Yagi antena za sprejem

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Yagi antena za sprejem

OdgovorNapisal/-a S56WRC » 07 Jan 2005, 16:03

Lep pozdrav,

sam želim narediti 3-elementno yagi anteno. Pomagal sem si s kalkulatorjem http://www.csgnetwork.com/antennae3ycalc.html, vendar drugih podrobnih informacij o tem kako priključiti anteno na koaksialni kabel nisem najdel. Vesel bi bil, če mi lahko kdo preprosto razloži ali samo za sprejem potrebujem gama match ali kako podobno metodo ... Poleg tega me zanima še to - ali lahko namestim vse tri kovinske prečne elemente na les ali kaj podobnega, ali pa morajo biti med seboj povezani?

Hvala, Rok
S56WRC
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 Jan 2005, 15:56

Re: Yagi antena za sprejem

OdgovorNapisal/-a s57ad » 07 Jan 2005, 17:19

S56WRC napisal/-a:Lep pozdrav,

sam želim narediti 3-elementno yagi anteno. Pomagal sem si s kalkulatorjem http://www.csgnetwork.com/antennae3ycalc.html, vendar drugih podrobnih informacij o tem kako priključiti anteno na koaksialni kabel nisem najdel. Vesel bi bil, če mi lahko kdo preprosto razloži ali samo za sprejem potrebujem gama match ali kako podobno metodo ... Poleg tega me zanima še to - ali lahko namestim vse tri kovinske prečne elemente na les ali kaj podobnega, ali pa morajo biti med seboj povezani?

Hvala, Rok


Zdravo, Rok! Nisi povedal, za katero frekvenčno območje gradiš anteno. Les kot nosilec elementov antene mehansko ni najbolj primeren, razen, če antena ne bo malih dimenzij (za eno od UKV področij). Priporočam ti kovinski nosilec (boom) antene, elementi so lahko priviti direktno nanj. Razen seveda žarilnega elementa, če se odločiš, da anteno napajaš direktno ali, recimo, preko t.im. hairpina... Priporočam ti uporabo gama matcha (še boljši, vendar je izdelava nekoliko kompleksnejša, bi bila delta prilagoditev - delta match). Če nameravaš anteno izdelati za katero od KV področij, lahko kondenzator za gama match izdelaš oz koaksialnega kabla, s katerega odstraniš oplet. Notranji premer cevi gama matcha naj bi v tem primeru ustrezal debelini uporabljenega koaksialnega kabla. Programček za izračun gama matcha lahko tudi najdeš kje na spletu (ali na CDju, prilogi ameriškega ARRL Antenna Book-a), podatek o kapaciteti koaksialnega kabla po merski enoti pa v podatkih za kabel, ki ga boš uporabil.

Veliko sreče pri gradnji in pri uporabi antene!

73 de Mirko, S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s55m » 07 Jan 2005, 18:04

Elementi so med seboj lahko povezani ali ne,razlika je v tem,da dolžine v obeh primerih niso enake.
prilagoditev potrebuješ ne glede na to ali boš oddajal ali sprejemal.razlika je le v tem, da oddajnik lahko uničiš s slabo prilagoditvijo, sprejemnik pa bo z neprilagoditvijo manj "slišal".
Moj predlog je, da se ne igraš s kalkulatorji na web-u ker v nobenem primeru dolžine ne bodo prave, ker je stvar odvisna tudi od višine postavljanja in lastnosti zemljišča.(vsaj za KV)
najbolje je, da uporabiš kakšen že znani in preizkušen načrt od ljudi ki jih poznaš.veliko je ljudi, ki objavljajo na i-netu simulacije, ki v free space načinu delujejo v realnem svetu pa ne.
Srečno!
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov