Multiband vrtljivi dipol

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Multiband vrtljivi dipol

OdgovorNapisal/-a s53ra » 28 Avg 2012, 16:22

Da predstavim še mojo kreacijo. Rekel sem si, zakaj narediti stvari enostavne, če jih lahko zakompliciram do onemoglosti.
Tako je žrtev mojih izživljanj postal navaden dipol.

Zadeva je bila najprej sicer zastavljena drugače: v mislih sem imel 4 band dvoelemento yagi (14, 21, 28, 50MHz), a se je kmalu izkazalo, da je zaradi velikosti ne morem postaviti tam kjer sem si zamislil. No, stala bi že, ampak dve osebi sami (kar je bil tudi začetni pogoj) je ne bi dvignili in postavili na želeno lokacijo, predvsem zaradi obilne vegetacije naokoli.
Slika
Tako je v prvi fazi odločitev padla le za vrtljivi dipol. Malce sem se igral z MMANA in čisto iz radovednosti odločil, da poskusim narediti takega, kjer je direktno napajan le dipol za 14MHz, ostali pa so posredno sklopljeni na svojih frekvenčnih področjih.
Pri aluminiju sem bil omejen s tistim, kar sem trenutno našel v lokalni trgovini. Za nosilno osnovo sem vzel dve 20mm debelostenski aluminijasti cevi. Ena, dolga 6m, je sredinski del dipola za 21MHz, druga, dolga 3m pa dipola za 28MHz. V sredini pa sta v zeleno plastično cev za vodo nabita 3m dolga sredinska elementa 16mm debelostenskega aluminija za 14MHz.
Slika
Zaključni elementi so premera 12mm (razen na 21MHz, tam so 16mm), ponekod ustrezno prilagojeni s pušami.
Slika
Za to, da so elementi na pravi medsebojni razdalji, so poskrbeli plastični distančniki (izdelani iz navadnih "kanalet"), skozi katere sem vstavil elemente.
Slika
Slika
Na koncu sem dodal še balun, ki se je valjal nekje po predalih, in antena je bila pripravljena za dvig.
Slika
V simulaciji, kjer sem štartal z začetnimi položaji in dolžinami nekje "po občutku", in nato preizkušal različne kombinacije, dolžine in medsebojne razdalje elementov je zadeva po nekaj eksperimentiranja delovala super za 14, 21 in 50MHz, na 28 pa nikakor nisem mogel dobiti ustrezne pasovne širine (bila je tam okoli 100kHz za SWR 1:2), zato sem, ko mi je bilo vsega dovolj, enostavno dodal še en element za 28MHz in situacija se je nekoliko izboljšala. Ta dodatni element je rešil tudi vprašanje mehanske trdnosti konstrukcije. No, na 28MHz ima antena tudi 3dB F/B :-) Za 14MHz je antena postavljena nekoliko prenizko, zato SWR v teoriji ni ravno idealen (simuliran min. je nekje 1:1,5 v "free space" oz. 1:1,9 na 8,5m višine), vendar je v praksi še malček nižji (izgube?). Tudi sicer obnašanje na ostalih bandih z manjšimi odstopanji sledi izračunanim vrednostim. Na 18MHz je SWR nekje 1:6, kar zmore uglasiti celo tuner v FT2000, zato sem anteno "uradno" krstil za 4 in pol band dipol :)
Verjetno bi se dalo vse skupaj še bolje optimizirati, a zame je bil tak kompromis OK.
Anteno sem posadil na 9 metrov višine, in sicer sidrano na 6m (debelostenski Al drog), od tam naprej pa 3m tankostenskega droga 35mm (ker drugega nisem imel pri roki). Računal sem, da bo za prve eksperimente in morebitne fine regulacije (oz. za dan, dva) to dovolj. In res je antena, sicer po nekoliko preklinjanja pri dvigu :-) stala in tudi delala približno kot obljubljeno na vseh bandih brez potrebnih popravkov.
Slika
No, ponoči je zapihala rahla burjica in zjutraj je bil rezultat tak :-(
Slika
Na moje presenečenje pa je kletkasta konstrukcija odlično prenesla padec in razen enega nekoliko zvitega zaključnega 12mm elementa za 14MHz praktično ni bilo škode. No, zgornji del droga sem zamenjal za 2,5m 35mm debelostenskega aluminija in antena je nato v zadnjih dveh letih prenesla vse vetrovne razmere, tudi kao "rekordne" burje (verjamem pa, da bi jo recimo zdelal žled, a na srečo ga v teh krajih ne poznamo).
Slika
Konstrukcija ima tudi integriran ogrevani (žal max. 100W :-)) balkon za grlice, kar je po svoje koristno, saj se raje zadržujejo tam, kot pa "šetajo" po elementih dipola. Na tej sliki sicer element za 6m deluje nekoliko neporavnano (to se zgodi npr. ko jo dobro prepiha veter), vendar gre na svoje mesto, ko vse skupaj malo potresem (distančnik, ki bi to preprečeval, pa bom vgradil, ko antena ponovno pade dol :-) ).
Slika
Naslednji korak bo (ko bo, če sem malček zloben do samega sebe, verjetno to pomeni nikoli :-) ) dodajanje direktorja in reflektorja, recimo kar z žičnimi elementi na "V" (vpeti v obstoječo konstrukcijo, le par metrov "buma" bi dodal spredaj in zadaj).
Slika
Za povzetek lahko izdelavo označim kot uspeh: antena je robustna in vzdržljiva, resda morda nekoliko pretežka in okorna, deluje pa super, kolikor super pač lahko deluje navadni dipol :)
73, de Gregor, s53ra
s53ra
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Lucija

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov