Izbira vertikalne antene

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a s56al » 04 Maj 2019, 07:54

Uvod v škatlo:

Slika


(Groba) Prilagoditev obsegov:
- 17m (L),
- 20m (L+C),
- 80m (največja špula),
- 40m/15m (obsega načeloma ne potrebujeta "pomoči", saj je sevalec sam po sebi impedančno dovolj blizu, da ga potjuna že v TRX vgrajeni tuner, je pa z dodatkom 1uH sevalec na 40m impedančno natančno prilagojen brez vsakega dodatnega "tjunanja").

Na obsegih 30m, 10m in 6m se sevalec prav tako da potjunati z v TRX vgrajenim tjunerjem brez "pomoči" dodatnega C al L.

Slika


Manjši sevalec, manj učinkovit, uporaben predvsem od 30m navzgor:

Slika
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 23 Maj 2019, 19:19

Hoj Sandi,

ravnokar sem meril svoj prvi poizkus z vertikalko, slabih 10m žice od "motalice" sem dvignil ob Spiderbeam fiberglas palici. Za test sem razvlekel dva 10m radiala po tleh. Z ali brez radialov mi je mo VNA pokazal katastrofo: na 7 MHz je približno uglašena s SWR > 3, potem pa še na 14 ravno tako s slabim SWR.

Ali je po tvojih poizkusih pomembna žica? Upal sem, da bo 10m žice resoniralo okoli 7 MHz, potem jo bom pa krajšal, ampak VNA pokaže čisto drugo zgodbo.

Kako dolga je tvoja žica za 40m anteno? So radiali res tako kritični, da se tako zelo pozna pri SWR?

73 de Jure, S52CQ

s56al napisal/-a:Sam imam vertikalko na vrtu sedaj že tretje leto. Fiberglas palica in znotraj pletena instalacijska žica preseka 2,5 mm2. Poskušal sem z dvema višinama, približno 7,5 m in sedaj malo čez 9 m. Ta ta druga se dokaj dobro obnese, 40m in 15m brez dodatnega tjunanja, 30m in 10m brez težav potjuna TRX sam z lastnim (vgrajenim) tjunerjem, se pravi je SWR brez posebne prilagoditve boljši od 3:1. Res pa, da je do postaje pod zemljo in znotraj hiše speljanega približno 20 m koaksialnega kabla (RG-214). In kot je že napisal Iztok, SWR nikakor ni merilo za učinkovitost antene.

Ostale obsege se z nekaj malega domišljije (kondenzatorjev, špulc in kakega releja v oni plastični dozi na fotografiji spodaj) tudi da urediti dokaj preprosto, če je potreba. Tudi 80m, a je pri tej dolžini sevalca in med hribi na 80m obsegu taka antena skrajno neučinkovita.

Višina antene malo čez 10 m, kot je predlagal Iztok, je gotovo boljša kot moja, a tako velike palice žal nimam.

Za trajno postavitev je treba "zemeljske" radiale dati "pod rušo", sicer te bodo ovirali pri košnji trave. Kako globoko, koliko in kako dolge piše na linku, ki sem ga prilepil par postov nazaj. Razen, če imaš ali si od soseda občasno izposodiš kozo in ti trave ni treba kositi ;).

Pri uvodu v objekt je treba urediti prenapetostno zaščito ali vsaj učinkovito povezati oklop kabla na strelovodno ozemljitev. Sam imam v ta namen pod alkatenko, skozi katero je v zemlji speljan koaks, položen valjanec, na globini približno 1,5 m in dolžini nekaj čez 10m. Tudi na strani antene je sevalec ozemljen prek dušilke ter skupaj z radiali na valjanec.

"Dodatna pomoč" zaščiti pred strelo je ločilni omrežni transformator za kompletno radijsko postajo, se pravi vse naprave, ki so kakorkoli galvansko povezane na TRX.

Na debelo bakreno zbiralko v PPS, kamor povezujem naprave, ki jih je potrebno ozemljiti, sem namontiral tudi Alu kovinsko škatlico, skozi katero je prek N konektorjev, našraufanih na stranice škatlice, speljan antenski koaks. Ko je TRX izključen, rele v škatlici dovod iz antene ozemlji, TRX pa loči od antene. Ali pa nasprotno, sem že malce pozabil, kako točno sem pred 2 leti ta rele v škatlici zvezal ;). To isto lahko počneš tudi z ročnim pretikalom. Pri meni sem zadevo "avtomatiziral" z relejem predvsem iz razloga, ker postajo uporabljam pretežno na daljavo, iz drugega konca države...


Slika
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a s56al » 24 Maj 2019, 20:30

Pozdrav Jure,

Večja od obeh mojih KV vertikalk je visoka malo čez 9 m. Natančne dolžine se ne spomnim, je pa nekje blizu 9,2 ali 9,3 m. Sevalec sem namenoma malenkost skrajšal od idealne dolžine L/4 @ 40m, da sem se izognil natančnim L/2 @ 20m. Na ta način je na 20m lažje urediti prilagoditev ob vznožju sevalca na dovodni koaks. Radialov imam tudi sam premalo, trenutno jih je le 6, tik pod površino zemlje, se pravi nekaj (ne več kot 5) cm globoko. So pa različnih dolžin, med približno 5 in 11 m. Radiali so iz mehke izolirane instalacijske žice 2,5 mm2, iz enake žice je tudi sevalec.

Kaj je narobe s tvojo anteno, da se obnaša kot pišeš, ne vem. Ugibam pa, da je težava "pletenica z motalice" - če sem prav razumel, gre za žico, ki jo vojska uporablja (oz je uporabljala) za poljske telefone? Tu sta po mojem (kot pravim, zgolj ugibam) problema dva. Radiali tvorijo z zemljo kapacitivni sklop. Debelejša žica ima proti zemlji večjo kapacitivnost in s tem nižjo impedanco. Drugi problem zna biti, da je pletenica "z motalice" delno jeklena. Jeklo je relativno slab prevodnik, tako da pri taki pletenici preostane kot kvaliteten sevalec zgolj nekaj tankih bakrenih žil...

Moja vertikalka ima na 40m obsegu resonanco blizu 7,5 MHz, merjeno z VNA neposredno pri podnožju antene, izmerjena impedanca pa je dokaj blizu 50 Ohm. Točne številke, ki jo je pokazal instrument, žal ta trenutek nimam pri sebi, niti ne več v glavi, lahko pa ob priliki preverim v svojih zapiskih...

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a s55m » 07 Jun 2019, 17:22

Pri vertikalnih antenah nikoli ne merim prilagoditve, ampak vedno resonanco, kjer je X blizu ali enak nic.
Ce je impedanca antene v resonanci 50 ohm (vertikalka z radiali na zemlji) je to ociten podatek, da je zemeljska protiutez z radiali preslaba.
Vertikalka narejena tako, kot jo opisujes (Jure) bi morala imeti impedanco okoli 30 ohm v resonanci. Ce zelis malo radialov, potem jih lahko dvignes v zrak, da so kaka 2m nad tlemi, a bo uglasevanje take vertikalke prava nocna mora. Ce nalozis kakih 16 radialov, potem bodo rezultati merjenja verjetno postali bolj realni.
PTK najbrz ni tezava.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a s55m » 07 Jun 2019, 17:25

Ce pa se zelis resiti prilagojevanja s 30 ohm na 50 z LC clenom (puristi), napravi vertikalko tako, da bo imela na zeljeni frekvenci realni del impedance 50 ohm, induktivnega (ker je antena daljsa od l/4) pa iznici s serijskim kondenzatorjem.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Izbira vertikalne antene

OdgovorNapisal/-a s55m » 07 Jun 2019, 17:27

V vsakem primeru meris impedance na zeljenih obsegih brez prilagoditve. Od tam naprej je vse samo se matematika.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov