DK7ZB izgorena prilagodna sekcija

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

DK7ZB izgorena prilagodna sekcija

OdgovorNapisal/-a 9a4qv » 27 Sep 2006, 13:45

9a4qv
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 02 Mar 2006, 01:11

OdgovorNapisal/-a s56oa » 27 Sep 2006, 18:54

Power? :lol:

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

DK7ZB izgorena prilagodna sekcija

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 27 Sep 2006, 19:19

Adame

Kao sto ti rekoh na KST chatu, ja sam uveren da je u pitanju prosto Ohm-ov zakon jer zbog male otposrnosti zracenja struje su duplo vece nego da je impedansa 50 ohma. To je samo jedan od razloga - svakako ne i najvaznijih, zasto preporucujem da se koristi folded dipole i zasto ja antene nikad ne radim na impedanse ispod 50 Ohma.

Probaj i nju da uradis sa savijenim dipolom i da onda njenu impedansu od 112 ohma transformises na 50 - to je vec mnogo bolja situacija. Potpuno sam siguran da ce i noise biti manji nego sto je sada sa otvorenim dipolom.
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a S57S » 27 Sep 2006, 22:41

Dobrodošel Pope!
Kaj pa, če se za transformacijo 28 Ohm-skih DK7ZB anten uporabi raje, iz HF-a preizkušeni Gamma match? Koliko je v resnici izgub na 144 MHz zaradi takšnega načina napajanja? (pustimo simetrijo diagrama malo na strani)

73, Aleksander, S57S (ex S59ZA, YU3XU)
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

DK7ZB izgorena prilagodna sekcija

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 29 Sep 2006, 12:43

Pozdrav Aleksander

Po meni je svakako bolja varijanta napajanja DK7ZB antena koriscenjem Gamma deonica ili T-Match metode a koliki su gubici tesko da ti mogu ad-hoc odgovoriti.

Ono sto meni kod svih antena sa tako niskom impedansom smeta (ne samo DK7ZB nego i generalno odlicne K1FO antene) jeste njihova mnogo veca osetljivost na atmosferske uticaje. Ako se promena impedanse napajanja zbog leda, kise, snega ili cega sve posmatra u procentima, onda je kod tih antena to uvek DVOSTRUKO vece nego kod antene sa 50 ohma ili 8x u odnosu na antenu sa savijenim dipolom. Za mene to je vise nego dovoljan razlog da od njih bezim kada je god to moguce. Dodatni razlog je sto antena sa ovorenim dipolom znatno vise skuplja atmosferski - staticki shum sto je na VHF/UHF poslednje sto zelimo.

Problem sa Gamma ili T-Match je sto velika vecina ljudi ne ume da ih uradi kako treba pa je onda tesko podesiti da SWR bude 1:1 sto je realno uvek moguce. Na secu danas postoje programi sa kojima se mogu izracunati dimenzije (koje su verovatno i u najvecem broju slucajeva blizu 90% tacnih i potrebnih vrednosti) pa to vise nije tako veliki problem.

Ja sam ipak pristalica "ciste" impedanse i transformacije sa 200 na 50 ohma naj jednostavnonijim i uvek pouzdanim 4:1 balun transformatorom. Za preko 20 godina takvo resenje me nikad nije izneverilo. Ja se kod ovakvih "dilema" uvek setim onoga sto mi je Dobricic puno puta rekao:

Najbolja resenja su naj jednostavnija resenja i resenja koja ukljucuju sto manje komponenti.
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a S57S » 29 Sep 2006, 17:46

Pope, povsem se strinjam s tabo. Vendar je žal dizajn Yagic, z impedanco
50 OHmov glede Gain-a, kolikor sem zasledil v literaturi in na Net-u, vedno nižji od recimo 28 Ohm. Z drugimi besedami: težko je dimenzionirati MAX Gain ter 50 OHm-sko anteno. Res, razlika ni velika, verjetno pa je izguba manjša, če se takšno anteno napaja z Gammo, kot pa če se kompleten design redizajnira v 50 OHmsko anteno in s tem zavestno izgubi na ojačanju. Tudi sam sem pristaš zaprtih dipolov z 1:4 koax transformacijo, kjer še nisem videl tako zažganih koaxov, kot jih vidimo v ''čudežnem'' DK7ZB transformiranju. Toda, kako bi, drugače dobre DK7ZB designe, spravili V 50 OHM-ski režim, brez ''izgub'' v sevalnem diagramu? Imaš kakšen predlog? Ga ima kdo?

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 29 Sep 2006, 18:54

Aleksander

Nije neophodno i nuzno da antena sa 50 ohm feed impedansom ima manje gaina od antene sa 25 ohm impedansom. Uporedi moje antene koje su sve sa cistih 50 ohm napajanjem i DK7ZB antene pa ces videti da skoro sve imaju i vise pojacanja za istu ili priblizno istu duzinu booma.

Moje misljenje je da su antene sa impedansom oko 20-30 ohma u najvecem broju "proizvod" optimizacije sa programom YO (K6STI Yagi Optimizer) koji doista ima tendenciju da impedansu prosto gura na tako niske vrednosti. Sa druge strane taj isti program vrlo slabo daje rezultat u potiskivanju side lobova sto se vrlo jasno vidi sa dijagrama zracenja upravo DK7ZB antena pa su im zbog toga shumne karakteristike ispod prosecnih.

Ja licno DK7ZB antene ni u kojem smislu ne smatram vrhunskim, no to je samo moje misljenje i svako moze imati svoje gledanje. Imao sam nekoliko prilika da uporedim performanse tih antena sa drugim antenama i mogu ti reci da je cak i vremesna 11 el. DL6WU antena (po meni jedna od najboljih antena u zadnjih 20 godina) bolja od ZB antena.

Cak i da antena sa 25 ohm impedansom ima malo vise pojacanja (primer su K1FO antene) taj "visak" se izgibi u transformaciji impedanse pa se ponovo dolazi na sam pocetak price pa i raniji zakljucak da to nije srecno resenje.
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a s56a » 30 Sep 2006, 10:41

Ko smo ze pri Omovem zakonu, dipol v praznem prostoru ima impedanso od 73 Omov. Ce mu priblizamo enako dolg prevodnik s podobnim tokom, impedansa se prepolovi na 36 Omov. Dodajanjem sse enega prevodnika pade na 24 Oma. In to je optimalna impedansa 3L Yagi. Zaradi postaje z 50 Omskim izhodom in napajalnega kabla od 50 Omov, ni treba delati antene z direktnim napajanjem od 50 Omov. Prilagoditev in simetriranje sta zelo ucinkovita. Razlaga posvecena OC Ljubiši, YU7EF of Pančevo fame!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 30 Sep 2006, 12:05

Narcissistic, undereducated and power-mad individuals, often with poor social and communication skills, would interfere with the postings and discussions of other board users, modifying, deleting or otherwise interfering with posts, threads and subjects.


Mario neznam i ne razumem sta bi ovaj citat trebao da nam kaze ...
Ako smatras da sam ja narcisoidan i neobrazovan onda to lepo i jasno kazi.
Navikao sam ja i na gore uvrede
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a s55m » 01 Okt 2006, 10:50

Popa, najbolja reakcija u ovakvim slučajevima ti je, da uopšte ne repliciraš na napisano. Ostali ovde smo na to več navikli.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 01 Okt 2006, 12:02

Adi ne sekiraj se ...

Ti bar znas da sam imao i mnogo vece "sukobe" ali me to nece spreciti da ostanem to sto jesam a pogotovo me nece spreciti da se bavim ovim hobijem koji mi je bukvalno ulepsao zivot za ovih 39 godina a i naucio mnogo cemu korisnom sto bi mi verovatno promaklo

Nesporazum je raspravljen, idemo dalje
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a S57S » 02 Okt 2006, 12:17

EF pravi: Problem sa Gamma ili T-Match je što velika večina ljudi ne ume da ih uradi kako treba pa je onda teško podesiti da SWR bude 1:1 što je realno uvek moguće.

7S še enkrat, brez ''Om''-ovega zakona, vljudno prosi za obrazložitev tehnike izdelave G ali T Matcha za visokih 144 MHz, na način - da se ih uradi, AKO postoji put, kako treba. I to jest - KAKO? Keramika?

Lep pozdrav iz Slovenije, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: DK7ZB izgorena prilagodna sekcija

OdgovorNapisal/-a s53ww » 02 Okt 2006, 12:40

Ziv'!

[quote="9a4qv"]Pozdrav,

Desava se i vama slicno?
Ako da, zasto, a ako ne opet zasto?
:-?

[url]http://www.rkp.hr/9a4qv/Burned%20matching3.jpg[/url]
[url]http://www.rkp.hr/9a4qv/Burned%20maching2.jpg[/url]
[url]http://www.rkp.hr/9a4qv/Burned%20matching1.jpg[/url]

Adam[/quote]

Kaksen koaksialni kabel pa si uporabil? In ali je sel skozi ta transofrmator "legal power"?

Odprt dipol je sicer za 2m&up zelo(!) slaba resitev, pa naj ga dk7zb se tako zagovarja...

Ce bos vztrajal s taksno prilagoditvijo, potem realiziraj 25 ohmski lmb/4 transformator is dveh cevi ...

73 de Robi7s53ww
s53ww
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 11 Maj 2003, 19:13

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 02 Okt 2006, 18:32

Aleksander

Trenutno sam na odmoru na Zlatiboru i kod sebe nemam nista od mojih ham dokumenata i programa. Kad se od nedelje vratim kuci mozemo se dogovoriti da ti dam neke detalje i korisna pomocna sredstva koja bi ti pomogla.

U svakom slucaju i dalje ostaje poznati nedostatak sa "krivljenjem" glavnog snopa, vise statickog shuma nego kod savijenog dipola ali i kako Gamma ili T-Match prilagodjenje uraditi za "legal power" a da se ne desava nesto slicno ovome kod Adama.
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov