Izkušnje z vertikalnimi antenami za KV

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a s57vw » 13 Dec 2005, 21:04

Pozdrav vsem!
Najprej odgovor Aleksandru. RF choke sem napravil preprosto tako da sem zadnjih 7m (22ft) kabla pred anteno zvil v 10 ovojev in vse skupaj fiksiral z vezicami in izolit trakom. Je pa dolžina kabla in število ovojev različno za vsak band, pa tudi glede na vrsto kabla se razlikuje. Tabelo in opis sem našel v ARRL-ovem priročniku. Tako zvit kabel naj bi zmanjševal tokove, ki se pojavljajo zaradi indukcije v opletu kabla in lahko, če so ti tokovi dovolj veliki, poškodujejo radijsko postajo pa tudi sam kabel verjetno zaradi tega seva, kar sklepam po tem, da so motnje na TV, potem ko sem npravil RF choke, izginile. Ne vem pa, če je učinkovit tudi proti udarom sterle.
Pri dipolu za 3,5 Mhz pa sem opazil, da je postal po tem bolj "širok" tako, da imam sedaj dober SWR na celem bandu. Kaj se točno dogaja, ko napraviš teh nekaj ovojev kabla pred anteno ne vem, vem pa, da stvar deluje.
Dobra je Vinkova ideja za napajanje vertikalke z Gama matchem, ob priliki, če ne bo zima premrzla, jo bom prizkusil. Sam sem že poskusil zmanjšati šum z spajanjem dušilke med žarilec in radiale, vendar nisem opazil kakšne razlike. Vinko prosim, če lahko napišeš kaj več o tem, predvsem dimenzije gama matcha, in velikost kondenzatorja me zanimajo.

Lep pozdrav!

73 Ivo S57VW
s57vw
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 06 Maj 2004, 20:46
Kraj: vir

OdgovorNapisal/-a S53F » 14 Dec 2005, 00:32

Pozdrav!
Ivo na kratko ti bom opisal gama match, lahko ti pa tudi pošljem v elektonski obliki točen načrt in dimenzije, samo elektonski naslov povej.
Jaz uporabljam zložljive vertikalke iz aluminija, kos je dolg 2,5 m tako, da gre cela v avto.Zadeva je lahka in jih z lahkoto postavim sam.Ponavadi uporabljam štiri v fazi za 7mhz in samo v contestih.Doma nimam prostora za kaj takega.Gama match je dolg 2 m in 20 cm širok.Vertikalko sem enostavno prevrtal na višini dveh metrov, skozi porinem železno palčko z navojem in privijem z obeh strani.Na koncu železne palčke pa privijem 2 m dolgo žico, ki jo na spodnjem koncu fiksiram z izolatorjem, da lepo stoji v razmaku 20 cm.Za kondenzator vedno uporabljam kos koaksialnega kabla, ki znaša priblizno 1,5 m to je priblizno 150 pf.Za 100 w moči je čisto dovolj rg 58.Ko anteno uglašuješ počasi režeš ta kos kabla, stem spreminjaš kapaciteto in ko SWR dobiš 1:1 je dobro da na koncu oplet malo odrežeš in dobro izoliraš, da ne pride voda zraven.Seveda mora biti ta kos kabla na začetku malo daljši kot 1,5 m, da ne boš začel s premajhno kapaciteto.
Toliko za enkrat.
73 de Vinko S53F
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a s56a » 14 Dec 2005, 02:57

Vinko, 2 m zice bi lahko prisparal, ce bi na vijak pritrdil oplet koaksijalca, na priblizno 2 m prerezal oplet za 1 cm in spodnji del spojil na podnozje vertikalke :-) Simulacija z EZNEC pokaze, da bi bilo to dovolj narediti na 1,4 m. Za cevi so vedno boljse objemke kot vrtanje luknji.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S53F » 14 Dec 2005, 10:14

Mario seveda se da tudi na tak način narediti, ampak jaz sem opisal moj način.Glede luknje je res bolje narediti objemko, luknja je bila zame bolj enostavna.Tudi z eznec programom sem naredil simulacijo moje vertikalke in pokaže točno enako kot je v praksi.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a s56a » 14 Dec 2005, 14:46

Zelo sem vesel, da najmanj tri radioamaterja znajo narediti KV vertikalko!

Navelican sem ponavljajocih se vprasanj o kupljenih postajah in antenah.

Zanimivo, da vsi ko znajo nekaj narediti, to sse dobro "podrajvajo" z VF!

Z izjemo S54S Profesorja, ki se noce nauciti QRQ CW :P
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55o » 15 Dec 2005, 01:02

Po Mariotovi želji dodajam Power point predstavitev

Antennas Demystified : N7WLO (1Mb)

Zanimivo branje za vse, ki bi radi malo osvežilli znanje o antenah.
lp
B

p.s. Če rabite še kaj za postavit na leo, pošljite na moj email.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S57S » 23 Dec 2005, 18:01

Da ne bi solata prenehala rasti ...

Sedaj sem pocinkano vodovodno 7 MHz vertikalko že dodobra stestiral in reči moram, da kar ne morem verjeti, kako dobro deluje. Na oddaji. Na sprejemu pa je zelo različno. Včasih je popolnoma neuporabna za poslušanje, v zelo redkih primerih pa se recimo Japonci slišijo izredno čisto in brez problemov. Žal, kot pravim, - redko. Potrebna bo nekakšna sprejemna antena.

Toda na oddaji ...

Na oddaji pa za anteno, ki ima krožni diagram sevanja in ob predpostavki, da gre le za en element, dobesedno blesti. Če je na voljo vsaj nekaj več kot 100W, pa še toliko bolj. V nekaterih PILE-upih sem se zanalašč oglasil s 100W in prav tako ni bilo težav. Z okoli 500W sem vedno na vrsti med prvimi. S približno takšno močjo na oddaji je priletel na CQ že marsikateri ZL in VK. Popoldanske ''Long Path'' - VE7 in W7 postaje se pridno oglašajo na moj CQ. Smetana na torti, pa je bil FO/N6JA. Od mene je dobil raport 339, tudi ponoviti mi je moral kar nekaj relacij. Jaz sem od njega dobil 579! Razlika med sprejemom in oddajo je tu nekje. 449 na sprejemu, nazaj pa mi dajejo 579.
JE7IZM/JD1 sem včeraj komaj slišal, nazaj pa mi je dal raport 55, v moje veliko veselje in
v veselje pilotskih JA postaj, ki so tulile: Good, contact, Goooooood contact ...
(Pred tem je nekaj EU postaj zastonj in napačno poskušalo uganiti raport. Zviti
''Minamitorishima'' operater nikoli ne da enak raport. Precizni Japonci pač)

Resnično toplo priporočam takšnole full-size igračko vsem, ki vertikalke do sedaj še niste slišali ''na delu''. Splača se poskusiti in veselje bo veliko.

Pravijo, da vertikalke enako slabo sevajo v vse smeri. Zaradi takšnih izjav sem se jih
tudi sam dolgo branil. Mislim, da si zaslužijo več ''občinstva'' v S5.

Kot zanimivost za čas božičniških kislih kumaric, sem solato ponovno grel,

Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s56a » 24 Dec 2005, 00:33

S57S> Na oddaji pa za anteno, ki ima krožni diagram sevanja in ob predpostavki, da gre le za en element, dobesedno blesti.

Seveda blesti, pod optimalno nizkim DX kotom tezko dosegljivim z dipolom na 10 m visini! Potreba po vec kot 100 W VF je bolj psiholoske narave. Pomaga pri prodaji linearnih ojacevalcev.
s56a
 

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov