Moja prva antena

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Moja prva antena

OdgovorNapisal/-a s52d » 06 Mar 2024, 09:19

Hoj!

Kmau bom zopet ponovil webex predavanje o tem, kako narediti prvi KV QSO od doma.

Po izpitu je prva muka izbrati pravo anteno: kupi oglasov, reklam, brez pravih komentarjev.

Moj klasičen nasvet: počakaj malo, delaj iz kluba, prinesi fotke in načrte v klub in malce predebatiraj možnosti,
obišči HAMa s podobnim QTH, povabi ELMERja na kavo, preberi ARRL Antennabook.

Eni imamo hišo, drugi so v bloku z ali brez dostopa do strehe in podobno.
Kakšne so dobre (in slabe) izkušnje? Kak nasvet novemu HAMu, kaj je vredno narediti ali kupiti?
Rad bi dodal še kakj izkušenj poleg mojih dveh.

73 TNX
Iztok, S52D
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

YU3TEW/YU3FK, 1975 leta

OdgovorNapisal/-a s52d » 06 Mar 2024, 09:36

17 letni mulc sem končno dobil Kenwood TS-520.
V klubu sem postajo preveril, vse OK. Doma sem še čakal soglasja za zares anteno.
Takrat smo imeli samo 5 pasov: 80,40,20,15 in 10 metrov.

Prvi večer sem vrgel nekaj metrov žice čez balkon (blok na sedanji Dunajski, zraven Astre),
navil 13 ovojev žice na steklenico Wyborowe vodke (polna ima boljši Q faktor), dodal RX vrtljivi kondenzator in naredil SSB prve QSO na 14 MHz. Takole TEW anteno smo še kdaj uporabili ...

Prvo sem postavil dvojni dipol za 80/40 m (tudi na 15 m je lepo delal) čez Einspielerjevo ulico.
Na 6 m železno vodovodno cev sem dodal še 2 el Quad.

Par let kasneje sem se odselil. Na vodovodni cevi so sosedje postavili skupinsko anteno za TV.
Dobrih 30 let sem preživel brez omembe vrednih KV anten, potem pa ...

73
Iztok
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

S52D, 2016 leta

OdgovorNapisal/-a s52d » 06 Mar 2024, 09:56

Nekaj let pred upokojitvijo mi je bilo dolgčas v QRL.
Goran, S55OO mi je posodil SDR KV RX in sem se začel malce igrati.
KV me je pritegnil in zavedel sem se, kako sem ga pogrešal 30 let.

Prvo postaja: nekaj poceni: če mi ne bo všeč, bo pač še ena škatla v zbirki.
FT450D je prišel, skupaj z antenami, rotatorjem in kabli. Pa tudi plastično vrvico, konektorje, izolatorje itd.

uh uh: 11 KV bandov imamo. Plačevalci članarine ZRS/IARU so omogočili uspešno lobiranje v ITU in WARC/WRC konferencah. Kako jih pokriti?


Prva antena je bila dipol za 80 in 40 m. Ravno 33 metrov sem imel do sosedove smreke.
(za mlajše kolege: nekoč smo si s sosedi pomagali, tudi tako, da posodiš smreko).
Na streho sem postavil spiderbeam. Še trije bandi ...

10 MHz sem prvo kar s TEW anteno rešil, nato sem na ograjo postavil veritkalko z dvema dvignjenima radialoma za 30m in 40m. Prav je prišla še na 50 MHz, pa tudi na drugih pasovih.

Ko je sosed podrl smreko, sem šel na inv-L vertikalko za 160m, ki jo imam tudi za 80 in 60m.

Na 50 MHz sem delal EU zveze, dokler nisem postavil še 6 elemento yagi. Potem so prišli DXi.

No, ta zgodba je na qrz.com in [url][/https://lea.hamradio.si/~s52d/url]

Kaj je bilo narobe: Namesto trapastega dipola (dipol s trapi) bi se bolje obnesla long wire (dolga žica). Spiderbeam ni preživel zime: najbrž sem bil šlampast pri sestavljanju.

73 gl
Iztok, S52D
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

Re: Moja prva antena

OdgovorNapisal/-a s56a » 08 Mar 2024, 02:23

Sreča je problem 9 KV radioamaterskih območji rešen z 40m žice ter Tesla feritnim transformatorjem z razmerjem od 1:9 ali več. Danny, E73M, N4EXA je uspešno spravil Fucs anteno iz leta 1925 na 50 Ohm koaksialni kabel in obogatel s podjetjem Myantennas.com. Polvalovni dipol za 80m se napaja z visoko impedanco na enem koncu ter resonira na vseh harmonikih EFHW. Edino je pri nas težko dobiti 40m placa :-)
s56a
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 11 Jan 2024, 19:16


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov