"Hranjenje" Quada?

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a S52OW » 07 Jan 2004, 22:12

Ravno na tak način mislim nadomestit trivalov multiband, ravno tako bom zaradi konstrukcijskih omejitev izključil 160m. Se pravi: kot en element quada horizontalno.
Napajanje prepustim "znalcem".

Lep pozdrav
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s51sk » 08 Jan 2004, 07:47

Tilen, lepo da si se spravil delat QUAD doma. Tudi sam sem v preteklosti pred leti hotel delati sam omenjeno anteno, vendar so bili takrat materiali "nedostopni" :cry: zato sem nabavil Trivalov 2 el. 3 band Quad. Ko mi je čez nekaj let "dol padel", sem ga začasno zamenjal z 3 el. Yagi (WRTC). Moram priznati, da je bil quad "zakon" proti slednji, predvsem na sprejemu, vendar je postavljanje in uglaševanje mukotrpno (tri dimenzije).
Svetujem pa ti, da si ogledaš tole web stran: http://www.qsl.net/ei7ba/Cubical%20Quad.htm Marsikaj ti bo jasno, pa še kakšna ideja bo padla zraven. :wink:
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

OdgovorNapisal/-a S52OW » 08 Jan 2004, 17:24

Hvala Miro.
Ogledal sem si že mnogo strani, tudi predlagano-tvojo...malo bom poenostavil svoj sistem.
Ne najdem pa dovolj točnega podatka kaj bolje dela na ssb-ju: Diamantna ali kvadratasta oblika Quada?
Nagibam se bolj k kvadratasti, kjer stojijo nosilne palice v križ.

LP

Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s51sk » 09 Jan 2004, 10:24

Mislim, da je glede obnašanja vseeno, kakšne oblike je, je pa "diamant - +" oblika boljša v smislu napajanja sevalca, po drugi strani pa jo moraš postaviti malo višje kot X.
Uporabniški avatar
s51sk
 
Prispevkov: 152
Pridružen: 23 Apr 2002, 09:05
Kraj: Ribnica

OdgovorNapisal/-a S57S » 09 Jan 2004, 17:07

Še nekaj Tilen, kar ti do sedaj, vsaj mislim, da ni nihče omenil ...

Žico, verjetno izolirano bakreno pletenico, ki jo boš uporabil za anteno, moraš
predhodno dobro iztegniti, saj se bo drugače z leti (meseci) (snegom) toliko
raztegnila, da ne bo več uporabna. Za iztegovanje žice lahko izbereš več načinov,
naj ti jaz predlagam najhitrejšega in najenostavnejšega, čeprav najkomičnejšega.
Z osebnim avtom, ki ima montirano kljuko za vleko prikolice, se zapelji nekam v
naravo in en konec, recimo 100m dolge žice priveži za kljuko, drugi pa za drevo in
tako nategni žico. Zadeva deluje komično, a garantirano preizkušeno bo tako
iztegnjena žica kasneje kos naravi. Glede + ali x postavitve je stvar, gledano s stališča
smernega diagrama antene identična. Veliko sreče pri gradnji. Tako kot ostali, pa ti
tudi jaz svetujem, da za samogradnjo raje izbereš Yagico.

73, Aleksander, S57S

p.s. Odgovarjam ti zato, ker sem iz teksta razbral, da se boš morda odločil za
radioamaterja, nekje v prihodnosti, upam ...

Pa še namig : Trodimenzionalne antene privabljajo več pogledov sosedov, tudi
strahovi sevanj na njihove pralne stroje so, zaradi nedomačega izgleda, v njihovih glavah
strašnejše. Še en razlog za mir v soseščini - v prid Yagic!

Pa še posvetilo vsem, ki omenjajo SWR. SWR nima nobene veze s smernim diagramom antene. Drugače povedano, SWR ne vpliva na to kako antena seva. Toliko tistim, ki omenjajo dober SWR kot eno izmed kvalitet preizkušenih anten.
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a S52OW » 09 Jan 2004, 17:17

4el. yago že imam, delam pa na področju, kjer ni veliko šundra in enostavno želim pridobit še in še...

Quad je lažji, močnejši in nasploh omiljena antena, ki je še nisem imel.
Ko sem delal beama, sem se malo bal naresti quad?! Zdaj mi je žal,
saj če bi delal monoband- bi bilo to enostavnejše in cenejše.

Hvala za namig o raztegu žice, premišljujem če bi uporabil kaj drugega kot baker???

Lep pozdrav
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S52OW » 25 Mar 2004, 21:34

Sneg je skopnel in čas je za akcijo. Naneslo je, da sem kupil rabljen Trivalov 2-el,2-band quad in mi tako ostane še zelo malo dela.
Vprašanje s katerim se "ubadam" danes je:
Ali pri multiband quadu žice ne motijo ena drugo, če so preblizu (ena drugi)? Namreč nad 10m sev. in ref. bi rad pritrdil tudi za 11m-band žici in po izračunu prideta 11m-band žici samo cca. 4cm nad 10m žici?
Ali to ne pokvari sevalni diagram???
Saj bi lahko "skuplal" 10m na 11m, pa se vsaj po diagramu sodeč vse uniči. Tudi na Trivalu tako pravijo.

Najlepša hvala
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S55DX » 26 Mar 2004, 08:05

Žice za 10 in 11 m skupaj na quadu? To gotovo ni dobra ideja. Taka antena bo težko "vedela", kaj so žice na drugi strani sevalcev: direktorji, reflektorji ali samo ovire? Torej adijo smernost, ojačanje ... :(

Če že morata biti ta dva banda, bi bilo bolje v obeh elementih quada za 10m vgraditi dodatne "U" zanke (dolžina žice cca 1 m), ki bi jih ročno ali električno vklapljal v dolžino elementov. Kratko sklenjen priključek zanke na element za delo na 10 m in odprt priključek za 11m.

Če si dobil kompletno anteno, je boljša kombinacija je 11 + 15 m. Elemente za 10 m samo podaljšaj kot sem ti opisal zgoraj in že si zmagal. :D

73 Milan, s55dx 8)
Uporabniški avatar
S55DX
Moderator
 
Prispevkov: 591
Pridružen: 08 Jan 2003, 19:56
Kraj: Jezero (JN75fx)

OdgovorNapisal/-a S52OW » 27 Mar 2004, 21:02

Tudi meni se zdi, da zna bližina vse pokvarit. Verjetno bom vseeno poskusil in testiral s kolegi, on the air, kakšno razmerje je front to back.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

6x2 Coaxial Remote Antenna Switch

OdgovorNapisal/-a S50DX » 31 Mar 2004, 08:06

Juh...

Med brskanjem po inetu sem naletel na tole zanimivo stran.
Možakar opisuje doma izdelan antenski preklopnik.

6x2 Coaxial Remote Antenna Switch

Bye
A.
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

kameni valovi

OdgovorNapisal/-a s55m » 01 Apr 2004, 18:46

Ah na KV-ju je vse dobro....tudi to kar opisuje stric na omenjenem linku.
Z malce racionalizacije bi se dalo narediti tudi z manj releji....
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S52OW » 04 Apr 2004, 12:25

Postavil sem 2-el., 2-band Trivalov quad. Prepričan sem, da je postavljen pravilno, vendar se mi kar naprej dogaja, da je sprejem z zadnje strani močnejči?! Vsaj zagotovo pri bližnjih zvezah radius 3000km. Na 10m, 15m in 11m-bandih.
Zanima me, če ima kdo podobne izkušnje pri 2-el. quadu?

Hvala
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S52OW » 05 Apr 2004, 16:03

Popravek.
Danes sem opazil, da se rotor vrti nasprotno smeri komande?!!
Narobe sem obrnil kable! Zdaj deluje super...
pardon
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s56a » 05 Apr 2004, 17:44

SW0!> Danes sem opazil, da se rotor vrti nasprotno smeri komande?!!

S55M ti lahko poda nasvet, kako še obrniti narobe 10 m Yagico :-)
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S52OW » 09 Mar 2007, 22:14

Živ Tilen,

Karl Rothammel pravi o napajanju tri-band kvada naslednje: "Glede na to, da je impedanca sistema v točki napajanja približno 70 ohmov, je možno direktno napajanje s koaksialnim kablom poljubne dolžine. Praksa je pokazala, da v KV območju ni nujno izvesti simetriranje koaksialnega kabla, oziroma, da so skoraj vse KV cubical quad antene direktno napajane s koaksialnim kablom."

Konvencionalni način napajanja je po en koaksialni kabel za vsak band posebej. Pri velikih razdaljah je to lahko draga varianta, če boš delal 4 band quad , je pa to prav gotovo najbolj enostaven in za uglasitev najlažji način napajanja.

Možno je napajati multiband quad v skupni točki, ponavadi na srednjem žarilcu z enim koaksialnim kablom, vendar moraš upoštevati povezave do ostalih žarilcev kot njihove dodatne dolžine. Uglasitev takega sistema zna biti zelo težavna zaradi medsebojnega vpliva elementov .

Ko sem sam razmišljal o izdelavi kvada, se mi je zdela najboljša varianta z lambda-četrt simetrirnimi členi in remote antenna switchem. Za vsak band je potrebno izdelati simetrirni kabel električne dolžine lambda-četrt. Geometrijsko dolžino v metrih dobiš tako, da pomnožiš 75*VF/f(MHz). VF - velocity factor kabla je za običajno uporabljane koaxe pri nas 0,66. Najdaljši kos je tako npr. 3,47 m za 14,250 MHz. Ta kos povežeš na enem koncu na napajalne točke na žarilcu, na drugem pa na remote switch, ki ga montiraš na nosilni drog antene. Za ta način je potreben samo en koax od postaje do remote switcha in električni kabel majhnega preseka (npr. 4-žilni za 4 antene) za preklapljanje relejev v switchu. Na ta način boš izvedel hkrati simetriranje antene in rešil dokaj enostavno skupno napajanje. Ta varianta se mi zdi tudi najbolj elegantna.

Pa še to, izračun pokaže, da bi morala biti impedanca kabla za izdelavo simetrirnih členov okoli 60 ohmov. Ker sem skoraj prepričan, da takega kabla ne boš dobil, lahko uporabiš 50 ohmski kabel.

Seveda je potrebno spet preračunati ali je en koax, en električni kabel in en remote switch cenejši kot 4 koaxi in en ročni antenna switch pri postaji. Odvisno je od razdalje do antene, moči, ki jo boš uporabljal, samogradnja ali nakup switcha ...

Veliko veselja in uspeha pri delu. s55dx Milan


Ker sem spet postavil quad na novi lokaciji in imam gor pet bandov,
se mi zdi tole odlična rešitev, ki jo bom preizkusil! Upam, da bom
na tak način rešil medsebojne vplive v remote switchu.
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron