HB9CV

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a s57k » 24 Feb 2006, 10:21

Pozdravljen Mario,

Osnovni križ (7 Mhz) je na višini 25m. Dodani so podaljški iz fiberglas palic, na katere so pripeti vogali žičnega x-beam-a za 80m. Napajanje je izvedeno na višini 30m, očitno prenizko, da bi lahko dobil vsaj približne rezulatate 40m beamu. Čeprav vsa literatura govori o nekaj nižjem vertikalnem kotu pri faziranih sistemih napram antenam s pasivnimi elementi, mi to ni kaj dosti pomagalo. Odnos F/B je na tej višini zanemarljiv. Za primerjavo sem postavil dve fazirani vertikalki (F/B približno 20dB) in dobil do 2 S stopnji boljše rezultate pri DX-ih.
Poizkusil sem tudi ugotoviti medsebojni vpliv obeh anten( mislim na 40m in 80m x-beam-e), pa ni bilo nekih konkretnih rezultatov.

Postavil si točno tisto vprašanje, na katerega odgovor mi je že nekaj časa jasen - antena je prenizko! Vendar, kdor ne proba, ostane samo pri teoretičnem znanju. Ker še vedno iščem pravo kombinacijo anten na enem stolpu, sem pač poskusil tudi s to anteno.
Verjetno bo na koncu skrajšani vrteči dipol na vrhu ali pa dve fazirani vertikalki.

73, Sandi S52OP
s57k
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:41

OdgovorNapisal/-a s56a » 24 Feb 2006, 11:50

S52OP> Vendar, kdor ne proba, ostane samo pri teoretičnem znanju.

Moje teoreticno znanje je pobrano iz Siemens prirocnika za nacrtovanje KV sistemov. Tamo lepo pise, da dipol mora biti na visini od najmanj 40% valovne dolzine za nizke kote zarcenja.

Prijetno sem presenecen nad stevilom antenskih eksperimentov. Skoda, da tega noben ne opise v CQ ZRS in potem beremo samo zgodovinske prispevke S53BA.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56a » 24 Feb 2006, 11:58

BTW pred dnevi sem dobil ARRL 2005 CD z QST, QEX in NCJ. Zanimiva znanstvena raziskava nekega Italijana okrog SV vertikalki in ugotovitev, da 0,07L s klobukom ze zadosca. To je samo 6 m cevi za 80 m GP. Seveda z velikim stevilom radijala.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Feb 2006, 17:49

s56a napisal/-a:BTW pred dnevi sem dobil ARRL 2005 CD z QST, QEX in NCJ. Zanimiva znanstvena raziskava nekega Italijana okrog SV vertikalki in ugotovitev, da 0,07L s klobukom ze zadosca. To je samo 6 m cevi za 80 m GP. Seveda z velikim stevilom radijala.


Človek ne bi verjel ampak, ko poizkusiš, prej ali slej izpod štrleče cevi nastane gozd v pravem pomenu besede :o
Na 9A1P je šlo po novem pod vertikalko kakšen km žice. Davor pravi, da je razlika ogromna, v primerjavi s prejšnjimi 9-timi.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s56a » 24 Feb 2006, 20:10

Do enake ugotovitve okrog radijala je pred kratkim prisel W3LPL!
s56a
 

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov