Vprašanje za anteno za KV-6m HV9V-X

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Vprašanje za anteno za KV-6m HV9V-X

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 25 Jan 2005, 18:03

Zanima me če ima kdo zgoraj omenjeno anteno,kako se kaj obnese v praksi,ker jo bom najbrž nabavil.
Lep pozdrav.
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 451
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: Vprašanje za anteno za KV-6m HV9V-X

OdgovorNapisal/-a S58F » 26 Jan 2005, 00:08

s56vgl napisal/-a:Zanima me če ima kdo zgoraj omenjeno anteno,kako se kaj obnese v praksi,ker jo bom najbrž nabavil.
Lep pozdrav.


Hi.

Moj nasvet:

Za ta denar.. (je kar draga,če mislis kupiti novo..) dobiš
3EL. 20-15-10 (ECO- "second hand") ...napneš še en simpel dipol 80/40m
(na 1/4 l višine)..in 100% boš dosegel bolše rezultate kot z HV9V-X.

GL de S57LWE

PS.
To je samo moje "glasno" razmišljanje ... odloči se pa sam!!!! :lol:
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

Re: Vprašanje za anteno za KV-6m HV9V-X

OdgovorNapisal/-a S57XX » 26 Jan 2005, 07:32

S57LWE-ERIK napisal/-a:
s56vgl napisal/-a:Zanima me če ima kdo zgoraj omenjeno anteno,kako se kaj obnese v praksi,ker jo bom najbrž nabavil.
Lep pozdrav.


...

Moj nasvet:

Za ta denar.. (je kar draga,če mislis kupiti novo..) dobiš
3EL. 20-15-10 (ECO- "second hand") ...napneš še en simpel dipol 80/40m
(na 1/4 l višine)..in 100% boš dosegel bolše rezultate kot z HV9V-X.

GL de S57LWE

PS.
To je samo moje "glasno" razmišljanje ... odloči se pa sam!!!! :lol:


Erik, pri vsej zadevi si "pozabil" stolp ali vsaj neko cev, rotor, prostor, ki ga za to potrebuješ, nimaš WARC bandov in še kaj bi se našlo.

Luka res ni povedal, zakaj ga zanima RAVNO ta antena. Če bi bilo kaj več informacij, bi bila lahko glasna razmišljanja v tvojem stilu bolj plodna.

Zdaj pa Luka, lahko poveš kaj več? Kja te privlači pri tej anteni (morda vsi bandi), oziroma kaj te omejuje, da si nebi postavil kaj "večjega" (omejen prostor)?

Da se razumemo: tudi z multiband vertikalkami se da narediti veliko (iz lastnih izkušenj), le izkušnje na bandu moraš nabrati. Za nabiranje izkušenj je vertikalka in 100W postaja idelana.

Tisti, ki naredi izpit in začne takoj razbijati po bandu z KW, verjetno ne bo znal nikoli pravilno poslušati, kako band "diha", verjetno se ne bo nikoli naučil, kdaj je pravi čas da nekoga pokliče, ker ima občutek, da je na bandu glavni. Tako je s tem ...

Jure
Zadnjič spremenil S57XX, dne 26 Jan 2005, 07:49, skupaj popravljeno 1 krat.
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S50DX » 26 Jan 2005, 07:44

Luka živijo...

Predlagam ti, da si pogledaš na strani eHam.net pogledaš "pester" izbor komentarjev za različne vertikalke.
Sam sem razmišljal o GAP Titan DX vendar mi je potem pot "prekrižala" Diamond CP6 antena. :lol:

Sem pa nekje zasledil, da potrebuješ za Butternutove antene še posebej dodati radiale v zemljo
in zato verjetno ni najboljša rešitev za na vrh strehe, če se motim naj me kdo popravi?! :roll:

Sporoči kaj se boš odločil... :wink:

LP
A. 8)
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 26 Jan 2005, 09:38

Hvala vsem za tako izčrpan odgovor.Gre se za to,da bi jo dal na streho hiše,všeč mi je za to ker pokriva vse bande in imam na strehi že dve yagi anteni,tako da bi mi v poštev prišla vertikalka.
Lep pozdrav.
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 451
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: Vprašanje za anteno za KV-6m HV9V-X

OdgovorNapisal/-a S57XX » 26 Jan 2005, 14:05

s56vgl napisal/-a:Zanima me če ima kdo zgoraj omenjeno anteno,kako se kaj obnese v praksi,ker jo bom najbrž nabavil.
Lep pozdrav.


Živjo Luka!

Verjetno si bil že na tem naslovu: http://www.bencher.com/hf9vx.html in si si ogledal osnovne zadeve okrog te antene. Pri anteni vsekakor potrebuješ dodatne radiale (verjetno vsaj po enega na band, dolge po 1/4 valovne dolžine) - boš lahko to napel po strehi?
Lahko si jih narediš sam (žice) ali pa si jih dokupiš (žice oziroma skrajšane zadeve). Ko sešteješ vse to, rata zadeva kar draga - kot je omenil že Erik.

Si si ogledal tudi kaj tegale:

http://www.cushcraft.com/amateur/details.asp?catid=157

Tu ne potrebuješ nič "dodatnega". Sam uporabljam starejšo vertijo - R7 in špila OK.

Obstajajo pa tudi cenejše zadeve (npr: ECO), ki so lahko zelo solidna zadeva za pridobivanje prvih izkušenj na KV-ju. Ko vidiš, ali te je zadeva "potegnila" lahko še vedno vse skupaj zamenjaš in si omisliš kaj "večjega" (in običajno tudi dražjega).

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

HF9V

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 26 Jan 2005, 18:02

Na spletu sem si ogledal to anteno in me zanima naslednje,anteno bi montiral na ograjo za začetek.V prospektu so naslednje možnosti RMK-II to so radiali za na streho,ali se da na streho montirati tudi brez tega.
GRK-to naj bi bili radiali za na zemeljsko montiranje.
ALi,če jaz montiram anteno na ograjo ali potrebujem tudi radiale ali ne in kako je z ozemlitvijo.Stanujem namreč v hiši in bi bla antena v isti višini kot so strehe drugih hiš,ker filter bi potem moral imeti,da ne bi slučajno motil sosede okoli.
Če kdo kaj ve o tej anteni naj mi prosim pomaga.
Hvala.
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 451
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: HF9V

OdgovorNapisal/-a S57XX » 27 Jan 2005, 08:23

s56vgl napisal/-a:Na spletu sem si ogledal to anteno in me zanima naslednje,anteno bi montiral na ograjo za začetek.V prospektu so naslednje možnosti RMK-II to so radiali za na streho,ali se da na streho montirati tudi brez tega.
GRK-to naj bi bili radiali za na zemeljsko montiranje.
ALi,če jaz montiram anteno na ograjo ali potrebujem tudi radiale ali ne in kako je z ozemlitvijo.Stanujem namreč v hiši in bi bla antena v isti višini kot so strehe drugih hiš,ker filter bi potem moral imeti,da ne bi slučajno motil sosede okoli.
Če kdo kaj ve o tej anteni naj mi prosim pomaga.
Hvala.


Živjo!

Si si prebral tudi navodila za sestavo in uporabo antene, radialov za zemljo (GRK), radialov za na streho (RMK-II) oziroma dodatka CPK, kjer ni možno potegniti radiale? Dobiš jih tule: www.bencher.com/pdf_download.html

Ločiti moraš dve zemlji. Ena je ozemljitev, ki poskrbi za odvod statične elektrike (npr. ob nevihtah), drugo pa je RF ozemljitev, ki poskrbi, da ti antena deluje tako kot je pričakovati. Razlika in potreba po eni in drugi ozemljitvi je opisana v navodilih za sestavo in uporabo antene. Potrebuješ OBE ozemljitvi.

Kako bo z morebitnimi motnjami, je težko napovedati v naprej. Poleg dobre ozemljitve za anteno, poskrbi tudi za dobro ozemlitev postaje. Kaj se bo dogajalo na raznih aparatih pri tebi doma in pri sosedih, je v precejšnji meri odvisno tudi od naprav samih. Lahko boš imel srečo in ne bo nobenih problemov.


Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov