Vertikalka in vreme

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Vertikalka in vreme

OdgovorNapisal/-a s53v » 27 Jun 2017, 15:14

Zelo Vlažno vreme SWR.jpg
(123.17 KiB) Še ni prenešeno
Zelo suho vreme SWR.jpg
(106.81 KiB) Še ni prenešeno
Kakšen mesec pred IOTO 2017 sem na svoji lokaciji na Krku postavil svojo multiband vertikalko, da preverim,če je vse OK. Na moje začudenje so bile resonance in s tem povezani SWR-ji popolnoma drugačni kot pred meseci,ko sem imel nazadnje postavljeno anteno. Posumil sem takoj na prevodnost zemlje.Priključeno imam kar nekaj radialov, ter zakopano mrežo ( chicken wire 50m2) K sreči sem imel s sabo VNA analizator in potem čakal samo spremenbo vremena. Izmeril sem resonance v vročini in suhem vremenu in potem počakal na nevihto. Med nevihto in potem nekaj ur po nevihti nekaj ur potem,ko je bila antena suha zemlja pa še mokra sem napravil nekaj meritev. CCa 3 ure po nevihti so bile resonance vseh anten od 7 do 28Mhz premakljene navzdol za cca 5%. Zato priporočam vsem,ki bodo poleti postavljali vertkalne ali L antene, da v suhem vremenu postavijo resonance na zgornji del SSB obsega kajti v vlažnem vremenu se bo resonanca premaknila nekam v CW območje. Žal s seboj nisem imel še sonde, da bi izmeril prevodnost zemlje. https://www.dh1tw.de/how-to-measure-gro ... ductivity/

Zanimivo, da naslednji dan,ko sem z vodo namočil zemljo okrog antene ta efekt ni bil tako izrazit.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov