Jakost signala usmerjene antene

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a knagode » 17 Okt 2011, 01:19

Pozdravljeni,

Rad bi naredil radio oddajnik, ki bi spuščal konstantni pisk.

Z usmerjeno anteno sprejemnika, bi rad dosegel, da bi zaznal, kdaj je antena usmerjena točno v oddajnik (kdaj slišim pisk, kar se da čisto).
Stvar bi morala delovati na razdaljah od 5-100m (razdalja je znana pred meritvijo).
Predvidevam, da bi lahko na neki razdalji iz jakosti signala razbral kako natančno je antena usmerjena v oddajnik.

Menite, da bi to šlo? Moram biti zaradi oddajnika pozoren na zakonodajo (kljub temu, da gre za meritve na majhnih razdaljah)?

Moje znanje o radioamaterstvu je laično, tako da v odgovoru prosim to upoštevajte :). Veliko bi mi pomagal tudi predlog za kakšno literaturo.

Lp in hvala,

Klemen
knagode
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 Okt 2011, 15:52

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Okt 2011, 05:16

Če nam izdaš še frekvenco, na kateri naj bi deloval ta "beacon" (stvari, ki jo omenjaš, se običajno reče radijski svetilnik), bo svetovanje lažje.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a knagode » 17 Okt 2011, 10:00

Glede frekvence je vseeno - še bolje, če mi svetujete.
Važno je, da naprava čimbolje deluje. Rad bi, da je oddajnik v velikosti cca 5x5 cm (brez antene oddajnika), antena sprejemnika pa do dolžine 40cm (vse bi poskusil sestaviti sam).
knagode
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 Okt 2011, 15:52

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a S57NML » 17 Okt 2011, 14:12

Glede na to kar sem razbral te zanima samo pozicija antene... a laser pri tem ne pride upoštev?
S57NML
Moderator
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 27 Maj 2001, 01:00
Kraj: Lasko

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a knagode » 17 Okt 2011, 15:33

Problem je, ker je laser celo malo preveč usmerjen in ni namenjen za take razdalje (deluje do cca 30m, kot sem bral). Poleg tega je nevaren za oči, zato ni primeren.

Zanima me: ali je antena sprejemnika usmerjena v oddajnik. Veliko bi mi pomenilo že, če je možno izračunati jakost signala.

Torej: ko je antena usmerjena točno v oddajnik, bi bila jakost signala 100%, ko bi anteno usmeril 20% proč, bi bila jakost signala slabša. Je te podatke možno kako dobiti? :)
knagode
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 Okt 2011, 15:52

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 17 Okt 2011, 18:49

knagode napisal/-a: ni namenjen za take razdalje

Ker imaš prešvoh laser :wink:
to preveri
http://spie.org/etop/2007/etop07k12IX.pdf
Še dodatek - že pred leti (kakih 10 nazaj) so na s5 tekmovanjih z laserji, ki so veljali kot iztrošeni čitalci za ean kode, na tekmovanjih delali zveze preko celotne ljubljanske kotline.

LP,
Uroš
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a knagode » 17 Okt 2011, 19:14

@s57nbt zanimivo branje, vendar laser ne bo prišel v poštev, ker potrebujem izračunati koliko je antena odmaknjena od oddajnika (v tem primeru fotocelice) - zato razmišljam o usmerjeni anteni in jakostji signala ... :)
knagode
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 Okt 2011, 15:52

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a s57uud » 17 Okt 2011, 21:03

Precej lažje bi bilo, če bi nam zaupal kaj bi pravzaprav hotel narediti. To kar si do sedaj povedal je krepko preveč polno lukenj.

Določanje razdalje glede na jakost signala je izjemno težko še posebej, ker vemo, da se slabljenje tekom časa spreminja zaradi vlage, temperature, zračnega tlaka, količine trdih delcev v zraku,....

Točnost določanja kota izvora rasijskega signala pa je odvisno od tipa antene. Spet velikost antene je odvisna od uporabljene frekvence.

In nazadnje še: Svetloba je tudi elektromagnetno valovanje. V to isto namreč spadajo vsi radijski signali.

Kot se seveda lahko izračuna tudi drugače, tudi razdalja se lahko izmeri dokaj natančno, če se uporabi kaka bolj sofisticirana metoda ne le zgolj pisk.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Jakost signala usmerjene antene

OdgovorNapisal/-a s55o » 18 Okt 2011, 09:32

Ker gre za profitno robo, bom poste odstranil, in temo zaklenil.

Amaterstvo je amaterstvo.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov