balun

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a 9a4qv » 14 Mar 2006, 22:10

Pozdrav,

Adi pravo zboris, upravo razmatram kako sloziti njegove nove yagice (13 i 9 el), istina Ta je najnizi od svih izlistanih antenna, "u tom grmu lezi zec".

Adam
9a4qv
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 02 Mar 2006, 01:11

Low noise antene

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 15 Mar 2006, 23:16

Pozdrav svima na forumu

Adiju sam vec u licnom mailu rekao a evo da kazem i svima

Tajna niske temperature antene je u sto vise potisnutim side lobovima, nista vise od toga.

Velika je greska sto ljudi "isteruju" F/B na 30 i vise dB, bez ikakve potrebe, jer je sve oko 20dB dovoljno. Isterivanjem F/B gotovo direktno se izbacuju side lobovi koji su najveci krivci za lose shumne katakteristike antena jer bas oni skuplju shum; atmosferski, man made, kosmicki, shum zemlje ...

A temperatura antene niza za 30°K mnogo vise vredi nego 0.2dB vise pojacanja i neuporedivo vise od >30dB F/B

Pozdrav
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a s56a » 16 Mar 2006, 00:24

Ova logika velja v primeru enakomerno rasporejenega ssuma kot recimo pri EME. V danasnjem realnem zivljenju so pomembnejse motnje sosednih postaj in treba narediti statistiko kot v primeru S53WW.

Na KV ima smisla projektirati fiksne usmerjene antene z cim vec ojacanja proti stevilcni ZDA. Glavni QRM so EU Rusi in je front/side razmerje pomembno. F/B niti ne ker ni mocnih postaj v Indijskem oceanu.
V primeru fiksnih anten proti JA pa ni zanemarljiv vpliv Juzne Amerike. To se da izkorisiti pri dvosmerni RX Beverage. Pri rotirajoci KV Yagi pa kaksnih 20 dB F/B vedno prav pride. Zraven sse vertikalka brez rotatorja.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 16 Mar 2006, 15:49

Mario vse kar si dodal je ze Popa napisal v prejsnjem postu 8)
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56a » 16 Mar 2006, 17:09

Mogoce ne zastopis razliko med notch in band rejection filtrom? Ali pa integralom povrsine?
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 16 Mar 2006, 18:22

Mogoče ti ne razumeš zgoraj napisanega s strani YU7EF?
Saj ti je jezik razumljiv, mar ne?
Manj side-lobov-manj UA, FB pri nas sploh ni vazen, ne ko delamo E niti ko delamo USA. Mene se nikoli na nobenem frekvencnem obsegu nu motil nihce iz SA. Ampak TH6 je najbrž boljši???? In nikoli nisem nikogar izgubil zaradi dB manj ojačanja.
O sitih pa raje pouči kakšnega mlajšega operaterja. Pa o matematičnih funcijah tudi.
Včasih me spominjaš na Mariota Špinela citiram Mlakarja : "Od njega ni blo nankar koristi, nankar škode, od njega ni blo....."
Če je že govora o antenah in o Robiju, je še najbolj važno, da se obračajo. In to čim več.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Shum antena

OdgovorNapisal/-a YU7EF » 16 Mar 2006, 22:23

Mario, kad govorimo o shumu antena, podrazumeva se da govorimo o VHF/UHF/SHF antenama. Prica o temperaturi antene na HF nema nikakvog smisla i nije vredna trosenja reci. Cak i Beverage se ne zasniva na niskoj temperaturi nego potisnutim side lobovima koji nas "oslobadjaju" lokalnog QRM a shum samo i presudno zavisi od atmosferskih prilika.

Lako je sa mocnim PA koji su nam sada svima lako dostupni, pa cak i jeftini, biti u situaciji da nas cuju. Mnogo je teze i vaznije da mi cujemo one koji nas zovu sa malom yagicom i 25w jer oni cesto i uglavnom donose presudne poene i mnozitelje. Big gun stanice uglavnom svi cujemo i uradimo u svakom takmicenju.
Pop, YU7EF
YU7EF
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 14 Mar 2006, 22:17
Kraj: Pancevo

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Mar 2006, 02:31

Malo sem osvezil G/T spomin s podarjeno knjigo "Radiokomunikacije", S53MV, FE, LJ 2005. EME se ne omenja ampak izkljucno sateliti. Stranski snopi so takrat pomembni ker pobirajo ssum zemlje na 300K zraven signala, ki prihaja iz neba z manj kot 10K temperature ozadja.

O pomembnosti G/T pri UKV tropo zvezah in KV z veliko atmosferskega ssuma bi rad vec slisal!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56izw » 17 Mar 2006, 08:46

še malo pa boste zgradili vesolsko ladjo (vsaj zame) :(
še sreča , da sem vprašal samo kako se naredi balun in ne dindamid :D

ja z veseljem prebiram vašo (debato) morda bi kdo, kdaj organiziral kakšen pitnik , da se razreši debata glede ... in se spoznamo tudi v živo (uporabniki tega foruma) :wink:


lep dan ! izgleda da bo sonce :D
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov