FM radio antena

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

FM radio antena

OdgovorNapisal/-a s56izw » 18 Apr 2015, 10:13

Doma imam fm radio tuner ( klasičen radio ) in pred kratkim sem poskusno na njegov antenski priklop priključil vhf fm anteno , ki jo sicer uporabljam za radioamaterstvo in je locirana na strehi. Sicer se je sprejem bistveno izboljšal in v prid je bil tudi rotor z katerim sem omenjeno anteno obračal ... A sledilo je razočaranje , ko sem na tuner priklopil tudi HF vertical anteno , kjer je bil sprejem vsaj za 50% boljši , kot na vhf yagi .
Sedaj me zanima , čemu je tako saj je antena za vhf , veliko bliže fr. , ki jo uporablja UKV fr radio, da ne omenjam da naj bi imela yagi veliko ojačanje. Zanima me tudi ,kako na sprejem vpliva 50 ohm kabel saj bi moral biti 75.
Zanima me tudi kako bi na sprejem radijskih postaj vplival vhf usb rx sprejemni ojačevalec , ki ga imam v predalu in ga ne potrebujem zato bi ga lahko uporabil kot sprejemni ojačevalec za navaden radio?


Hvala !
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: FM radio antena

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 18 Apr 2015, 12:00

Bližina frekvence ni edino merilo...
KV antena je morda na nekem mnogokratniku celo bolj uglašena na FM radiodifuznem področju, kot je to radioamaterska za 144 MHz.
Poleg tega je vmes še polarizacija. Radiodifuzni FM je namreč večinoma vertikalno polariziran.

Uporaba 75 ali 50 ohm kabla na sprejemu ne prinaša nobeno praktično razliko.

O ojačevalcu težko sodim.
Če je zelo širokopasoven bo kaj pomagal, če pa je ozkopasoven na 144-146, bo pa zgolj zadušil signal.
Poskusi .....

Če imaš kakšne resne namene izboljšat sprejem, potem bolje da narediš ali kupiš anteno za ta band.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov