Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a S57W » 15 Jul 2015, 13:42

Zanimajo me vaše izkušnje pri uporabi offset TV satelitskih anten pri uporabi na terenu na SHF in višje (recimo 13 do 3 cm). Običajno sem največkrat videl za to prime fokus antene, offset antene pa zelo redko.
Malo sem brskal po spletu za članki o prepravi klasičnih SAT TV anten za Ku band na amaterske obsege, pa nisem bil posebno zadovoljen z izplenom najdenega..

73, Igor S57W
igor.merkun@gmail.com
S57W
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 01 Maj 2002, 19:39
Kraj: Ljubljana, JN76GB

Re: Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a s55m » 16 Jul 2015, 06:38

Edini razlog, da se ne uporabljajo je ta, da je montaža za zemeljske zveze sila neugodna, saj poem antena "čudno" izgleda.
Pri prime focus antenah imaš že občutek, kam približno gleda, pri offset anteni pa niti ne. Lahko jo sicer zasukaš pod 90 stopinjami in težavo iz vertikalne spremeniš v horizontalno smer pa poiščeš s pomočjo svetilnika. Sam sem poizkusil in nisem bil preveč navdušen, ker je mehanika težavna za portable delo (no ja, imel sem 130 in 150 cm offset, ki sta res veliki).
Če mehansko spraviš skozi, da jo nagneš toliko navzdol, da gleda proti horizontu, ter pravilno osvetliš, ni nobene razlike.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a S57W » 24 Jul 2015, 10:02

s55m napisal/-a:Edini razlog, da se ne uporabljajo je ta, da je montaža za zemeljske zveze sila neugodna, saj poem antena "čudno" izgleda.
Pri prime focus antenah imaš že občutek, kam približno gleda, pri offset anteni pa niti ne. Lahko jo sicer zasukaš pod 90 stopinjami in težavo iz vertikalne spremeniš v horizontalno smer pa poiščeš s pomočjo svetilnika. Sam sem poizkusil in nisem bil preveč navdušen, ker je mehanika težavna za portable delo (no ja, imel sem 130 in 150 cm offset, ki sta res veliki).
Če mehansko spraviš skozi, da jo nagneš toliko navzdol, da gleda proti horizontu, ter pravilno osvetliš, ni nobene razlike.


Adi živijo,
in hvala ker si se potrudil s pisanjem. Zanimivo tole z zasukom antene za 90 stopinj, sprememba v horizontalno smer pa nato iskanje smeri s pomočjo svetilnika..
A si se kaj "zafrkaval" z rešitvami mehanike nagibanja antene navzdol oz naprej? Si mogoče kaj rešil mehaniko za portable delo? Imaš morda kakšno fotko poskusov?

Igor, S57W
S57W
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 01 Maj 2002, 19:39
Kraj: Ljubljana, JN76GB

Re: Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Jul 2015, 14:25

Bom poizkusil poslikati, ko bo kaj časa.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 25 Jul 2015, 15:41

Offset sat parabole kar veliko uporabljajo za WIFI.
Recepti so različni, a vsi vodijo v smer horizontale ....
Tu je en tak primer:
http://www.wireless-service.it/document ... 202Ghz.pdf

Kot je razvidno gre za dve možnosti:
1) obrnjena parabola narobe in montirana na vrh nosilne cevi
2) parabola zamaknjena levo ali desno glede na nosilno cev

Če to ne zadošča za horizontalo, je morda potrebna še kaka modifikacija nosilca
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Uporaba TV satelitskih anten offet anten na SHF, EHF

OdgovorNapisal/-a S52DK » 25 Jul 2015, 17:01

Hoj!

Dragan YU1AW je na to temo že nekaj napisal. V praksi je bilo izdelanih kar nekaj takđnih anten, predvsem za 2,4 GHz in 5,8 GHz. Še povezava.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov