katero hf anteno ( vertikalko)

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

katero hf anteno ( vertikalko)

OdgovorNapisal/-a s56izw » 05 Jan 2008, 16:17

ponovno se imam namen aktivirat na delu na kratkem valu. zato kopujem hf ver. ateno. malo sem v dilemi ker je tega na trgu , kar veliko. antena bo stala na vrhu strehe bloka prib. 35 m od tal. dodatnih radialov( zičnih) ne bo mozno monitrati zaradi same izgradje strehe. antena naj bi imela moznost dela tudi na 3.5 mhz in naj ne bi bila preveč upadljiva za okolico. vem , da sem navedel kar nekaj negativnih dejavnikov a kaksna rešitev se bo ze nasla zame. naj se povem da je streha zelo strma in anteno bom postavil ze na obstoječi antenski drog tako da bi bilo dobro da je montaza čimbolj enostavna!

hvala za vse inf. sem pa neasel tudi nekaj na netu in me zanima če ima kdo ze izkusnje z to anteno?

73!

http://www.falconradio.es/3028/v3_00producto_info.php?producto_id=7218
Zadnjič spremenil s56izw, dne 05 Jan 2008, 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a s58ru » 05 Jan 2008, 18:27

Izidor S56IZW
Jaz že vrsto let delam v istih pogojih z HF vertikalko Cushcraft AP8A.
Sem še kar zadovoljen.
73
s58ru
 
Prispevkov: 1064
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

OdgovorNapisal/-a S52DK » 05 Jan 2008, 22:42

Iztok,

jaz imam Eco 8, sicer brez 80m kita, vendar moram reči, da antena deluje v redu.

Izgleda pa takole:

Slika

Podatki so naslednji:

Description
Ecomet HF 8 vertical 8 bands 10-12-15-17-20-30-40 m
Specifications
Bands: 10-12-15-17-20-30-40 (80 m. optional)
S.W.R.: 1:1,2
Impedance: 50 Ohm
Height: 4,90 m
Radials length: 1,80 m
Power: 1 kw
Connector: SO 239
Weight: 7000 g
Optional related products
Kit 80M. charged radials 1.70M.
ART275
Kit 80M. charged radials 1.70M.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a s55o » 06 Jan 2008, 02:18

To eco anteno ima mislim da ali podobno ali enako Dragan s55z. Kar smo mi ugotovili je to, da povzroča kar nekaj motenj in da šprica malo povsod zaradi prilagoditev (tako je bilo v našem primeru na slivnici).

Srečen nakup.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: katero hf anteno ( vertikalko)

OdgovorNapisal/-a S58F » 06 Jan 2008, 07:25

s56izw napisal/-a:ponovno se imam namen aktivirat na delu na kratkem valu. zato kopujem hf ver. ateno. malo sem v dilemi ker je tega na trgu , kar veliko. antena bo stala na vrhu strehe bloka prib. 35 m od tal. dodatnih radialov( zičnih) ne bo mozno monitrati zaradi same izgradje strehe. antena naj bi imela moznost dela tudi na 3.5 mhz ......



Svetujem ti nakup Butternut HF9V več na http://www.eham.net/reviews/detail/1799
Ko sem pred dvema letoma bil na dopustu v 5B4 sem obiskal Lefteris-a 5B4AGL iz Pafos-a.
Lefteris ima anteno postavljeno na vrhu QTH..imel sem priložnost delati iz njegovega ''shack-a'' in bil izredno presenečen nad delovanjem antene (seveda tudi lokacija je odlična..otok..morje..itd)
Sicer antena je cenovno v višjem rangu toda vsaj pomoje ena izmed ''najbolših'' multiband vertikalak.
NASVET:
Če že yagi antene ne moreš postaviti...potem raje ''stisni'' kak € več in kupi dobro anteno


73's de S58F



PS.

Brez radjalov pa skoraj ne bo šlo..več kot jih bo bolje bo antena delovala.
http://xoomer.alice.it/ik5xct/
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 06 Jan 2008, 10:45

Jest imam pa tole:

http://www.dxsr.com/multigpii_pro_mil_038.htm

Podobna je tisti prvi anteni "OUT-250-F", saj obe imata magnetni balun spodaj.

Za svojo vem, da pobere vsak šum, ki obstaja v okolici. Torej je ne priporočam ravno goreče.

Je pa res, da je zelo velika prednost ravno ta, da nima radialov in ne izziva pretirane pozornosti. Vsaj ne toliko, kot antena s radiali.

Srečno pri izbiri vertikalke.

73

S56ZDB
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s52w » 06 Jan 2008, 11:23

S56ZDB napisal/-a:Je pa res, da je zelo velika prednost ravno ta, da nima radialov in ne izziva pretirane pozornosti. Vsaj ne toliko, kot antena s radiali.


Vertikalke brez radialov žal tudi na bandu ne izzivajo pretirane pozornosti korespodentov :)

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 06 Jan 2008, 11:27

s52w napisal/-a:
S56ZDB napisal/-a:Je pa res, da je zelo velika prednost ravno ta, da nima radialov in ne izziva pretirane pozornosti. Vsaj ne toliko, kot antena s radiali.


Vertikalke brez radialov žal tudi na bandu ne izzivajo pretirane pozornosti korespodentov :)

73 Damjan S52W


Še kako dobro vem.. :) Občasno imam občutek, da namesto antene imam zelo dober "dummy load". Tako, da na pomlad definitivno sledi zamenjava.. :)

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: katero hf anteno ( vertikalko)

OdgovorNapisal/-a s57ad » 06 Jan 2008, 12:02

s56izw napisal/-a:ponovno se imam namen aktivirat na delu na kratkem valu. zato kopujem hf ver. ateno. malo sem v dilemi ker je tega na trgu , kar veliko. antena bo stala na vrhu strehe bloka prib. 35 m od tal. dodatnih radialov( zičnih) ne bo mozno monitrati zaradi same izgradje strehe. antena naj bi imela moznost dela tudi na 3.5 mhz in naj ne bi bila preveč upadljiva za okolico. vem , da sem navedel kar nekaj negativnih dejavnikov a kaksna rešitev se bo ze nasla zame. naj se povem da je streha zelo strma in anteno bom postavil ze na obstoječi antenski drog tako da bi bilo dobro da je montaza čimbolj enostavna!

hvala za vse inf. sem pa neasel tudi nekaj na netu in me zanima če ima kdo ze izkusnje z to anteno?

73!

http://www.falconradio.es/3028/v3_00producto_info.php?producto_id=7218


35m je zelo solidna višina za multiband dipol, ki bi v vsakem primeru delal mnogo bolje kot vertikalka brez radialov. Koliko je blok dolg? Kakšna strešna kritina je uporabljena? Dipol bi morebiti lahko razpel na podstrešju bloka (razen, če je kritina kovinska), vzdolž nad streho. če je zgradba dovolj dolga, ali pa v inv V konfiguraciji. S tanjšo žico bi multiband dipol (morda pahljačasti, tj vsi dipoli napajani z enim koaksiaLnim kablom) bil manj opazen kot nekaj metrov visoka vertikalka.
Morda bi namesto inv V ali podobnega dipola postavil poševni dipol (oziroma več paralelnih dipolov), ki bi imel nekaj usmerjenosti v smeri, kamor bi bil nagnjen. Vse te antene bi delale bolje od multiband vertikalke brez radialov!

73 Mirko, S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s56izw » 06 Jan 2008, 12:10

hvala vsem za odg. upam da se vas oglasi čim več.. in mi pomaga pri izbiri. streha na kateri bom montiral anteno je aluminjasta in popolnoma gladka in zelo strma . tako da je bila ze montaža x-300 pravi podvig.
popolnoma trezen nisem upal iti gor :(
anteno bom zato moral sestaviti nizje ( bolj ali manj) in jo samo postaviti na mesto. ker je vsaka hoja po strahi , akrobacija!
bom pa danes sel gor in vse dobro premislil kaj bi se dalo narediti! drugi problem pri žičnem dipolu je da zivm v prtljičju in že tako rabim 50 kab. da pridem do antene ki je skoraj pravokotno nad mano. če bi postavil dipol bi se ta dolzina se povečala ...

če uspem bom poslikal straho pa slisimo :lol:

73! ter hvala!!!
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a S51AG » 06 Jan 2008, 13:13

Zdravo fantje,

tudi jaz sem ponosni lastnik Eco HF-8+ s kitom za 80 m. Če upoštevamo djestvo, da gr eza skrajšano vertikalno anteno, se dobro obnaša. Ne pričakovati nekih ekstremnih zvez, toda ob dobrem korespondentu na drugi strani so možni tudi lepi DXi. Sam sem anteno ob pomoči nekaj klubskih tovarišev postavil na 5 arov veliki parceli med hišo, delavnico, rastlinjak in sadno drevje na 4 m štango prometnega znaka, tako da lahko remont vršim kar s "štelojtre". Anteno sem sicer rešil nekaterih hib (kvarjenje SWRa ob vlagi/dežju, lom radialov). Uporabna je od 7 MHz navzgor ter se obnaša podobno kot kakšen žični dipol. Na 3,5 MHz je pasovna širina, v kateri je SWR uporaben dokaj majhna (okoli 50 kHz), se pa da antena lepo poštelati. na ostalih bandih je antena dovolj široka za delo, se pa seveda splača izbrati del banda, na katerem boš pretežno delal. Na 24 in 28 MHz ne delam, ali pa delam izedno redko, ker sicer s 100 W motim televizorje.

Na morju uporabljam Cushcraftovo MA5V portable vertikalko, ki se pravtako dobro obnaša, je po po mojem zaradi izvedbe neprimerna za trajno postavitev.

V perspektivi bom vsekakor prešaltal na kakšno usmerjeno anteno, stolp je že pri hiši, toda zaenkrat ostajam pri vertikalki.

Lp,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s57ad » 06 Jan 2008, 14:23

s56izw napisal/-a:hvala vsem za odg. upam da se vas oglasi čim več.. in mi pomaga pri izbiri. streha na kateri bom montiral anteno je aluminjasta in popolnoma gladka in zelo strma . tako da je bila ze montaža x-300 pravi podvig.
popolnoma trezen nisem upal iti gor :(
anteno bom zato moral sestaviti nizje ( bolj ali manj) in jo samo postaviti na mesto. ker je vsaka hoja po strahi , akrobacija!
bom pa danes sel gor in vse dobro premislil kaj bi se dalo narediti! drugi problem pri žičnem dipolu je da zivm v prtljičju in že tako rabim 50 kab. da pridem do antene ki je skoraj pravokotno nad mano. če bi postavil dipol bi se ta dolzina se povečala ...

če uspem bom poslikal straho pa slisimo :lol:

73! ter hvala!!!


Ker je streha aluminijasta, priporočam, da oplet koaksialnega kabla (obvezno uporabi nerjaveče vijake in podložke) veži na streho, ki bo predstavljala idealen sistem radialov. Morda boš imel težave s poglaševanjem, ker imajo skrajšane vertikalke zelo nizko impedanco, a to lahko rešiš s tunerjem v postaji. Denimo, če ima antena impedanco 15 Ohmov, uporabljaš pa 50Ohmski koaksialni kabel, bo SWR preko 1: 3, vendar boš zaradi kvalitetnega "radiala" (aluminijasta streha) imel izvrsten izkoristek. Pri anteni z rezonantnimi radiali (ali vertikalki brez radialov) pa je izkoristek zelo nizek.

73 Mirko, S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s56izw » 08 Jan 2008, 15:21

strehe se nisem uspel poslikati sem pa bil pa že gori in zadevo dobro premislil. od zičnih anten bi lahko se zmontiral :G.B. Sloper ,Bänder 80 - 10m
Länge 12m
max. Leistung PEP 200W
Drahtantenne, 22 m, MTFT, 300 Watt PEP, 80-10m

Slika
ta bi bila dobra za montazo saj je napajanje na koncu antene. se mi pa niti ne sanja kako se ta antena obnese v praksi , ker jo ne poznam.
ter koliko je dolga ta antena 12 ali 22 m?
http://www.difona.de/ant_details.php?&language=de&ID=526&artmatch=GBSLOPER

druga ki bi jo se lahko spravil v pogon :) bi bila :W-8010
10/15/20/40/80 m Trap-Dipol
3.5/7/14/21/28MHz(80m/40m/20m/15m/10m)

Max. power rating:1.2kW(PEP)

Length:19.2m

Weight:2.5kg

Slika

bi pa bila ta antena postavljena horiz. nad streho z rahlim padcem ( streha bi sla na 1/3 dolzine tik pod njo 3m. ) ter da se opravičim ni kovinska! na 2/3 pa za kaksen meter visje. zanima me koliko je minimalna visina za priterditev spod. žičnih radialov od tal oz. strehe in ali lahko ta kot tudi zmanjsam in koliko je se tisti minumum?

hvala za vase odg.

73!

iztok
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a s55z » 08 Jan 2008, 18:05

Ker me je že Boštjan omenil... HF8 ni tako slaba antena glede na to, da je pač kompromis. Dela pa le na vseh bandih od 80-10m z WARCi vred.... No, z ICOM tunerjem AT180 mi je uspelo anteno potunat celo na 160m, kjer sem vzpostavil nekaj zvez, ki jih z 160/80/40m ECO trap dipolom nisem mogel...
Da sem delal z njo vse kontinente tudi drži, drži pa, da se moraš precej potruditi, vsaj v kakšnih pile-upih, da ne govorim v ctestih (od doma vedno delam LP) kjer je včasih tako, kot da bi butal ob skalo.... :D
Ali pa slišiš sosede klofat postaje, ki jih niti ne slutiš :(
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57GB » 08 Jan 2008, 19:11

iztok nekaj mi ne špila-najprej si rekel da vertikalka z žičnimi radiali ne pride v poštev zaradi karakterisik strehe v zadnejm postu pa omenjaš da bi lahko dal gor neko žično anteno!?!?če lahko zmontiraš žično anteno na streho lahko tudi Butternut hf9vx vertikalko z žičnimi radiali ali pač ne?!?
sam jo imam in sem zadovoljen čeprav jo prodajam.pač težnja po spremembi.kakršne koli vertikal antene brez radialov ti ne bodo delale dobro.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Naslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

cron