ANTENA ATLAS 120

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

ANTENA ATLAS 120

OdgovorNapisal/-a S53SI » 26 Sep 2005, 08:07

Pozdrav!

Imam vprašanje za vse mobilne operaterje.
Skupaj s postajo Yaesu FT857 sem kupil tudi "mobilno" anteno ATLAS 120, ki naj bi "pokrivala" vse bande od 7 MHz do 430 MHz. Skupaj z omenjeno postajo bi se morala antena sama tjunati na ustrezni frekvenci, vendar ... Vsa stvar še kar dobro dela na 50 MHz, na 144/430 pa za silo, na ostalih frekvencah pa je SWR bisteno previsok. Ali ima kdo izkušnje s to anteno? Ali gre še za en "nateg" prodajalcev/proizvajalcev??
Anteno imam montirano na magnetni nosilec in vse skupaj na večji kovinski strehi. Magnet sem zamenjal z drugim, pa je rezultat isti. Pri tem druga antena za 28 MHz na istem mestu in istem magnem nosilcu dela BP.

HILFE!!

73 de Ivan, S53SI
S53SI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 25 Sep 2005, 01:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56al » 26 Sep 2005, 11:27

Pozdravljen Ivan,

Predpostavljam, da je govora o anteni ATAS-120 in ne ATLAS? Sam nimam praktičnih izkušenj s to anteno, vendar koliko sem bral postinge amaterjev v FT-100 in FT-857 Yahoo grupi, zahteva antena ATAS (Automatic Tunable Antenna System) direkno električno povezavo s streho avta ali večjim kovinskim predmetom (kovinski okvir, etc.). Magnetni nosilec ne pride v poštev. To naj bi pisalo tudi v navodilih? Antena je predvsem namenjena za obsege 7MHz do 50MHz, 2m deluje bolj pogojno, 3,5MHz pa samo ob res dobri "zemlji", t.j. npr. velika plehnata streha, keson poltovornjaka, ipd.

Večina amaterjev, ki to anteno uporablja, je z njo zadovoljna pod pogojem, da se vzame v račun izkoristek, ki je pač izvedbi in velikosti primeren. Obstaja tudi KIT radialov, da se da antena uporabiti kot miniaturna stacionarna.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56oa » 26 Sep 2005, 20:40

Jaz sem si tudi malo ogledoval to anteno in ocene ter izkušnje na raznih user grupah:
Reč nujno rabi dobro zemljo. Torej za mobilanje odpadejo magnetni nosilci, saj reč mora imeti res dobro ozemljitveno povezavo s šasijo avtomobila.
Za fiksno delo je za spodoben SWR najbolje izdelati četrtvalne rezonantne radiale za željene bande.
Izkoristek antene je seveda, še posebej na nižjih bandih, izredno nizek. Da se ga izboljšat z daljšim glavnim sevalnim elementom (whip).

Sicer pa saj poznamo štorijo, da antena dolžine 2m ne more bit kaj spodobnega na kratkem valu.

Po mojem je ta antena dokaj drag špas. Sam sem tudi razmišljal o njej, vendar sem se odrekel ideji po daljšem prebiranju na raznih forumih. Je škoda zapravljat skoraj 100 jurjev SIT na anteno, katere izkoristek je enak par metrom žice povezane na MTFT balun. Pa tudi tista motorizirana elektronika v ATAS-120 se mi ne zdi preveč trdoživa za kako slabo desetletje eksploatacije, ki si jo zasluži ob taki ceni.

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S53SI » 26 Sep 2005, 21:56

Pozdrav za vse!

Hvala za odgovore, oba (Ognjen in Sandi) mislita enako, pa saj drugače niti ne more biti. Sandi je omenil navodilo, kjer res piše, da magnetni nosilec ni primeren, uporabili pa so dovolj "butast" razlog - magnetni nosilec je preslab, ker je premer antene dokaj velik in je temu primeren tudi zračni upor. Res pa je, da se kovinska streha na naši bajti relativno počasi premika in ni kake večje bojazni, da bi mi anteno zaradi tega kar "odtrgalo" zaradi hitrosti.

Anteno sem nabavil bolj iz komoditete, kaj češ, salonski radioamater.
No, malo bolj res je, da imam občasno na terenu kakšno uro časa in bi bilo zelo fajn na brzino privlečt zadevo iz prtljažnika, pa na streho in gremo naši. To mi je z anteno za 2m/70cm kar lepo uspevalo (NR-790), za 28 MHz tudi imam za silo mobilko, za drugo pa ...
Sicer pa vem, da brez nič ni nič (ali pa je nič, kakor se vzame), v kateri kanti pa bo zadeva končala, bo pa čas pokazal.
73 de S53SI - Ivan
S53SI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 25 Sep 2005, 01:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56al » 27 Sep 2005, 06:56

Ali je na avtu kakšna kovinska površina, kamor bi lahko anteno pričvrstil z objemko, ki bi zagotavljala električni stik? Železen odbijač terenca, okvir za cerado poltovornjaka, ipd... ne vem, za kakšno vozilo gre.

Če bi delal iz avta, ko ta miruje, je rešitev peprosta. Na maso antene priklemaj z močnim krokodilčkom bakreno žico preseka recimo 2,5 mm2, ki bo za obseg na katerem želiš delati dolga 1/4 valovne dolžine in ti bo služila kot radial. Žico lahko kar raztegneš od avta po tleh. Za več obsegov priključiš več žic, lepo je, da jih raztegneš v obliki zvezde, ni pa nujno. Za obsege, ki so lihi mnogokratniki, je dovolj samo ena žica L/4 za najnižji obseg (npr. l=10m za 7MHz in 21MHz, l=7,5m za 10MHz in 28MHz).

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

ATLAS120 v kombinaciji KRON-TELEKOM

OdgovorNapisal/-a S53SI » 20 Okt 2005, 06:53

Pozdrav vsem!

Pred časom sem spraševal, kako se obnaša mobilna antena ATLAS120. Malo za tem sem ugotovil, da se antene ne da uglasiti na posamezne frekvence preprosto za to, ker je pokvarjena. Vse skupaj sem odnesel v Kron Telekom, kjer so mi zatrdili, da jo bodo takoj poslali v popravilo oziroma zamenjavo. Po kakšnih treh tednih, ko je bila nova antena že 10 dni na poti v Kranj, so mi končno povedali, da temu ni čisto tako, ampak da bodo v Belgiji (Nizozemski ??) anteno popravili, vendar nimajo enega dela, ki ga čakajo iz Tokia. Stvar bo po novem gotova čez kakšne tri tedne.

Nauk zgodbe:
Če je kdo že tak osel in kupuje te stvari pri nas, sploh pa pri tako korektnem dobavitelju, kot sem to storij jaz, naj preveri če zadeve delujejo na LICU MESTA, preden zadevo plača, saj si garancijo lahko vtakneš v r.., ker tako ne veš, ali in kdaj bodo zadevo popravili.

Pa še to: izgleda, da je imel kolega (ki ga vsi dobro poznate) prav, ko je rekel, naj ne kupujem tega sranja, ker bom imel težave.
Če bo komu tale zgodbica koristila, bom prav vesel. Kaj na vse to pravijo Japonci, bom pa napisal v naslednji novički, takoj ko dobim njihov odgovor.
73 de S53SI - Ivan
S53SI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 25 Sep 2005, 01:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57BI » 20 Okt 2005, 07:38

Če od nakupa ni minilo več kot dva meseca, ti MORAJO na tvojo zahtevo pokvarjeno stvar ali zamenjat ali vrnit denar ali dat servisirat ( zastonj) ali ti vrnit del denarja (če bi bila kakšna lepotna napaka). Eno od teh štirih svari lahko izbereš. To nasplošno velja za vse stvari ki jih kupimo. Bolj natančno piše v zakonu o varstvu potrošnikov.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Zakon o varstvu potrošnikov

OdgovorNapisal/-a s52jtxx » 20 Okt 2005, 10:21

Zakon govori o odpravi napake v 45 dneh....... Torej, pridno v akcijo:)
Sicer pa sem sam uporabnik ATAS 120 in meni deluje zelo dobro. Montirano imam na blatniku terenca. Podnože (konektor) sem nabavil pri WIMO.
73 de S52JT
s52jtxx
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 07 Avg 2003, 14:32
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a s51fu » 20 Okt 2005, 11:38

HI Ivan,
Pred kaksnimi 15 leti sem imel prijatelja v Parizu,
ki je bil tam na enoletni specializaciji
in je imel predhodnico taksne antene, kot jo imas ti.

Celo leto sva imela redne packet zveze na 14 MHz,
njegov signal pa je vedno bil med normalnimi.
Stanoval pa je v mansardnem stanovanju,
ki je imelo kovinsko streho.
Ce se prav spomnim, je originalni sevalni element
podaljsal z par metri dodatne zice na sosednjo hiso.
Rekel mi je se, da je to anteno nasel
v trgovini za opremo jadrnic ter da ni bila poceni.

Po enem letu je odsel domov v Kanado,
pa sva se izgubila .....
------------------------------------------------------------
Rad pa bi te vprasal,
kako si pogruntal,
da je tvoja antena bila pokvarjena?

gl, DD+
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a S53SI » 30 Okt 2005, 00:17

Pozdrav!

Kako se bo zabava odvijala bomo videli!

Odgovor Danilu, S51FU:
Ko sem anteno končno pogledal podnevi in v sobi, sem kaj hitro ugotovil, da se pri ročnem ali avtomatskem tuningu dogaja samo ropot, vsa zadeva pa se tudi slučajno ne premika po višini, kar naj bi sicer počela. Menda je odpovedal neke vrste polžasti prenos ...
73 de S53SI - Ivan
S53SI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 25 Sep 2005, 01:32
Kraj: Ljubljana

Jejhata ... jejhata ....

OdgovorNapisal/-a s51fu » 30 Okt 2005, 00:30

Zdaj si mi pa dal misliti .....
Ali v navodilih pise, da bi moral radiator lezti ven, pa noter?
Mocno dvomim v kaj takega ....
Uh, ... bo se hec, ko pridemo do resnice!
Hihaho, ... ohoho!
gl, DD+
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a s57x » 30 Okt 2005, 11:02

Mogoče bo to kaj pomagalo:

http://www.k0lee.com/atasdir/ATAS-120Te ... lement.pdf

73 Jura, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S53SI » 30 Okt 2005, 13:06

Pozdrav za vse!

Jure, hvala za podatke oziroma link, kjere je na PDF-ju lepa slikca, kakšna je struktura antene. Verjetno je motor v spodnjem delu antene samo zato, da se muhe na zgornjem delu sevalca veselo vozijo v ringelšpilu.

Hihaho ....
73 de S53SI - Ivan
S53SI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 25 Sep 2005, 01:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56a » 31 Okt 2005, 11:16

Ucinkovito zarcenje anten se doseze z dolzino od najmanj 1/10 valovne dolzine. Pri tej anteni se to lahko pricakuje nad 20 MHz. SWR je druga zgodba, ki se najucinkoviteje resuje z umetnim bremenom :-)
s56a
 

garancija?

OdgovorNapisal/-a s51fu » 06 Nov 2005, 20:29

Ali je popravljena antena ze prisla nazaj?
gl, DD+
Uporabniški avatar
s51fu
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: LJ

Naslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov