Isotronke...

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Isotronke...

OdgovorNapisal/-a s52ab » 10 Maj 2010, 23:24

...mal heca mora bit .. :wink:

Najprej "namizna" izvedba (višina 45 cm) za 3.6MHz:
Slika
Raporti z 9A in S5 sked frekvenc od S6 do S9 + (po S metru), glede na kvaliteto antene korespondenta...
Čas testa od cca 17h do 18.30 MEZ

Še nekoliko bolj konkretna zadeva (višina 70cm, širina 60cm), tudi za 3.6MHz :
Slika
Raporti v povprečju še nekoliko boljši...
TRX: OT-TS900 , cca 80 W

Obe imata kot RX anteni zelo dober odnos signal/šum. Sliši se marsikaj...ma, kot na "poštimano ta-veliko" anteno, samo brez VF svinjarije .. :D
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Isotronke...

OdgovorNapisal/-a S54NT » 03 Nov 2010, 08:11

Pozdravljen.

Dolgo sem že gledal če je kdo pri nas poizkusil eksperimentirat z isotron antenami, pa se slovenskim hamom verjetno zdi zamalo experimentirati z "umetnimi bremeni" kot jim pravijo. Prav zasmejalo se mi je danes zjutraj, ko sem po dolgem času vstopil na forum (daljša odsotnost iz hamovščine) videl tele taprave hamovske eksperimente. Ja tudi jaz jih delam tako..malo kotnikov, kakšna lajšta, "pleh"...več takšnih slik pogrešam tukaj na forumu pod "samogradnje". Mislim, da bi tak pristop bil veliko zanimivejši za morebitni hamovski podmladek, ki žal izginja, saj takšni poizkusi praktično nič ne stanejo. Tudi meni antenski tuner na "plohu" lepo dela..čeprav ni lep, pa brez koračnih motorjev in mikrokontrolerjev..je pa začetek lažji in slajši sploh pa da narediš kako lepo zvezo. Tako veš kako so se počutili poinirji radiotehnike. Je pa odvisno kakšne cilje imamo seveda. Lahko si kupimo cel PPS s 1000W in takoj delamo DX-e...ampak verjemite ni zanimivo. Pa seveda...eksotika, eksperimenti in Jože S52AB..velikokraz sva že prišla skupaj na forumu s takšnimi zadevami, ki baje ne delujejo ali pa za nekatere niso omembe vredne..pa vendar..EH, magnetni loopi..uglašeni žlebovi od strehe..tristokosmatih....sedaj pa še isotron.. Jože..kakšne so dimenzije in število ovojev na anteni za 80m? Do sedaj mi je namreč uspelo le z isotronom za 40m.

Lep hamovski pozdrav iz Idrije

73, de S54NT, ANDREJ
S54NT
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 22 Mar 2006, 10:13
Kraj: Idrija

Re: Isotronke...

OdgovorNapisal/-a s52ab » 03 Nov 2010, 12:30

Pozdrav Andrej

Imaš prav. Seveda moraš bit za te zadeve eksperimentator in videt v tem pač eksperiment in ne pričakovat preveč. Prikazane zadevice presegajo pričakovanja, vendar jim večina ham srenje ne pripisuje nekega pomena, se do takih zadevic ponaša milo rečeno odklonilno. Seveda je tudi meni veliko zanimivejše oddelat nek QSO s tole mikro zadevo, kot pa recimo z nekim qvadom polne dolžine pa še visoko, pa še KW ...etc.
Dobro, poglejmo meritve, ki jih je opravil Siniša (tudi slike s prvega posta so njegove). Najprej na šesterokotni, "plehnati" isotronki:

Slika

Ni najbolje in bi se blo treba še malček pozabavat. Ma, za probo je dovolj dobro.

Pri "namizni zadevici" pa je dosežek prilagoditve presenetljiv, 50 omov pri minimalnem SWRu:

Slika

Tudi rezultati so glede na to, da je to resnično midi stvarčica, vsaj zame, ki sem teh nemogočih eksperimentov že kar nekaj opravil, zadovoljivi. Treba je pač upoštevati propagacije, anteno korespondenta ... in zadovoljstvo je tu.

Da ne utrujamo ostalih forumašev, bi predlagal, da se za podrobnejše informacije "preselimo" na E-mail korespondenco. So zadeve na katere je pri samem delu s tole igračko (predvsem namizno izvedbo), potrebno zelo pazit !! :-? ...
Toliko za sedaj

http://www.youtube.com/watch?v=Qj_4QViS3P4
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Isotronke...

OdgovorNapisal/-a s55z » 04 Nov 2010, 09:27

Ne ne ne.... kar nadaljujta... rad preberem čeprav ne komentiram. Morda pa me celo zagrabi in kako stvar sestavim, hi...
Zato pa je forum... če pa komu tema ni všeč, naj gre pa naprej... :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Isotronke...

OdgovorNapisal/-a s52ab » 07 Nov 2010, 21:54

V redu, Dragan.
Me veseli videti kakršen koli interes za izvedbo teh igračk. Če bo kako konkretno vprašanje postavljeno še tu, bom seveda odgovoril. Moram pa tudi skicirat te igračke in podat osnovne podatke, da bo lažje. Seveda bi blo treba z moje strani opravit kak daljši poizkus in kake modifikacije, da se zabava nadaljuje.

http://www.youtube.com/watch?v=B891ENtf7EM
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 9 gostov

cron