Antena na balkonski ograji

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s52ab » 01 Nov 2009, 22:11

S56FEB napisal/-a:Jože, in to je .... ?

....in to ti je že predlagano zgoraj 16. oktobra. Kaj meniš ?
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 01 Nov 2009, 23:06

s57uud napisal/-a: ...Kakorkoli, količkaj veliko žlebovje ima več cevi, ki se spuščajo navzdol. Te cevi je potrebno razstaviti in vložiti plastičen vložek. Pri tem pa si lahko mesto za tak vložek izbiramo. S spreminjanjem tega mesta se da marsikaj narediti ...


Pa si to praktično preizkusil ?!?

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s57uud » 02 Nov 2009, 00:03

S59ZB napisal/-a:Pa si to praktično preizkusil ?!?
2x. Enkrat zelo uspešno (privatna hiša). Enkrat pa malo manj. Pravzaprav, če sem iskren povsem neuspešno, ker je bil potreben res dober kupler, da je stvar sploh kaj dala od sebe. Je pa res, da je bila hiša majhna in imela 2 lastnika, tako da nismo preizkusili vseh možnosti. Edino na 18 Mhz se je dalo delati, pa še to slabo.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 02 Nov 2009, 01:19

s57uud napisal/-a:...2x. Enkrat zelo uspešno (privatna hiša).


Fino. Ali lahko poveš kaj več o tem uspešnem preizkusu (način priključitve TRX, dimenzije, rezultati, ...) ?
Verjetno zanima tudi druge.

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s57uud » 02 Nov 2009, 08:32

Uff.. tega je že zelo dolgo, sem bil še mladenič - ledih in fraj, danes imam pa 23 letnega sina. Hiša je medtem pogorela, bila obnovljena in prodana. Točnih dimenzij se torej ne da pridobiti. Celotni postavitvi pa je botrovalo tudi znanje pokojnega YU3UBM.
No bom vseeno na kratko opisal. Streha je bila dvokapnica, krita s trnitom. Na obeh koncih(svisli) je bila obroba iz pocinkane pločevine. Cevi za odvod vode so bile tri. Na sprednji strani dve - na vsaki strani po ena, zadaj pa samo ena, ker je nagib strehe to dopuščal (vegasto ostrešje). Tloris hiše je bil (približno) 14 x 9 m.
Zadaj in diametralno nasproti spredaj smo vstavljali 50 cm dolgo sivo plastično cev. Na drugem koncu spredaj tega dovoljenja nismo imeli (nona je rekla, da se to preveč vidi na cesto. In nona je bila takrat zakon)!
Zadaj je bila plastična cev vstavljena takoj za obema kljukama, ki sta vodili iz žleba. Spredaj pa se je kot najbolje na srečo pokazalo prav spodaj. Tu je bila siva cev nekako sprejemljiva.
Napajanje je bilo preko koaksialnega kabla RG58. Treba pa vedeti, da je takratni RG58 bil nekaj povsem drugega kot današnji. Oklop je bil spojen na ozemljeno cev kak meter nad zemljo, žila pa na samem stičišču cevi z ostrešjem in sicer preko enega vrtljivega kondenzatorja.
Taka antena je delovala dokaj dobro na 3,6MHz, čeprav pravega izboja ni imela. Zato pa je na 10 MHz delala več kot odlično. Z dodajanjem žice z žleba v okolico so se stvari precej spreminjale. Na bolje, pa tudi na slabše (žal se zakon ni strinjal s tovrstnimi extenzijami), v odvisnosti od postavitve. Kasneje sem povsem eksterimentalno napeljal žico pod ostrešjem in jo pritrdil na obrobo slemena. Žica je potekala v dolžini nekaj več kot 3/4 ostrešja (toliko sem je imel). S tem je 3,6 Mhz oživel. Žal se je nekoliko pokvaril 10 Mhz. Ker pa me takrat CW ni ravno zanimal se nisem preveč razburjal zaradi tega.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s57oma » 02 Nov 2009, 16:39

S56FEB napisal/-a:Poizkusil sem žleb, a je ta na 3.5MHz bolj gluh kot 5m žice. Za kaj več in razstavljanja žleba (blok) pa žal nimam šans. Obstaja še kakšna možnost?


POmoje je gluha zato,ker mas zleb ozemljen iz vecih strani.poskusi odvzet ozemljivet za probo,pa bos videl da bo obcutna razlika.Ampak to ni resitev,ce zivis v bloku.priporocam en sestanek stanovalcev,pa objasnis vso zadevo,pa probas postavit vertikalno,ce bodo stanovalci za.Izgubit nimas kaj,bolje tako kot pa iskat neke extremne variante,katere niso 100% zanesljive.ali pa poskusaj na podstresju razpet zico,sicer bos verjetno porabo malo vec koaxa ampak vseeno.Jaz sem tako naredil zacasno,in je zadeva delovala,res da s tunerjem,ampak je delovalo,in pritozb s strani sosedov,glede motenj ni bilo zasledit.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S56FEB » 02 Nov 2009, 16:58

Lepe, a neuresničljive želje...

1. Žleba ne morem odozemljiti, ker stanujem v bloku z 2-ma vhodoma in je blok dolg
2. Stanovalcem raje ne omenjam, saj bodo takoj vsi zaradi sevanja dobili raka, nespečnost, glavobole, 1/4 stanovalcev bo pomrlo, ...
3. Podstrešje je zaklenjeno in mi hišnik (močan!!! EX YU) pod nobenim pogojem ne da ključa. Ravno pred par dnevi sem govoril z njim, pa pravi, da gor nima noben vstopa, razen on, gasilci in serviser dvigala. Potreboval bi samo 15m koaxa, a kaj ko so nekateri tako talentirani. Na stopnišču pa kliče serviserja, da zamenja žarnico.

Že z verttikalnim dipolom za 2m imam včasih probleme, ker ne vedo kaj je to, pa se občasno širijo čudne govorice (bla-bla)
73's S56FEB - Ervin
http://www.radio-bizjak.si
S56FEB
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 08 Jan 2006, 12:14
Kraj: Celje

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 02 Nov 2009, 21:06

S56FEB napisal/-a:Lepe, a neuresničljive želje...
Že z verttikalnim dipolom za 2m imam včasih probleme, ker ne vedo kaj je to, pa se občasno širijo čudne govorice (bla-bla)


Predlagam (malo za šalo - malo zares), da na konec dipola obesiš slovensko zastavo, pajih boš utišal (sploh onega iz YU).

73 Zvone
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S55SR » 02 Nov 2009, 23:47

V katerem nadstropju koliko nadstropnega bloka pa si?
SRY! Prepozno sem videl, da si v 1. nadstropju, Koliko jih je še nad teboj in ali imaš dostop do strehe (ne preko podstrešja) preko terase ali česa podobnega? Ali je ostrešje (tramovi in tisto kar je pod korci) leseno ali betonsko?

Če je leseno in če imaš dostop do strehe imaš eno možnost. Strelovod, ki teče po slemenu odklopiš od ostalega strelovodnega sistema in tisto uporabiš kot anteno, kabel pa sprelješ po notranjosti žleba do tvojega okna in v primerni višini zvrtaš luknjo ter povlečeš kabel do postaje.
Ideja je. koliko je uresničljiva in kako se bo obnašala antena pa...
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S56FEB » 03 Nov 2009, 07:49

Sem v 3. nadstropju, nad mano pa jih je še 5. Do strehe se pride samo preko podstrešja, ta dostop pa je na stopnišču zaklenjen.
S56FEB
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 08 Jan 2006, 12:14
Kraj: Celje

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S55SR » 03 Nov 2009, 09:57

Potem ti ostale le še to, da začneš pihati na dušo hišniku. Ene dve flaši prepečenice ali loze ali kaj podobnega bo tudi dobro. Posebej, če bo "original" iz njegovih krajev.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a S57D » 03 Nov 2009, 10:39

Ervin, nekdo ti je že predlagal TAK-TENNO, ki bi bila verjetno idealna rešitev za tvoj problem, saj je majhna in se lahko montira na roko pritrjeno na balkonsko ograjo. Link: http://www.tak-tenna.com/ Druga rešitev bi bila kar se da dolga ribiška palica, ki bi služila kot podpora žici - sevalcu montirana horizontalno iz balkona, balun 1:4, maso vežeš na ozemljitev, treba pa je seveda imeti tudi dober antenski tuner.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s50p » 03 Nov 2009, 19:26

Glede na to da se vedno nisem nasel resitve se ponovno oglašam. V tem času sem tudi sam priključil antenski kabel na žleb, in tudi pri meni je zadeva na vseh bandih popolnoma gluha. Poizkušal sem tudi z mobilno anteno. Pritrdil sem jo na nosilec dober meter stran od balkona, ozemljitev sem zasilno vezal na strelovod. Če prej nisem slisal ničesar sem z mobilno anteno sprejemal postale SV, G, EA, F vendar moj signal ni segel dlje kot do bližnje Italije. Skratka spet razočaranje. Ker sem imel doma iz prejšnjega QTH se Windom anteno sem poskusil tudi z njo. Oba konca žice sem samo spustil čez balkon (1. nadstropje) in malo razpel, še vedno daleč od tega da bi razpel celi dolžino žic. Zadeva je bila on vsega še najbolša, med kratkim testom sem naredil zvezo s CT3 in EA8 vendar res komaj.

Primerne rešitve še vedno nisem našel. Razmišljal sem o tej anteni http://www.ecoantenne.it/index.php?cPath=21_25. Klical sem tudi g. Čadeža ki pravi da je nekaj teh anten prodal v S5. Če se najde kaksen lastnik bi bil zelo vesel komentarja s prve roke.
Najboljša rešitev se mi se vedno zdi TAK Tenna http://www.tak-tenna.com/ Antena je razmeroma majhna, enostavno se jo da montirat na nosilec direktno iz balkona. Dostopna je tudi cena.
Zadevo bi naročil. Sicer še nisem nikoli naročal iz Amerike tako da nevem točno kako stvari gredo. Morda bi se celo našel kdo ki ima s tem več izkušenj.
V kolikor koga zanima skupno naročilo me lahko kontaktira na ZS.
Dobrodošle tudi informacije sistih ki so ze naročali take in podobne stvari iz Amerike.

73 S57ORG, Marko
ex. S56CW
s50p
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 24 Nov 2002, 10:58

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s52o » 03 Nov 2009, 19:57

Živ !

Sem TAK Tenno prvič videl lansko leto v ZG na sejmu in sem jo zelo natančno pregladal... :lol:
in že po nekaj dneh je bila taka antana poizkusno izdelana tudi pri meni...:

Slika

V bistvu gre za dipol navit v spiralo, zavzame malo prostora.
Dela, pa se vseeno bojim, da boš tudi nad to rešitvijo razočaran...

Lp, Zvone S57PZ
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: Antena na balkonski ograji

OdgovorNapisal/-a s52ab » 03 Nov 2009, 20:24

s57pz napisal/-a:Dela, pa se vseeno bojim, da boš tudi nad to rešitvijo razočaran...

Lp, Zvone S57PZ


Vse "balkonske izvedbe anten" so večji ali manjši kompromis. Imajo še različne druge nazive kot: nemogoče antene, malo boljša umetna bremena...
Če so dobro "poštimane", se z njimi da pojavit na bandu. V zelo(!) dobrih pogojih celo delat tudi DXe, posebno, če ima korespondent "dobro" anteno. To je tudi dokazano s posnetki !
Pričakovat kaj več od antene, ki je postavljena na območju balkona(!), pa je nerealno.
S tem se je treba pač sprijaznit.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov

cron