POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 31 Avg 2009, 17:36

Pozdravljeni!!!

Zanima me,če ima kdo izkušnje pri gradnji antenskih stolpov.Namreč,zanima me kakšna je optimalna širina stranice samostoječega stolpa višine 12m.v mislih imam trikot izvedbo,premer železne cevi fi60,debeljine 3,6mm,razmak med stranicama pa bi naj bil 80cm.Temelj bi pa naj bil cca 4m2,oz 4m3 betona,na nosilni plošči 120x120cm.A bo to dovolj,ali bi moral razširiti stranice. Prosim za bilo kakšno informacijo.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s52ab » 01 Sep 2009, 07:37

Boštjan

V zadnji številki CQ ZRS,(stran 39 in 40) je Janez - S53MJ,opisal
svojo izvedbo samonosečega stolpa. Ni sicer trikotna izvedba.
Pri teh zadevah je najbolje, da si zadevo ogledaš "v živo" in pogovoriš
z avtorjem, potem se pa odločiš glede svoje nadalnje aktivnosti.

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S57NL » 01 Sep 2009, 15:11

Pozdravljen !

Boštjan , tudi jaz pripravljam materjal za antenski stolp .
Od elektro sem dobil štiristranični jambor višine 11m , ki
pa ga bom sam nekoliko podaljšal . Ampak to ni pomembno .
Na pogovoru na elektru sem dobil zagotovilo , da je temelj
ali volumen betona , za višine kot sledi :

9m = 4,95m* / 11m = 5,63m* / 13m = 7,12m*

( zvezdica je kubik )

Ali pa :
Gabariti temeljenja : ŠIRINA : je za pol metra pri vsaki stranici širša
GLOBINA pa 2m

Upam ,da je razumljivo ?

LP Brane
S57NL
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 15 Nov 2006, 13:12
Kraj: Vojsko - Mrzla Rupa

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S52DK » 01 Sep 2009, 16:58

Hoj! :D

Jaz imam za hišo že 15 let 13 metrski doma zvarjen stolp. Prva sekcija je visoka šest metrov in je iz cevi zunanjega premera cca 42mm, naslednja sekcija je visoka štiri metre in je iz cevi zunanjega premera 32 mm ali nekaj podobnega. Zadnja sekcija je iz istih cevi in gre proti vrhu konično, kjer je plošča za ležaj. Palićje je narejeno iz pravokotnih cevi 20x20 milimetrov. Pod vrhom je platforma z varovalno ograjo. Na stolpu je TH6DXX. Vse sekcije so preko prirobnic med seboj vijačene. V temelju pa je cca 4 kubične metre betona, kamenja in železja.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 01 Sep 2009, 17:30

S57NL napisal/-a:Pozdravljen !

Boštjan , tudi jaz pripravljam materjal za antenski stolp .
Od elektro sem dobil štiristranični jambor višine 11m , ki
pa ga bom sam nekoliko podaljšal . Ampak to ni pomembno .
Na pogovoru na elektru sem dobil zagotovilo , da je temelj
ali volumen betona , za višine kot sledi :

9m = 4,95m* / 11m = 5,63m* / 13m = 7,12m*

( zvezdica je kubik )

Ali pa :
Gabariti temeljenja : ŠIRINA : je za pol metra pri vsaki stranici širša
GLOBINA pa 2m

Upam ,da je razumljivo ?

LP Brane


LP Brane!

Če se ne motim ima 9m-ski 4 stranični jambor razmaka nekje 120cm,zato nanase taksen volumen betona.Jaz ne morem kopat v globino 2m,ker naletin na nekje pri 170cm globine na podtalnico,tako,da ce ne drugega,bo vsaj dobra ozemljitev Hi.Sodec po videnem bi moralo 4m3 betona zadostovati za 12m visine,pomeni 2x2x1m.Spodnja kovinska plosca(debeline 1cm),kamor bo cel stolp vpet,pa bo 120x120cm,pritrjana z M32(4x) vijaki v betonski temelj.Sicer stolp ne bo sestavljen po segmentih(kar je lazje za montazo),bo iz enega kosa,kar ga naredi bolj robustnega in trdnejsega.Taksna je moja zamisel.Kot sem navedel,zanima me samo,ce bo pri teh mojih dimenzijah potrebno sidranje,ali bo stalo trdno pokonci Hi.Upam,da se dobim kako koristno informacijo,preden zacnem z izgradnjo.Ceprav je material ze nabavljen,samo cas je potreben,in vse skupaj zavarit in postavit.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S57D » 01 Sep 2009, 17:37

Boštjan, kakšne so kaj izkušnje in stroški s pridobivanjem gradbenega dovoljenja za tako visok stolp?

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 01 Sep 2009, 18:55

S57D napisal/-a:Boštjan, kakšne so kaj izkušnje in stroški s pridobivanjem gradbenega dovoljenja za tako visok stolp?

73, Miloš S57D


Oj Miloš

Za 2m se pa ja ne bomo jajcali HI HI.Kar zadeva papirologije,je ze vse urejeno.Kaj zadeva stroske,pa ni neke sile,ce ves na koga se obrnit.Tezava je samo pri tem,da moras imet izvajalca,za postavitem zahtevnih objektov,pa ceprav po uredbi med zahtevne obje se steje objekt ki presega 15m visine.Za radioamaterje je stolp do 10m nezahteven objekt,za katerega potrebujes samo informacijsko lokacijsko dovoljenje in placas takso nekaj manj kot 18€.Kaj zadeve visine med 10 in 15m pa ni definirano,med kaksno vrsto objektov spada dolocen objekt.Toliko za 1x Miloš.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S51DU » 01 Sep 2009, 22:15

Ojoj.....je predimenzionirano!

Vse skupaj se mi tako dozdeva. Kaj bo že gor? Kupola? 2m v globino?Za 12m bi se lahko uporabila jeklena cev 3 različnih dimenzij (npr 160 /120/60) spodnji del, ki je priterjen in ustrezno ojačan. Pravzaprav gre za kandelaber.

Če gre za predalčno konstrikcijo, je že 40x40 čisto vredu. Razen, če ne bo na vrhu kupola s PPS-om. Hi! Ali se boš vzpenjal po njem ali anteno porihtal na zemlji in jo vzdignil (pregibni, teleskopski stolp), ponovno odtehta dimenzijo.

Torej obremenitev na vrhu, koliko okoliški objekti varujejo sunke vetra, vetrovnost področja, možnost žleda, prisotnost, da ukrepamo ob slednjih pojavih, nekako pogojujejo dimzije.

Veliko pozornost nameni ozemljitvi. To že zaradi sosedov, katerim na njihovo ozemlje v nobenem primeru steber ne sme omahniti. Hi! Saj se ne bo, je že ustanovljen konzilij za tvoj steber. Hi! Večja rogovila bo, bolj bodo proti. :evil:

Lep pozdrav! 73! Če sem kaj pozabil, bodo drugi dodali. :o

Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S55SR » 01 Sep 2009, 22:48

Ne pretiravaj z betonom. Sam imam na lokaciji postavljen 12 metrski WRTC stolp pa stoji na temeljih ki so izpod enega (1) kubika. Pa sem na burji , tramontani, jugu (široko). Zajle sicer so, pa bolj za okras kot za drugo. Stolp stoji od leta 2000.
Torej, za temelje je bistveno to, da je teža temelja večja od teže stolpa. Še najboljše bo, da pri izdelavi mreže, ki bo slupaj držala beton, zabiješ postrani v zemljo še nekaj železnih palic (čbr) premera 20. Tako boš ustvaril večjo površino, ki bo pomagala premagovati betonskemu temelju morebitno nihanje stolpa. Pa na sol ne pozabi. Kakšno kilo jo posuj preden zaliješ beton. Za sušne dni, da bo vlekla vlago nase.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s55o » 01 Sep 2009, 23:16

Za strokovno mnenje se obrni na S51U ali S56UBS. Ti bosta lahko točno povedala glede na sile kako in kaj.

Lep pozdrav
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2523
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S57D » 02 Sep 2009, 07:20

Hoj, Boštjan S57OMA.

Hvala za hiter odgovor. Tudi sam sem na tem, da bi si postavil stolp, tako da je vsaka informacija dobrodošla. Torej boš izkoristil "sivo cono" v zakonodaji med 10 in 15m.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57k » 02 Sep 2009, 10:29

Pozdravljeni,

ker imamo na ZRS strokovno službo, bi bilo lepo, če bi nekdo dal strokovno obrazložitev, kaj radioamater sme , do katere višine, s kakšnim gradbenim dovoljenjem...
Še lepše bi po mojem bilo, če bi se v okviru ZRS izdelal en tipski izračun statike za neko obliko radioamaterskega stolpa do dovoljene višine, ki je največ v uporabi in bi bil vsem na voljo. Zraven bi se izdelala navodila za pridobitev vse potrebne dokumentacije in to bi bilo to. Vsak bi vedel, kakšen temelj mora narediti, in ne bi bilo bojazni, da kaj pade... V kolikor pa gradi kdo kaj višjega, pa itak mora pridobiti komplet dokumentacijo kronano z uporabnim dovoljenjem.

Lep pozdrav,

Sandi S52OP
s57k
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:41

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 02 Sep 2009, 10:40

Dela se na tem.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S57D » 02 Sep 2009, 11:00

Lepo, s tem bo ZRS prihranil čas in denar svojim članom (in verjetno tudi kakšnemu nečlanu). Pohvalno in zelo dobrodošlo. :D

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S56ZM » 02 Sep 2009, 11:17

s52op napisal/-a:Pozdravljeni,

ker imamo na ZRS strokovno službo, bi bilo lepo, če bi nekdo dal strokovno obrazložitev, kaj radioamater sme , do katere višine, s kakšnim gradbenim dovoljenjem...
Še lepše bi po mojem bilo, če bi se v okviru ZRS izdelal en tipski izračun statike za neko obliko radioamaterskega stolpa do dovoljene višine, ki je največ v uporabi in bi bil vsem na voljo. Zraven bi se izdelala navodila za pridobitev vse potrebne dokumentacije in to bi bilo to. Vsak bi vedel, kakšen temelj mora narediti, in ne bi bilo bojazni, da kaj pade... V kolikor pa gradi kdo kaj višjega, pa itak mora pridobiti komplet dokumentacijo kronano z uporabnim dovoljenjem.

Lep pozdrav,

Sandi S52OP



Ojla,

Sandi za to pa si zaslužil hmelov napitek ... pa še kako porcijo čevapov zraven. Upam, da prideš kaj ta vikend na okrog.

Če bo ZRS tako delal, kot je napisal Sandi, se pomoje nerabi bat za upad članstva v klubih... pa mislim, da se jih bo tudi kar nekaj vrnilo.


s57oma napisal/-a:LP Brane!

Če se ne motim ima 9m-ski 4 stranični jambor razmaka nekje 120cm,zato nanase taksen volumen betona.Jaz ne morem kopat v globino 2m,ker naletin na nekje pri 170cm globine na podtalnico,tako,da ce ne drugega,bo vsaj dobra ozemljitev Hi.Sodec po videnem bi moralo 4m3 betona zadostovati za 12m visine,pomeni 2x2x1m.Spodnja kovinska plosca(debeline 1cm),kamor bo cel stolp vpet,pa bo 120x120cm,pritrjana z M32(4x) vijaki v betonski temelj.


meni se meter globine zdi malo ... naj strokovnjaki povejo svoje.... res je da imaš 4 kubike betona. kaj pa boš imel na stolpu? Če se prav spomnim imamo v klubu cca 3 kubike v temelju 13m stolpa in pa po 1 kubik v sidru (tri sidra).... na njem pa je trnutno 8x10el za 144MHz in ena 5el (stara eleradova) za 50MHz.
Če delaš stolp, raje naredi prostostoječega... saj če imaš sidra te le-te kar precej ovirajo. V zadnjem času je kar precej neviht in viharjev, tako da je potrebno kar paziti pri temelju da bo dovolj dober.

73,

de S56ZM / Matej
S56ZM
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 22 Avg 2006, 19:36
Kraj: Radenci JN86AP

Naslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov