Preživela antena

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Preživela antena

OdgovorNapisal/-a S52RZ » 11 Mar 2010, 09:07

Skoraj neverjetno oh, kako sem se oddahnil. Nas Krasu je bilo zadnje tri dni kot sodni dan. Tri dni sem napeto pričakoval, da mi bo orkanska burja iz Nanosa odpihnila, ali polomila KV anteno DHF-6, na 12 m stolpu. Končno, sinoči sem se oddahnil - antena je preživela - hura, lopo pa mi je odkrilo. Antena je preživela pravi čudež in kaj je razlog, da je 4 el. beam antena, ki ima razpon najdaljšega elementa preko 8 m, preživela burjo s sunki tudi preko 180 km/h. Med burjo sem celo delal zveze (npr. včeraj ZK3OU... na 14 Mhz). Torej, kot sem že nekje napisal, posamezne elemente antene sem pred postavitvijo, pred štirimi leti aksialno povil s, po štirimi ovoji nylon, laks vrvice fi 2-3 mm (za nahrbtne motorne kosilnice) in ovoje tudi zelo zategnil, da tudi povesa na elementih ni bilo več. Ta ideja, ki mi jo je takrat dal Slavko S57YX, se je neštetokrat potrdila kot zelo učinkovita in poceni zaščita antene pred vetrovi, povesom in popuščanju vijakov. Nekaj je k uspehu tudi prispeval doma narejen gumi zglob (Hardijev zglob), ki je blažil horizontalne sunke na nosilcu antene in rotatorjem. Tako zaščitena antena pa še ni bila v času postavitve praktično preizkušena na drugi nevarnosti, t.j. žledu, ki ga v vsem tem času ni bilo in tudi ne želim klicati hudiča.

LP 73 Zdravko
Uporabniški avatar
S52RZ
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 27 Feb 2004, 21:06
Kraj: Sežana

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 11 Mar 2010, 11:25

Za DHF-6 pravijo, da ima diagram sevanja kot krompir pa se dodatno znizanje resonancne frekvence zaradi laks izolatorja ni prevec poznalo :P Jaz sem imel namen zamenjati moj 30+ let star TH6 pa sta me dva brontosa pregovorila.
s56a
 

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s55z » 11 Mar 2010, 17:23

Hm Zdravko, zanimivo... Ker imam točno tako anteno s KITom za 7MHz in jo imam na pomlad namen postaviti, bi veljalo razmisliti o takšni zaščiti... Lahko malo več napišeš, ali pa celo pripneš kakšno slikico, kako to dejansko zgleda... kje si pritrdil laks na elementu, je drugi konec privezan na boom, ... ? Zna tudi pri nas potegnit močan veter, da se drevesa podirajo in letijo strehe naokoli... čeprav smo jo tokrat dobro odnesli z malo močnejšim vetrom, ki pa ni povzročal škode...

Mario, če je oblika diagrama takšna, kot naš krompir, potem je to ok... Lep podolgovat, horizontalno polariziran, ... :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Mar 2010, 08:05

Dragane, gre za stari trik zmanjsanja vibracij, ki se pravilno naredi z plasticno vrvjo ZNOTRAJ cevi in dodajanjem gumijastih kosov pod objemke elementov. W6NL recepti za izboljsanje Yagi anten. Prednost DHF-6 naj bi bila, da sploh ne rabis rotatorja :D Podobno kot pri tvoji vertikalki. Polarizacijo bos spremenil in pridobil 6 dB od zrcala Zemlje.
s56a
 

Re: DHF6 preživela 180 kmh burjo

OdgovorNapisal/-a S58T » 22 Mar 2010, 13:29

Kot zastopnik proizvajalca anten ECO bom dodal par lastnih izkušenj o DHF6.

Za začetek sem pred 4. leti postavil samo sevalec omenjene DHF6 antene in bil prijetno presenečen. Že na 4m višine je vrtljivi dipol imel odličen SWR, na 19m višine pa je deloval tako dobro, da kompletne antene sploh nisem postavljal.
V 3 letih in pol dela s sevalcem DHF6 so se nabrale 304 potrjene DXCC države, samo na WARC bandih! Že zmeren QRO ne škodi.

Dipol sem po recepturi Slavka S57XY, enako kot Zdravko, povil z vrvico za vrtno kosilnico in s tem močno zmanjšal poves koncev elementa ter morebitne tresljaje.

Najdaljši element DHF-6 antene je WARC sevalec, točno 10m razpona.

Potem sem za krajši čas postavil še kompleten DHF6. Ker imam možnost dviganja in spuščanja antene, sem izmeril tudi SWR po področjih glede na višino od tal. Najbolj kritičen je bil 18,1 band, tam se je SWR 'postavil' na vrednosti iz navodil šele pri 8 m od tal, nadaljna višina ni spreminjala prilagojenosti. Pri delovni višini 19m se je seveda spremenil kot sevanja, prilagojenost in širina na vseh 6 bandih pa sta bili boljši od pričakovanih po specifikaciji proizvajalca. Ojačanje antene je bilo zmerno in odvisno od področja, po moje okrog 5-6 dB glede na sam sevalec, po pričakovanju pa manj na 30m področju.
Razmerje naprej / bok je bilo na delovni višini na 10,1 MHz področju do 25 dB, na ostalih do 35 dB.
Praktično pri spremembi smeri antene za 90 stopinj je signal s9 padel na S3,S2, pa tudi na S0, odvisno od pogojev in ure v dnevu.
Kdor je že kdaj podrobneje analiziral delovanje svojega antenskega sistema in S-metra pod različnimi pogoji, ob različnih urah dneva in tako tudi preživel kakšen kompleten sončni ciklus, bo vedel, kaj mislim.
Menim, da je DHF6 dovolj robustna, cenovno ugodna, učinkovita pri delu na bandu in glede na enostavno dobavljivost in sestavo, lahko dobavljivost rezervnih delov in prenašanje velike moči (več kot legalne) ena boljših kratkih trap multiband anten v svoji kategoriji, če ne že kar najboljša.

Po svojih izkušnjah ocenjujem, da se lahko z DHF6 v 5 letnem obdobju aktivnega dela 'pridela' nekako 325 držav, če pa bo sreča z pogoji, bi padel tudi Honor roll.
Upam, da je kje še kakšen s takimi ambicijami ?!

Zdravko, omenjaš da je preživetje antene čudež. Seveda, saj si jo nabavil pri Čadežu.

Mogoče bi bil ustreznejši naslov za članek 'Antena zdržala 180 kmh burjo', pa sem vseeno vesel preživetja antene, ki Zdravkotu in še nekaj desetinam ostalim zadovoljnih uporabnikov DHF6 še naprej omogoča uspešno dnevno DX-anje.

Saj za DX-anje pravzaprav gre, ali ne?!

Miro S58T Zastopanje ECO, Kenwood ...
Zadnjič spremenil S58T, dne 22 Mar 2010, 16:16, skupaj popravljeno 1 krat.
S58T
 
Prispevkov: 238
Pridružen: 15 Apr 2007, 09:38
Kraj: Ljubljana Črnuče

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 22 Mar 2010, 13:58

"Krompir" sem prvič slišal od OH2BH za KLM KT-34. Veseli me dober F/S pri DHF-6 ampak nisi omenil F/B potreban za osmico namesto krompirja? Razmišljam o zamenjavi prastarega TH6DXX, če S58WW še zniža ceno in ponudi ugoden kredit :D
s56a
 

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a S58T » 22 Mar 2010, 15:26

Glede razmerja:
Razmerje naprej/ nazaj me ni zanimalo, celo zdi se mi zelo praktično, če ni odlično, saj ni potrebno tolikokrat obračat antene za cele pol obrata in s tem sosedom dvigovati pokrovk, rabiti potenciometrov v rotatorju in komandi, pa še kakšen razlog bi se našel.

GL

Miro S58T
S58T
 
Prispevkov: 238
Pridružen: 15 Apr 2007, 09:38
Kraj: Ljubljana Črnuče

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a S57S » 22 Mar 2010, 16:48

Dodatni razlog? Več šuma in QRM-a od zadaj vsekakor ni v pomoč nadobudnemu DX-arju.
Vsaj 15 dB F/B si pa pri teh letih že zaslužimo, a ne? In če ga je vsaj za toliko, to že ni več
krompir.

73, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 22 Mar 2010, 18:25

Sandi, mogoče si dobil napačen vtis ker delaš USA čez Južno Ameriko pa te Rusi motijo :D Počakaj malo na normalne pogoje, ko ni šuma z Indijskega Oceana. Takrat zadošča vertikalka brez rotatorja. Najbolj z 4 x QB5/1750. Long Yagi in grupe so itak za UKV-jaše. Preostre za DXCC :D
s56a
 

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a S58T » 23 Mar 2010, 09:36

Pojmovanj o tem, kaj je radioamaterstvo, je toliko, kot je radioamaterjev.
Za nekatere je tisto, kar pride na anteno od zadaj QRM, za marsikoga pa je to potencialna prilika za novo državo, prefix ali tisto, kar ga pač drži v radioamaterski družbi.
Zanimiva metamorfoza, kadar nas nekdo pokliče in potrebujemo zvezo, je zelo dobrodošel, ko pa je že v logu, se kar naenkrat spremeni v QRM nadlego in nebodisigatreba.
Tudi večji gain naprej lahko poveča šum, ki je pač sestavni del 'etra'.

Se je pa tudi že zgodilo, da se ni zamenjala antena, pač pa operator in so bili rezultati kar naenkrat zavidljivi.

Še enkrat, priznajmo S52RZ-ju, da so bile njegovi prijemi za namestitev anten na Krasu izredno uspešni in poučni. Temu je bilo osnovno sporočilo zadeve 'Antena preživela' tudi namenjeno.

Miro S58T
S58T
 
Prispevkov: 238
Pridružen: 15 Apr 2007, 09:38
Kraj: Ljubljana Črnuče

Re: Preživela antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 23 Mar 2010, 14:02

Za sprejem od 1,5 - 70 MHz itak zadošča ECO vertikalka od samo 1,5 m višine. Bistveno je pobrati šum okolja nad šumom sprejemnika. RX IMD3 nad 20 dBm pa zadošča tudi pri 40 m BCI. Bolj problematične so luknje v dijagramu zračenja sprejemne antene. Po vertikali in horizontali na KV! Na koncu je vse statistika: včasih prileti kakšen sočen DX iz nepričakovane smeri ampak veliko več zvez se izgubi iz zaželjene smeri zaradi motenj! Večkrat preverjeno v zadnje čase s pokvarjenim rotatorjem. Danes SPET telovadim po strehi :D
s56a
 


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov