predelava k 41

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

predelava k 41

OdgovorNapisal/-a s53al » 19 Sep 2004, 15:51

Pozdrav,

Doma imam anteno od CB postaje (oznaka k41 silver wave) 5 elementna, zanima pa me, če se da to anteno nekako predelat za 2m, oz. 70cm?

Vnaprej hvala za odgovore. 73
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: predelava k 41

OdgovorNapisal/-a S58F » 20 Sep 2004, 10:47

s56wal napisal/-a:Pozdrav,

Doma imam anteno od CB postaje (oznaka k41 silver wave) 5 elementna, zanima pa me, če se da to anteno nekako predelat za 2m, oz. 70cm?

Vnaprej hvala za odgovore. 73


Nisi navedel podatke ..ali je to 5 ele. yagi za 27 mhz ali mogoče misliš kot večina "lajkov" da so "radjali" elementi - ELEMENTI SO PRI YAGI ANTENAH!!!!! :lol: :lol: (HI)...(sri)

Če je to 5 ele. beam lahko anteno odlično predelaš za 10m band ali pa za 6m ...skoda oz. bilo bi brezveze (nemogoce) predelavati na 2m ali 0,70 cm :wink:

Mislim pa da ti sprasujes oz. imaš vertikalko (mogoče se motim) ..ali se da vertikalko predelati :
Vertikalko bi lahko predelal enako kot beam za 28mhz ali 50mhz ...skoda bi jo bilo rezat za 2m - raje kupi dual band pri S58T Mirotu ki ima na zalogi dobre vertikalke!!

73 DE ERIK
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a s53al » 20 Sep 2004, 19:54

Erik pozdrav,

Ta antena je vertikalna za 27 mhz dolžine cca 5,70m. Sestavljena pa je iz
iz 5-ih delov(kot teleskoptska antena npr.) brez radialov.

Ni mi je škoda razrezat, ker se v našem koncu že dolgo nič ne dogaja na 27 Mhz.

Če pa maš kako idejo za 2m, oz 70cm pa povej.

Aleš s56wal, 73
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a s56al » 24 Sep 2004, 11:52

Pozdravljen Aleš,

Anteno seveda lahko predelaš v 2m ali 6m anteno in sicer na več načinov. Predvidevam, da je tvoja antena CB 5/8 L (L = Lambda) antena in ima spodaj na sevalcu tuljavo. To tuljavo je treba odstraniti. Potem sevalec skrajšaš na četrtino valovne dolžine na želeni frekvenci. Podobno skrajšaš radiale. Če želiš anteno za 2m in 6m hkrati, potem namesto obstoječe tuljavice daš spodaj na sevalcu tuljavico za 2m 5/8 L anteno. Tako dobiš 2m 5/8 L anteno, ki bo resonirala tudi na 6m kot električno podaljšana L/4 antena. Zopet je treba prilagoditi tudi dolžine radialov. Natančno uglaševanje sevalca izvedeš z ustreznim instrumentom (SWR meter, antenski analizator,...). Predelave za delo na 70cm ti ne priporočam, ker je že samo uporabljeni konektor, ki je (predvidevam) tipa PL, za to frekvenčno območje neprimeren.

Vendar pa je po mojem antene za predelavo v VHF anteno škoda. Dosti koristneje se jo da uporabiti na KV. Pred kratkim je na tem forumu že bil prispevek Erika ( http://lea.hamradio.si/phpBB2/viewtopic.php?t=1371 ) o uporabi take antene nepredelane (samo prav poglašene) na 10m in 30m frekvenčnem območju. Če tuljavo na začetku sevalca odstraniš in prigradiš antenski tuner, je tako anteno možno s tunerjem poglasiti za delo na vseh amaterskih obsegih od 40m do 10m, odvisno od tunerja pa morda tudi na 6m. Če antenskega tunerja ne želiš imeti pri vznožju antene, potem se splača dati namesto tunerja impedančni transformator 4:1 (recimo MTFT Magnetic Balun - glej http://www.wimo.de/frameset_d.html spodaj ) ter povezati s 50 - 75 Ohm koaksom s tunerjem pri oddajniku/spejemniku.

Nekoliko pobrskaj po Internetu. Sam sem zasledil kar nekaj prispevkov amaterjev, ki so 5/8L CB anteno uporabili kot multiband KV vertikalko na zgoraj opisani način. Če bi želel anteno predelati v 6m/2m anteno, poglej za dimenzije na internetu ali v radioamaterski splošni ali antenski priročnik.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

cron