Vprašanje

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Vprašanje

OdgovorNapisal/-a s56izw » 03 Sep 2012, 18:31

Zanima me naslednje : zaradi prostorske stiske sem se odločil da bom na streho svojega qthaja , postavil 2x 9 elem. yagi za vhf. ter ne kaj daljšega. Zato me zanima kako naj povežem omenjene antene oz. jih impedenčno prilagodim (brez delilnika moči)? Prav tako me zanima , podatek koliko decibelov pridobim če govorim o 2x9 elem. yagi naproti 1x9 elem. yagi (govorim o Tonna 9 elementna Yagi anteni) Kako bi se v praksi obneslo če bi eno postavil v ver. ter drugo v hor. polariz.?
Občasno delam tudi na usb načinu dela...Prav tako me zanima ali je minimum fizične razdalje med temi dvema antenama res 2.77m , ter ne bi šlo kaj bliže?

Hvala za vaše odg.

73
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Vprašanje

OdgovorNapisal/-a s55z » 05 Sep 2012, 06:28

s56izw napisal/-a:Zanima me naslednje : zaradi prostorske stiske sem se odločil da bom na streho svojega qthaja , postavil 2x 9 elem. yagi za vhf. ter ne kaj daljšega. Zato me zanima kako naj povežem omenjene antene oz. jih impedenčno prilagodim (brez delilnika moči)? Prav tako me zanima , podatek koliko decibelov pridobim če govorim o 2x9 elem. yagi naproti 1x9 elem. yagi (govorim o Tonna 9 elementna Yagi anteni) Kako bi se v praksi obneslo če bi eno postavil v ver. ter drugo v hor. polariz.?
Občasno delam tudi na usb načinu dela...Prav tako me zanima ali je minimum fizične razdalje med temi dvema antenama res 2.77m , ter ne bi šlo kaj bliže?

Hvala za vaše odg.

73

Pozdravljen Izidor,

Pravi DXi se delajo na SSB (torej USB na 2m)... in s horizontalno polariziranimi antenami! Z 2 x 9 EL dobiš teoretično 3dB gaina več, kot z eno, praktično pa okoli 2.5dB... Načeloma je tako, da je še boljše narediti recimo 4 x 5EL v vertikali in obdržiš zelo širok kot sevanja in velik gain naprej... Torej sevalni kot se zoži po vertikali, po horizontali pa ne... To je super za conteste, ker ti ni treba zelo veliko obračati antene...

Za čim manjše izgube na trasi (LOS) je važno, da sta anteni obeh korespondentov enake polarizacije. Slabljenje pri uporabi različnih - hor/vert je večje od 20dB.
Če boš postavil eno anteno hor, drugo vert. ne boš dobil gaina in napajati jih moraš z 90° zamika... V tem primeru dobiš t.i. cirkularno polarizacijo.. To pa je boljša rešitev za spremljanje raznih mobilnih in prenosnih postaj z vertikalkami, saj so polarizacijske izgube bistveno manjše, kot pa če uporabljaš recimo samo horizontalno polarizacijo, obenem pa seveda lahko delaš tako SSB (večinoma horizontalna polarizacija) kot FM (vertikalna)... Ne dobiš pa seveda dodatnega gaina! To je recimo nadomestek za kreuz yagi...

Če boš zmanjševal fizično razdaljo med stekiranima antenama, boš dobil vse ožji sprednji snop in vse večje bočne snope... To pa pomeni manjši kot sevanja, manjši gain zaradi povečanega sevanja nazaj, oziroma na boke. Zavedati se moraš, da antena ni perpetum mobile - torej ne ustvarja energije, ampak je ves hec v tem, da sicer na vse strani sevajočo energijo usmeri v čim ožji snop... ožji ko je, in več energije ko spraviš v ta snop (torej čim manj nazaj in na boke), večji je gain... Še vedno pa je to recimo tistih tvojih 100W...

Če hočeš kolikor toliko točno narediti delilnik moči, oziroma transformator impedance, ti svetujem, da vseeno kupiš originalnega od tone... dvovejni niti ni drag in dobiš ga pri Čadežu... Potem pa enostavno zvežeš ustrezno dolge 50-ohmske coax kable s konektorji na delilnik in naprej na postajo... Če boš delal prilagodilnik sam, kar se sicer da, moraš biti precej natančen in upoštevati natančno dolžine kablov skupaj z konektorji... Več ko zgrešiš, bolj se oddaljiš teoretičnim 3 dB dobitka...

Če boš uporabil home made verzijo, moraš uporabiti transformator impedance 50/25 ohm (50 || 50 ohm je 25 ohm)... Seveda je bolje vzeti kable, ki transformirajo impedanco iz 50 ohm (antena) na 100 ohm in ko dva 100 ohmska voda vežemo vzporedno, spet dobimo 50 ohmov...

Zato rabiš kable (lambda/4 transformator impedance), katerih karakteristična impedanca je geometrična sredina vhodne (50 ohm) in izhodne (100 ohm) impedance. Zin/Zk = Zk/Zout iz česar sledi, da je Zin = Zk^2/Zout oziroma Zk = SQRT(Zin*Zout) = SQRT (100*50) = SQRT (5000) = cca 70,7 ohm... Pomeni, da vzameš dva 75-ohmska kabla primerne kakovosti za VHF dolžine Lambda/4 x neparni mnogokratnik * Vf (faktor "skrajšanja kabla" ... velocity factor) ... torej dolžine 1/4 Lambda, 3/4, 5/4, 7/4, ... Če je torej dolžina Lambda/4 = 300/4f ... je za 145 MHz lambda/4 = 300/4*145 = 0,5172413.... metra! Seveda pomnoženo s faktorjem skrajšanja, kar pa je odvisno od uporabljenega kabla (za kable s polietilensko izolacijo je 0,659, za teflonsko 0,695, za tiste s penasto ali zračnim izolatorjem pa 0,88 do 0,79)... Za kable tipa RG11/U s Foam Polietilenskim izolatorjem je Vf = 0.85 (85%)... torej je lambda/4 za 145MHz = 0,5172413... * 0,85 = 0,439 m. Seveda je to premalo, zato vzamemo omenjeni neparni mnogokratnik ... (rabimo okoli 2 x 2.5m, da povežemo obe anteni... nekaj od priključne skatle sevalca po boomu do droga in cca 1,4m do sredine med antenama) 5 x 0,439 je 2,195m ... 7 x 0,439 pa 3,073 m (75-ohmskega kabla RG11/U!) Na oba kabla nalotaš konektorje in ju povežeš s T-členom...

Zakaj neparni... Parni bi bil lambda/2 transformator, ki pa ima to lastnost, da je vhodna impedanca enaka izhodni, ne glede na karakteristično impedanco! Tega pa nočeš! Je pa ta lastnost odlična, če želiš uporabiti kabel kakršne koli impedance na določeni frekvenci - ki pa velja striktno samo za to frekvenco - seveda z upoštevanjem faktorja Vf!

Zaradi netočne impedance kabla (namesto 70,7 ohma smo vzeli 75 ohmskega) je izhodna impedanca 112, namesto 100 ohmov, torej vzporedno 56 ohmov proti 50 ohmov na postaji... to pa pomeni SWR cca. 1:1,12, kar pa je zanemarljivo... ampak... spet smo pri teoretičnih 3dB gaina, ki se mu s to napako spet malce odmaknemo... JA, povezovalna kabla morata biti enake dolžine!!! Tudi v primeru, če uporabiš poljubno dolga 50-ohmska kabla in kupljen splitter, morata biti kabla čim bolj enake dolžine...

Skratka, svetujem ti, da yagici stekiraš po vertikali in jih obrneš horizontalno... In se slišimo v naslednjem contestu :)
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Vprašanje

OdgovorNapisal/-a s55z » 05 Sep 2012, 07:01

P.S.: Več si preberi še tule.... http://lea.hamradio.si/~s53mv/archive/a167.pdf
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Vprašanje

OdgovorNapisal/-a S57Q » 05 Sep 2012, 07:53

Zdravo Dragan !

Celo predavanje si naredil, shrani si to za podobna vprašanja.
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Vprašanje

OdgovorNapisal/-a s55z » 05 Sep 2012, 08:23

Ah, na hitro napisano, pa je še nekaj netočnosti... ampak za domačo rabo bo že... :)
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Vprašanje

OdgovorNapisal/-a s56izw » 05 Sep 2012, 11:41

Hvala za res izčrpen odg. !


lep 73!
s56izw
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov