POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S56ZDA » 03 Sep 2009, 19:24

In pa še en zanimiv link
http://www.alumatower.com/
S56ZDA
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Jul 2004, 17:10

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 03 Sep 2009, 19:31

S56ZDA napisal/-a:Malo v razmislek
Kaj pa mobilni stolp (mislim da za GSM omrežje), ki stoji na avto prikolici ob avtocesti pri Krtini (smer proti MB)?
Ker sem bil prehiter :D si zadeve nisem uspel dobro ogledati.
Ve kdo kaj več?


Iz uradnega lista ti pripenjam page:

http://www.uradni-list.si/1/content?id=86037
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57j » 03 Sep 2009, 20:17

s55z napisal/-a:Zanimivo, da nihče ni komentiral Darkovega posta o predlogu novega ZRDej, ki ima enega od členov namenjenega ravno pravici radioamaterjev do antene in druge gradnji enostavnih objektov - stolpov, ki omogoča s tipiziranimi stolpi, za katere projekte bo pripravila ZRS in bodo na voljo vsem članom, višine do 20m brez gradbenega dovoljenja. Seveda bo do sprejetja zakona še težka pot, vendar namen je pravi...

Predlog osnutka so verjetno dobili že vsi predsedniki radioklubov...


Živ!

Bom pa jaz komentiral, čeprav je bilo že rečeno, da ni primerno v temi o antenah.

To je pač samo dobro poznana ZRS-jevska taktika dajanja obljub, ki pa ne bodo nikoli uresničene.
Meje višine stolpa ne bo možno spremeniti. To so tudi ugotovili, zato so jo iz predloga zakona umaknili in dodali neko obljubo o urejanju v »podzakoncu«. Ki pa ga seveda ne bodo niti poskušali narediti. Pa tudi, če ga bodo, so šanse za ugodno rešitev nične. Višina objektov je določena in predpisana. Taki objekti, če so malomarno ali amatersko zgrajeni, lahko ogrožajo življenja. Verjamem, da so tudi to spoznali, zato obljubljajo izdelavo tipskih projektov. Tudi teh ne bodo naredili, pač po stari praksi.

S temi obljubami hoče ZRS pridobiti podporo za sprejetje ZRDej, ko (če) pa bo sprejet, bodo na dane obljube pozabili, kot že tolikokrat.

Torej, ne nasedajte jim.

LP Janez, S57J
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S51DU » 04 Sep 2009, 22:26

Kakor se meni zdi,
Boštjan ne potrebuje pomoči.

Vse ve, nam kaj nazaj pove, z njegove strani. Tako, da mislim, da si stolpa le ne želi tako srčno. Pa na eno dajatev še naj opozorim, ki jo bo moral plačati v vrednosti 37,28€ in to društvu za zaščito ptic, ki bodo zaradi nove ovire prestrašene na njej počivale, kar jih bo premotilo v njihovem življenskem procesu.....

Vsi tisti, ki ste imeli te strašne inšpektorje zaradi vaših anten na stolpih, vas tudi prosim, da nam sporočite, da bomo imeli evidenco, kolikokrat se je to "res" zgodilo. Slikajte jih prosim, rad bi jih videl. Sliko pripenjam, ki je resnična, v bližini RTP Pekre in elektro je bilo zavrnjeno, ker je imel investitor vse papirje.

73! Dubi

Prosil bi še, da v kolikor si le neželite naše hamovske nesebične pomoći, da ne izpostavljate vprašanj. V tem primeru si Boštjan sploh ne beli glave glede konstrukcije, ozemljitve, morebitnih motenj ostalih dejavnikov na sevalni diagram anten, ki bi jih imel itd.
Priponke
STOLP PROFESIONALCEV.jpg
(78.32 KiB) Še ni prenešeno
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 05 Sep 2009, 19:57

S51DU napisal/-a:Kakor se meni zdi,
Boštjan ne potrebuje pomoči.

Vse ve, nam kaj nazaj pove, z njegove strani. Tako, da mislim, da si stolpa le ne želi tako srčno. Pa na eno dajatev še naj opozorim, ki jo bo moral plačati v vrednosti 37,28€ in to društvu za zaščito ptic, ki bodo zaradi nove ovire prestrašene na njej počivale, kar jih bo premotilo v njihovem življenskem procesu.....

Vsi tisti, ki ste imeli te strašne inšpektorje zaradi vaših anten na stolpih, vas tudi prosim, da nam sporočite, da bomo imeli evidenco, kolikokrat se je to "res" zgodilo. Slikajte jih prosim, rad bi jih videl. Sliko pripenjam, ki je resnična, v bližini RTP Pekre in elektro je bilo zavrnjeno, ker je imel investitor vse papirje.

73! Dubi

Prosil bi še, da v kolikor si le neželite naše hamovske nesebične pomoći, da ne izpostavljate vprašanj. V tem primeru si Boštjan sploh ne beli glave glede konstrukcije, ozemljitve, morebitnih motenj ostalih dejavnikov na sevalni diagram anten, ki bi jih imel itd.


Oj!!!

Jaz pa tebe prosim,da ne bluzis nekaj v tri dni in se zdrzis komentarjev kateri se te ne ticejo.

Hvala za razumevanje!
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S51DU » 07 Sep 2009, 21:55

Kar si odgovoril, je pač posledica "staža". Res si še "Hamlet"!

Dobro ti želimo, mi ki smo nekaj življenskih izkušenj dali skozi. Ne se zezat, stvar je resna, ko si želimo medsebojno pomagati. To je HAM- SPIRIT, v meni je tudi, zato sem se priglasil.

Tako, da dragi OM Boštjan, moj slednji post je bil namenjen, da razmisliš, če si res želiš, da ti pomagamo. Splača se biti potrpežljiv. Verjemi, tudi jaz sem imel težave in so mi tukaj pomagali. Privarčeval sem čas....

Je res, da je potrebno včasih pravilno predstaviti problematiko. Ni vredu, da vprašaš potem pa ostale učiš!

Pred časom je nekdo izpostavil željo o predelavi naprave.... trudili smo se.... v zahvalo je napisal, da je medtem našel rešitev (bila je napisana v sami napravi), po njegovem smo bili vsi butli.... on pa inovator. Hi!

Je res, da bluzim, v open "G" marsikaj, na banjo in kitaro.... pridem zašpilat pod tvoj stolp. Pljuni v roke, delat je treba!!!

73! Ham spirit over the world! Dubi :-? Ti je lažje...
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57k » 08 Sep 2009, 15:51

Dubi, z vsem spoštovanjem, meni ni lažje.

Boštjan je na začetku vprašal o tehničnih rešitvah stolpa, papirjev ni omenjal. O dovoljenjih in vsem, kar Boštjan očitno že ima, smo potem ostali "zatežili".
Ne razumem pa, da ne verjameš na besedo, da je imel nekdo že kako neprijetno izkušnjo po postavitvi stolpa.
Slika, ki si jo dal za primer, ni amaterska gradnja, temveč profesionalna in profesionalci imajo v današnjem času verjetno res vse papirje. Zato primerjava po moje ni vmesna.
Da rešimo Boštjanovo vprašanje in mu pomagamo kot Hamletu, bi mogoče kdo od Oldtimerjev odstopil kakšen načrt, pa bi bilo.

Brez zamere in lep pozdrav,

Sandi S52OP
s57k
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:41

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 08 Sep 2009, 18:50

S51DU napisal/-a:Kar si odgovoril, je pač posledica "staža". Res si še "Hamlet"!

Dobro ti želimo, mi ki smo nekaj življenskih izkušenj dali skozi. Ne se zezat, stvar je resna, ko si želimo medsebojno pomagati. To je HAM- SPIRIT, v meni je tudi, zato sem se priglasil.

Tako, da dragi OM Boštjan, moj slednji post je bil namenjen, da razmisliš, če si res želiš, da ti pomagamo. Splača se biti potrpežljiv. Verjemi, tudi jaz sem imel težave in so mi tukaj pomagali. Privarčeval sem čas....

Je res, da je potrebno včasih pravilno predstaviti problematiko. Ni vredu, da vprašaš potem pa ostale učiš!

Pred časom je nekdo izpostavil željo o predelavi naprave.... trudili smo se.... v zahvalo je napisal, da je medtem našel rešitev (bila je napisana v sami napravi), po njegovem smo bili vsi butli.... on pa inovator. Hi!

Je res, da bluzim, v open "G" marsikaj, na banjo in kitaro.... pridem zašpilat pod tvoj stolp. Pljuni v roke, delat je treba!!!

73! Ham spirit over the world! Dubi :-? Ti je lažje...


Oj Dubi!!!

Verjetno nisi dojel bistva mojega vprasanja.Pa nic ne de.In moj namen ni pametovat.pac je bilo zastavljeno vprasanje o papirjih glede stolpa.In ker sem ziheras,sem prestudiral skoraj vso zakonodajo katera zajema gradnjo objektov in posledicno si tudi uredil papirje.Marsikomu je verjetno bila informacija glede papirologije dobrodosla,vsaj upam,da je bilo tako.Zato,ker sem dal nekomu informacijo se ne pomeni,da nekoga ucim.Potem takem,ko zgresis poanto teme,tudi nekoga ucis Hi Hi.Ah pustimo to,rajsi se 1x dobimo pa v zivo kako recemo,ker imam x vprasanj na razlicne teme.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 08 Sep 2009, 18:56

s52op napisal/-a:Dubi, z vsem spoštovanjem, meni ni lažje.

Boštjan je na začetku vprašal o tehničnih rešitvah stolpa, papirjev ni omenjal. O dovoljenjih in vsem, kar Boštjan očitno že ima, smo potem ostali "zatežili".
Ne razumem pa, da ne verjameš na besedo, da je imel nekdo že kako neprijetno izkušnjo po postavitvi stolpa.
Slika, ki si jo dal za primer, ni amaterska gradnja, temveč profesionalna in profesionalci imajo v današnjem času verjetno res vse papirje. Zato primerjava po moje ni vmesna.
Da rešimo Boštjanovo vprašanje in mu pomagamo kot Hamletu, bi mogoče kdo od Oldtimerjev odstopil kakšen načrt, pa bi bilo.

Brez zamere in lep pozdrav,

Sandi S52OP


Oj Sandi!!!

Kot si rekel,lepo bi bilo,da bi kdo kdaj dal oz odstopil nacrt,ne pa da tema skrene s same poti.Ko citam forume je to tipicno slovensko,da se samo naklada in postavljamo vprasanja na vprasanja,tako da na koncu bolje,da ne sprasujemo vec,ker itak privede po vecini do prepirljivega stanja oz nesoglasij.Lep pozdrav na Ptuj iz totih Brežic Hi Hi.Se slisimo kaj,pridem kaj na ptuj.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57mss » 16 Sep 2009, 15:02

Antenski stolp. Moje izkušnje. Pravkar postavljen.
Najprej pozdrav vsem na forumu.

Tiha želja imeti stolp, kot verjetno tudi vsem radioamaterskim navdušencem, se mi je porajala že dalj časa. Toda najprej je treba premagati psihološko zavoro, imeti ga ali ne.
Pričelo se je nekega letošnjega poznega februarskega večera na 7MHz. OM S51WD Milan debatira z nekom o skorajšnjem postavljanju antenskega stolpa. Pridružim se debati in izvem, da ima dva in je enega pripravljen odstopiti za simboličnih nekaj €. Dogovorjen zmenek, ogled v Poljčanah, ob kavici udariva v roke.
Postanem lastnik treh segmentov dolžine caa 4,80 metra, četverokotne oblike, konusni, dimenzije spodaj 1,20x1,20 metra in na koncu 39x39 cm, narejenih iz kotnih elementov, spojenih z varjenjem. Sledi razstavljanje dveh segmentov, pomaga samo WD40 in profesionalni natični ključi z vzvodom. Organizacija prevoza Poljčane- Šmarje pri Jelšah
–zgodba zase- najcenejša varianta avtomobil za prevoz hlodovine z nakladalcem, ki redno prevaža robo v to smer in se vrača prazen.
Konec meseca marca zadeva končno doma na dvorišču ob mojem PPS-u, lepo zložena na pripravljenih lesenih tramovih.. Sledi popravilo, zamenjava zvitih elementov, brušenje in barvanje. Ravne zunanje in notranje površine brusim z kotno brusilko in ploščami z brusnim papirjem, vse ostale kote pa ročno z jeklenimi ščetkami vseh vrst in oblik. Zadeva je bila dobro proti korozijsko zaščitena, temeljna plast je bila minijeva svinčena barva, kadilo se je kot hudič in vse je bilo treba brusiti z masko na nosu. Velika zahvala prijatelju in soimenjaku Srečkotu za pomoč, sam bi verjetno obupal in vse skupaj odpeljal na odpad.
Brez reklame, za bodoče graditelje moje izkušnje za barvanje: najprej premaz z odstranjevalcem rje za dobro razmastitev in odstranitev prahu, nato temeljni dvakratni premaz, jaz sem se odločil za Korocink. Za pokrivno barvo sem pa uporabil aluminijevo srebrno barvo Toplostal HG, made in 9A, kako se bo zadeva obnesla, bo pokazal čas.
Izdelava temeljev: po posvetu z inženirjem gradbene stroke in strokovnjaki iz firme, ki nam dobavlja 240 V in postavljajo podobne zadeve, izvem za enostavno pravilo, da mora biti v zemlji toliko armirane betonske mase, kot je teža stolpa in da se mora zadeva trditi najmanj 3 tedne po betoniranju. Seveda gre pri profesionalcih za mnogo večje obremenitve zaradi vodnikov kot pa pri uporabi za nošenje anten. Sledi ob pomoči prijateljev ročni izkop gradbene jame velikosti 2x2x1,60 metra, na dnu v kotih pa še izkop manjših pėt dimenzij caa 40x40x40 cm. Na dnu nato še izvrtamo štiri luknje premera 20 cm in globine 2 metra, v katere pridejo železniške ozkotirne tračnice (dober Avstrogerski izdelek železarne Graz letnik 1892, ki so služile svoje na bivši konjiški progi) dolžine treh metrov, zraven k vsaki tračnici pa še rebraste 10mm ČBR-ke , ki so pozneje prišle spojene z zgornjo mrežno armaturo. Z prvim betoniranjem zalijemo pilote in na dnu jame 20 cm debelo ploščo, armirano z Q mrežo  8 mm. Ko je beton suh, sem z manjšim avtodvigalom na ploščo postavil prvi segment stolpa. Sledi postavljanje vseh štirih stranic stolpa v točni horizontalni položaj s pomočjo zidarske vrvične libele in jeklenih zagozd. Končna kontrola z geodetskim teodolitom. Temeljno jamo nato z prijatelji zalijemo z nekaj več kot dva kubika betona. V betonu se znajdejo vsi odvečni deli stolpa, tri roke iz jeklenih kotnikov, ki so pri prejšnji uporabi nosili vodnike, na vrhu plošče pa zopet jeklene rebraste palice, spojene z vertikalnimi.
Bilo je tisti dan vroče kot v peklu, in špricerji so tekli po grlu v potokih. Ja, pozabil sem povedati, da je pod PPS-om hladna vinska klet, v njej pa dobra kapljica z Vinskega vrha.
Sledi čas kislih kumaric, nič se ne dogaja, smo ob hladnih jutrih kopljem jarke za polaganje ozemljilnega traku, FeZn 25x4, trije kraki po caa. 20 metrov v globini 70 cm.
Iz odsluženih palet naredim oder, na katerem nato zgornja dva segmenta stolpa nacentriram in spojim z vijaki M14. Ker jih nekaj originalnih manjka, jih kar nekaj časa iščem po trgovinah. Podatke o zahtevanih trdnostih vijakov so mi prijazno zaupali v ljubljanski firmi, ki takšne stolpe izdeluje in montira. Hkrati se lotim izdelave ograjenega stojišča, ki pride nataknjeno na vrhnji del stolpa.
Ves poletni čas pa sem iskal varianto za avto dvigalo za dvig sestavljenih zgornjih dveh segmentov. Breme bi bilo po izračunih iz tabel gradbeniškega priročnika težko okroglih 560 kg, celoten stolp pa nekje okoli 950 kg. Dvigala najtežje kategorije so bila izvzeta zaradi nosilnosti dovozne ceste. Dvigala, ki jih imajo v okolici so s prekratkimi teleskopi. Najbližje primerno dvigalo v bližini je v Slovenski Bistrici, prevoz sem in nazaj caa 110€, strojna ura 60€, predvideni dve uri montaže. Še iščem variante. Nasmehne se mi sreča- na dvorišču firme »HABOT d.o.o. Postavljanje ostrešij in krovstvo, Šmarje« zagledam primerno dvigalo. Pogovor z lastnikom firme in že je dogovor, da se dvig lahko izvede naslednji teden v ponedeljek 7. septembra. Lahko povem, imel sem kar nekaj slabo prespanih noči zaradi skrbi, kako se bo ta podvig iztekel. Dan D, ura 16.30. Pripelje dvigalo, ekipo sestavljajo Jože, šofer in strojnik, Alojz, moj gasilski kamerad, ki se ne boji višine in pleza po elekrikarskih stolpih, njegov pomočnik, Srečko, prijatelj fizikalec težke kategorije in moja malenkost, tisti dan bled kot kreda. Akcija steče, najprej stolp prestavimo iz dvorišča na nasprotni strani ceste leže k vznožju že postavljenega prvega dela. Sledi najbolj kritični trenutek dvigovanja, strojnik Jože z daljinskim upravljavcem stoji ob stolpu, in do milimetra natančno prinese zgornji del k spodnjemu. Ko je prvi vijak pritrjen, mi kar odleže. V manj kot pol ure je stolp privijačen, Alojz spleza gor, ga odpne od dvigala in glej zadeva stoji. Sledi še dvig pohodne košare in projekt postavljanja je končan. Ko vprašam gospoda Habota za račun, pa sledi največje presenečenje, da mi firma »HABOT d.o.o.« dvigovanje stolpa sponzorira in se jim z tega mesta še enkrat zahvaljujem.
Še okoli papirologije: Na Upravni enoti se pozanimam glede gradbenega dovoljenja za stolp. Zemljišče je zazidljivo, moja lastnina in ni v zaščiti. Klub temu, da je stolp visok 12 metrov, pa stoji ob vznožju brežine ob objektu, ne presega 10 metrov višine od zgornjega nivoja brežine. Tako stolp kategorizirajo kot nezahteven objekt:
»10. objekt za telekomunikacijsko opremo tlorisne površine do 30 m², za nameščanje radijskih postaj za radioamaterje s pripadajočimi antenami do višine 10 m.«
Tako volk sit in koza cela!
Tako sedaj še pride na vrsto montaža anten, ampak to bo pa že druga zgodba.
73 de S57MSS Srečko.
Priponke
IMG_0138a.jpg
(124.01 KiB) Še ni prenešeno
IMG_0135a.jpg
IMG_0135a.jpg (35.24 KiB) Videno 10031 krat
IMG_0132a.jpg
(146.07 KiB) Še ni prenešeno
IMG_0133a.jpg
IMG_0133a.jpg (50.67 KiB) Videno 10031 krat
s57mss
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 10 Sep 2009, 09:00

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S57NL » 16 Sep 2009, 16:18

Pozdravljeni !

Bravo Srečko , to ti pa je kot iz topa . Menim , da je to tisti standard ,
ki ga potrebujemo . Vsi podatki na enem mestu , res pohvale vredno !

LP in čimprejšno montažo antenskega sistema ti želim !
Brane - S57NL
S57NL
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 15 Nov 2006, 13:12
Kraj: Vojsko - Mrzla Rupa

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s57oma » 09 Okt 2009, 14:22

Stolp je ze v izdelavi po merah,temeljna plosca postavljena.Tako,da se zadeve pocasi premikajo.Upam,da mi se letos uspe naredit zadevo,kot je planirana.
73! de S57OMA

Boštjan
s57oma
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 13 Jul 2009, 12:44
Kraj: Brežice, JN75TV

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a S59GS » 25 Apr 2014, 20:01

Mogoče bo še kakšna informacija zanimiva za koga :
Elabotat rešetkastega stolpa
http://www.hamall.com.hr/AppFiles/Tower.pdf

73
73 GS
S59GS
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 06 Avg 2010, 14:18
Kraj: JN75

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Maj 2014, 23:25

Kako je z lesenim stolpom? Verjetno je vzdrževanja več, vendar en "mlaj" postaviti ni taka umetnost.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: POMOČ PRI IZDELAVI ANTENSKEGA STOLPA!!!

OdgovorNapisal/-a s55m » 05 Maj 2014, 13:59

Vzdrževanja je več. Če nanj želiš postaviti usmerjeno anteno, ki jo boš vrtel, je potreben okoli še železen HW. Za podporo za žične antene je pa super :) . Samo lastno razmerje teža/trdnost/vzdrževanje ni ravno najboljše.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov