Cubical quad in gamma match

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Cubical quad in gamma match

OdgovorNapisal/-a s57owa » 22 Apr 2014, 11:05

Pozdravljeni

Imel bi vprašanje: po skoraj enem letu, se bom lotil dokončanja 2el quad 5 band (stara ježovka od Trivala). Nastavil bi ločeno napajanje preko relejnega preklopnika in gamma match-ev, kot sem že imel v preteklosti.
Zanima me sledeče: ali je potrebno pred postavljanjem gamma match-ev »točno uglasit« zanke, ali je to nepomembno, glede na to, da se bo zanka, ki je že sedaj približno v resonanci (tam nekje 1:2 do 1:1,5), kasneje točno prilagodila z gamma-match-em?
Drugače, antena je na dvigalu, in sem že opazil, da prilagoditev »pri zemlji« je skoraj 100 KHz višja (odvisno od frekvence), kot na delovni višini 10m(center ježa) …

73 de robi, S57OWA
s57owa
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 10 Jun 2009, 14:32

Re: Cubical quad in gamma match

OdgovorNapisal/-a S53F » 22 Apr 2014, 20:46

Živjo Robi!

Najbolje je, da uporabiš dolžino zank in premer žic take, kot je v načrtu. Če imaš še originalne žice zank je najbolje, da uporabiš kar te in jih uglasiš na gama match. Če boš anteno uglaševal pri tleh in jo potem dvignil, se ti bo swr sigurno poslabšal, najbolje je, če anteno uglašuješ malo višje, omenjaš dvigalo, zato ti verjetno ne bo težko.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

Re: Cubical quad in gamma match

OdgovorNapisal/-a s57owa » 23 Apr 2014, 07:45

Živjo Vinko!

Antena je 5 band in žice so nove, preračunane po enem od neštetih kalkulatorjev na netu, pa še na mmana sem se malo poigral... splošna ideja pa je po načrtu EI7BA... Zakaj gamma-match? Samo zato, ker sem ga že imel v preteklosti, pa sem bil z njim zadovoljen :wink:
Drugače, antena je v funkciji že skoraj eno leto, kot monoband (priložnostni ročni preklop bandov »s šraufcijerjem«) in swr je tam nekje 1:2 ali dosti manj, odvisno od banda. Se pravi, da kar se tiče dolžine sevalcev, sem »tam nekje« in z gamma-matchem ne bi bilo nobenega problema to poglasit… edino, ki sem mislil biti »malo bolj pedanten« in poglasit zanke na 1:1 še preden bi postavil gamma… ampak, očitno da to nima smisla, tudi upoštevajoč količine dela (Km hoje, plezanja,...)

Ne glede, naredil bom takole: postavil bom gamma-matche s premičnimi mostički in vrtljivimi kondenzatorji, vse skupaj dvignil na delovno višino, splezal na stolp in z roko potjunal - mislim, da je dosegljivo. Vsekakor, obešen na delovnem plezalnem pasu :wink: Sin na drugi strani postaje… ter za tem spustil anteno, zalotal mostičke, snel kondenzatorje, jih izmeril in zamenjal s fiksnimi, viskonapetostnimi, ki, v teoriji, bi morali biti približno standardne vrednosti, ali si jim vsaj približal z dolžino gamma žice…

Torej, to je ideja... pa veselo na delo :wink:

73 de robi
s57owa
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 10 Jun 2009, 14:32


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov