Dolžina koax kabla

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s55m » 16 Apr 2014, 15:57

Jože, jaz na 2400 krat višji frekvenci in s 100 krat manjso mocjo prilezem 250km daleč. Propagacije mi niso tuje. Pa še z ušesi poslušam, čisto brez stroja.
Če mora biti kabel v rezonanci z anteno je to prvi znak, da antena ni prilagojena na karakteristično impedanco oddajnika, saj bi bilo pri slednjem popolnoma vseeno, koliko je kabel dolg.
Vsak ima svoje veselje in svoj razlog za odločitev o oddajni moči.
Da se ne oddaljujemo od teme....
Če ima antena karakteristično impedanco za dani uporabljeni obseg enako impedanci prenosnega voda in oddajnika, je dolžina kabla med njima nepomembna.
Naša pobožna radioamaterska želja je edino, da je prenosni vod čim krajši in s čim manj izgubami.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s53v » 16 Apr 2014, 17:13

Hojla !


Na temo SWR in miti okrog napajanja anten je bilo v zadnjih 70. letih v amaterski literaturi napisano toliko,kot o nobeni drugi temi. Amaterji nikakor ne moremo doumeti, da SWR merjen pri oddajniku o sami anteni ne pove nič drugega kot , da je naša končna stopnja odddajnika prilagojena na »NEKAJ«. Oddajnik ki je prilagojen odda v kabel polno moč , kaj gre v anteno in kaj ven iz antene pa je popolnoma druga zgodba. Pravo meritev bi dobili samo, če bi merili v napajalni točki antene,kar je pa običajno težko izvodljivo. Fizike se pač ne da goljufati in tu ni kratkih poti žal pa moramo tehniki vedno upoštevati določene kompromise. To, kar piše Adi S55M ABSOLUTNO drži in ni kaj dodati. Lahko pa se zgodi, da nekdo simetrično anteno napaja z nesimetričnim kablom in je potem antena + kabel skupaj antenski sistem, ki čisto »lepo« seva. Sistem ima na izhodu oddajnika lahko odličen SWR vendar pa je pri malo večji moči ( ne 100mW) v okolici " RFI cirkus". Pri multiband antenah pa se lahko z določeno dolžino kabla antena uglasi na harmonsko frekvenco. Ker je na temo veliko nerazumevanja in mitov bi bilo koristno do naslednjega RIS-a, naprositi Prof. Dr. Matjaža Vidmarja S53MV , da poljudno kot on to zna razloži kaj o uglaševanju in ubiranju anten.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s52ab » 16 Apr 2014, 18:19

s55m napisal/-a:Jože, jaz na 2400 krat višji frekvenci in s 100 krat manjso mocjo prilezem 250km daleč. Propagacije mi niso tuje. Pa še z ušesi poslušam, čisto brez stroja.
Če mora biti kabel v rezonanci z anteno je to prvi znak, da antena ni prilagojena na karakteristično impedanco oddajnika, saj bi bilo pri slednjem popolnoma vseeno, koliko je kabel dolg.
Vsak ima svoje veselje in svoj razlog za odločitev o oddajni moči.
Da se ne oddaljujemo od teme....
Če ima antena karakteristično impedanco za dani uporabljeni obseg enako impedanci prenosnega voda in oddajnika, je dolžina kabla med njima nepomembna.
Naša pobožna radioamaterska želja je edino, da je prenosni vod čim krajši in s čim manj izgubami.


Pred veliko leti, nam je na enem od seminarjev, predavatelj navedel, da v USA podjetje, ki da kaj nase in skrbi za napredek, skliče vse zaposlene enkrat ali dvakrat na leto, skupaj na zbor, na katerem ima vsak zaposleni priložnost, da poda bilo kakršno mnenje o izboljšanju procesa dela brez zadržkov, da bo izpadel bolj ali manj neumen. Iz teh predlogov, takih ali drugačnih, se baje dobi največ namigov za rešitev in inovacij ...
Tudi Janko je morda imel verjetno podoben namen in dobil je tole mineštro :D

Tako da -prav Adi. Midva imava različne poglede na to temo. Sam bom po svoje, ti boš po svoje urejal stvari okoli tega. Prikazala sva vsak svoje mnenje. Nikogar ne silim, da mi sledi, čeprav nemalokrat menim, da bi bilo o tem kar podajam, dobro vzeti v obzir pa skozi čas ugotoviti ali in koliko imam prav. Recimo kot namig za kakšno rešitev. TO IN NIČ VEČ. Različnih mnenj tu v ham druščini, osebno pogrešam, pa kakršna da so. Razumem fante, da si tega niti ne upajo, da ne izpadejo. ... No, Samo je zelo lepo in korajžno povedal bistvo !

Ti primerjaš najine razdalje povsem neadekvatno. Ne potrudiš se vzeti v obzir določena dejstva in okoliščine, ki so povsem neprimerljive, in sem ti jih navedel. Tudi sam sem na 50 MHz z nekaj mikrovati v anteni za eksperiment, veselo delal SSB (na uho!) po Evropi s HB9CV.
Okoli poslušanja sem v svojih prispevkih že navedel, da je to koristna pomoč in če je ti ne koristiš, je tvoj problem. Ne koristiš vseh zelo koristnih možnosti, ki jih imaš.

Ponavljam ! okoli dolžine napajalnega kabla se s tabo (sploh) ne strinjam. Ne s tabo, ne z bilo kom, ki to trdi. V tem nisem osamljen. Ampak, imej(te) svoje prepričanje še naprej in ti lepo naprej uživaj v matematiki.

Odgovor okoli odločitev o oddajni moči, ni noben odgovor. Sicer pa je to izven teme.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s52ab » 16 Apr 2014, 19:08

s53v napisal/-a: ... Pravo meritev bi dobili samo, če bi merili v napajalni točki antene,kar je pa običajno težko izvodljivo. Fizike se pač ne da goljufati ...


Ma niti ne. To bo moj naslednji prikaz kako se tej reči streže. Kontrola moči predana pri TXu, na koncu koaks kabla, pred prilagoditvijo in na priključku same antene. Kar (preveč) preprosto, vendar povsem OK za ham potrebe. Nekaj na roko narisanih shemic pa nekaj fotk. Vsakemu dostopno, brez znanja matematike in oh in sploh mašin. Tudi najmanjšega goljufanja fizike ni.

Fizika: ne gre za goljufanje, samo nekatere zadeve ni dobro iznašati zaradi osebne varnosti. Se strinjaš Janez ? Tu mislim Teslin avto-rezonator z anteno, pa Rajhove in Rifeove zadeve, da o manjših izboljšavah kot je implozijski motor, ne govorimo ... :wink: O Ajstajnovi (pardon - Milevini !) formuli, pa je že davno škoda izgubljati časa. Žal se tudi vrhunski matematiki, kot je bila Mileva, motijo že pri poštevanki.

SWR ... eh ta SWR. 45 let hamovščine sem izgubil kot "vernik" SWR mita... :evil: m...r sem slabe volje. Ampak kar je je. Sem moral sam prit do tega. Bi priporočil link, ki ga je podal Boštjan. Zapisanemu bi se pa dalo še kaj dodati.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a S58A » 16 Apr 2014, 22:48

s53v napisal/-a:To, kar piše Adi S55M ABSOLUTNO drži in ni kaj dodati.
Amen.
s52ab napisal/-a: Ponavljam ! okoli dolžine napajalnega kabla se s tabo (sploh) ne strinjam. Ne s tabo, ne z bilo kom, ki to trdi.
Saj sploh ni važno če se s tem ne strinjaš ali pač imaš drugo mnenje. Dejstvo je, da so vsa druga mnenja napačna!

lp Boris
S58A
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 13 Jul 2006, 00:00
Kraj: M.SOBOTA

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a S57Q » 17 Apr 2014, 07:49

Več kot 30 let nazaj sem v QST-u prebral en vic !

SWR 1:1 JE SMRTNO NEVAREN !!

HAM je šel stotič na stolp, da poglasi ''gauge'', da bo SWR zagotovo 1:1. Pa je padel dol in se ubil.
Baje je še danes mrtev.

Letos junija bo pri meni 40 let, ko sem začel pilit aluminij in rezat drate, koliko škode je bilo narejene ....
Samo na bremenu mi je uspelo doseči SWR 1:1, kljub temu sem kar nekaj naklofal.
Adi me je kar nekajkrat ''nažgal'', nekaterih nikoli nisem slišal v ctestih in videl v rezultatih.
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a S51AY » 17 Apr 2014, 08:42

:D :D :D
Ja, najbolj prav je vse skupaj obrniti na hec. Pri poglašenih zadevah dolžina kabla vpliva edino/predvsem na izgube (v kablu)...

To vedo tudi prodajalke v HA. Pred leti sem pomerjal ene hlače, pa so bile malo predolge. Prodajalka je "prišibala izza ovinka" in rekla: "Gospon, gospon, dužina nem važna !" Seveda, saj se lahko skrajšajo. Kaj boš rekel ... ? Ker sem skrbel za ženino dobro voljo, sem ji rekel: "Nem, nem, gospa, dužina nem važna, debelina važna...!" :D :D Saj znam madžarsko, ampak tako je bilo bolj efektivno', izginila je, od koder se je pojavila... :lol:
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a S58WW » 17 Apr 2014, 10:14

Slika


:lol: :lol: :lol: :lol:------ :lol: :lol:
73 Pibo S58WW ( ex YU3HP, YU3TDV )
http://www.qrz.com/db/S58WW
A half-truth is the most cowardly of lies.
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s52ab » 17 Apr 2014, 10:23

:wink: :D
... ne jemljem takih "komentarjev" resno! Tu se je začela zafrkancija in širjenje "verodostojnih laži" kot se temu reče.
Ne se sekirat glede dolžine kabla, vse se sanira z znanimi postopki :wink: (že omenjeno kateri so) in veselje pri "vspostavljanju zvez" ali po domače, klofanju, bo tem večje, če se s tem ne obremenjuje !!
Vse kar sem nameraval omeniti je, da ima določena dolžina kabla, neko rezonanco na določeni frekvenci, oz. ima teh več. Vztrajanje v zgoraj navedenem početju in to popolnoma ignorirati, dokazuje, da se posameznik drži "znanstveno in matematično" ugotovljenih pravil, ki se seveda skozi čas, spreminjajo, brez da bi tudi malo razmislil o tem.

Vsaka materialna stvar ima svojo rezonanco, od mineralov naprej. Druga stvar je, koliko teh lahko merimo. Vsekakor zelo malo vemo. Vemo za herčno valovanje, intenzivno se nadaljuje raziskovanje skalarnih vibracij, ki jih je začel Tesla. Raziskuje se vibracije celic, posameznih organov telesa. Posamezniki so se začeli zavedati, da gledamo skozi luknjico ključavnice v ogromno dvorano, katere velikosti ne vemo, zaključujemo pa na podlagi tega, kolikor vidimo in iz tega delamo "znanost". V tej temi se obravnava koaks kot transportni del sistema prenosa energije do elementa, ki naj bi to energijo predal. Ponavljam, vsak del tega sistema, ima svojo rezonanco, ki naj bi(!) skupaj z ostalimi deli in njihovimi rezonancami, harmonično deloval. Če ima ta del svojo rezonanco, torej vpliva na delovanje sistema in to naj bi pri posamezni frekvenci upoštevali. To je moja - recimo - opazka ali trditev, če že hočete. Pač, nekateri si to predstavljajo drugače. Sledijo do sedaj znanim dognanjem. Važne so avtoritete, ki so določeno ugotovitev plasirale in take ter drugačne reference. Potem pa udrihaj po teh, ki podamo svoje opazke in prepričanja, da bi se na tem delalo. Žalostno.

Posamezni proizvajalci anten, koplerjev itd, so se končno okoli te problematike "prebudili" in že priporočajo določeno dolžino prenosnih vodov. Sklepajoč po gornjih "poznavalcih", zaradi lepšega :wink:

Kaj bo kdo poklofal, je odvisno v prvi vrsti od lokacije. Poklofati "vse živo" na "od boga dani lokaciji", ni kaj posebnega. Posameznika proglašat za legendo, če je na taki lokaciji in poklofa vse živo, ni primerno-ni fer do drugih, ki takih možnosti nimajo. Posebno ne, če ima možnost stalnega dela na tej lokaciji, z dobro opremo, dosti "sape" in ustreznimi grabljami in pajčevino. Eni imajo pač srečo, primerjanje je povsem neustrezno in s tem v zvezi tudi neko razvrščanje v razno raznih kontestih.

Aha Pibo ... :D :wink: "ta" daje energijo. Treba jo je izkoristit. Življenje treba čim bolj popestrit, vsak na svoj način ... :D
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Apr 2014, 12:16

Resnico nima vec smisla.... internet prenese vse. Joze predlagam ti enostaven preizkus. Na konec kabla prikljuci 50 ohmsko breme in spreminjaj dolzino kabla. Vse kar se bo zgodilo je to, da bo z vecjo dolzino kabla tudi prilagoditev boljsa. V delovnem podrocju bremena in kabla ne bo nobenih resonanc. Upam, da bo to res moj zadnji post na to temo. Ni to moj boj proti tebi Joze. Le zelja, da se ti zgodovinski miti o dolzini kabla nehajo. Pa tudi meritve anten v prikljucni tocki antene niso z danasnjo tehniko nikakrsen problem. Ce ne drugace, pa z uporabo TDR metode.
73
Adi
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a S57Q » 17 Apr 2014, 12:30

Adi, Arpi je napisal:

"Nem, nem, gospa, dužina nem važna, debelina važna...!

Nekatere prisegajo na drugo varianto ali kombinacijo ....

Važno, da nam je vsem luštno ....
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s52ab » 17 Apr 2014, 15:21

s55m napisal/-a:Resnico nima vec smisla.... internet prenese vse. Joze predlagam ti enostaven preizkus. Na konec kabla prikljuci 50 ohmsko breme in spreminjaj dolzino kabla. Vse kar se bo zgodilo je to, da bo z vecjo dolzino kabla tudi prilagoditev boljsa. V delovnem podrocju bremena in kabla ne bo nobenih resonanc. Upam, da bo to res moj zadnji post na to temo. Ni to moj boj proti tebi Joze. Le zelja, da se ti zgodovinski miti o dolzini kabla nehajo. Pa tudi meritve anten v prikljucni tocki antene niso z danasnjo tehniko nikakrsen problem. Ce ne drugace, pa z uporabo TDR metode.
73
Adi


Ma daj no, kakšen boj proti meni, zakaj ? Saj si nisva sovražnika, da bi se "bojevala" :)
Adi, predlagam, da narediš kratek preizkus: en dipolček pa koaks in na priključku za TX, sprežno zanko oplet-vroči kraj koaksa in z GDM poišči dip. Podaljšanje dolžine koaksa na uglašeno anteno, bo povzročilo spremembo frekvence na GDM. Tudi, če vstaviš balun, bo sprememba. In to vse skup, se da uglasiti na delovno frekvenco brez kuplerja. Na to mislim. Sem razumljiv? Malo zabave v ta naš hobi :wink:
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Apr 2014, 16:34

Dipol nikoli nima 50 ohm. In v takem primeru se prenosni vod obnaša kot transformator impedance, pa če ima simetrirni člen ali ne.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s52ab » 17 Apr 2014, 18:02

Končno. Dolžina koaksijalnega kabla, ki ga priklopimo na anteno in ne na DL,v takih primerih torej ima vpliv. Kolk razprave smo rabili za to ugotovitev :roll: ... :wink:
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Dolžina koax kabla

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Apr 2014, 18:47

Jože, obstajajo antene, ki so v priključni točki prilagojene ravno na 50 ohm. Kar nekaj jih je. Ne niso DL, se pa na frekvenci, kjer so prilagojene, obnašajo enako.
Maj last.....
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov