Žleb - lahko pričakujem motnje?

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Žleb - lahko pričakujem motnje?

OdgovorNapisal/-a S58RAF » 02 Avg 2009, 21:21

S punco si pravkar adaptirava stanovanje in me zanima, ali je smotrno pripraviti kabelsko povezavo za strešno anteno.
Stanovanje je v visokem pritličju, blok je štirinadstropni + višina slemena 2m, se pravi bi bilo kabla dobrih 20 m. Najlažje bi bilo, da kabel iz stanovanja na podstreho peljem tik ob vertikalnem žlebu. Žleb je FE, pocinkana pločevina. Ali lahko pričakujem kakšne motnje? ALi se bodo performanse RX/TX zaradi oddaljenosti kaj poslabšale? Anteno mislim uporabljati izključno za 2m/70 cm.

Druga opcija je, da poskusim po jašku za prezračevanje.

Kateri kabel mi priporočate? Kot sem napisal, me zanimata predvsem 2m/70cm.

Ali lahko kdo od sostanovalcev "faše" kakšne motnje pri sprejemu TV? Trenutno se pri meni motnje pojavijo samo pri oddaji na 2m in 5W, in sicer na kanalu lokalne RTS. Saj veste, nova sostanovalca bova in ne bi se rad takoj komu zameril. :)

Ali je morebitne motnje za pričakovati samo pri anteni ali tekom celega kabla?

Hvala za vašo izvedensko pomoč.

73 de S58RAF
S58RAF
 
Prispevkov: 214
Pridružen: 23 Feb 2005, 20:29
Kraj: JN76 SN (2009-2017 JN76TN, -2009 JN76UL)

Re: Žleb - lahko pričakujem motnje?

OdgovorNapisal/-a s55m » 03 Avg 2009, 07:24

S punco si pravkar adaptirava stanovanje in me zanima, ali je smotrno pripraviti kabelsko povezavo za strešno anteno.
Stanovanje je v visokem pritličju, blok je štirinadstropni + višina slemena 2m, se pravi bi bilo kabla dobrih 20 m. Najlažje bi bilo, da kabel iz stanovanja na podstreho peljem tik ob vertikalnem žlebu. Žleb je FE, pocinkana pločevina.
Ali lahko pričakujem kakšne motnje?
Motnje niso odvisne od tega, kaj leži ob koaksialnem kablu, če je seveda ta dober.

ALi se bodo performanse RX/TX zaradi oddaljenosti kaj poslabšale? Anteno mislim uporabljati izključno za 2m/70 cm.
Morale bi biti boljše, saj bo antena "videla" dlje. Vsekakor, tako na sprejemu, kot na oddaji na kablu ostaja del energije, vendar pri 20m kabla več pridobiš, kot zgubiš.

Druga opcija je, da poskusim po jašku za prezračevanje.
Popolnoma vseeno je, kje pelješ kabel, bo pa dlje zdržal, če bo v prezračevalnem jašku.

Kateri kabel mi priporočate? Kot sem napisal, me zanimata predvsem 2m/70cm.
To je malo težko vprašanje. Odvisno od namena Če je to za neekstremne zveze, potem H500, Aircom+,Ecoflex ali kaj podobnega.
Če pa bi delal kaj drugega, potem opcije navzgor nimajo meja.


Ali lahko kdo od sostanovalcev "faše" kakšne motnje pri sprejemu TV?
Lahko, odvisno od tega, kako bo prilagojena antena in kao "umazan" bo oddajni signal ter kako široki so vhodni krogi sosedovih sprejemnikov. To boš videl šele v praksi, lepo pa je, če upoštevaš pravila simetrije (napajanje simetrične antene z asimetričnim napajalnim vodom zahteva balun ali pa vsaj "choke"-uporabi google)

Trenutno se pri meni motnje pojavijo samo pri oddaji na 2m in 5W, in sicer na kanalu lokalne RTS. Saj veste, nova sostanovalca bova in ne bi se rad takoj komu zameril. :)
Če kabelski operater oddaja RTS na kanalu, ki ima tonski podnosilec v HAM VHF področju je težko karkoli narediti, še posebej, če je kabelska napeljava "šlampasto" narejena.

Ali je morebitne motnje za pričakovati samo pri anteni ali tekom celega kabla?
Polje je običajno najmočnejše v bližini antene ampak ob neprilagoditvah in nesimetrijah je lahko tudi napajalni kabel nezaželena antena.
Hvala za vašo izvedensko pomoč.
73 de S58RAF

73 Adi
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Žleb - lahko pričakujem motnje?

OdgovorNapisal/-a S51DU » 10 Avg 2009, 23:09

Če se boš odločil napeljati kabel skozi zračnik, je pomembno ali je več segmentni, se pravi, da je za vsako stranko posebej. Takrat se boš izognil, da ti sosed nad teboj zagode (prepreže kabl, zabode buciko vanj in stik prikrije). Je to dobra zamisel. A tudi, da jo napelješ ob žlebu, ki mora biti zanesljivo ozemljen, ni slaba.

Če antena ni dobro prilagojena, kabl žarči vzdolž svojega opleta motnje, ki jih bo ozemljeni žleb zmanjšal. To smatramo lahko kot dodaten oklop. V primeru udara strele spet lahko to vzamemo za dobro.

Pomembno je, da imaš pri simetričnih antenah balun (glede na nesimetričen koaksialni kabl), ker že ta neprilagoditev povzroča neko žarčenje vzdolž opleta. Pri vertikalkah to odpade.

Predvsem moraš poskrbeti za strelovodno varnost pri sebi. Torej naj bo streolovodna izvedba na strehi. Na maso lahko priključiš svojo anteno. Na vroči konec napravi iskrišče, tuljave proti masi.... Vsekakor poskrbi za galvansko ločitev koaksialnega kabla pred vhodom v stanovanje. Tukaj naj bo to mesto dobro ozemljeno.
Zato dajem prednost izvedbi ob žlebu, možnost prekinitve na oknu, kjer je ozemljena kovinska škatla s konektorji, kamor priključiš kable, ki segajo v stanovanje in jih v primeru nerabe odključiš.

V kolikor strelovoda na strehi ni, se bi anten odrekel in se odločil za indor variante.

73! Dubi

Če so stranke na CATV, je možnost motenj minimalna. Zagode jo lahko nepravilna izvedba. Mnogi "šalabajseri" se tu delajo izvedene pa nimajo izobrazbe (ne za to dejavnost oz je sploh nimajo za nič).
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov