Vertikal za 160

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Vertikal za 160

OdgovorNapisal/-a S51V » 02 Jun 2009, 08:36

V rokah imam katalog kamniške AlCu, pa me zanima če ima kdo kakšen link ali načrt za samogradnjo
vertikalke za 1,8 mhz. Po tem katalogu se zdi smiselno nabaviti cevi občutno ceneje kot
recimo pri Titanexu... Vendar pa ko sem podrobno pregledal dosegljive slikce z interneta,
me je malo zaskrbelo, da varijanta na horuk ne bo dobra (poceni).
Pri dimenzijah (presek in debelina stene), vložkih za spoj med cevmi in še čem sem v megli,
vožnje sem ter tja s cevmi pa so sila neprijetne na taki razdalji.
Kakorkoli, ker bo to moja prva gradnja, bom vesel vsakega predloga.
73, Silvo
S51V
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 14 Mar 2008, 10:03
Kraj: MOTA

Re: Vertikal za 160

OdgovorNapisal/-a S51V » 02 Jun 2009, 20:21

Mašinerija je zalaufala, hvala Janez, Ludvik in Drago za pomoč. :wink:
73, Silvo
S51V
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 14 Mar 2008, 10:03
Kraj: MOTA

Re: Vertikal za 160

OdgovorNapisal/-a S51DU » 09 Jun 2009, 22:20

V kolikor še moje mnenje pripomore:

Pri višjih vertikalnih antenah je največji problem sidranje. Če se odločimo za bogato, bo antena stala strumno in pogumno. Ko se bo vrvi oprijel južen, težek sneg, bo težava zelo težka, ki bo naš ponos ukrivila. Zato je potreben premislek, ki bo dal optimalno rešitev. Sam namreč raje naredim močnejši začetek, višje pa zaradi snega ne sidram.

Pri spajanju cevi je nekako pravilo, da spojka seže v eno in drugo cev z najmanj dvakratnikom premera. Isto napravimo, če je na drugi strani manjši premer. Takšni spoji so elastični. Pri istih premerih je primernejša spojna cev iz nerjavečega jekla (rostfrei). Premore večje obremenitve kot aluminij, se z njim kemično ne tepe in kar je najbolj pomembno, da se pri večkratnem razstavljanju in sestavljanju, površina ne deformira. To je velika nevšečnost zaradi mehke površine aluminija.

Teleskopiranje cevi, ko pri pospravljanju porinemo eno cev v drugo, je neprimerno slabše v več pogledih. Takšne so moje izkušnje, okrepljene z vidnimi spomini na bivše projekte.

Je smešno, da ham ne gre med sneženjem otresti vrvi, drugi dan pa pošilja fotke, kako mu je anteno zvilo.... Hi!

Tako, da na vrh bi zmeraj dal ribiško tekmovalko. Glede na razporeditev moči pri vertikalkah, ne zahteva velikega preseka vodnika.

In si res vertikalka zasluži, da stoji malo dlje od hiše. Iz dveh razlogov.

73! Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov