže:

S50U : spots
filter1 accept freq hf and by_zone 15
S50U : rbn
filter1 accept by_zone 15 and info {713a5b322d395d}

Sicer pa, povežite se na S50CLX in se poigrajte z sebi primernimi nastavitvami. Več podrobnosti dobite z ukazoma HELP SET/SKIMMER in HELP RBN.

CUL Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

Re: Skimmer spoti iz RBN omrežja na S50CLX DXClustru

OdgovorNapisal/-a s53zo » 19 Jul 2020, 15:55

Tudi S50DXS ima omogočene skimmer spote, hvala Danilu za izčrpno zapisana navodila.

Cluster je dosegljiv na IPv4 in IPv6 naslovu:

telnet cluster.s53m.com 8000

73
Simon, S53ZO
sysop S50DXS
Uporabniški avatar
s53zo
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00
Kraj: Murska Sobota


Vrni se na HamSoft

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov