Akademsko vprašanje o antenah iz izolirane bakrene pletenice

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Akademsko vprašanje o antenah iz izolirane bakrene pletenice

OdgovorNapisal/-a S57S » 04 Jan 2015, 09:08

Pozdrav v novem letu.
Ali kdo ve oziroma zna izračunat koliko je izgub v antenski žici, ki po letih uporabe pod izolacijo
postane črna? Pri zadnjem poglaševanju moje 20m visoke žične vertikalke sem namreč opazil da je baker pod izolacijo (1,5 kvadrat pletenica) popolnoma prevlečen z ogljem. Verjetno gre za ogljik, če se ne motim. In ker iz ogljika (oglja) izdelujejo tudi upore se mi poraja vprašanje, kako je z izgubami. Ali kdo ve, kako je s tem in zakaj se pod izolacijo to sploh pojavi? Kot vem, signal, ki ga pošljemo v anteno potuje le po površju bakra. Sedaj pa je med izolacijo in bakrom še tale črna reč.


Glede pojava samega bi sicer rekel, da gre za oksidacijo, ampak je antenska žica tako črna, kot bi jo namočil v dimnik, zato sem uporabil besedi oglje in ogljik. Po drugi strani pa je bakereni oksid zelene barve, tole pa je smodniško črno. Pa še to, power, ki je kadarkoli tekel čez to žico ni bil nikoli večji od 800W. Low power, med brati, torej!

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: Akademsko vprašanje o antenah iz izolirane bakrene plete

OdgovorNapisal/-a s53v » 04 Jan 2015, 12:34

Hojla!

V spodnjem linku so meritve kjer je izmerjeno dodatno dušenje zaradi oksidiranega koaksa. Po rezultatih
je pod 30Mhz dodatno dušenje zanemarljivo (0,2db/25m) pod 10Mhz pa ni omenbe vredno( pod 0,1 dB) !

Predvidevam, da uporabljaš 20metersko vertikalko za 3,5Mhz kjer pa je skin efekt še manj izrazit kot na 10Mhz.Kakor lahko grobo razberem iz diagrama so dodatne izgube na 3,5Mhz pod 0,05dB.

Zaključek: Ne sekiraj se edino na spojih dobro očisti, da ne boš imel zaradi spojev šum pri sprejemu.Iz tvojih
800W pa pri 0,1dB dodatnih izgub na 10Mhz še vedno dobiš 782W na 3,5Mhz pa še več.

http://www.dh1tw.de/can-i-still-use-oxi ... #more-2203

http://www.crownaudio.com/db-power.htm

73 in Lep dan še naprej

S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov