Skrajšani rotary V dipol za 40m S53V iz ribiških palic

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Skrajšani rotary V dipol za 40m S53V iz ribiških palic

OdgovorNapisal/-a s53v » 26 Jun 2012, 13:17

s57j napisal/-a:
s53v napisal/-a:

Kaj pa, če bi uporabil kar aluminijaste cevi primernih premerov? Mislim, da bi tako rešil veliko električnih in še več mehanskih problemov, pa še ceneje bi skoraj sigurno bilo.

Lp Janez, S57J



Hojla !

Z Alu stvar ni več tako lahka tuljave se pa sploh zakomplicirajo prednost ribiških palic pa je, da tuljavo enostavno naviješ in fiksiraš na fiberglas.Celotno anteno lahko narediš v nekaj urah. Tudi cenovno bi bila izvedba z Alu palicami dražja sploh če računaš še svoje delo.

Če bi šel delat iz ALu bi naredil že Full size dipol ampak potem moram zamenjati še rotator ... etc. :lol: Ribiške palice se kakor sem gledal po Googlu kar veliko uporabljajo in če se obnesejo in se z določenimi omejitvami dajo uporabit 10m palice kot vertikalke jaz pa sem le te skrajšal za več kot 3 metre in še dodatno so sidrane. Na veter se po izkušnjah ne bojim je pa lahko problem žled. Ta pa ne prizanese tudi profi antenam. Imamo izkušnjo na S50L na Slivnici,kjer se morajo tudi profi antene zaradi orkanskega vetra in žledu konec oktobra sneti s stolpa sicer je aprila Alu odpad.

Če bi že imel prostor in čas ter na stolpu močnejši rotator ,bi si v tej izvedbi naredil 2 el beam. Nekaj sem se igral v Mmana
Gal programu in zadeva izgleda obetavno, bi pa bilo potrebno impedančno prilagoditi na 52 Ohm-ov. Skratka če imaš voljo
se lahko dobiva na pivu ti dam kakšen namig glede na to, da si strojnik pa boš to verjetno mehansko profi izvedel.

PS. Še odgovor Jožetu S52AB

Sem malo preračunaval,koliko se poslabša/ poboljša Gain če v moji izvedbi uporabljam tuljave z različnim Q faktorjem

če povečaš kvaliteto tuljave od Q 150 do Q 300 se izboljša gain za 0,41 dB
Če pa povečaš kvaliteto tuljave od Q 300 do Q 600 pa se izboljša samo za zanemarljivih 0,23 db !!

Ker Q tuljave 300 dosežeš zlahka se mislim ne splača mučiti za tistih zanemarljivih 0,23 dB , da bi dosegel Q 600 ali več. Pri tem vem, da mehansko tuljave z Q 600 ni tako preprosto narediti. Seveda to velja za 7 Mhz ali nižje.


lp/73 S53V







Skratka če ima kdo voljo naj zadevo nadaljuje in izboljša po svojih željah in ambicijah.
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Skrajšani rotary V dipol za 40m S53V iz ribiških palic

OdgovorNapisal/-a s52ab » 26 Jun 2012, 21:21

s53v napisal/-a:Hojla !

....

PS. Še odgovor Jožetu S52AB

Sem malo preračunaval,koliko se poslabša/ poboljša Gain če v moji izvedbi uporabljam tuljave z različnim Q faktorjem

če povečaš kvaliteto tuljave od Q 150 do Q 300 se izboljša gain za 0,41 dB
Če pa povečaš kvaliteto tuljave od Q 300 do Q 600 pa se izboljša samo za zanemarljivih 0,23 db !!

Ker Q tuljave 300 dosežeš zlahka se mislim ne splača mučiti za tistih zanemarljivih 0,23 dB , da bi dosegel Q 600 ali več. Pri tem vem, da mehansko tuljave z Q 600 ni tako preprosto narediti. Seveda to velja za 7 Mhz ali nižje.



Zanimivo...Vsekakor naredi po svoje in poročaj oz. napiši, nariši...za CQ ZRS. Čimbolj uspešno izdelavo želim.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov